نکاتی که قبل و بعد از عمل بینی باید رعایت شود

salamatmag (1)
ب

قبل و بعد از عمل بینی چه کنیم ؟

salamatmag 1 15 300x150 نکاتی که قبل و بعد از عمل بینی باید رعایت شود

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف نکاتی که قبل و بعد از عمل بینی باید رعایت شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

بعد از عمل بینی چه کنیم ؟

 

روز اول بعد از عمل بینی استراحت کامل کنید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید

 

کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی و تورم به همان صورت استفاده گردد

 

بعد از عمل بینی تا یک هفته استراحت داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین دوری کنید و بیشتر استراحت کنید

 

استراحت به حالت نیمه نشسته واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری کنید

 

داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج شما مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید

 

بعد از عمل بینی از خوردن غذاهای سفت که باید زیاد جویده شوده خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید

 

از فین کردن خودداری نمائید و در صورت داشتن ترشح یا خونابه با دستمال کاغذی نرم بینی خود را خشک نمائید.

از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد به مدت دو هفته اجتناب کنید. ۹٫ازکشیدن سیگار به مدت دو ماه اجتناب و از مجاورت با افراد سیگاری دوری کنید

 

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به حمام، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار دوری کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد

 

به مدت دو هفته بعد از عمل بینی از خندیدن ، گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید

 

دندانها را با مسواک کودک و نرم و با ملایمت مسواک کنید

 

از دستکاری لب بالا و بینی خودداری کنید تا بینی دچار جابجایی نشود

 

حداقل یک هفته بعد ازعمل بینی از پوشیدن لباسهایی که دکمه ندارند و عبور آن از سر به سختی میباشد خودداری کنید

 

حداقل به مدت دو ماه از آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت اجتناب کنید ، زیرا موجب تورم بافتها میشود

 

به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید

 

حداقل ۲ ماه ازعینک استفاده نکنید . در صورتیکه عینکی هستید از روش اتصال عینک با چسب به پیشانی استفاده کنید. استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، مانعی ندارد

 

بعد از کشیدن تامپونها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده خواهدشد بشویید

 

تا۶ماه از ضربه زدن به بینی جدا خودداری کنید

 

استفاده ازپمادهای ترمیمی فقط به دستور پزشک باید باشد

 

درصورت بروز هر مشکلی با جراح بینی خود تماس بگیرید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، رعایت دستورات پزشک الزامی میباشد و تا بدست آمدن نتیجه نهائی بینی حداقل گذر زمان ۶ ماه و حداکثر یک سال میباشد لذا با صبوری با پزشک خود در ارتباط باشید.بخصوص بعد از برداشتن گچ بدلیل تحت فشار بودن بینی احتمال دیدن بینی باریک و قلمی زیاد میباشد لذا برطرف شدن این موضوع نیاز به گذر زمان وزدن چسب بصورت مرتب تا زمان اعلام شده توسط جراح میباشد

 

salamatmag 2 14 300x150 نکاتی که قبل و بعد از عمل بینی باید رعایت شود

 

بعد از عمل بینی چه غذاهایی بخوریم ؟

 

هدف از تغذیه‌ی مناسب بعد از جراحی سریع تر شدن روند بهبودی با کمک به سیستم ایمنی بدن و کاهش درد، التهاب و ورم بعد از جراحی بینی می‌باشد. رژیم‌ های پیش از عمل ممکن است ادامه پیدا کنند در حالی که باید از مصرف شکر، مواد غذایی آلرژیک، کافئین و الکل همچنان دوری کنید. علاوه بر این، موارد زیر را می‌ توان جهت بهبود نتایج اضافه کرد.

 

 

پروتئین

 

پروتئین سبب تامین آمینو اسیدهای مورد نیاز برای ترمیم زخم‌ها و بازیابی بافت‌ها می‌گردد. بهترین منابع پروتئین در گوشت بدون چربی، مرغ، تخم مرغ، ماهی، محصولات لبنی، لوبیا، عدس، آجیل و محصولات سویا می‌باشد.

