بهترین سن برای شروع ورزش کودکان چه سنی است

salamatmag (2)
ب

کودکان از چه سنی میتوانند ورزش کنند

salamatmag 2 53 300x150 بهترین سن برای شروع ورزش کودکان چه سنی است

 

در این مقاله در سلامت مگ به بهترین سن برای شروع ورزش کودکان چه سنی است می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

بهترین سن و زمان برای شروع ورزش

 

انتخاب فعاليت هايي همراه با شادی و نشاط براي کودکان در تمام سنين، اهميت بسیار زیادی دارد. شايد شما ستاره ي تيم فوتبال خود هستید، اما ترجيحا براي کودک شما بهتر هست، حرکات موزون را انجام بدهد. کودکان براي توسعه ي مهارت هاي ورزشي و يا انجام فعاليت هاي بدني به ورزش سازمان يافته نياز چندانی ندارند.

ادوارد لاسکوسکي، مدير «بخش ميوکلينيک طب ورزشي» در این باره می گوید: «يک زندگي سالم، حتما نيازمند ورزش نيست.» اما از طرف ديگر روچسترمين اضافه می کند که: «شرکت فرزندان کم سن و سال  شما در فعاليت هاي جسماني امر بسيار مهمي می باشد؛ حتي اگر اين فعاليت، دوچرخه سواري همراه با خانواده يا بازي بيسبال و بسکتبال با کودکان ديگر هستند.» هر کودکي به شکل متفاوتي رشد خواهد کرد، پس بهتر هست با کودکان خود براساس سن بلوغ و سطح مهارت هايشان رفتار بکنيد. در ادامه ي اين قسمت، فعاليت ها و ورزش هاي مناسب سنين متفاوت را ارائه داده ایم.

 

 

چه ورزش هایی برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود

 

به طور کلی همه ی ورزش هایی که در آن روی ماهیچه ها، عضلات ، مفاصل به طور مستقیم فشار سنگین وارد بشود ، مثل : بدنسازی،وزنه برداری،جودو،کشتی ،پرورش اندام و…برای کودکان بسیار زیان بار می باشد چرا که به نحو غیر قابل جبرانی به عضروف های انتهای ماهیچه و مفاصل آسیب جدی وارد خواهند کرد ، و علاوه برا آن موجب تحلیل رفتن روند رشد کودک شده. همچنین فعالیت های بسیار سنگین ورزشی(در هر رشته ای) می تواند آسیب زا باشد و سلامت کودک را به خطر بیندازد.

همچنین برای کودکان در سنین بسیار کم ورزش های رزمی سنگین ،کشتی و ژیمناستیک اصلاتوصیه نمی شود چرا که در مدت طولانی موجب تحلیل رفتن روند رشد و در آینده باعث کوتاهی قد خواهد شد

 

 

ورزش مناسب برای سنين دو تا سه سالگي

 

کودکان کم سن و سال اول بايد مهارت هاي حرکتي پايه، مثل: دويدن، گرفتن، پريدن و … را یاد بگیرند، چون براي شرکت در تمرين ورزشي بسيار جوان می باشند. آن ها بايد بتوانند:

آزادانه و تحت نظر مربي، با ديگر کودکان به بازي پرداخته که البته بازي آن ها نبايد سازمان يافته باشند.

دويدن يا پياده روي در زمين بازي را تجربه بکنند.

در زمين بازي تاب بازي بکنند.

در محيط هاي آبي تحت نظارت به بازي کردن مشغول شوند.

در کلاس هاي ژيمناستيک اماتور که تحت نظارت افراد حرفه اي تشکيل مي شوند، شرکت بکنند.

غلتيدن و سر خوردن را تجربه بکنند.

 

salamatmag 1 300x145 بهترین سن برای شروع ورزش کودکان چه سنی است

 

فعالیت جسمی پیشنهادی برای كودكان شش تا هفت سال

 

همنطور که کودکان بزرگ‌تر شده و قدرت هماهنگی و توجه آنها زیادتر و بهتر مي‌شود و می‌توانند جهت و مفهوم کار تیمی‌ را درك بكنند. اگر مي‌خواهيد كودكتان را در اين سن به كلاس‌هاي ورزشي روانه کنید،‌ فعالیت‌های ورزشي تيمي ‌بهترين انتخاب می باشد.فوتبال، ژیمناستیک، شنا، تنیس، گلف، دو و میدانی و هنرهای رزمی براي اين سنين هست.

 

 

ورزش های مناسب برای کودکان هشت سال به بالا

 

کودکان در سن هشت سالگی قدرت انجام بیشتر رشته های ورزشی را دارند و نیز در این سن می دانند که به چه کاری علاقه مند هستند ، شما باید با توجه به علاقه و سلیقه ی فرزندتان و همچنین دریافت کردن مشاوره از مربی رشته ی ورزشی و البته در نظر گرفتن توانایی ها و محدودیت های کودک (معلولیت،بیماری و…) او را به کلاس ورزشی روانه کنید ، این را همیشه به خاطر داشته باشید اگر کودک شما تمایلی به رفتن به کلاس ورزشی ندارد هیچ وقت او را به رفتن به کلاس ورزشی اجبار نکنید ، در چنین شرایطی باید فعالیت فیزیکی دیگری در نظر بگیرید ، مثلا هر روز با اون به پیاده روی یا دوچرخه سواری بروید که صد در صد در دوچرخه سواری و پیاده به نکات ایمنی ای که پیش تر در مقالات قبلی به آنها اشاره شده است حتما توجه بکنید

 

images 12 300x150 بهترین سن برای شروع ورزش کودکان چه سنی است

 

چه عواملی باعث تشویق یا دلزدگی کودک از ثبت نام در کلاس های ورزشی می شود؟

 

برای گسترش فرهنگ ورزش در نوجوانان یا تشویق آنها، باید به نکاتی مثل حمایت خانواده، شادی بخش بودن انواع فعالیت های ورزشی، انجام ورزش بعدازظهرها، موفقیت، همراهی با دوستان و هیجان توجه بکنید.

 

 

در این میان نکاتی مثل شکست یا ترس از شکست در مسابقه، مواخذه و شرمندگی کودک، احساس اجبار و نظم ارتشی در ورزش و خستگی ناشی از تمرین شدید یا قوانین سخت بازی هم باعث دلزدگی کودک از شرکت در فعالیت های ورزشی خواهد شد که والدین باید این مسایل را در نظر بگیرند

 

 

 

ثبت نام کودکان در کلاس های وزنه برداری کار درستی است

 

تمرین با وزنه های کوچک اشکالی ندارد ولی ورزش هایی مثل وزنه برداری و پاورلیفتینگ برای کودکان ممنوع هست. گرچه بدن کودکان در مقایسه با بزرگسالان انعطاف پذیری بیشتری دارند، اما نباید فراموش بکنیم که دارای مفاصل سست تر و شل تری می باشد. ضعیف ترین نقاط در کودکان، محل اتصال عضلات به استخوان و صفحه رشد استخوانی هست پس صدمه هایی مثل پیچ خوردگی مفاصل که در بالغان شایع تر هست، در کودکان کمتر اتفاق خواهد افتاد و در عوض، آسیب های صفحه رشد و آسیب محل اتصال عضله به استخوان شیوع بیشتری خواهد داشت.