چکونه از سلامت مو های خود نگهداری کنیم

images (3)
ب

روش های صحیح جلوگیری از ریزش مو

images 3 1 300x150 چکونه از سلامت مو های خود نگهداری کنیم

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اینکه چکونه از سلامت مو های خود نگهداری کنیم می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

روش های نگهداری از مو

 

 

شامپو کردن روزانه

 

عالی ترین حالت و شرایط مو در زمانی است که چربیهای طبیعی پوست سر بتوانند به نوک موها برسند. به همین دلیل بسیاری از متخصصین مو می گویند که موها را یک روز در میان یا حتی دو روز در میان شامپو کنید.

 

 

موهای بلند خود را همیشه در یک نقطه جمع میکنید

 

افرادی که عادت دارند موی بلند خود را با یک کش مانند دم اسبی در پشت سر می بندند، مراقب باشند. تارهای مو در کشهای موی سر-از هر جنس و اندازه- گیر کرده و شکسته یا کنده می شوند.برای جلوگیری از خالی شدن بخشهای خاصی از مو، هر بار محل جمع کردن موها راکمی بالاتر و در مرتبه بعد، کمی پایینتر بیاورید. استفاده از کشهای ضخیم حوله ای یا پارچه ای، در کاهش این حالت بسیار تاثیر گذار است.

 

Maintenance 300x255 300x255 چکونه از سلامت مو های خود نگهداری کنیم

 

شانه کردن موی خیس از ریشه مو تا نوک مو

 

شانه کردن موهای خیس از کشیدن برس بر آنها مفید تر است، اما کشیدن مو از پوست سر تا نوک و به زور باز کردن گره های آن، سبب کنده شدن نوک موها، شکسهگی ساقه مو و ضعیف شدن ریشه مو می شود. اگر موهایتان بیش از حد در هم گره میخورد، مقدار کمی نرم کننده تنها به نوک موها بزنید، آب اضافه مو را گرفته و ابتدا از نیمه مو تا نوک آنرا در دسته های چک شانه کنید تا گره ها باز شوند تا بتوانید از ریشه تا نوک را به راحتی شانه کنید.

 

 

استفاده درست از نرم‌کننده‌ها و حالت‌دهنده‌ها

 

حالت‌دهنده‌ها را ابتدا به ریشه موها بزنید و بعد به سمت انتهای آنها بزنید. توجه کنید به انتهای موها (که بسیار آسیب‌پذیرتر از سایر نقاط مو هستند) حالت دهنده بیشتری بزنید. سپس به آرامی موها را با حالت‌دهنده‌ها و نرم‌کننده‌ها ماساژ دهید.

 

 

خشک کردن صحیح موها

 

بعضی از افرادی که دارای موهای بلند هستند عادت دارند پس از شستن موها، آنها را بچلانند تا زودتر خشک شوند. باید به این دسته از دوستان بگویم موها رخت و لباس نیستند که نیاز به چلاندن داشته باشند و اگر بدانند با این کار چه بلایی سر موهای خود می‌آورند دیگر هیچ وقت این کار را انجام نمی دهند. چلاندن موها باعث کشیده شدن بیش از حد آنها، ضعیف شدن و به اصطلاح شکستن آنها می‌شود. تئصیه می کنیم به جای این کار موها را با انگشتان دست (از طرف ریشه مو) گرفته و به آرامی تکان دهید و در همین حالت دست را به سمت انتهای موها حرکت دهید تا به این صورت آب موها گرفته شود.

 

از حوله برای ماساژ دادن شدید موها و برای خشک کردن آنها استفاده نکنید، زیرا این کار باعث گره خوردن موها و حتی کنده شدن آنها می‌شود. به جای این کار، حوله را دور سر بپیچید و به آرامی روی موها فشار دهید، با این کار موها زودتر خشک می‌شوند.

 

همان‌طور که قبلا ذکر شد گرما آسیب زیادی به موها وارد می‌کند، بنابراین استفاده از سشوار برای خشک کردن موها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. اما اگر همچنان می‌خواهید از سشوار استفاده کنید حداقل سعی کنید در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید و آن را خیلی نزدیک موهایتان نگیرید. فرقی نمی‌کند از چه روشی برای خشک کردن موهای خود استفاده می‌کنید و تا چه حد در استفاده از سشوار دقت می‌کنید، در هر صورت سشوار و گرمای آن به موها آسیب می‌رساند.

