نخ دندان برای دندان مفید تر است یا مسواک زدن ؟

salamatmag (1)
ب

بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان

salamatmag 1 13 300x150 نخ دندان برای دندان مفید تر است یا مسواک زدن ؟

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اینکه نخ دندان برای دندان مفید تر از یا مسواک زدن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

اگر اول مسواک بزنید بسیاری از پلاک‌های روی سطوح دندانی را از بین می‌برید؛ در نتیجه وقت کم‌تری برای استفاده از نخ دندان صرف خواهید کرد. برخی معتقدند که اگر اول از نخ دندان استفاده کنید و سپس مسواک بزنید ممکن است پلاک‌ها به نقاط خارج از دسترس میان online casino gids دندانتان منتقل کنید. بسیاری از دندان پزشکان توصیه می‌کنند که اول مسواک بزنید چون بسیاری از افراد به این شیوه عادت کرده‌اند و هیچ ضرری هم ندارد.

 

 

فواید استفاده از نخ دندان قبل از مسواک

وقتی شما از نخ دندان استفاده می‌کنید همه پلاک‌ها از بین نمی‌روند و ممکن است پلاک‌هایی که به نخ دندان چسبیده‌اند در دهان شما باقی بمانند اما اگر بعد از استفاده از نخ دندان مسواک بزنید همه این پلاک‌ها از بین می‌روند. از دیگر مزایای استفاده از نخ دندان این است که فلوراید موجود در خمیر دندان در بین دندان‌های شما، جایی که قبلا پلاک بوده است، قرار می‌گیرد.

 

 

مقایسه نخ دندان با مسواک زدن

 

 

در یک پژوهش تازه که بر روی ۵۰۰۰ فرد مسن انجام شد، مشخص گردید احتمال ابتلا به بیماری زوال عقل در کسانی که روزانه مسواک نمی زنند، ۶۵ درصد بیشتر از کسانی است که به طور منظم از مسواک استفاده می کنند.

 

پژوهش دیگری نشان داد که حدود ۶۵ میلیون امریکایی (یک نفر از هر دو نفر بزرگسال ۳۰ سال و بالاتر) از بیماری لثه رنج می برند.  بر اساس اطلاعیه انجمن قلب امریکا در سال ۲۰۱۲، بیماری های لثه یک عامل خطر در ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی (حملات قلبی و سکته) می باشند

 

 

بهترین روش برای حفظ سلامتی دندان ها و لثه

 

تقریبا همه افراد با این نظر هم عقده هستند که ۲ بار مسواک زدن در روز ضروری است. اما این روزها نکته بحث برانگیز دیگری نیز مطرح است، مبنی بر اینکه استفاده از نخ دندان بهتر است قبل از مسواک زدن انجام شود یا پس از آن؟

 

۱- این دندانپزشک به بیمارانش توصیه می کند که برای از بین بردن پلاک بین دندان ها، قبل از مسواک حتما از نخ دندان استفاده کنند. این امر باعث می شود که مسواک، باکتری ها و باقی مانده های خارج شده توسط نخ را از محیط دهان خارج نماید.

 

۲- این متخصص معتقد است که به ویژه برای کودکان، استفاده از نخ بعد از مسواک زدن مفید تر است. این کار کمک می کند ذراتی که پس از مسواک در دهان می ماند، توسط نخ خارج شوند.  اول از نخ استفاده کنید ممکن است مسواک موجب شود باقی مانده ها به میان لثه فرو رود. همچنین این دندانپزشک توصیه می کند که روش صحیح استفاده از نخ نیز بسیار ضروری است، برای این کار نخ را به صورت C درآورده و به طور دورانی در اطراف دندان حرکت دهید. حرکات بالا و پایین نخ به تنهایی کافی نیست زیرا سطح دندان ها را به خوبی تمیز نمی کند..

 

 

۳- دندانپزشک سوم معتقد است که ترتیب استفاده از مسواک و نخ تفاوتی نمی کند، زیرا مسواک سطح دندان ها و نخ فاصله میان دندان ها را تمیز می کند.

 

۴- مهم ترین نکته این است که ۲ بار در روز مسواک بزنید و ۱ بار از نخ استفاده کنید. این دندانپزشک معتقد است برای خارج کردن پلاک و باقی مانده ها از میان دندان ها چند دقیقه را صرف استفاده از نخ کنید. ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان لازم است تا باکتری ها درون پلاک ها جای گیرند، بنابراین خارج کردن پلاک توسط نخ، حداقل ۱ بار در روز، سلامت دهان و دندان ها را تامین می کند.

