فوايد دستگاه بخور

salamatmag (1)
ب

دستگاه بخور چه فوایدی و چه مضراتی دارد ؟

salamatmag 1 38 300x150 فوايد دستگاه بخور

 

در این مقاله در سلامت مگ به فوايد دستگاه بخور می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

بخور سرد و گرم و فواید آن

 

بخور و دستگاههای آن اکون بیشتر از هر وقت دیگری در بازار یافت خواهند شد و طرفداران پروپا قرصی هم پیدا میکنند. به ویژه در فصل سرما استفاده از آنها بسیار بالا میرود. علت آن شاید ریشه در این باور عمومی داشته است که می توان با مرطوب نگه داشتن هوای خانه از به وجود امدن بیماریهایی چون سرماخوردگی جلوگیری به عمل اورد. اما واقعیت این می باشد مرطوب نگه داشتن هوا با دستگاه بخور فواید زیادی برای پوست و مجاری تنفسی داشته است. در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته و دستگاههای بخور را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

 

اپیدرم یا لایه شاخی پوست

 

اپیدرم که ضخامتش از ۰٫۰۴ تا ۱٫۶ میلی متر متغییر بوده است ،لایه مهمی می باشد.سلولهای لانگرهانس که ایمنی پوست را برعهده خواهد داشت ، ملانوسیتها و آنزیم تیروزیناز که عهده دار تولید رنگدانه های ملانین و تنظیم رنگ پوست می باشند ،در این لایه بوده اند. محصولات آرایشی و بهداشتی مانند پاک کننده ها ،لایه بردار ها ، ترمیم کنند ه ها یا مرطوب کننده ها نیز بر این لایه تاثیر خواهند گذاشت.

 

از طرفی سلولهای جایگزین، سلولهای بزرگ ، جوان ونرم می باشند که حاوی مقدار زیادی آب هستند .با بالا رفتن سن ، این لایه نازک میشود و نگهداری رطوبت را برای پوست دچار مشکل خواهد کرد . سرامیدها یک نقش حیاتی در قابلیت نگهداری رطوبت توسط پوست بازی خواهند کرد که این مسئله می تواند در سنین کهنسالی و نیز در برابر تابش مستقیم خورشید ، پوست را محافظت بکند . در لایه اپیدرم یک عامل مرطوب کننده طبیعی به اسم NMF وجود دارد . تماس طولانی مدت با مواد پاک کننـده قوی و تغییر شرایط آب و هوایی خواهد توانست به کم شدن میزان NMF منجر شده و پوست را شکننده و خشک کند . برای پوستهای مسن و آسیب دیده ، موادی نظیر آلفا هیدروکسی اسیدها(AHA) ، قادر است ظاهرسالمتر و شادابتر ی به آن داشته باشد

 

بخور گرم اغلب در فضاهای سرد و خشک زمستانی کاربرد داشته است . چرا که هم به گرم شدن فضا کمک خواهد کرد و همراه با آن به مرطوب شدن فضا هم یاری میکند. زمان هایی که گرفتگی بینی به سراغتان امد اگر هوا سرد بود بهتر هست از بخور گرم استفاده بکنید چون به سرعت به تسکین عفونت های مجاری تنفسی خواهد پرداخت .

از دیگر فواید بخور گرم در هوای سرد و خشک بهبود شدت سرفه و نیز بهتر شدن در سرفه های خشک نیز بوده است . این بهبودی برای شما به سرعت توسط دستگاه بخور گرم به وجود می اید که در اختلالات ریوی خیلی درستی از بخور سرد کارامد می باشد . البته لازم به ذکر هست برای کودکانی که دارای انواع اختلال التهابی ریوی و نای می باشند بخور سرد گزینه مناسب تری به شمار امده اند . بخور گرم برای همه کسانی که دارای التهاب راه تنفسی فوقانی نیستند توصیه شده است .

 

از دیگر علل برتری دستگاه بخور گرم نسبت به بخور سرد امکان استفاده مخصوص از مواد ضدعفونی کننده گیاهی در مخزن ویژه آن نیز بوده است . به علت وجود المنت داغ کننده آب ، این گرما خواهد توانست هرچیزی را با بخور آب تلفیق بکند و آن را به هوای محیط منزل یا کار شما پرتاب میکند . حتی شما خواهید توانست به راحتی خوشبوکننده های مختلف و یا روغن های گیاهی را به ان مخزن اضافه بکنید .

