اصلی ترین علل سرگیجه و سر درد و راه های درمان آن

salamatmag (1)
ب

سردردهای مکرر نشانه چیست ؟

salamatmag 1 9 300x150 اصلی ترین علل سرگیجه و سر درد و راه های درمان آن

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اصلی ترین علل سرگیجه و سر درد و راه های درمان آن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

علل اصلی سر گیجه

حتما تا به‌حال برای‌‌ شما پیش  آمده که به سرعت از جای تان بلند شوید و کمی سرتان گیج برود. یا اینکه با ابتلا به ویروس معده، محیط اطراف دور سرتان بچرخد. با اینکه سرگیجه می تواند از عوارض یک ناخوشی باشد، در عین حال ممکن است اثرات یک بیماری خطرناک باشد

سرگیجه به هیچ وقت طبیعی نبوده. در واقع به شما می‌گوید که جایی مشکل دارد. می‌تواند مساله‌ ی پیش پا افتاده ای باشد و به راحتی حل شود یا نشانه ی اتفاقات دیگری باشد که در بدنتان درحال رخ دادن است

سرگیجه مشکلی است که بیشتر در بین افراد مسن گزارش می شود. ممکن است این سرگیجه از عوارض مصرف داروهایی باشد که برای شان تجویز می شود یا داروهایی که بدون نسخه فروخته می‌شوند. البته تغییراتی که به خاطر سن بالا در بدنشان رخ می دهد هم می تواند یکی از دلایل بروز این مشکل باشد

 

چه چیزی باعث سرگیجه می شود

 

تشنگی یا گرمازدگی

اگر در گرما بوده اید، سفر هوایی  طولانی داشته اید، خیلی ورزش کرده اید، یک روز سرد زمستانی را در یک اتاق خیلی گرم گذرانده اید و یا اینکه چون سرتان خیلی شلوغ بوده یادتان رفته آب و غذا بخورید، ممکن است احساس سرگیجه کنید.

 

راه حل : اگر حس می کنید اتاق دور سرتان می چرخد یا سرتان گیج می رود، باید کمی آب یا آب پرتقال بخورید و ببینید که نتیجه چه می‌شود. البته مورد دوم بهتر است چون همزمان کمی قند هم به بدن شما میرسد. اگر تشنه یا گرمازده هستید، ممکن است قند خونتان بیفتد و آب میوه (که به هیچ وجه نباید گرم باشد) با شکری که دارد سطح قند خونتان را بالا می برد.

چند دقیقه ای دراز بکشید و حتما به یک نفر بگویید که سرگیجه دارید، اگر تنها زندگی می‌کنید به یکی از دوستان  خود اطلاع دهید و از او بخواهید که ۱۵ دقیقه بعد شما را چک کند. وقتی چیزی خوردید یا کمی استراحت کردید، ببینید حال تان بهتر شده یا نه. اگر سرگیجه تان به دلیل گرمازدگی یا تشنگی باشد باید برطرف شود. اگر این اتفاق نیفتاد حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

 

سرگیجه ی پوزیسیونی

با اینکه اسم ترسناکی دارد، اما یک وضعیت بسیار شایع است. این همان حالتی است که وقتی از رختخواب بیرون می آیید حس می‌کنید اتاق دور سرتان می چرخد. دکتر مور می گوید: «هر چقدر سن تان بالاتر برود احتمال این نوع سرگیجه افزایش می یابد، چون علل این نوع سرگیجه تغییراتی است که با کهولت سن در گوش داخلی تان ایجاد می شود

با توجه به گزارش موسسه ی بیماری وِستیبولار علت نیمی از سرگیجه هایی است که در افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود. این نوع سرگیجه بیماری ای است که با توجه به موقعیت به وجود می آید و مثلا اگر سرتان را موقع خواب در یک موقعیت خاص قرار دهید رخ می دهد. اگر دائما با این نوع سرگیجه درگیر هستید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 

راه حل: دکتر اساندرا می گوید: ممکن است پزشک تان تعدادی تمرین موقعیتی سر برای تان در تجویز کند تا کریستال های کلسیم کربنات موجود در گوش تان را منظم کند چون آنها دلیل به وجود آمدن این بیماری هستند. اگر تثبیت موقعیت سر مشکل را حل نکند گزینه های دیگری هم وجود دارد، مثلا: داروهای ضد تهوع هم می توانند موثر باشد می توانید تکنیک های تثبیت موقعیت سر را از پزشک تان یاد بگیرید تا خودتان هم بتوانید آنها را در خانه تمرین کنید.

salamatmag 3 7 300x150 اصلی ترین علل سرگیجه و سر درد و راه های درمان آن

سکته

شاید سرگیجه اولین نشانه ی سکته نباشد، اما اگر ناگهانی سرتان گیج برود و در یک سمت بدنتان احساس ضعف کنید، توانایی حرکت نداشتید، سرتان به شدت درد گرفت و توانایی صحبت کردن نداشتید حتما با ۱۱۵ تماس بگیرید. باید هر چه سریع تر به پزشک معالجه کنید.

