چه عواملی سبب پوسیدگی دندان ها می شود ؟

salamatmag (1)
ب

راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان

salamatmag 1 26 300x150 چه عواملی سبب پوسیدگی دندان ها می شود ؟

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه چه عواملی سبب پوسیدگی دندان ها می شود ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

عوامل موثر در پوسیدگی دندان

 

حفره ها و پوسیدگی ها

 

اگر در زمان های قبل دندان هایتان دچار پوسیدگی شده است می توان پیش بینی کرد که در آینده نیز دندان هایتان دچار پوسیدگی می شوند.

 

باکتری های عامل پوسیدگی دندان

 

در دهان افراد میلیون ها باکتری وجود دارد، این باکتری ها اسید تولید می کنند و آن را به سطح دندان ها آغشته می کنند. این اسید ها موجب ازبین رفتن دندان ها و درنتیجه پوسیدگی دندان ها می شود.

 

مصرف بیش از حد قند

 

اگر از مواد قندی بیش از اندازه مصرف می کنید، در حقیقت در حال تامین کردن غذای باکتری ها برای نابود کردن دندان ها خود هستید.

 

پرشدگی یا روکش کردن نامناسب

 

اگر دندان هایتان به صورت نامناسبی روکش شده یا پر شده باشد، نمی توانید به درستی دندان هایتان را نخ دندان بکشید و مقداری غذا در بین آن ها باقی می مانند و دندان ها دچار پوسیدگی می شود.

 

بهداشت ضعیف دهان

 

اگر منظم مسواک نزنید دندان ها شما دچار پوسیدگی خواهند شد.

 

 

این سوال همیشه در ذهن افراد وجود دارد که آیا مسواک زدن برای دندان ها مفید تر است یا نخ دندان برای رسیدن به جواب سوال ما به شما پیشنهاد می کنیم پست نخ دندان برای دندان مفید تر است یا مسواک زدن ؟ را مطالعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

مصرف غذا های اسیدی

 

مصرف زیاد از حد غذا های اسیدی سبب آسیب رسیدن به دندان ها می شود.

 

salamatmag 3 26 300x150 چه عواملی سبب پوسیدگی دندان ها می شود ؟

 

عدم دریافت مقدار کافی فلوراید

 

فلوراید موجب تقویت شدن مینای دندان می شود، به همین دلیل نبود آن ها موجب پوسیدگی و آسیب رسیدن به دندان ها می شود.

 

شیر خوردن دراز مدت

 

نوزادانی که چندین سال شیر مصرف می کنند بیشتر از بقیه نوزادان دچار پوسیدگی دندان می شوند.

 

 

سن

 

سن می تواند یک عامل برای ایجاد پوسیدگی دندان ها باشد . پوسیدگی دندان ها در سنین کودکی ، نوجوانی و جوانی بیشتر و شدید تر خواهد بود .

 

 

ارثی

 

دندان ها نیز مانند بقیه ی اعضای بدن تحت تاثیر عوامل ژنتیک و وراثتی قرار داردند.

جنس ، رنگ ، استحکام دندان ها ، حتی نظم و ترتیب قرار گرفتن دندان ها و زمان رویش دندان ها چه شیری ، چه دائمی ، همه ی این موارد توسط عوامل وراثتی تعیین می شوند. در بسیاری از خانواده ها افراد به خاطرهمین مسائل ارثی دارای دندان های سالم و در بعضی از خانواده ها باز هم به همین دلیل افراد دارای دندان های پوسیده تری هستند.

 

 

تغذیه

 

همان طور که تغذیه در رشد اعضای بدن تاثیر به سزایی دارد ، دندان ها نیز برای رشد و نمو نیاز به تغذیه ی مناسب دارند. کمبود مواد غذایی به خصوص ویتامین های گروه ” A ,D , C ” و املاح فسفر و کلسیم باعث ایجاد اختلال در رشد و نموی دندان ها می شود.

نحوه ی تغذیه ی مادران در دوران بارداری نیز در رشد و نموی دندان ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

از بین ویتامین ها نقش ویتامین C بر روی لثه ها موثر تر و پر رنگ تر می باشد. کمبود این مواد می تواند تاثیر منفی در سلامت دندان ها و بهداشت دهان و دندان بگذارد.

 

 

برخورد دندان با اجسام سخت

 

از دیگر مواردی که باعث به خطر افتادن بهداشت دهان و دندان می شود ، برخورد دندان ها با اجسام سخت مانند آجیل ، ته دیگ های سفت و خشک و غیره است . بعضی از افراد هستند که آجیل و تنقلاتی مانند گردو و بادام و … را با دندان می شکنند و باعث آسیب رساندن به دندان های و پوسیدگی دندان ها می شوند.

 

 

میکروب ها

 

میکروب ها به خاطر داشتن زمینه ی مساعد در دهان ممکن است به شدت تکثیر پیدا کنند و باعث از بین رفتن بهداشت دهان و دندان و ایجاد پوسیدگی در دندان ها و حتی عفونت های لثه بشوند.

نکته : بعضی از میکروب ها جزء ساکنین طبیعی دهان محسوب می شوند اما در صورت افزایش بیش از حد و یا جایگزین شدن با میکروب های بیماری زا منجر به تخریب دندان ها خواهند شد.

 

 

دخانیات

 

استفده از مواد مخدر مانند سیگار و … می تواند زمینه ساز کاهش بهداشت دهان و دندان و باعث ایجاد پوسیدگی دندان ها افراد می شود

 

salamatmag 2 26 300x150 چه عواملی سبب پوسیدگی دندان ها می شود ؟

 

علائم پوسیدگی دندان

 

دندان درد

به وجود آمدن حساسیت در دندان ها

احساس درد هنگام گاز زدن

به وجود آمدن رنگ سیاه، سفید، قهوه ای بر روی دندان ها

ایجاد سوراخ بر روی دندان ها

 

 

توصیه

بهترین راه مقابله با پوسیدگی دندان، محدود کردن مصرف نشاسته های چسبناک (مثل غلات صبحانه) و انواع شیرینی ها و پیروی از رژیم غذایی متعادل شامل مواد نشاسته ای (مثل غلات و فرآورده های آن) فیبر رژیمی (سبوس گندم، کلم و سبزی های برگی شکل) و میوه ها و سبزی های تازه است که اثر پاک کننده روی دندان ها افراد دارد و نشاسته و شیرینی های چسبنده به دندان را جدا می کند و رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن روزانه نیز در سلامت دندان ها بسیار مفید مؤثر است.