 

 

براق کردن موها با برس کشیدن فراوان

 

در دستورات زیبایی، برای براق شدن مو چنین روشی توصیه شده بود موها را به مدت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت و هر دسته را از ۱۵ تا ۲۰ مرتبه برس بکشید. اما برای حرکت دادن چربی طبیعی مو از ریشه به نوک آن، تنها چند مرتبه معدود برس کشیدن به مو کفایت می کند و بیشتر از آن تنها میتواند به شکسته شدن مو منجر شود.

 

 

از تغییر رنگ موی ناگهانی پرهیز کنید

 

ممکن است فردی موهای تیره داشته باشد و تمایل به بلوند کردن موهای خود داشته باشد و یا این که فرد با موهای بلوند است و تمایل به داشتن موهای سیاه دارد.باید کرد که تغییر رنگ ناگهانی موها آسیب زیادی به مو و ریشه مو وارد می کند .بعضی ها از متخصصان بر این باورند که تا سه درجه تیره یا روشن کردن رنگ مو ، آسیب کمتری را به مو وارد می کند.

 

images 2 300x150 چکونه از سلامت مو های خود نگهداری کنیم

 

سشوار کشیدن به مویی کاملا خیس است

 

این کار نه تنها مدل دادن به مو را بسیار مشکل میکند، بلکه به مقدار بسیار زیادی سبب آسیبهای ناشی از حرارت میشود. سشوار باید برای خشک کردن و مدل دادن به موهای ن مدار به کار رود نه مو های خیس و حداکثر مدت آن باید ۲۰ دقیقه باشد. قبل از حرارت دادن به مو، گیسوی خود را به مدت ۵ دقیقه در حوله بپیچید و سپس بگذارید ۵ دقیقه دیگر در هوای آزاد خشک شود.

 

 

نادیده گرفتن پوست سر

 

برای داشتن موهایی سلام و شاداب، پوست سر نیز باید تغذیه شود. ماساژ دادن کف سر با نوک انگشتان به افزایش جریان خون در آن کمک میکند. برای مراقبت بیشتر میتوانید هر از گاهی از مواد مغذی و ماسکهای مخصوص پوست سر نیز استفاده کنید.

 

 

استفاده از برس نامناسب

 

برس نامناسب، به خصوص انواع برسهای گرد، فقط سبب از بین رفتن آرایش موی شما شده و حتی ممکن است در میان موها گیر کند. به طور کلی، هر چه موهای شما بلندتر باشد، برس به خصوص برس گرد باید قطر بیشتری داشته باشد. اگر میخواهید موهایتان پف کرده و پر حجم به نظر برسند، از برسهای گرد و اگر میخواهید آنها را صاف و نرم آرایش دهید از برسهایی به شکل راکت استفاده نمایید.

 

 

برای درمان شوره سر از روغن ها استفاده نکنید

 

خشک دلیلی بر ایجاد شوره مو نیست .بعضی از افراد از شوره سر که اختلالی بسیار جزئی است ناراحت هستند.استفاده از روغن های مختلف بر روی سر برای از بین بردن شوره موها فقط باعث شدید شدن این مشکل می شود .شامپوهای دارویی ضد شوره را که پزشکان توصیه می کنند و یا آن دسته از شامپوهایی که در داروخانه ها به فروش می رسد می تواند کمک به سزایی به درمان شوره سر می کنند .زمانی که از شامپوی ضد شوره استفاده می کنید باید به حداقل پنج دقیقه بر روی سر باشد و سپس مو را آبکشی کنید.

 

 

عدم استفاده از اسپری مو

 

اسپری مو شهرت چندان خوبی ندارد، اما این اسپریها حاوی مواد پلیمری هستند که رطوبت را از مو دور نگه میدارد. بر خلاف باور عمومی مردم، این پلیمر آسیبی به مو نمیرساند و درواقع آنچه بر روی مو میماند و خشک میشود همین مواد پلیمری هستند نه الکل. الکل موجود در این اسپریها، قبل از اینکه مواد به مو برسند، تبخیر میشود. نکته مهم این است که اسپری تنها در حد لازم مصرف شود و به طور مداوم روی مو قرار نگیرد که موجب ریزش مو می شود.

 

 

درمان نکردن شوره سر

 

اگر موی شوره دارد، نباید آن را به طور موقت با مواد روغنی و پمادهای آرایشی مخفی نمایید، بلکه باید آنرا باید کامل درمان کنید. شوره سر در واقع نوعی بیماری جدی است و ربطی با خشکی سر ندارد. برای درمان آن هم باید از شامپوهای حاوی اسید سالیسیلک، روی یا سولفید سلنیوم استفاده کنید