گیاهان طبیعی که خاصیت ضد پیری دارند

salamatmag (1)
ب

کشف دارو ضد پیری

salamatmag 1 7 300x150 گیاهان طبیعی که خاصیت ضد پیری دارند

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف گیاهان طبیعی که خاصیت ضد پیری دارند می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

دانشمندان هندی گیاه ضد پیری کشف کردند

دانشمندان شهر دارمسالا، ایالت هیماچال پرداش هندوستان یک گیاه سبز از ارتفاعات هیمالیا پیدا کرده اند که آنزیمی در بدن تولید می کند خاصیت ضد پیری دارد. دانشمندان موسسه فناوری منابع زیستی و همیالیا این این گیاه را با نام Potentilla Atrosanguinea از ارتفاعات هیمالیا نزدیک گردنه هیماچال پرداش کشف کرده اند که سوپر اکسید دیسموتاس، آنزیم مورد نیاز برای پاک کردن Super Oxide Radical را در سلولهای گیاهی و حیوانی به وجود می آورد ومثل یک عامل ضد پیری عمل می کند

 

دکتر پارامویر سنگ آهوجا مدیر این موسسه گفت: این آنزیم قادر است در محصولات پزشکی و دارویی، آرایشی، غذایی و گیاهی به کار برود. وی یادآور شد که دانشمندان این موسسه دکتر سانجی کوما یک دهه و نیم روی این پروژه کار کردند و در نهایت موفق شدند که ژن این آنزیم را ایزوله کرده و از طریق یک فرآیند آن را تخمیر کنند. دانشمندان این گونه از گیاه را در هیمالیا و در ارتفاع ۴۵۰۰ متری پیدا کرده اند و تحقیقات خود را روی آن آغاز کرده اند چرا که به رغم سرمای شدید این منطقه و حتی دمای بالا و نور شدید این گیاه همچنان به رشد خود ادامه میدهد

 

دکتر سانجی کومار دانشمند ارشد بخش بیوتکنولوژی این موسسه کفت: این آنزیم در تمام گیاهان، حیوانات و انسانها وجود دارد اما این گیاه ارتباط قوی میان این آنزیم و مسمومیت با اکسیژن ناشی از استرس اکسیدیته در ارگانیزم زنده به وجود می آورد.

 

دانشمندان استفاده از این آنزیم را برای ارتقا عمر میوه ها مورد آزمایش قرار داده اند و نتایج بسیار عالی گرفته اند.هم اکنون این آزمایشها روی سیستمهای حیوانی انجام می شود تا نتیجه ضد پیری آن مشاهده شود این آنزیم می تواند به طول عمر سلولهای اندامی نیز کمک کند یا خیر.

 

این گیاه می تواند برای درمان آسم، روماتوئید آرتروز، درمان بافتهای زخمی یا سوخته و قرنیه به کار رود. براساس اظهارات دکتر سانجی از این گیاه می توان

در تولید انواع کرمها، لوسیونها، شامپوها و همچنین در فرآیندهای ذخیره سازی مواد غذایی فرآوری نشده و حفاظت از گیاهان در برابر شرایطی چون خشکی و گرمای شدید استفاده کرد.

 

۵ گیاه برای پیشگیری یا به تاخیر انداختن پیری پوست

 

جینسنگ

این گیاه با تاثیر منفی استرس روی بدن مبارزه می‌کند و این فقط یک یاز اثرات و فواید جینسنگ است. بالا بردن استقامت و عملکرد جسمی و ذهنی از خواص دیگر این گیاه است. جینسنگ، چین و چروک‌ها را از بین می برد، پف را کمتر می‌ کند و پوست خسته و کدر را دوباره جوان می‌کند. اگر مثل چای مصرف شود، گردش خون را افزایش می‌دهد و رنگ و بافت پوست را به حالت اولیه باز میگرداند.

 

زغال اخته:

سرشار از آنتی اکسیدان است و مصرف آن منجر به دفاع باورنکردنی در برابر اولین نشانه‌های پیری از جمله چین و چروک و زخم می‌شود. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که مصرف زغال اخته منجر به سلامت بینایی، پیشگیری از دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و آب مروارید می‌شود.

 

زردچوبه

این ادویه مفید منجر به دفع محرک‌هایی می‌شود که مقصر ابتلا به بیماری‌های دژنراتیو هستند. زردچوبه همچنین از استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کند و یا آن را کم میکند. مصرف زردچوبه از آسیب‌های سلولی که منجر به چین و چروک و زخم می‌شوند جلوگیری میکند.

 

پونه کوهی

پونه کوهی یک ازاصلی ترین جزء در آشپزخانه و یک گیاه ضدپیری قوی است. عصاره پونه کوهی، میکروب‌ها را از بین می برد و از جوش ها جلوگیری می‌کند. این عصاره درخشش طبیعی پوست را باز می‌گرداند، خون را تصفیه کرده و گردش خون را بهتر می‌ کند. نتیجه؟ پوستی صورتی و درخشان.

 

خار مریم

میوه این گیاه سرشار از سیلیبین است. نشان داده شده است که سیلیبین (۱۰۰ میلی گرم / کیلوگرم / در روز) مسمومیت کبدی ناشی از آهن را در موش های صحرایی کم میکند. به صورت همزمان، درمان با سیلیبین، باعث کم شدن آسیب اکسیداتیو / پراکسیداسیون لیپیدها شده، که در بسیاری از بیماریهای مزمن مانند آرتریت و سرطان نقش دارد. گیاه خار مریم همچنین به دلیل توانایی قوی آن برای پایداری آهن به عنوان محافظ کبدی به کار میرود و در مطالعات دیگری به این نتیجه رسده اند که به منظور جلوگیری از بالا رفتن آهن قابل جذب از طریق اکسیداسیون، که آسیب کبدی را افزایش می دهد، به کار می رود.

 

سیرتوئین

با اینکه سیرتوئین ها گیاه نیستند، اما این آنزیم ها روند پیری را آهسته می کند و زمانی که آنها در معرض رزوراترول (یک ترکیب پلی فنول موجود در گیاهان خاص و در شراب قرمز که دارای خواص آنتی اکسیدانی است و برای اثرات ضد سرطانی آن مورد بررسی قرار گرفته است)

قرار می گیرند، طول عمر را بالا میبرند. ثابت شده است که سطح بالای سیرتوئین ها، دژنراسیون را در سلول های عصبی آسیب دیده

کاهش می دهد و این آنزیم ها بر جنبه هایی از متابولیسم که تنظیم ترشح انسولین را به عهده دارند، اثر می گذارند.

 

سیر

یکی ازاصلی ترین جزء دیگر در آشپزخانه است! سیر به خاطر خواص موثر ضدباکتریایی و ضدویروسی اش بسیار مفید است. یک مطالعه ژاپنی دریافته که سیر در واقع، روند پیری در حیوانات را کاهش میدهد. اگر به عنوان یک محصول ضدپیری از سیر استفاده شود، پوست را صاف و بدون چروک نگه می‌دارد. همچنین، از پوست در برابر جوش و آکنه کیستیک دردناک محافظت می‌کند.

 

آووکادو

آووکادو درست مثل عسل، حاوی ترکیبات تسکین دهنده است که سوزش، التهاب و تورم را کمتر میکند. همچنین، سرشار از چربی‌های مفیدی است که چین و چروک‌ها را از بین میبرد.