 

راه حل: باید از نظر سکته معاینه شوید و با توجه به تشخیص پزشک با داروهای ضد انعقاد (داروهای رقیق کننده ی خون و باز کننده ی خون دَلَمه شده) و داروهایی که فشار خون تان را کاهش میدهد، معالجه شوید. با توجه به نوع سکته ممکن است اقدام های پزشکی بیشتری احتیاج داشته باشید

 

کم خونی

دکتر اسندرا می گوید: فقر سطح آهن خون با عنوان (آنمی) شناخته می شود و علائمی مثل کمبود انرژی و احساس خستگی دارد. اما افراد مبتلا به این بیماری ممکن است به سرگیجه هم دچار شوند.

راه حل: پزشک نتایج آزمایش خون تان را  بررسی می‌کند تا در این مورد مطمئن شود. اگر کم خونی داشته باشید، ممکن است یک منبع آهن برای تان تجویز  کند تا سطح آهن خون تان افزایش یابد. با این کار، حالتان بهتر و سرگیجه تان هم بر طرف می شود.

 

پایین بودن قند خون

اگر قند خون تان پایین است ممکن است دچار سرگیجه شوید. دکتر اساندار می گوید: این اصلا شوخی نیست. و دکتر مور هم می گوید: قند خون پایین ممکن است باعث شود که بیش از حد طبیعی عرق کنید و احساس تر بودن و ناراحت بودن داشته باشید.

 

کسانی که دیابت دارند این موضوع برای آنها خطرناک است که همواره شما را تهدید می کند. علاوه بر احساس سرگیجه به دلیل پایین بودن سطح قند خون، افرادی که به دیابت مبتلا هستند ممکن است به دلیل کاهش یا افزایش انسولین خون هم سرشان گیج برود. اما حتی اگر قند خون ندارید، در صورتی که زیاد کار کنید و ساعت ها بدون آب و غذا بمانید، ممکن است قند خون تان کاهش یابد و سرگیجه بگیرید.

 

راه حل: قند سریع. کمی آب پرتقال بنوشید. کمی کربوهیدرات پیچیده مثل نان گندم و مربا هم می تواند موثر باشد. همیشه کمی قند یا یک شکلات با خودتان داشته باشید. این مواد مقدار قابل توجهی قند دارند که برای افزایش سطح قند خون بدن تان مفید است.

 

فشار خون پایین

ممکن است پزشک تان به شما توصیه کند که فشار خون تان را کاهش دهید، اما شاید خیلی کاهش یابد. در حالت کلی، اگر حد بالای فشار خون تان کم تر از ۱۰۰ واحد پایین آن کم تر از ۶۰ است (الزاما نباید همزمان اتفاق بیفتند)، فشار خون شما پایین است. برای افرادی که به طور طبیعی فشار خون شان در این محدوده است مشکلی وجود ندارد. اما اگر فشار خون تان بیفتند (به دلیل تشنگی، بیماری قلبی، مشکلات غدد درون ریز، یا انواع عفونت) ممکن است سرگیجه بگیرید.

 

راه حل: با توجه به دلیل این کاهش فشار خون، پزشک تان راه حل های مختلفی را به شما می گوید. شاید لازم باشد بیش تر نمک بخورید یا آب بیش تری بنوشید، چون مایعات حجم خون را افزایش می دهد. ممکن است به شما توصیه شود که از یک جوراب بلند و ضخیم استفاده کنید تا از گرفتگی خون در پای تان جلوگیری شود. داروهای دیگری هم وجود دارد که سطح فشار خون تان را همیشه تنظیم نگه دارد.

 

salamatmag 2 8 300x150 اصلی ترین علل سرگیجه و سر درد و راه های درمان آن

چه زمانی از سرگیجه خطرناک است؟

در صورت موارد زیر به اورژانس مراجعه کنید:

سرگیجه پس از یک آسیب سر،

تب بیش از ۱۰۱ درجه فارنهایت، سردرد یا گردن بسیار سفت،

اختلالات یا استفراغ مداوم

درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس، ضعف، سردرد شدید، عدم توانایی حرکت دست یا پا، تغییر در دید و گفتار، یاغفلت و یا از دست دادن هوشیاری

 

درمان‌های خانگی رفع سر درد

تمرینات ساده: انجام بعضی از تمرینات ساده می‌تواند به صورت مؤثری به کم شدن سرگیجه کمک کند. این تمرینات ساده بوده و شامل حرکات چشم در همه جهات، حرکت گردن در جهت عقربه‌های ساعت و برخلاف آن و تمرینات تثبیت بصری می‌شود.

 

تنفس عمیق: کمک می‌کند تا سیستم عصبی آرام شود.

آب‌لیمو

زنجبیل

روغن نعناع

مخلوط سرکه سیب و عسل

ماست

بادام و تخم کدو

ریحان

آب کرفس

مکمل آهن

چای بابونه

توت‌فرنگی

یوگا و مدیتیشن

شیر بادام

بذر گشنیز