چرا روی دندان ها لکه ایجاد می شود ؟

salamatmag (2)
ب

چرا دندان ها لک دار می شوند ؟

salamatmag 2 31 300x150 چرا روی دندان ها لکه ایجاد می شود ؟

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه چرا روی دندان ها لکه ایجاد می شود ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

انواع لکه ها

 

 

خارجی

 

این لکه نتیجه آسیب دیدن لایه خارجی دندان یا مینا است.

 

داخلی

 

این نوع لکه نتیجه تیره یا زرد شدن ساختار داخلی دندان یا عاج است.

 

لکه‌های ناشی از بالا رفتن سن

 

علت ایجاد این نوع لکه ترکیبی از عوامل داخلی و خارجی است.

 

salamatmag 3 31 300x150 چرا روی دندان ها لکه ایجاد می شود ؟

 

پوسیدگی

 

وجود و نفوذ باکتری‌ ها در شیارها یا فرورفتگی ‌های سطح دندان‌ ها سبب ایجاد پوسیدگی می ‌شود.

 

تغییر رنگ به علت پوسیدگی در مراحل گوناگون مشاهده می‌ شود. در برخی از موارد، این تغییر رنگ، در مراحل اولیه و شروع پوسیدگی نیز در سطح دندان ‌ها و به خصوص داخل شیارها دیده می شود.

 

در این صورت، با رعایت بهداشت(مسواک کردن مرتب با خمیر دندان‌ های حاوی فلوراید، استفاده از دهان ‌شویه فلوراید) پوسیدگی متوقف خواهد شد.

 

در صورت پیشرفت پوسیدگی، لازم است پوسیدگی ‌ها برداشته و توسط دندان پزشک ترمیم شود.

 

 

حتما بیمار در مطب دندان ‌پزشکی با نور کافی و وسایل دندان‌ پزشکی معاینه شده و تصمیم‌ گیری شود.

 

 

در بسیاری از موارد بعد از لکه دار شدن دندان ها دچار پوسیدگی می شوند ما در پست چه عواملی سبب پوسیدگی دندان ها می شود در این مورد توضیحات کافی را برای شما مخاطبین عزیز داده ایم با مطالعه آن پست اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

جمع شدن رنگدانه در سطوح دندانی

 

 

این تجمع، به خصوص در سطوح ناصافی مثل سطوح جونده و سطح به طرف زبان و کام دندان ‌های قدامی، باعث تغییر رنگ دندان ‌های شما می‌ شود.

 

این رنگدانه‌‌ ها به دلیل خوردن نوشیدنی ‌ها و غذاهای دارای رنگدانه، سیگار و انواع دخانیات در سطح دندان جمع می شوند و به دندان وصل می شوند.

 

این رنگ ‌ها به وسیله ی مسواک کردن از بین نمی روند. لازم است این رنگدانه‌ ها به وسیله ی دندان‌ پزشک تمیز و پاک شود.

 

لازم به ذکر است که این نوع تغییر رنگ نباید با تراش یا ترمیم دندان اصلاح شود بنابراین لازم است شخص به دندان ‌پزشک مراجعه کند تا پس از تشخیص این کار توسط پزشک انجام شود

 

 

تجمع جرم در قسمت طوق دندان ‌ها

 

این تجمع می‌ تواند باعث تغییر رنگ شود و در برخی از موارد ممکن است شخص تغییر رنگ ناشی از تجمع جرم را با پوسیدگی‌ گرفته می شود.

 

بیشتر در صورت وجود جرم، لثه‌ ها ملتهب و قرمزرنگ است و در بعضی از موارد قطعاتی از آن جدا می ‌شود.

 

در این مورد هم مثل موارد قبل شخص با مراجعه به دندان ‌پزشک اقدام به درمان خواهد کرد. تجمع جرم سیاه رنگ به‌ طور معمول در سطوح جونده ی دندان ‌ها دیده نمی ‌شود و اغلب در ناحیه ی اتصال لثه با دندان‌ ها تشکیل شده دیده می شود.

 

 

چگونه دندان ها را سفید کنیم

 

سفید کردن دندان فرایند بسیار ساده‌ای است. محصولات سفید کننده دندان حاوی یکی از دو ماده شیمیایی سفید کننده (عامل بلیچینگ) پروکسید هیدروژن یا پروکسید کارباماید هستند. این دو عامل بلیچ لکه ها را به قطعات کوچک‌تر تجزیه می‌کنند. این کار سبب می‌شود غلظت رنگ کاهش یافته و دندان‌ها روشن‌تر و شفاف تر شود.

 

salamatmag 1 32 300x150 چرا روی دندان ها لکه ایجاد می شود ؟

 

آیا همه دندان‌ها را می‌توان با این روش سفید کرد

 

قبل از سفید کردن دندان‌ها باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. چرا که تمام انواع تغییر رنگ دندان با این روش تمیز نمی‌شوند. مثلاً دندان‌هایی که زرد شده اند به خوبی با بلیچینگ تمیز خواهند شد اما دندان‌های قهوه ‌ای ممکن است به خوبی سفید نشوند و دندان‌های خاکستری ممکن است هرگز سفید نشوند. همچنین دندان‌هایی که روکش، ونیر یا پرشدگی دارند بخش ترمیمی شان سفید نمی‌شود. اگر تغییر رنگ دندان شما در اثر جراحت و ضربه یا قرار گیری در معرض داروها اتفاق افتاده باشد با بلیچینگ تمیز و سفید نمی شود.

 

 

عوارض سفید کردن دندان

 

بعضی از افرادی که دندان‌هایشان را سفید می‌کنند، ممکن است ابتدا کمی حساسیت دندان را حس کنند. زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که پروکسید موجود در سفید کننده از طریق مینا به لایه نرم عاج دنادن شما نفوذ میکند. در این حالت عصب‌های دندان تحریک می‌شوند. در بیشتر موارد حساسیت دندان موقتی خواهد بود. استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده ممکن است باعث آسیب دیدن مینا یا لثه دندان ها شود. پس حتماً  قبل از هر تصمیم‌گیری با دندان‌پزشک خود شمورت کنید.