با خواص و فواید گیاه رز ماری بیشتر آشنا شوید

salamatmag (1)
ب

خواص ضد سرطانی گیاه رزماری

salamatmag 1 58 300x150 با خواص و فواید گیاه رز ماری بیشتر آشنا شوید

 

در این مقاله در سلامت مگ با خواص و فواید گیاه رز ماری بیشتر آشنا شوید می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

آشنایی با گیاه رزماری

 

رزماری بومی مناطق مدیترانه‌ای می باشد و یکی از گیاهان رایجی هست که برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این گیاه ارزشمند نه تنها بو و طعم خاصی را دارد بلکه دارای مزایای بسیاری برای سلامتی هست. نام علمی این گیاه چند ساله و چوبی Rosmarinus officinalis می‌باشد اما اغلب افراد آن را با نام رزماری می‌شناسند. مثل سایر گیاهان مفید، رزماری نیز در خانواده‌ی نعناع جای گرفته هست اما عطر و طعم مشخصه‌ی آن را نداشته. رزماری دارای طعم تلخ،گرم و گس تری می باشد و استفاده از آن در سس، سوپ، خورش، کباب و چاشنی بسیار رایج می باشد.اگرچه مقادیر کمی از رزماری که به عنوان طعم دهنده در غذاها مورد استفاده قرار می گیرد ، نمی‌تواند تاثیر زیادی بر روی بدن بگذارد اما اضافه کردن مرتب برگ آن به غذاها می‌تواند مزایای بسیاری زیادی داشته باشد

 

 

تاریخچه استفاده از رزماری

 

رزماری یکی از چاشنی‌های پر استفاده در آشپزی هست. مردم می‌گویند رزماری فقط در باغ خانه‌هایی رشد خواهد کرد که بانوی خانه، حقیقتاً ارباب خانه هست. رزماری در طب سنتی به عنوان بند آورنده‌ی خون، مقوی، ضدنفخ، ضداسپاسم و معرق کاربرد بسیاری دارد.

عصاره و روغن فرار آن، به منظور سقط جنین و افزایش خون‌ریزی قاعدگی، مصرف شده است. کاربرد عصاره‌ی رزماری در مواد آرایشی بسیار متداول می باشد و شواهد، خبر از تأثیر لوسیون آن در تحریک رشد مو و جلوگیری از ریزش مو می‌دهد.

گزارش‌های تاریخی مربوط به مصرف درمانی رزماری، به عنوان یک گیاه دارویی موجود هست. رزماری از قدیمی‌ترین گیاهان شناخته شده‌ی دارویی هست که از قرن‌ها پیش، برای تقویت حافظه و فعالیت مغزی به کار می رود

 

 

تقویت حافظه

 

یکی از اولین موارد گزارش شده یا مستند در زمینه استفاده از رزماری برای بهبود سلامت به عنوان محرک شناختی می باشد. این گونه گفته شده بود که رزماری حافظه را تقویت خواهد کرد و به افزایش هوش و تمرکز کمک زیادی می کند. در شرایطی که همچنان تحقیقات و مطالعه درباره درستی بسیاری از این ادعاها ادامه دارد، اما آثار رزماری بر مغز از بهبود قدرت حافظه حکایت می کند. در همین راستا، رزماری با تحریک فعالیت شناختی در افراد کهن سال، و همچنین آنهایی که از اختلالات حاد شناختی مثل آلزایمر یا زوال عقل رنج می برند، مرتبط شده هست.

 

salamatmag 2 54 300x150 با خواص و فواید گیاه رز ماری بیشتر آشنا شوید

 

 خلق و خو و استرس

 

عطر رزماری به تنهایی با بهبود خلق و خوی انسان، پاکسازی ذهن، و کم کردن استرس در افرادی که مبتلا به ترس و استرس مزمن ناشی از عدم تعادل هورمونی پیوند خورده می باشند. وقتی که این گیاه مصرف می شود یا به صورت موضعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت می تواند آثاری مشابه داشته باشد. رایحه درمانی با استفاده از روغن عصاره ای رزماری هم چنین هدفی را دنبال خواهند کرد.

