چه چيزهايي باعث درد بيضه مي شود

salamatmag (2)
ب

چرا بیضه ها درد میگیرد

salamatmag 2 65 300x150 چه چيزهايي باعث درد بيضه مي شود

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه چه چيزهايي باعث درد بيضه مي شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

وارد شدن ضربه

 

اصولا کوفتگی و ورم بیضه از جمله عوارض بد ضربات مستقیم به حساب امده اند، ولی علی‌رغم وجود این حالت هشداردهنده، در اغلب موارد با انجام اقدامات محافظتی میشود طی چند روز این مشکل را حل کرد.

اقدامات محافظتی از جمله پوشیدن لباس‌های زیر مخصوص، استفاده از مسکن‌ها و کمپرس گرم هست. تورم و کوفتگی ناشی از عمل وازکتومی نیز به همین طور قابل درمان هست.

 

 

عفونت بیضه

 

هم بیضه و هم بافت‌های مجاور آن‌ها استعداد خوبی جهت ابتلا به عفونت داشته اند. زمانی که این عفونت‌ها اتفاق می افتاد، التهاب باعث بروز درد شده است و بیضه‌ها مخصوصا در هنگام لمس بسیار دردناک می باشند.

عفونت‌های باکتریایی اصولا از طریق سیستم ادراری افزایش می یابند و باعث عفونت در این اعضا خواهند شد که البته به آنتی‌بیوتیک، بسیار عالی پاسخ داده است.

عفونت‌های ویروسی مثل اوریون در بالغین بندرت سبب درگیری بیضه‌ها خواهد شد، اما در صورت درگیری معمولا یک بیضه را درگیر خواهد کرد؛ هرچند که گاهی امکان دارد در افراد کمی هر دو بیضه با هم درگیر بشوند. عفونت بیضه ناشی از اوریون، در صورت درگیری هر دو بیضه توانایی منجر به عقیمی بشود

 

salamatmag 1 72 300x150 چه چيزهايي باعث درد بيضه مي شود

 

چه عواملی باعث درد بیضه می شوند

 

در حالت کلی درد خواهد توانست به علت تحریکات بیرونی از جنله ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن بوده باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه شده باشد.

چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

باد کردگی بیضه

باد کردگی اپیدیدیم

تومور یا سرطان بیضه

پیچش طناب بیضه

آب دور ور بیضه

 

حتما برای شما این سوال پیش امده است که چه کنیم که در اولین رابطه جنسی درد کمتری داشته باشیم شما مخاطبین عزیز برای رسیدن به جواب این سوال می توانید به پست راه هايی برای کاهش درد در اولين رابطه جنسی مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

همه موارد که گفته شد از عوامل رایج علت درد بیضه بوده است که به اختصار به توضیح آنها خواهیم پرداخت

 

درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به خاطر عامل ویروسی از قبیل مبتلا شدن به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم منجر به التهاب نسج بیضه و درد شدیدی خواهد شد که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و خیلی دردناک شده است و در معاینه بیضه گرم و متورم شده است و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر گفته است.

علاج این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و زیاد نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه کم میشود.

 

salamatmag 3 52 300x150 چه چيزهايي باعث درد بيضه مي شود

 

تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

 

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی می باشد که در پشت بیضه می باشد و نطفه های تولید شده در بیضه از درون آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز خواهد شد و باعث خروج مایع منی در موقع انزال شده است.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت بیشتر در اقایان جوان که از نظر سکس فعال هستند و بیشتر در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده شده است. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده هست که به مرد منتقل خواهد شد و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد زیاد بیضه خواهد شد. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا بوده است. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر کرده اند. در این حالت فرد از درد زیاد بیضه شاکی بوده و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و بسیار دردناک هست

 

 

درمان درد بیضه

 

گذراندن زمان در وقتی که از درد شدید بیضه دولا شده‌اید جایز نبوده است، چون اگر پیچیده شدن طناب منوی به دور آن به دلیل درد بوده باشد فقط چهار تا شش ساعت تا مرگ بیضه در اثر نرسیدن خون فاصله داشته است. و وقتی به بیمارستان رسد، تشخیص اینکه درد منجر به پیچیدگی بیضه، اپیدیدیم، یا فتق هست فرقی نداشته است. همه اینها مانند هم دردناکند و تشخیص آن حتی برای پزشک سخت هست. در نتیجه، درد حاد بیضه را فوراً به پزشک مراجعه کنید، چون اگر ظرف چند ساعت درمان نشده باشد، به از دست رفتن بیضه سبب میشود.

بیضه را بلند بکنید. یک آزمایش اسان، ولی نه دقیق، این هست که با گذاشتن بالشی در زیر لمبر، پوشاندن بیضه‌بند، یا تغییر وضعیت بیضهٔ متورم را بلند بکنید. درد التهاب اپیدیدیم موقتی ارام میکند، ولی درد پیچ‌خوردگی تشدید شده است. فرد دچار پیچ‌خوردگی امکان دارد تهوع هم داشته باشد یا استفراغ بکند.

چرخاندن بیضه را به پزشک بسپارید. پزشک امکان دارد بتواند بیضه را بدون جراحی نجات بدهد، اما این کار بیشتر دردناک هست. اصولا عمل جراحی اجتناب‌ناپذیر خواهد شد. پزشک پیچ‌خوردگی را باز میکند و سپس آن را به درون پوست بیضه خواهد دوخت تا دوباره گرفتار نشده باشد. حتی اگر بدون عمل هم پیچ‌خوردگی باز بشود، پزشک امکان دارد عمل جراحی ثابت کردن بیضه را کافی بداند.

آن را خنک بکنید. اگر پزشک پیچ‌خوردگی زائدهٔ بیضه یا التهاب اپیدیدیم را تشخیص داده است، نیازی به جراحی نمی باشد. این پیچ‌خوردگی گرچه دردناک هست، اما خطرناک نبوده.

.