فوايد مصرف قهوه در روز

salamatmag (4)
ب

نوشیدن قهوه در روز سبب تقویت حافظه می شود

salamatmag 4 8 300x150 فوايد مصرف قهوه در روز

 

در این مقاله در سلامت مگ به فوايد مصرف قهوه در روز می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

قهوه

 

قهوه دانه خوراکی درختی از خانواده‌ی قهوه‌ها می باشد که در تهیه مواد غذایی گوناگون و نیز انواع نوشیدنی استفاده شده اند. گیاه قهوه اصولا در نواحی گرمسیر رشد و پرورش یافته اند. برای آشنایی بیشتر با خواص این نوشیدنی مفید، مطالعه‌ی این مطلب را حتما بخوانید.

 

یکی از نوشیدنی های پر طرفدار و پرمصرف در دنیا، قهوه بوده است. کافئین موجود در این نوشیدنی موجب بالا رفتن انرژی بدن و سرحالی شده اند. نوشیدن قهوه دارای فواید درمانی زیادی دارد که در این مقاله به فواید نوشیدن قهوه از دیدگاه علمی خواهیم پرداخت. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را بخوانید.

اغلب افراد کافئین را از راه مصرف قهوه دریافت کرده اند اما مردم بیشتر این دغدغه را داشته اند که باید استفاده از آن را کم میکند یا به طور کامل قطع بکنند. از طرفی دیگر بعضی نیز در مصرف روزانه آن افراط کرده اند که باعث بی‌خوابی، افزایش ضربان قلب و بی‌قراری شده اند.

با این حال بسیاری از تحقیقات انجام شده در مورد مصرف قهوه نشان داده است قهوه برای بدن ضرر نداشته است و حتی با خواص کاملا مطلوبی برای سلامتی همراه هست.

اگرچه در اکثرا موارد نخواهیم توانست بگوییم که قهوه واقعا فوائدی برای سلامتی داشته اند اما از طرف دیگر از خیلی مطالعات و آزمایشات چنین بر امده است که مصرف کنندگان قهوه کمتر احتمال داشته دچار انواع خاصی از بیماری‌ها بشود

 

 

تاثیر استفاده از قهوه در تقویت روحیه و شادی انسان

 

این شادی تنها به علت افزایش میزان کافئین نمی باشد. سرشار بودن قهوه از آنتی‌اکسیدان‌ها یکی دیگر از علت هست که باعث به وجود امدن این احساس خوب پس از نوشیدن آن شده اند آنتی‌اکسیدان‌ موجود در قهوه، بعد از آنتی اکسیدان های موجود در میوه‌ها و سبزیجات، بیشترین جذب را در بدن داشته باشند؛ دستاورد آن سالم ماندن بدن و مبارزه بهتر با بیماری‌ها می باشد.

 

salamatmag 2 26 300x150 فوايد مصرف قهوه در روز

 

خواص قهوه برای ورزشکاران

 

تحقیقات حاکی از این هست که کافئین بر افزایش کارایی در ورزش اثر زیادی دارد. کافئین خواهد توانست عملکرد استقامتی بدن انسان در ورزش هایی مثل دو، شنا و دوچرخه سواری را تقویت بکند. و نیز می تواند به بازیابی توان شما پس از انجام تمرینات کمک بکند. زمان خوب برای استفاده از کافئین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از شروع ورزش می باشد، البته بعضا افزایش کارایی در همان ۱۵ دقیقه اول آشکار خواهد شد.

 

تذکر: به یاد بیاورید که مصرف بیش از اندازه قهوه در زمان ورزش موجب کمتر شدن خون رسانی به ماهیچه‌های قلب خواهد شد و کارایی ورزشکاران را پایین خواهد اورد. پس اگر قصد نوشیدن قهوه پیش از فعالیت ورزشی را داشته اید، فقط یک فنجان قهوه کافیست و لزومی نداشته است زیاده روی بکنید. در ضمن نوشیدن قهوه پیش از ورزش برای افرادی که بیماری عروق کرونر داشته اند یا در ارتفاعات ورزش کرده اند مناسب نبوده هست.

