چند نوع دارو که سبب افزایش وزن می شود

salamatmag (4)
ب

چه داروهایی وزن شما را زیاد می کند ؟

salamatmag 4 3 300x150 چند نوع دارو که سبب افزایش وزن می شود

 

در این مقاله در سلامت مگ به چند نوع دارو که سبب افزایش وزن می شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

بعضی داروها باعث بروز چاقی در بدن مصرف کنندگان خواهد شد. از جمله این داروها خواهیم توانست داروهای ضدافسردگی، آنتی هیستامین ها, داروھای کاھنده خون و داروهای ضد بارداری را نام ببرند. درادامه با عوارض جانبی هریک از این داروها و روش های مقابله با این عوارض آشنا خواهید شد.

 

 

داروهایی که به طور متداول مصرف خواهید کرد نقش مهمی در ابتلا به اضافه وزن و چاقی داشته اند.

 

به نقل از readersdigest همینطور ثابت شده که ۶ نوع داروی تجویزی و مصرف دايمی آنها باعث افزایش وزن در شما خواهد شد:

 

استروئیدھا: مصرف طولانی مدت استروئیدھا در اشخاصی که به بیماری ھایی نظیر آرتریت، آسم و بیماری ھای گوارشی الوده شده اند، احتمال افزایش زن رو بالا برده است. این داروھا، اشتھا را زیاد میکند و در طولانی مدت منجر به اضافه وزن خواهد شد. اگر مجبور ھستید که از استروئیدھا به مدت طولانی استفاده بکنید، با پزشک خود در مورد امکان کاھش دوز دارو مشورت بکنید.

 

افزایش وزن و چاقی خطرات بسیار زیادی برای زنان باردار دارد شما مخاطبین عزیز می توانید با مراجعه به پست خطرات اضافه وزن برای زنان باردار و مطالعه آن پست از اینگونه خطرات آگاه شوید

 

داروھای ضد افسردگی: سروتونین و دوپامین موجود در این داروھا که انتقال دھنده ھای عصبی می باشند که با ایجاد لذت و شادی در ارتباطند، اشتھا را نیز برای خوردن، زیاد خواهند کرد. البته، عوارض جانبی این داروھا از شخصی به فرد دیگر، تفاوت دارد. اگر دغدغه وزن دارید، حتما در مورد قطع مصرف این داروها با پزشک مشورت بکنید.

 

داروهای ضد بارداری: این داروها باعث آزادسازی ھورمون پروژسترون در بدن خواهد شد. پروژسترون منجر به افزایش اشتها شده است. ضمنا داروھای ضدبارداری، باعث احتباس آب در بدن شده اند.

 

salamatmag 1 13 300x150 چند نوع دارو که سبب افزایش وزن می شود

 

داروها

 

 

داروھای مسدود کننده بتا

 

نباید از مصرف داروھای کاھنده خون به علت ترس از چاقی، خودداری بکنید و حتما باید از پزشک بخواھید که داروی جدیدی برای شما در نظر بگیرد. پزشک امکان دارد که به جای داروھای قدیمی، داروھای مسدودکننده بتای جدیدتر، یا داروھای مسدودکننده کانال کلسیم و یا محدودکننده ھایACEرا تجویز خواهد کرد. و نیز باید مراقب رژیم غذایی خود باشید تا قند و شکر کمتری داشته و در عوض، میوه و سبزیجات تازه بیشتری مصرف بکنید و فعالیت بدنی بیشتری نیز پیدا کنید.

 

 

انسولین

 

بعضی از داروھای انسولین در بعضی از اشخاص به افزایش وزن منجر شده اند. بعلاوه این، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، یا چاق می باشند و یا در معرض ابتلا به اضافه وزن قرار خواهند داشت. بیشتر این افراد، تحرک بدنی کافی نداشته و انرژی کافی نسوزانده اند. برای جلوگیری از زیاد شدن وزن باید زیر نظر پزشک، یک برنامه ورزشی برای خود ترتیب داده شود. پیاده روی به مدت ۳۰ دقیقه در روز نیز اثرات چشمگیری بر وضعیت قند خون و وزن شخص دارد.

 

 

آنتی ھیستامین ھا

 

مصرف آنتی هیستامین به مدت زیاد اثراتی مثل اضافه وزن دارد. در نتیجه، اگر برای فروکش کردن تب و به صورت موقتی از آنتی ھیستامین استفاده بشود، اثری بر روی افزایش وزن نخواھد بگذارد. اگر به ھر دلیلی مجبور می باشند که از آنتی ھیستامین به مدت طولانی استفاده بکنید، با پزشک خود مشورت بکنید تا در صورت صلاحدید، داروی مشابھی برای شما تجویز بنمایید.