روزه داری چه فایده هایی دارد

salamatmag (3)
ب

آیا روزه داری باعث بروز بیماری می شود ؟

salamatmag 3 46 300x150 روزه داری چه فایده هایی دارد

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه روزه داری چه فایده هایی دارد می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

فواید روزه گرفتن

 

 

روزه به کم کردن وزن کمک می کند

 

روزه برای کم شدن وزن مفید هست و تحقیقات نشان داده است که روزه گرفتن برای بازه زمانی محدود نسبت به رژیم عادی، باعث می شود بدن سلول های چربی را خیلی بهتر بسوزاند. روزه گرفتن به بدن انسان اجازه می دهد که از سلول های چربی به عنوان منبع اصلی تغذیه خود استفاده بکنند و بسیاری از ورزشکاران برای کم شدن سطح چربی بدن از روزه گرفتن استفاده می کنند.

 

 

روزه گرفتن حساسیت به انسولین را کم می کند

 

روزه اثرات خوبی روی حساسیت به انسولین دارد و یک تحقیق نشان داده است که پس از دوره های روزه گرفتن انسولین در پیام دهی به سلول ها برای گرفتن گلوکز از خون بهتر عمل خواهد کرد.

 

 

روزه سرعت متابولیسم را بالا میبرد

 

روزه به دستگاه گوارش شما استراحت داده و این کار می تواند متابولیسم را زیاد کنند و در نتیجه بدن کالری ها را بهتر خواهد سوزاند. اگر رژیم شما نامناسب باشد امکان دارد توانایی شما در هضم غذا و سوزاندن چربی را تحت تاثیر قرار میدهد. روزه گرفتن کار دستگاه گوارش را طبیعی کرده و در نتیجه فعالیتهای متابولیسمی را بهبود می بخشد.

 

شاید برای شما مخاطبین عزیز سوال پیش امده باشد کسانی که دارو مصرف می کنند چگونه می توانند روزه بگیرند شما میتوانید با مراجعه به پست مصرف دارو با وجود روزه داری اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

روزه عمر را زیاد می کند

 

باور کنید یا خیر هر چه کمتر غذا بخورید عمر طولانی تری می کنید. تحقیقات نشان داده اند طول عمر افراد در فرهنگ های خاص به دلیل رژیمشان بیشتر است. یکی از اولین اثرات زیاد شدن سن کاهش متابولیسم است و هرچه بدن شما جوان تر باشد متابولیسم سریع تر و بهتر هست.

 

 

روزه گرفتن گرسنگی را بهبود می دهد

 

برای احساس گرسنگی باید ۱۲ تا ۲۴ ساعت چیزی اصلا نخورید و نباید پس از ۳ یا ۴ ساعت چیزی نخوردن احساس گرسنگی به انسان دست بدهد. روزه گرفتن به تنظیم هورمون های بدن کمک زیادی می کند تا گرسنگی واقعی را تجربه بکند. ثابت شده است که در افراد چاق سیگنال های صحیحی برای زمان مناسب دست کشیدن از غذا دریافت نخواهد شد. به روزه به چشم یک دکمه ریست نگاه کنید که با آن بدن خود را تنظیم خواهید کرد و پس از آن گرسنگی واقعی را تجربه می کنید. زمانی که هورمون ها درست کار کنند شما سریع تر احساس سیری می کنید و از پرخوری جلوگیری خواهد شد.

 

salamatmag 1 49 300x150 روزه داری چه فایده هایی دارد

روزه عادات غذایی را بهبود می دهد

 

روزه برای انسان هایی که دارای عادت پرخوری یا سایر عادات غذایی نادرست می باشند بسیار مفید است و به انسان هایی که به دلیل مشغله و سایر موارد نمی توانند عادات غذایی درستی ایجاد کنند کمک خواهد کرد

 

 

روزه فعالیت مغز را بهبود می دهد

 

روزه گرفتن تولید پروتئین های فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز (BDNF) را افزایش داده و در نتیجه فعالیت مغز را بهبود خواهد بخشید. BDNF باعث می سلول های عصبی جدید ایجاد شده و مواد شیمیایی ترشح شوند که سلامت شبکه های عصبی را ارتقا می دهند. این پروتئین همچنین سلول های مغز را در برابر بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون حفاظت می کنند

 

 

روزه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

 

روزه سیستم ایمنی را با کاهش آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و جلوگیری از ایجاد سلول های سرطانی بهبود خواهد بخشید در طبیعت وقتی حیوانات بیمار می شوند استراحت کرده و غذا نمی خورند و انسان تنها موجودی هست که در هنگام بیماری به دنبال غذا خواهد گردد.