 

۵- نظر دندانپزشک پنجم این است که شب ها قبل از خواب از نخ استفاده کنید. در زمان خواب، ترشح بزاق برای تمیز کردن دندان ها و لثه کاهش می یابد و باکتری ها فرصت بهتری برای  آسیب رساندن به دندان ها دارند. بنابراین استفاده از مسواک و نخ و همچنین تمیز کردن زبان هر شب قبل از خواب ضروریست.

 

بر اساس گزارش انجمن دندان امریکا، نخ و مسواک هر دو ضروریند اما استفاده از نخ دندان قبل از مسواک، کمک می کند که فلوراید موجود در خمیر دندان در زمان مسواک زدن، بهتر به میان دندان ها نفوذ کرده و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان کاهش یابد.

 

بر اساس نظر دندانپزشکان، استفاده روزانه از نخ دندان برای پیشگیری از تجمع باکتری ها بین دندان ها و تشکیل پلاک و رسوب و در نتیجه تورم و التهاب لثه که اولین مرحله در بیماری های لثه می باشد، ضروریست.

 

b9d7df41ab84dc7a707c20ee6c422111 300x150 نخ دندان برای دندان مفید تر است یا مسواک زدن ؟

 

مسواک بین دندانی راه حل دیگری برای حفظ بهداشت دهان و دندان

 

به گفته ی ارائه دهندگان مراقبتهای بهداشتی شرکت سوئیسی

Curaden انتخاب یک پاک کننده بین دندانی مناسب و با استفاده از روش مناسب برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم است. نخ دندان برای دندان های قدامی مناسب تر است، فضاهای باریک در بین دندانهای قدامی دسترسی مسواک بین دندانی را به این نواحی مشکل می کند. در حالت ایده آل، باید از نخ دندان برای فضاهای باریک بین دندان های قدامی و از مسواک بین دندانی برای دندانهای خلفی استفاده کرد. به گفته این شرکت سوئیسی، استفاده از مسواک بین دندانی بسیار موثرتر و آسان تر از نخ دندان است، اما به منظور جلوگیری از آسیب به لثه باید به آرامی از آن استفاده شود. مسواک بین دندانی، به جلوگیری از ساخت پلاک بین دندان ها که موجب پوسیدگی دندان، خونریزی لثه، التهاب لثه و پریودنتیت می شود، کمک می کند.

.

Breitschmid مدیر عامل و صاحب شرکت

گفت: مسواکهای بین دندانی در حذف بقایای مواد غذایی بین دندانها و پلاک دندان موثر می باشند. از آنجایی که مسواک بین دندانی به بافت آسیب نمی زند، مسواکهای بین دندانی ما نه تنها توسط متخصصان دندان پزشکی در سطح جهان توصیه می شوند، بلکه همچنین برای بیماران تجویز شده و نحوه ی استفاده از آنها به هر بیمار به صورت جداگانه آموزش داده می شود. با توجه به Curaden مطالعات متعدد نشان داده است مزایای استفاده از مسواک بین دندانی بیش از نخ دندان است، برای مثال، در تحقیقی با عنوان «مقایسه ی روش های مختلف بهداشت بین دندانی: مسواک بین دندانی در مقابل نخ دندان”، بیماران مبتلا به پریودنتیت از نخ دندان و مسواک بین دندانی برای کاهش پلاک در طی یک دوره ی شش هفته ای استفاده کردند. نتایج این تحقیق نشان داد حذف پلاک توسط مسواک بین دندانی به طور قابل توجهی بیش از نخ دندان است. علاوه بر این، به نظر می رسد پذیرش مسواک بین دندانی برای بیماران آسانتر است.

همه افراد می دانند نخ دندان چیست، اما تنها تعداد کمی مایل به استفاده از آن هستند زیرا از نحوه ی صحیح نخ کشیدن دندانها آگاه نیستند.

همه افراد می دانند نخ دندان چیست، اما تنها تعداد کمی مایل به استفاده از آن هستند زیرا از نحوه ی صحیح نخ کشیدن دندانها را نمی دانند.

