چگونه رفتار های غلط کودک مان را اصلاح کنیم

salamatmag (3)
ب

بد رفتاری با کودک آینده آن را خراب میکند

salamatmag 3 28 300x150 چگونه رفتار های غلط کودک مان را اصلاح کنیم

در این مقاله در سلامت مگ به  اینکه چگونه رفتار های غلط کودک مان را اصلاح کنیم می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

ما معمولا به رفتارهاي غلط كودكمان توجه مي‌كنيم و اعتقاد داريم تربيت كودك يعني اصلاح رفتارهاي غلط او.

بدون آنكه متوجه باشيم اين فقط قسمتی از تربيت كودك است و اين بخش امكان پذير نيست مگر با تقويت رفتار‌هاي درست كه خود هنري ديگر و بي‌شك نيازمند صبر و حوصله و دانش بسیار زیادی است.

 

 

وقتی كه كودكان ما با آرامش در اتاق بازی میکنند و اسباب بازي هايشان را با هم قسمت مي‌كنند كسي نيست كه آنها را تشويق كند و يا به آنها توجه زیادی كند ولي احتمالا پس از چندي كه آنها بر اثر عدم‌توافق بر سر اسباب بازي‌هايشان با هم دعوا مي‌كنند ما در موقعيت حاضر مي‌شويم و با آن ها را دعوا مي‌كنيم و در واقع به آنها مي‌گوييم كه چه كار نكنند نه اينكه چه كار بكنند و اين تعريف كاملي براي تنبيه است كه ضعيف‌ترين شيوه تربيتي بشمار می اید.

 

كودكان در هر صورت به‌دنبال جلب توجه والدين خود هستند و اين ما هستيم كه با توجه به رفتار خاصي احتمال آن رفتار‌ها را کم یا زیاد می کنیم. رفتار كودك را تحسين كنيد نه شخصيت او را. والدين معمولا كودك خود را با كلماتي چون لجباز تنبل و خودخواه صدا میزنند، اين يك دور باطل است و راه به جايي نمي‌برد. تغيير شخصيت به‌مراتب از تغيير رفتار سخت‌تر است.

 

به بچه نگوييد چه دختر خوبي. زيرا اين جمله بدين معناست كه هدف، عبارت است از خوب بودن در تمام اوقات و مسلم است كه اين انتظار غيرممكن است به جاي آن مي‌توانيد از من از طرز حرف زدنت با مريم خوشم آمد استفاده كنيد.

 

گفتن پسر خوب و دختر خوب نمي‌تواند احساس مشخصي به كودك القا كند مگر آنكه كودك بتواند آن را با رفتارهاي خويش مرتبط کند.

 

salamatmag 2 28 300x150 چگونه رفتار های غلط کودک مان را اصلاح کنیم

 

تشویق کودک در زمان مناسب

 

براي دريافت پاسخ‌هاي بهتر نوع تحسين را با سن و اخلاق كودك متناسب كنيد. براي نمونه در آغوش گرفتن، بوسيدن و كلمات محبت آميز بيشتر مناسب كودكان کم سن سال است. اما براي كودكان بزرگتر بهتر است از كلمات رمزي استفاده كنيم. چون آنها بيشتر تمايل دارند به‌طور خصوصي تشويق شوند. بيشتر كودكان بزرگتر يك لحن آميخته با شوخي را به تعريف و تمجيد مستقيم ترجيح مي‌دهند. به خاطر داشته باشيم كلمات تكراري به راحتي خسته‌كننده و بر روی کودک شما هیچ تاثیری ندارد.

 

تشویق کردن در مورد كودكان خرد سال وقتي مؤثر است كه بدون معطلي انجام شود. معمولا فاصله بين عمل كودك و واكنش ما مي‌تواند با يك اشاره كوچك به موضوع پر شود، در هر صورت نگذاريد تا بين رفتار پسنديده كودك و پاسخ شما فاصله‌اي طولاني بيفتد، اگرچه كودكان بزرگتر می توانند اين فاصله زماني را درك كنند و منتظر هستند.

