بوتاکس چیست ؟ مواردی درباره استفاده از بوتاکس

salamatmag (2)
ب

فواید و مضرات تزریق بوتاکس

salamatmag 2 25 300x150 بوتاکس چیست ؟ مواردی درباره استفاده از بوتاکس

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه بوتاکس چیست ؟ مواردی درباره استفاده از بوتاکس می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

دانشمندان اولین بار در سال ۱۹۸۷ موقع استفاده از سم بوتولینوم در درمان بلفارواسپاسم (انقباض خود به خودی پلک) متوجه شدند که خطوط اخم بیمار صاف شده است و با ادامه تحقیقات اولین گزارش در درمان اخم با بوتاکس در سال۱۹۹۲منتشر شد.

 

بوتاکس در واقع سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که با مهار آزادسازی استیل کولین در محل اتصال عصب و عضله باعث شل و ضعیف شدن عضلاتی می شود که انقباض آنها موقع خندیدن و اخم کردن و…، با گذشت زمان باعث ایجاد چروکهای فعال یا دینامیک در صورت می شود.

 

با استفاده از اثر بوتاکس و شل شدن عضلات، خطوط ناشی از افزایش فعالیت عضله از بین رفته و طرح صورت و گردن تغییر یافته و چروک ناشی از انقباض عضلات صاف می شود. البته این نکته را نباید فراموش کرد که چروک های غیرفعال ناشی از تغییر در محتوای کلاژن لایه زیرین پوست است و در اثر گذشت سن و تابش آفتاب به وجود می آید، تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی گیرد. تزریق بوتاکس در واقع روشی آرام و کم دردسر و غیرجراحی برای رفع چین و چروک صورت و گردن است که بیشتر خانم ها از آن استفاده می کنند.

 

خط های هیپرکنتیک مثل خطوط اخم،‌ حاصل انقباض های مکرر عضلاتی است که به صورت عمود بر چین ها قرار گرفته اند . ضعیف کردن و یا به حالت استراحت درآمدن عضلات با بوتاکس (سروتیپ A) می تواند خطوط را صاف کند. این خطوط شامل خطوط افقی پیشانی (ناشی از انقباض عضله فرونتالیس یا عضله پیشانی) خطوط افقی روی بینی (ناشی از انقباض عضله پروسروس) خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط اطراف دهان و خطوط خارجی پلک پایینی است.

 

salamatmag 1 25 300x150 بوتاکس چیست ؟ مواردی درباره استفاده از بوتاکس

 

بیماران بین ۳۰ تا ۵۱ سال بیشترین پاسخ را به درمان با بوتاکس می دهند و امروز درمان با بوتاکس در این گروه سنی یکی از جنبه های مهم زیباسازی محسوب می شود. اثرات بوتاکس در عرض یک تا دو روز مشاهده می شود و در عرض چند هفته کامل می شود و ۳ تا ۴ ماه باقی می ماند و ممکن است ۶ ماه یا بیشتر هم باقی بماند.

 

محل تزریق با کیسه یخ سرد می شود تا میزان ناراحتی ناشی از تزریق کاهش یابد و گاهی محل تزریق ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از تزریق با پماد موضعی بی حس می شود. با تزریق بوتاکس علاوه بر کاهش خطوط اخم و پیشانی، دور چشم و دور لب و گردن می توان به ابرو شکل داد و به بالا بردن ابرو کمک کرد. در اثر افزایش سن افتادگی ابرو اتفاق می افتد که باعث ایجاد یک ظاهر عصبانی و اخمو می شود که با تزریق بوتاکس به طور صحیح توسط پزشک مجرب می توان عضلات پایین کشنده ابرو را غیرفعال کرده که سبب بالا رفتن ابرو می شود و تا ۱۲ هفته بعد از درمان به حداکثر خود می رسد.

 

 

کاربرد های بوتاکس

 

رفع خطوط اخم – رفع خطوط خنده – رفع چین و چروک اطراف چشم -چروک‌های پنجه کلاغی – رفع چروک پیشانی -فرم‌دهی به ابرو  – خطوط ماریونت  – صاف کردن پوست چانه

 

 

علل انجام بوتاکس

 

زیبایی: به منظور بیشتر شدن زیبایی و جذابیت صورت در سنین پایین تر

درمانی: پیشگیری و درمان (برای پیشگیری و درمان چین و چروک‌های عمیق صورت در سنین بالاتر)

 

salamatmag 3 25 300x150 بوتاکس چیست ؟ مواردی درباره استفاده از بوتاکس

 

توصیه

 

بهتر است برای گونه گذاری یا برجسته کردن لب ها در جلسه اول از مقدار کمی تزریق آغاز کنیم زیرا اگر شما قصد بیشتر شدن حجم آن ها را داشته باشید توانایی و قدرت مانور پزشک برای افزایش حجم آن ها زیاد است و در آخریک لب یا گونه دلخواه و طبیعی حاصل خواهد شد که از نظر زیبایی، تناسب و طبیعی بودن آن رضایت بیمار را به همراه دارد.

 

 

خطرات انجام تزریق بوتاکس

 

این روش نسبتا بی‌خطر است، البته اگر توسط یک پزشک با تجربه انجام شود. با این حال، مثل تمامی روش‌های درمانی عوارض احتمالی برای بوتاکس هم وجود دارد. با اینکه این عوارض بسیار کم هستند باز هم باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید. اگر این موارد برای شما پیش آمد، باید به پزشک خود مراجعه کنید:

 

ضعف عضلات در نقاط دیگر پوست که تزریق روی آن انجام نشده

اختلال در بینایی

اختلال در بلعیدن، صحبت کردن یا تنفس

واکنش آلرژیک (خارش، تنگی قفسه سینه، تورم شدید)

اگر مایع تزریق شده‌ی بوتاکس حرکت کند و به به سایر نقاط بدن برود، می‌تواند موجب بی‌حسی خفیف در نقاطی از بدن و یا به ندرت علائم و نشانه‌های بوتولیسم شود. یکی دیگر از خطرات بوتاکس ظاهر غیر طبیعی یا همان یخ زده به علت فلج عضلاتی است که در حالات چهره تاثیر می‌گذارند.