 

 

خواص قهوه در پیشگیری از دیابت

 

نوشیدن قهوه خطر ابتلا به دیابت را کم میکند. البته وقتی پای خواص قهوه برای سلامتی انسان به میان امده باشد، زمان نوشیدن قهوه هم اهمیت بسیاری پیدا خواهد کرد. تحقیقات صورت گرفته بر روی ۲۹۰۰۰ زن، نشان داده است آن دسته از زنانی که قهوه زیادی میخورند ۲۲ درصد کمتر با احتمال ابتلا به دیابت روبه رو شده اند. و نیز در طی تحقیقات دیگر که بر روی ۱۷۴۱۳ نفر انجام میگیرد، دانشمندان میفهمند که مصرف حداقل ۳ فنجان قهوه در روز، ۴۲ درصد خطر ابتلا به دیابت را کم میکند.

در جریان پژوهشی در کشور برزیل، حدود ۷۰ هزار زن که دیابت ندارند مورد بررسی قرار میگیرند، آنهایی که پیش از ظهر بیش از یک فنجان قهوه می خورده اند، ۳۴ درصد کمتر از کسانی که اصلا قهوه نمیخورند به دیابت نوع ۲ مبتلا شده اند. و نیز خانوم هایی که حداقل ۳ فنجان قهوه در روز نوشیده اند در مقایسه با خانوم هایی که هرگز قهوه نمیخورند، ۲۷ درصد کمتر به بیماری دیابت مبتلا شدند. بدین ترتیب می توان بگوییم که زمان بندی خاص در استفاده از قهوه فاکتوری می باشد که رابطه مستقیمی با تاثیر محافظتی آن در پشیگیری از دیابت داشته اند

 

درباره ی قهوه شایعات زیادی وجود داشته است اما باید بفهمید که قهوه موجب لاغری و تقویت حافظه خواهد شد، به هضم غذا کمک کرده است، میگرن را تسکین داده است و در پیشگیری از سرطان و پارکینسون تاثیر دارد.

 

salamatmag 1 33 300x150 فوايد مصرف قهوه در روز

 

قهوه باعث تقویت حافظه می‌شود

 

قهوه سرشار از کافئین می باشد و به همین علت سیستم عصبی مرکزی را تحریک کرده است که این امر موجب تقویت هوشیاری ذهنی و دقت شده است و برای همین امکان به خاطر سپردن مطالب را راحت‌تر می باشد.

 

بر اساس پژوهشی که محققان روی ۴۱۹۷ زن انجام میدهند استفاده روزانه حداقل ۳ فنجان قهوه خطر مبتلا به اضمحلال ذهنی را به میزان ۳۰ درصد کم میکند. این میزان از سن ۸۰ سالگی حتی به ۷۰درصد نیز خواهد رسید. از سوی دیگر محققان آمریکایی ثابت میکند که مصرف آب کافئینه( معادل ۵ فنجان قهوه در روز) حافظه‌ی موش‌های مبتلا به آلزایمر را خوب میکند.

 

 

قهوه موجب کاهش وزن خواهد شد

 

در اغلب کرم‌های لاغری کافئین وجود داشته است و این امر بی دلیل نبوده هست. کافئین، لیپولیز یعنی چربی سوزی را فعال کرده اند. متخصصان تغذیه بر این عقیده‌اند که کافئین موجب تحریک ارگانیسمی می‌شود که کالری را سوزانده اند در نتیجه موجب از بین بردن چربی‌ها نیز شده است. نتیجه این که کافئین به عنوان عمده‌ترین ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی قهوه، کاهش وزن را آسان‌تر خواهد کرد.

 

 

قهوه حاوی آنتی اکسیدان‌های بیشتری نسبت به چای می باشد

 

با وجود این که چای به عنوان نوشیدنیِ سرشار از آنتی اکسیدان‌ها معروف است( خاصیت‌های ضد سرطانی و ضد پیری آن نیز از این امر ناشی میشود)، اما قهوه بسیار زیادتر از چای حاوی آنتی اکسیدان می باشد. افراد بزرگ‌سال با نوشیدن قهوه، روزانه به طور متوسط ۱۳۰۰ میلی گرم آنتی اکسیدان جذب کرده اند.