فوايد روش بخارپز کردن غذا

salamatmag (2)
ب

فوايد روش بخارپز کردن غذا

salamatmag 2 11 300x150 فوايد روش بخارپز کردن غذا

 

در این مقاله در سلامت مگ به فوايد روش بخارپز کردن غذا می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

 

برای بخارپز کردن لازم است قابلمه یا ظرف مناسب را با آب پر بکنید، سپس یک ظرف مشبک روی آن قرار بدهید، طوری که داخل آب نفوذ و بالای آب قرار بگیرد. ماده غذایی را داخل ظرف مشبک قرار بدهید و صبر کنید تا بخارپز بشود.

 

بخارپز کردن یکی از انواع پخت و پز سالم می باشد که در این روش مواد مغذی از آن مده غذایی خارج نخواهد شد. به عبارت دیگر بخارپز کردن مواد غذایی باعث شده که ۵۰ درصد مواد مغذی بیشتر از بقیه روش‌ها حفظ خواهد شد.

 

اگرچه به صورت معمول آب برای بخارپز کردن استفاده خواهد شد، ولی برای بخارپز کردن ماهی و مرغ به منظور طعم دار کردن آن‌ها می‌توانید عصاره مرغ، گوست یا سبزیجات به آب اضافه بکنید یا حتی می‌توانید از آب میوه‌های مختلف و ادویه جات هم استفاده بکنید.

 

وقتی شما غذا را بخارپز کرده اید، در این روش غذا هیچ وقت با آب در تماس نخواهد بود، در نتیجه در فرآیند پخت و پز تمام ویتامین‌های ضروری موجود در مواد غذایی حفظ بشود.

 

وقتی حرارت دادن به صورت ارام و غیر مستقیم صورت گرفته است ساختار سلولزی بافت‌های غذایی و ترکیبات آروماتیک آن حفظ بشود. فرآیند بخار پز کردن توسط آب جوش صورت خواهد گرفت یعنی انتقال دهنده حرارت در این روش آب هست که به طور پیوسته به بخار مرطوب تبدیل خواهد شد.

 

این مطلب قابل توجه هست که طعم مواد غذایی تغییری نخواهد کرد. خاصیت های غذاهایی که در بخار پز طبخ شده اند: سبزی‌های بخار پز شده، فلاونوییدها و ویتامین‌های خودشان را حفظ خواهند کرد.

 

در نتیجه بخار پز کردن سبزیجات یکی از راه‌های بسیارعالی برای پخت آن‌ها هست. ماهی بخار پز شده نیز بسیارعالی هست زیرا طعم و مواد مغذی خود را کاملاً حفظ بکنند که از آن جمله می‌توان به اسیدهای چرب امگا-۳اشاره خواهد کرد که در تمامی مواد غذایی دریایی یافت خواهد شد.

 

همچنین در طول فرایند بخار پز کردن ماهی از هم باز نخواهد شد. بهترین کار این هست که یک سبد فلزی را روی قابلمه قرار خواهید کرد، سبزیجات را داخل سبد بچینید و در قابلمه را بسته اید و اجازه بدهید همراه با پخت غذا سبزیجات مورد نظر نیز بپزد.

 

یا یک ظرف آب روی گاز قرار دهید و در یک فاصله بسیار کم غذا را روی این ظرف قرار میدهید و در آن را هم ببندید تا با بخار آب مواد غذایی پخته شود. یادتان باشد که انواع سبزیجات سالادی (که اگر خام مصرف شوند نفاخ خواهند بود) را می‌توان با این روش آماده خوردن بکنید

 

salamatmag 3 14 300x150 فوايد روش بخارپز کردن غذا

 

سالم ترین روش پخت

 

به گفته کارشناسان دانشکده پزشکی ایکان نیویورک-جوشاندن-بخارپرکردن-آب پز کردنایمن ترین شیوه پخت می باشد.به کدام روش های غذا پختن، پخت با گرمای خشک گفته میشود؟در پخت غذاها به صورت:-سرخ کردن-کباب کردن یا بریان کردن تا حد سوختنکه به پخت با گرمای خشک مشهور هستند، در مواد خوراکی ماده ای مشهور شده است.

 

 

عوارض AGE کدام است

 

به گفته دانشمندان مطالعه، میزان بالاتر AGE با :-مقاومت انسولین-فشار بر سلول های بدن-التهابمرتبط هست. اینها از موارد مشکل ساز در شرایط ریسک ابتلا به دیابت می باشند.انسولین هورمونی هست که به قند خون کمک خواهد کرد وارد سلول ها شده و انرژی تولید کرده. بدون انسولین، یا با وجود مقاومت انسولین، قند بیشتری در خون باقی خواهد ماند. این وضعیت می تواند منجر به مشکلات خطرناکی برای:

قلب-چشم ها-کلیه هاو سایر اندام شود.

 

دکتر جمی اوریباری، سرپرست تیم محقیقان، در این باره گفته است که: «وقتیکه افراد مبتلا به بیماری های مزمن نظیر دیابت نوع۲ یا زوال عقل را بررسی می کنیم معمولا دارای رژیم غذایی با AGE بالا یا پایین رفته اند، حال افرادی که دارای رژیم غذایی AGE پایین می باشند دارای علائم کاهش التهاب نیز می باشند.»

 

محققان معتقدند رژیم غذایی غربی که اصولا دارای میزان بالای AGE است در ریسک ابتلا به دیابت نوع۲ نقش خواهند داشت.در این مطالعه، محققان شرکت کنندگان را به یکی از دو گروه رژیم غذایی تخصیص دادند:گروه رژیم غذایی با AGE عادی با ۴۹ نفر؛ و گروه رژیم غذایی با AGE پایین متشکل از ۵۱ نفر. سن تمامی شرکت کنندگان حداقل ۵۰ سال هستند. این افراد حداقل دارای دو مورد از ۵ مشکل سلامتی را دارند یا به خاطر این مشکلات تحت درمان دارویی قرار میگیرند:

 

-مقدار زیاد دور کمر (۱۰۱ سانتیمتر برای مردان و ۸۹ سانتیمتر برای زنان)؛-فشارخون بالا؛ کلسترول (خوب) HDL پایین؛ تری گلیسیرید بالا (نوعی چربی خون)؛ یا افزایش میزان قند خون وقتی که ناشتا.

 

به گروه AGE پایین در مورد نحوه کم کردن میزان AGE در غذایشان آموزش داده شده. به آنها گفته میشود تا از خوردن غذاهای سرخ شده، بریان شده یا کباب شده پرهیز کنند. در عوض، آنها را تشویق کنند به مصرف غذاهای جوشانده، بخارپز یا آب پز می کنند (به عبارت دیگر غذایشان را با آب بپزند).

 

شرکت کنندگان گزارش غذایی سه روزه شان را تکمیل کرده اند. رژیم غذایی گروه با AGE پایین هفته ای دو بار چک خواهد شد. به گروه دارای AGE عادی آموزش میدهند که روند پخت همیشگی شان را دنبال بکنند. این مطالعه یک سال به طول خواهد انجامید.

 

به گفته اوریباری، «در گروه با میزان AGE پایین، تمامی پارامترهای استرس و التهاب بهبود خواهد یافت. همچنین مقاومت انسولین کم خواهد شد و وزن بدن این گروه هم تا حدودی کم خواهد شد.»