 

 

روزه به روشن فکری می انجامد

 

روزه به بسیاری از انسان ها کمک می کند هنگام مطالعه، یوگا و مدیتیشن ارتباط بیشتری با زندگی احساس می کنند. هنگامی که غذا در دستگاه گوارش وجود ندارد فضا برای انرژی در بدن بیشتر خواهد شد چون دستگاه گوارش یکی از پر مصرف ترین بخش های بدن هست. روزه گرفتن باعث می شود حال روحی و جسمی شما بهبود ببخشد و با بدنی سبک و ذهنی خالی توجه به داشته ها و شکر گذاری بیشتر خواهد شد.

 

salamatmag 2 47 300x150 روزه داری چه فایده هایی دارد

 

روزه پوست را صاف و از جوش جلوگیری می کند

 

از فواید روزه برای پوست این هست که روزه به صاف شدن پوست کمک خواهد کرد چون بدن درگیر هضم غذا نمی شود و می تواند به از بین بردن سموم و تنظیم فعالیت قسمت های مختلف بدن مثل کبد و کلیه بپردازد

 

 

روزه داری و چربی خون بالا

 

طی پژوهش های صورت گرفته روزه گرفتن برای انسان ها مبتلا به چربی خون بالا مفید هست و میزان چربی‌های نامطلوب موجود در خون را تنظیم کرده و موجب زیاد میزان چربی مفید خون در بدن خواهد شد.

 

بعضی از بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم تحت نظر پزشک معالج و یک متخصص تغدیه می‌توانند روزه بگیرند و از اثرات مفید روزه بهره‌مند بشوند.

 

روزه داری در اغلب بیماری‌هایی که عادات اشتباه غذایی، چاقی و افزایش وزن در بروز آن‌ها دخالت دارد نقش موثری در بهبودی این نوع بیماری‌ها را دارند.

 

کهن سالان هنگام روزه گرفتن باید مراقب کم شدن میزان آب بدن و کم شدن قند خون باشند چرا که این عوامل منجر به ایجاد سرگیجه در این افراد خواهد شد.

 

زنان باردار که در ماه‌های اول بارداری می باشند نیز باید مراقب مشکل کمبود غذایی در ماه مبارک رمضان باشند.

 

انسان های دارای مشکل زخم معده و بیماری‌های گوارشی حتما باید با نظر پزشک معالج خود روزه داری کنند.

 

بیماران دیابتی نوع یک (وابسته به انسولین) قادر به روزه گرفتن نیستند. دیابتی‌های نوع یک به دلیل داشتن برنامه و وعده‌های غذایی با فاصله معین و منظم قادر به گرفتن روزه نخواهند بود. برخی افراد میانسال که دیابت نوع دو خفیف و کنترل شده را دارند، می‌توانند زیر نظر پزشک در روزهای کوتاه سال روزه داری کنند.

روزه داری نباید موجب زیاد خوردن به هنگام سحر و افطار و بی نظمی در خواب شب شود و در صورت رعایت کردن این مسایل، روزه داری صحیح به کاهش اضطراب منجر می‌شود

 

مصرف نشاسته و پروتئین در ماه مبارک رمضان، انرژی بدن را تامین خواهد کرد. غذاهای گوشتی می‌تواند پروتئین مورد نیاز بدن انسان را در ماه رمضان تامین بکنند. روزه داران از خوردن غذاهای شور در این ماه پرهیز کنند و حتی الامکان در این ماه، نمک را با احتیاط مصرف بکنند. مصرف نمک و غذاهای شور فقط عطش روزه دار را بیشتر می کند. هم میهنان روزه دار باید مطع باشند که استفاده از انواع میوه و سبزیجات، می‌تواند جایگزین خوبی برای مواد غذایی پرنمک باشند. همچنین مصرف شیر فراوان نیز سبب رفع تشنگی خواهد شد. استفاده از غذاهایی که آسان هضم بشود و باعث جذب انرژی لازم در بدن بشود، به روزه داران توصیه می شود. روزه داران در این ماه از افراط در مصرف مواد غذایی پرهیز بکنند.

 

استفاده از آب کافی در ماه رمضان برای سلامت پوست و بدن ضرورت غیر قابل انکاری را دارد. استفاده از کرم‌های مرطوب کننده همزمان با خوردن آب کافی در فواصل افطار و سحر، روش مکملی برای حفط سلامت پوست می باشد. در صورت عدم رعایت این موضوع، کم آبی در پوست و بدن تنها با جذب آب فراوان رفع خواهد شد.

 

استفاده از کرم‌های مرطوب کننده استاندارد، باعث به وجود امدن طراوت و نشاط در پوست‌های خشک خواهد شد.

 

روزه داران خوردن میوه و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی خود قرار بدهند تا بتوانند شادابی و تازگی پوست خود را حفظ بکنند.»