 

 

چربی

 

چربی باعث تامین انرژی بدن و تقویت واکنش ایمنی بدن می‌شود. چربی‌های سالم مانند روغن زیتون، آوکادو و آجیل  را مصرف کنید.

 

 

فیبر

 

با اینکه تا چند روز بعد از عمل بینی باید غذاهای نرم مصرف کنید، اما باید مطمئن شوید که در طول این مدت به مقدار کافی فیبر در رژیم غذاییتان وجود دارد. یبوست پس از جراحی تا حدودی شایع است، که ناشی از ترکیب داروهای تجویزی، عدم تحرک کافی و مصرف رژیم غذایی محدود می‌باشد.

 

در حین اینکه داروهای تجویزی توسط جراح خود را ادامه می‌دهید و فعالیت فیزیکی خود را نیز محدود کنید، اضافه کردن مقداری فیبر به رژیم غذایی می‌تواند به حرکات معده کمک کند. میوه‌های نرم مانند هلو و انواع توت در کنار بلغور جو، سبزیجات کاملاً پخته شده مانند هویج و نان غلات سبوس‌دار منبع سرشاری از فیبر می‌باشند.

 

 

توصیه های بعد از عمل

 

 

بینی خود را با دیگران مقایسه نکنید

هر فرد با خصوصیات منحصر به فرد خود به دنیا می آید. اجزای صورت هرشخص با افراد دیگر فرق دارد. بنابراین بینی خود را با بینی سایر افرادی که عمل جراحی شده‌اند، مقایسه نکنید. خصوصا در هفته‌های اول بعد از عمل جراحی، به علت ورم بعد از عمل اندازه بینی بزرگ ‌تر می‌شود و قابل ‌مقایسه با بینی فرد دیگری که چند ماه از عمل او گذشته، نیست. دید شما از بینی خود باید واقع ‌بینانه باشد و پزشک در مشاوره قبل از عمل این نکته ها را به شما می گوید. تصویر بینی و صورت خود را با تصاویر افراد مشهور مقایسه نکنید چرا که این تصاویر اغلب در آتلیه و توسط عکاسان حرفه‌ای و از زوایای خاصی گرفته شده است.

 

 

تی‌ شرت نپوشید

در دو هفته اول لباس‌هایی تن کنید که پوشیدن و درآوردن آنها راحت باشد. لباس‌های با یقه باز و لباس‌هایی که یقه دکمه ‌دار دارند، بپوشید.

 

 

حمام بعد از عمل بینی

 

لزومی برای استحمام فوری بعد از عمل نیست ، سعی کنید بعد از عمل کمتر به حمام بروید

 

بهتر است چند ساعت قبل از عمل حمام کنید تا مجبور به حمام فوری نداشته باشید

 

مراقب باشید گچ بینی نباید در روزهای اول خیس شود ، زیرا این اتفاق باعث افتادن گچ و آزردن شما می شود

 

چنانچه دوست داشتید حمام کنید می توانید از یک همراه کمک بگیرید ، از دوش های قابل حمل برای شستشوی بدن استفاده کنید و برای آبکشی موها صورت خود را پشت به دوش قرار دهید و از همراه خود بخواهید که موهای شما را طوری آبکشی کند که صورتتان خیس نشود.

حمام بعد از عمل بینی پس از ۱ هفته که گچ و پاسمان باز شد می توانید به راحتی حمام کنید و رعایت کردن موارد بالا تنها برای هفته ی اول می باشد.

 

سعی کنید برای شستشوی صورت خود از دستمال های مرطوب و یا پنبه استفاده کنید

 

پس از برداشتن پاسمان شما می توانید به راحتی با چسب روی بینی حمام کنید و بعد از حمام چسب را عوض کنید

 

 

آدامس نجوید

از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد و پرقدرت دارند، دوری کنید، خصوصا در خلال هفته اول، مصرف مایعات و غذاهای نرم توصیه می‌شود. جویدن آدامس را در ماه اول فراموش کنید.

