عمل های جراحی که بر روی رباط زانو انجام می شود

salamatmag (1)
ب

مراقبت های بعد ازعمل رباط زانو

salamatmag 1 1 300x177 عمل های جراحی که بر روی رباط زانو انجام می شود

 

در این مقاله در سلامت مگ به عمل های جراحی که بر روی رباط زانو انجام می شود  می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

زانویی که باید روی آن عمل جراحی بازسازی لیگامان متقاطع قدامی انجام بشود باید دامنه حرکتی خوبی داشته و بدون تورم بوده باشد. پس اگر بیمار بدنبال ضربه اخیر دچار پارگی شده هست اول باید چند هفته صبر بکند تا التهاب و تورم زانویش کم بشود. در این مدت باید نرمش های ویژه ای تحت یک برنامه مشخص توسط بیمار صورت بگیرد تا دامنه حرکتی مفصل طبیعی بشود. تنها پس از طی این مراحل هست که بیمار میتواند تحت عمل جراحی قرار بگیرد. در این چند هفته بیمار از زانوبندهای مخصوص استفاده کرده تا از فشار و آسیب بیشتر به زانو جلوگیری بکند.

 

هر چند این عمل جراحی را میتوان با شکاف دادن پوست روی زانو و باز کردن مفصل زانو هم انجام بدهید ولی امروزه جراحی، بیشتر به روش آرتروسکوپی انجام خواهد شد. در این روش ابتدا گرافت از محل دهنده گرفته خواهد شد و سپس با انجام آرتروسکوپی داخل زانو دیده شده است. زیر دید مستقیم آرتروسکوپ به توسط دریل های بخصوصی، در محلی که تاندون قبلی به سطح بالایی درشت نی چسبیده بوده است سوراخی شبیه یک تونل ایجاد شده که از کمی پایینتر، از استخوان خارج خواهد شد. همین کار را برای محل اتصال قبلی تاندون به ران هم انجام می دهند و تونلی در ران درست خواهند کرد.

 

سپس گرافت را در داخل زانو طوری قرار میدهند که دو سر آن در دو تونل مذکور قرار بگیرد. با این کار گرافت در محل تاندون قبلی قرار خواهد گرفت. در این حال باید دو سر تاندون را در تونل های ایجاد شده محکم و ثابت بکنید. این کار به توسط پیچ یا واشر یا وسایل دیگر انجام خواهد شد

 

 

درمان

 

آسیب‌های ACL با عمل جراحی و به دنبال آن یک مرحله بازتوانی (rehabilitation) و یا تنها با یک برنامه‌ی بازتوانی غیر جراحی درمان خواهد شد. تصمیم‌گیری در مورد انجام یا عدم انجام جراحی به عوامل مختلفی وابسته هست، از جمله سن، میزان فعالیت بدنی و وجود بقیه آسیب‌ها در زانو.

 

 

فردی که یکی از موارد زیر در موردش صدق می‌کند نیاز به جراحی دارد

 

ورزشکار حرفه‌ای هست یا شغلی دارد که نیازمند قدرت و پایداری در زانو می‌باشد.

وقتی روی زانوی آسیب دیده می‌ایستد بی‌ثبات هست.

چند آسیب هم‌زمان در زانو دارد.

دوره‌ی بازتوانی را کامل می کند و هنوز در زانوی خود ناپایداری دارد.

فردی با یکی از شرایط زیر می‌تواند درمان غیرجراحی را انتخاب بکند:

 

پارگی ناکامل ACL دارد که ممکن هست با استراحت و بازتوانی بهبود یابد.

سن وی بالای ۶۰ سال می باشد.

اگر پارگی ACL بازسازی نشود می‌تواند خطر مشکلات بعدی در زانو را بیشتر بکند؛ از جمله درد مزمن، کم شدن میزان فعالیت و آسیب به دیگر بخش های زانو (مانند منیسک‌ها)

 

اصلی ترین عاملی که می تواند سبب شود رباط پای شما به سادگی دچار پارگی نشود قدرت عضلات چهار سر ران است شما مخاطبین عزیز می توانید با مراجعه به پست حرکاتی که می توانید با آن عضلات چهار سر ران را تقویت کنید و مطالعه آن عضلات چهار سر ران خود را تقویت کنید

 

بازتوانی قبل از جراحی

 

معمولا بلافاصله پس از آسیب ACL جراحی انجام نخواهد شد زیرا می‌تواند باعث به وجود امدن بافت اسکار (آرتروفیبروز) بیش از حد و در نتیجه محدودیت حرکات زانو بگردد. در بیشتر موارد پزشک تا زمانی که تورم از بین رفته و فرد می‌تواند زانوی خود را به طور کامل و بدون مشکل خم و راست بکند جراحی را به تأخیر خواهد انداخت. در مدت زمان بین ایجاد آسیب تا جراحی بسیاری از جراحان یک دوره تمرین‌های «پیش-بازتوانی» را جهت کم شدن درد و تورم، بهبود دامنه‌ی حرکتی زانو و زیاد شدن قدرت عضلات ران، زانو و لگن توصیه خواهند کرد.

 

salamatmag 2 63 300x150 عمل های جراحی که بر روی رباط زانو انجام می شود

 

جراحی

 

پس از پارگی ACL، امکان ترمیم (repair) لیگامنت وجود ندارد. این قضیه دلایل مختلفی وجود دارد، از جمله اینکه عروق خون‌رسانی کننده به لیگامنت و نیز سلول‌های درون مایع مفصلی آسیب دیده‌ می باشند.

 

در حال حاضر تنها راه درمان آسیب ACL بازسازی (reconstruction) آن می باشد.

 

برای بازسازی لیگامنت، از ناحیه‌ی دیگری از اندام قطعه‌ای تاندون سالم (که آن را اتوگرفت [autograft] می‌نامیم) برداشت خواهد شد. چند محل رایج برای اتوگرفت عبارت‌اند از: تاندون patellar (کشکک زانو)، تاندون عضله‌ی همسترینگ و تاندون عضله‌ی چهارسر ران

 

 

ر روزهای اول پس از عمل هدف بیشتر کنترل درد و تورم هست. بلند کردن زانو تا بالاتر از سطح قفسه‌ی سینه و استفاده از یخ برای این کار مناسب می باشد. تمرین‌های کششی و قدرتی اکثرا پس از چند روز شروع خواهد شد.

 

 

عوارض احتمالی

 

بیشتر انسان ها پس از بازسازی ACL هیچ گونه عوارض جدی نخواهد داشت. با این حال عوارض زیر ممکن هست گهگاه در حین جراحی یا پس از آن در دوران بازتوانی ایجاد بشوند:

 

خونریزی به داخل مفصل (افیوژن)

 

عفونت مفصل

 

لخته شدن خون در وریدهای عمقی پا (ترومبوز وریدهای عمقی)

 

آرتروفیبروز (ایجاد بافت اسکار)

 

شل شدن پیوند

 

پیش‌آگهی

 

سرانجام بیشتر اشخاصی که جراحی بازسازی ACL دارند بسیار خوب می باشد و معمولا پس از ۶ ماه می‌توانند به همه‌ی فعالیت‌های قبلی خود پرداخته و ورزشکاران زمانی که زانوی بازسازی شده قدرت و تعادل تقریبا هم اندازه با زانوی سالم مقابل پیدا بکنند می‌توانند به ورزش برگردند، که اساسا بسته به نوع ورزش و میزان پیروی شخص از برنامه‌ی بازتوانی بین ۶ تا ۱۲ ماه زمان میبرد.