Edith Maurer پزشک سوئیسی بهداشت دهان با ۴۰ سال تجربه می گوید: نخ کوتاهی باید بین انگشتان نگه داشته شود و در فاصله ی بین دو دندان به سمت بالا و پایین حرکت داده شود اما در بسیاری از زمانها، این حرکت بخوبی کنترل نشده و سبب آسیب لثه ها می گردد و بنابراین به طور مداوم لثه زخمی می شود، اکثر افراد تصور می کنند نخ دندان برای خارج کردن باقی مانده ی غذا از فواصل بین دندان است نه تمیز کردن زیر خط لثه و چنانچه بطور صحیح استفاده نشود می تواند بسیار خطرساز باشد. اگر شما می خواهید لثه خود را حداقل در منطقه خلفی تمیز نمایید، مسواک بین دندانی ابزار مناسبی است.

 

 

راه های حل مشکلات دهان و دندان

به گفته ی کاترین شوبرت، پزشک متخصص بهداشت دهان و دندان: تمرکز ما باید بر فضای زیر سطح تماس دو دندان باشد، ما باید به دقت بین بیماری های لثه و پوسیدگی دندان افتراق قائل شویم. مسواکهای بین دندانی با توجه به خواص فضا پرکن آنها برای پیشگیری از بیماری های لثه موثرتر می باشند، شفت نازک و موهای بلندتر آن برای رسیدن به زیر نقطه ی تماس بین دو دندان که در آن پوسیدگی بیشتر رخ می دهد، مناسب تر است. مسواک بین دندانی اگر به درستی استفاده شود، می تواند از پوسیدگی دندان در زیر نقطه ی تماس دو دندان جلوگیری کند. البته، نخ نیز می تواند زیر نقطه ی تماس دو دندان را پاک نماید. با این حال، استفاده از نخ دندان فقط به دلیل معمول بودن آن و بدون توجه به تکنیک صحیح آن، نمی تواند از پوسیدگی پیشگیری کند.همچنین، استفاده از یک مسواک بین دندانی بدون آموزش مناسب نمی تواند به پیشگیری از بیماری لثه کمک کند. ما نباید فراموش کنیم که، یک نهاد دولتی یا انستیتوی بهداشتی برای تصمیم گیری در مورد بهداشت دهان و دندان افراد وجود ندارد، بلکه متخصصان دندانپزشکی باید کارآمدترین روش را برای هر یک از بیماران خود انتخاب کنند. کلید پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان آموزش افراد بصورت جداگانه است.

 

salamatmag 2 11 300x150 نخ دندان برای دندان مفید تر است یا مسواک زدن ؟

 

زمان مناسب و نحوه صحیح استفاده از مسواک و نخ دندان

 

متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی از نحوه مراقبت از دندانهای خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را در این خلاصه کرده اند که توصیه بکنند که مسواک بزنید …. مسواک بزنید و….. مسواک بزنید …. در صورتی که مسواک زدن یک بعد محدودی از مقوله بهداشت دهان و دندان میباشد . حتی نحوه مسواک زدن نیز مهمتر از مسواک زدن میباشد و کیفیت و زمان مسواک زدن مهمترین چیزی است که کمتر بدان توجه میشود.مسواک

 

در مطالعه ای جدید که بر روی ۵۰۰۰ فرد مسن انجام شد، مشخص شد احتمال ابتلا به بیماری زوال عقل در کسانی که روزانه مسواک نمی زنند، ۶۵ درصد بیشتر از کسانی است که به طور منظم از مسواک استفاده می کنند.نتیجه تحقیق دیگری نشان داد که حدود ۶۵ میلیون امریکایی (یک نفر از هر دو نفر بزرگسال ۳۰ سال و بالاتر) مبتلا به بیماری لثه هستند. بر اساس اطلاعیه انجمن قلب امریکا در سال ۲۰۱۲، بیماری های لثه یک عامل خطر در ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی (حملات قلبی و سکته) می باشند.

 

همچنین اغلب افراد جامعه به دلیل ناآگاهی از مزایای نخ دندان، چندان از آن استفاده نمی کنند، در حال که آغاز بیشتر پوسیدگی های دندان ها از داخل شیارها و ما بین دو دندان است در حالی که نخ دندان در تمیز کردن این نواحی از مواد غذایی نقش بسیاری را بر عهده دارد.

نخ دندان در فرآیند رعایت بهداشت دندان های افراد باید جایگاه اصلی خود را پیدا کند که این امر مستلزم آموزش مستمر و پایه ای است.