 

 

ابراز علاقه هنگام تنبیه کردن

 

خیلی مهم است که در تنبیه کودکان به کودک ابراز علاقه هم بکنید تا کودک بداند این رفتارنادرست باعث نشده که محبت شما به او کم شود. به عنوان مثال با حالت جدی و ناراحت به کودک خود بگویید: با اینکه خیلی دوستت دارم ولی این کارت رو دوست ندارم، تو خیلی بچه خوبی هستی ولی این کاری که کردی اصلا خوب نبود وقتی در حالت تنبیه این جملات را به کار می‌بریم به کودک می‌گوییم که ما مشکلی با او نداریم و همیشه در هر موقعیتی دوستش داریم ولی به خاطر کار اشتباهش ناراحتیم و بهتر است کودک بداند به خاطر چه چیزی دارد تنبیه می شود.

 

 

سکوت تربیتی

 

سکوت تربیتی باید مناسب با سن کودک انجام شود و بیشتر از حد و زمان تحمل او نباشد. معمولا برای این کار یک جای مشخص را در نظر می‌گیرند که کودک را برای دقایقی در آنجا قرار می‌دهند و بعد از توضیح دلیل اینکه چرا آنجاست، او را مدت معینی در این مکان نگه می‌دارند. تعیین زمان را به ازای سن کودک در نظر می‌گیریم، یک کودک ۴ساله ۴دقیقه باید در محل مشخص شده بماند، مثلا روی صندلی بنشیند و اگر آن مکان را قبل از تمام شدن زمان در نظر گرفته شده ترک کرد، دوباره او را سرجایش بگذارید. بعضی اوقات این عدد را با اضافه کردن عدد یک به سن کودک نیز می‌توان انتخاب کرد. مثلا برای کودک ۵ساله، ۵+۱ یعنی ۶دقیقه؛ ولی این زمان را بیشتر از این طولانی نکنید چون ممکن است نتایج عکسی داشته باشد.

 

 

اغلب کودکان در سنین پایین ترس هایی در وجود خود دارند شما به عنوان والدین کودک باید بتوانید این ترس هارا برای کودک خود از بین ببرید برای کمک به شما والدین عزیز ما در پست راه هایی برای از بین بردن ترس کودکان راه کار های مناسبی برای اینکار به شما پیشنهاد کرده ایم با مطالعه آن پست اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

دوری از رفتارهای دوگانه

 

توجه به بچه‌های فامیل و ابراز عطوفت و مهربانی به آنها در مقابل دید کودک خود و از سوی دیگر رفتار تند و غیرعاطفی با فرزند باعث بروز مشکلات رفتاری زیادی خواهد شد. با اشاره به این موضوع  مثلا اگر در یک مهمانی پارچ آب از دست فرزند مهمان رها و سفره مملو از آب شود با جملاتی نظیر اشکالی ندارد هیچی نیست درست میشه، آب روشنایی است، فدای سرت، اتفاقی است که پیش آمده با او برخورد می‌کنیم ولی اگر همین اتفاق برای فرزند خود ما بیفتد معمولا از جملات کوبنده و تحقیرکننده‌ای چون مگه کوری، عرضه نداری، دست و پا چلفتی و… به کار میبریم.

 

salamatmag 1 28 300x150 چگونه رفتار های غلط کودک مان را اصلاح کنیم

 

توجه و دیده شدن

 

همه انسان‌ها چه کوچک و چه بزرگ نیاز دارند در دید دیگران به عنوان یک فرد خوب دیده شوند و مورد احترام و توجه دیگران باشند.

 

چنانچه این اتفاق رخ ندهد، بخصوص کودکان با رفتارهای نامناسب، ما را مجبور به دیدن و توجه می‌کنند. نوجوانی که در خیابان با موتورسیکلت مانورهای خطرناک می‌دهد تنها چیزی که می‌خواهد به دست آورد، توجه است. کودکان هم گاهی فقط به خاطر جلب توجه بزرگ‌ترها دعوا کرده یا رفتارهای بدی از خود نشان می دهند.