 

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

 

اجزا فعال موجود در رزماری آنتی اکسیدان، ضد التهاب و ضد سرطان زاهای طبیعی می باشند. به همین دلیل، رزماری می تواند تهاجمی سه جانبه علیه بسیاری از بیماری ها و عوامل بیماری زا که سیستم ایمنی بدن را تهدید بکند و یا به یکپارچگی بدن آسیب وارد بکند را شکل داده. ترکیبات آنتی اکسیدانی خط دوم دفاعی در پس سیستم ایمنی بدن را تشکیل خواهند داد و رزماری حاوی مقدار قابل توجهی از ترکیبات قدرتمند می باشند که از آن جمله می توان به رزمارینیک اسید، کافئیک اسید، بتولیک اسید، و کارنوسول اشاره بکنیم

 

 

تانسیل ضد باکتری

 

در وضعیتی که خواصیت های تقویت سیستم ایمنی بدن موجود در گیاه رزماری به اندازه کافی تاثیرگذار می باشند، این گیاه در برابر عفونت های باکتریایی، به ویژه آنهایی که در معده رخ خواهند داد، نیز قدرتمند عمل خواهند کرد. باکتری اچ.پیلوری یک پاتوژن یا عامل بیماری زا شایع و بسیار خطرناک می باشند که می تواند به بروز زخم معده منجر بشود، اما مشخص شده هست مصرف رزماری به جلوگیری از رشد آن کمک خواهد کرد. همچنین، رزماری با جلوگیری از عفونت استاف که هر ساله هزاران نفر را به کام مرگ می برد، مرتبط هست.

 

 

تسکین دهنده معده

 

رزماری دیر زمانی هست که در فرهنگ های مختلف به عنوان یک درمان طبیعی برای ناراحتی معده، یبوست، نفخ، و اسهال مورد استقبال و استفاده مردم می باشد. خواص ضد التهابی و محرک این گیاه دلیل این کار هست و از این رو برای کمک به تنظیم حرکات روده و دستگاه گوارش می شود مصرف منظم رزماری را در رژیم غذایی هفتگی خود مورد توجه قرار دهید.

 

 

خوشبو کننده نفس

 

به عنوان یک عامل ضد باکتری طبیعی، رزماری در قالب یک خوشبو کننده نفس کاربرد دارد و نیز سلامت دهان و دندان شما را بهبود خواهد داد. شما می توانید برگ های رزماری را در آب داغ بریزید و سپس این مخلوط را در دهان خود غرغره بکنید تا افزون بر نابودی باکتری ها، نفسی تازه و خوشبو را تجربه بکنید.

 

 

تحریک جریان خون

 

رزماری به عنوان یک محرک برای بدن عمل خواهد کرد و تولید گلبول های قرمز و جریان خون را بیشتر می کند. این شرایط به اکسیژن رسانی بهتر به اندام ها و مناطق حیاتی بدن کمک خواهد کرد و از عملکرد روان و کارآمد فعالیت های متابولیک در این مناطق اطمینان حاصل خواهد شد. علاوه بر این ، حرکت مواد مغذی به سوی سلول هایی که نیازمند ترمیم هست، تحریک خواهد شد.

 

salamatmag 3 53 300x150 با خواص و فواید گیاه رز ماری بیشتر آشنا شوید

 

تسکین درد

 

به عنوان یک ماده ضد درد، رزماری صدها سال هست که به صورت موضعی در قالب خمیر یا مرهم روی بخش دردناک بدن استفاده شده است. هنگامی که به صورت خوراکی مصرف شده باشد، رزماری به عنوان یک مسکن درد برای نقاطی که دسترسی به آنها دشوارتر هست مثل سر و دردهای ناشی از یک بیماری به کار گرفته خواهد شد. در واقعیت، یکی از محبوب ترین کاربردهای رزماری برای درمان میگرن هست. مالش عصاره رزماری روی شقیقه ها یا بو کردن عطر رزماری با کاهش شدت علائم میگرن مرتبط می باشد.

 

 

ویژگی های ضد التهابی

 

شاید مهم ترین نکته رزماری به عنوان یک عامل ضد التهاب در بدن باشد. کارنوسول و کارنوسیک اسید دو ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بسیار قوی موجود در رزماری می باشند و با کم شدن التهاب در عضلات، رگ های خونی، و مفاصل مرتبط هستند. از این رو، رزماری درمانی موثر برای خیلی از شرایط من جمله فشار خون، نقرس، ورم مفاصل، و جراحت های ناشی از فعالیت بدنی یا جراحی حساب میشود. رزماری به صورت خوراکی یا موضعی برای ایجاد اثر ضد التهابی قابل استفاده هست. افزون بر این، کاهش التهاب در سیستم قلبی عروقی می تواند به بهبود سلامت قلب و جلوگیری از تصلب شرایین کمک شایانی بکند.