 

 

آبریزش بعد از عمل بینی

 

عمل زیبایی بینی نیز مثل بقیه عمل ها عوارضی دارد. این عارضه ها کوچک و سطحی هستند. سعی کنید تمامی دستورات پزشک خود را انجام دهید.

 

یکی از شایع ترین این عوارض آبریزش بینی بعد از عمل بینی است و نگران اند که این ابریزش تا مدتها همراه آنها باشد. اما جای نگرانی نیست زیرا این عارضه دائمی نیست و بستگی به بدن فرد بیمار دارد.

 

می توانید برای کنترل این عارضه از داروهای آنتی هیستامین استفاده کنید. این دارو خلط بینی را خشک می کند و آبریزش را بند می آورد.

 

آبریزش بینی معمولا تا ۷۲ ساعت بعد از عمل ادامه خواهد داشت و کم کم بهتر می شود.

 

در طول این مدت از مصرف الکل و کافئین (مثل قهوه)  جدا خودداری کنید، زیرا این دو ماده باعث کم شدن آب بدن می شوند، در نتیجه ترشحات بینی غلیظ تر می شود

 

salamatmag 3 12 300x150 نکاتی که قبل و بعد از عمل بینی باید رعایت شود

 

تحرک و ورزش بعد از عمل بینی

 

بیشتر افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند و یا اینکه این جراحی را به تازگی انجام داده اند، می خواهند بدانند که فعالیت های بدنی بعد از انجام جراحی بینی را باید چگونه انجام دهند.

 

بعد از عمل بینی به طورکلی بعد از گذشت ۱۲ ساعت می توانید تحرک داشته باشید اما این حرکات به صورت راه رفتن های آهسته و بسیار آرام باید باشد . در صورت امکان از نزدیکان بخواهید تا کارهای شما را انجام دهند تا ناچار به تکان دادن سرو گردن و خم شدن های طولانی نباشید.

حدود یک هفته بعد از جراحی بینی میتوانید راه رفتن را شروع کنید. در نظر داشته باشید که بعد از عمل هرچه بیشتر استراحت کنید از میزان کیفیت بیشتری برخوردار خواهید شد.

در صورتیکه ورزش یوگا انجام میدهید پس از گذشت دو هفته می توانید به آن ادامه دهید .اما این نوع ورزش نیز باید آهسته و آرام انجام شود و حرکاتی که به سر و گردن فشار وارد می کند را انجام ندهید.

اگر تمایل به انجام ورزش های سنگین دارید باید کمی صبرکنید، معمولاً بعد از گذشت دو ماه میتوانید خم شوید و یا به آرامی بدوید ، در این مدت می توانید از وزنه های سبک تر برای ورزش کردن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که دویدن و یا بلند کردن وزنه های سنگین در این دوره به شما آسیب جدی وارد خواهد کرد

در نظر داشته باشید که فعالیت های سنگین بدنی مثل کشتی گرفتن و یا ورزش های رزمی تا ۶ ماه کاملا ممنوع می باشد

 

 

مصرف سیگار بعد از عمل بینی

 

چرا مصرف دخانیات بعد از جراحی بینی ممنوع است؟

 

مصرف سیگار و قلیان باعث ایجاد مشکلات انعقادی خون میشود . پس بهتر است تا دو هفته بعد از عمل جراحی بینی از کشیدن سیگار و قلیان کاملا دوری کنید.

 

با کشیدن سیگار مقدار زیادی کربن دی اکسید به بدن فرد وارد می شود بنابراین اکسیژن کمتری به قلبشان می رسد.

بعلاوه با افزایش مقدار کربن مونو اکسید ریتم و تپش قلب در حین عمل متغیر و با اختلال همراه می شود

 

بعد از مصرف سیگار بدن در مقابل عفونت ها ضعیف می شود که می تواند تاثیر زیادی در کیفیت عمل شما ایجاد نماید

 

پس حداقل ۲ روز قبل از عمل از مصرف دخانیات کاملا ممنوع است.