 

به علت پرتاب با قدرت تر و بیشتر بخور سرد نسبت به بخور گرم در هوا ، قطرات آب سرد توسط بخور سرد اغلب ، وسیع تر و حتی سریعتر فضای خانه شما را پر خواهد کرد . اگر نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت نکرده است امکان دارد موجب رشد قارچ ها و باکتری ها بشود و آن ها را به هوای خانه یا محل کار شما منتشر میکند . قطعا وقتی که از بخور گرم استفاده بکنید این خطرها شامل حال شما نمی باشد . برای نمونه شما اگر هر روز مخزن آب دستگاه بخور سرد را با آب و صابون نشورید امکان رشد قارچ و باکتری زیاد شده است و یا اگر از آب تصفیه میشود در آن استفاده نکنید امکان این اتفاق بیشتر میشود . اگر هم دستگاه تصفیه آب نداشته اید میتوانید از آب جوشانده شده ای که کاملا سرد شده مصرف بکنید . این کار موجب شده است که از هرگونه رشد قارچ و باکتری در محیط خانه خودداری میکند . البته قابل ذکر هست که اگر همین بخور گرم که همچین تهدیدی را نداشته است به مقدار زیاد استفاده خواهد شد برای بیماران دارای آلرژی و آسم قادر است رشد قارچ و تشدید حساسیت را دربر داشته است .

 

salamatmag 2 30 300x217 فوايد دستگاه بخور

 

شما قادر هستند با شماره مندرج در سایت تماس گرفته و اطلاعات بیشتر نسبت به نوع دستگاه های موجود بخار گیرند . لازم به ذکر هست دستگاه های بخور گرم از قیمت ارزان تری نسبت به دستگاه های بخور گرم داشته است و شما میتوانید به راحتی با یک تماس تلفنی دستگاهی که مدنظر خود و پزشک شما هستید را تهیه بکنید. این افتخار را داشته ایم که در مدت زمان کمتر از ۱۲ ساعت کاری در تهارن و حدود ۴۸ ساعت در شهرستان محصول مورد علاقه شما را به دستتان رسانده باشیم

 

 

رطوبت هوا

 

در فصل زمستان با شیوع سرماخوردگی و احتقان بینی و تنگی نفس بسیاری به فکر خرید دستگاه بخور خواهند افتاد.شاید این سوال برای شما هم مطرح باشد باشد که آیا دستگاه های بخور برای سلامتی مفید هستنئ؟ آیا می‌توان از دستگاه بخور برای درمان استفاده بکنید ؟ اصلا بخور دادن فایده‌ای هم خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال تلاش کردیم از مطالب مستندی که توسط اساتید دانشگاههای علوم پزشکی مطرح شده است استفاده میکنیم ،تا شاید جواب به این سوالات اسان بشود .ابتدا به مطالبی پیرامون رطوبت هوا خواهیم پرداخت

 

رطوبت به میزان بخار آب موجود در هوا گفته شده است . رطوبت نسبی داخل منزل اگر به ۴۵ درصد برسد کاملا ایده‌آل می باشد، اما در حالی که این میزان کمتر از ۳۰ درصد باشد، خیلی خشک محسوب شده اند.از طرفی رطوبت نسبی هرگز نباید از ۵۰ درصد تجاوز بکند. برای اندازه گیری رطوبت داخل خانه می توان سه قطعه قالب یخ کوچک را داخل یک لیوان قرار بدهیم و به آن آب اضافه بکینم. بعد از سه دقیقه اگر رطوبت روی سطح خارجی لیوان درست نشود، یعنی هوای داخل خانه خیلی خشک هست و باید مرطوب بشود. اضافه کردن سه تا چهار لیتر آب در هوا، رطوبت نسبی یک خانه ی صد متری را با فرض ثابت بودن دما، از ۵ درصد به ۶۰ درصد بالا میبرد.