علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست

salamatmag (1)
ب

آیا خشکی دهان و زبان نشانه بیماری است ؟

salamatmag 1 42 300x150 علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

خشکی دهان شرایطی هست که در آن غدد بزاقی دهان شما به مقدار لازم بزاق تولید نخواهد کرد که بتوانند دهان شما را مرطوب نگه‌ داشته باشد. خشکی دهان بیشتر بر اثر عوارض جانبی بعضی از داروهای خاص یا افزایش سن یا پرتودرمانی برای سرطان به وجود امده است. دهان خشک در بعضی موارد نادر امکان دارد در اثر شرایطی که مستقیما روی  غدد بزاقی تاثیر گذاشته است، به وجود می اید.

 

بزاق دهان با خنثی‌سازی اسیدهای تولید شده است توسط باکتری‌ها، محدود کردن رشد باکتری‌ها و پاک کردن ذرات غذا، از پوسیدگی دندان جلوگیری یه عمل خواهد اورد. و نیز، بزاق، قدرت چشایی را افزایش داده و جویدن و قورت دادن را آسان‌تر خواهد کرد. کاهش بزاق و خشکی دهان امکان دارد تنها مایه رنجش بوده یا چیزی بوده است که اثر زیادی روی سلامت کلی شما و سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان و نیز روی اشتها و لذت از غذا داشته اند. درمان خشکی دهان به دلیل خشکی بستگی داشته اند

 

در بعضی موارد می توان از محرک های مکانیکی یا گوارشی برای بالا رفتن بزاق استفاده خواهد شد. برای این منظور در روش مکانیکی می توانید از ماساژ غدد بزاقی استفاده بکنیم. برای تحریک گوارشی، ساده ترین راه استفاده از آدامس های بدون قند می باشد. بعضی از این آدامس ها میتوانند باکتری ها را کم بکنند و ایجادکننده پوسیدگی از قبیل استرپتوکوک موتانس را در بزاق و پلاک دندانی نیز خواهند داشت. این مساله می تواند در جلوگیری از به وجود امدن بیماری های دهان و دندان نیز کمک بکند.

 

در مواردی مریض ها می توانند از جایگزین های بزاق مصنوعی یا دهان شویه های مخصوص استفاده کرده باشند. انواع مختلفی از بزاق های مصنوعی در بازار وجود داشته اند. تحقیقات بیانگر آن هست که دهان شویه هایی که پایه موسینی داشته اند، نسبت به آنها که دارای پایه کربوکسی متیل سلولز می باشند، بهتر عمل خواهند کرد.

 

در برخی اشخاص مرطوب کردن دهان با آب سرد یا حفظ قطعه کوچکی از یخ در دهان نیز به مقدار استفاده ازجایگزین های بزاق کمک کننده باشد. اسپری کردن محیط دهان هنگام شب، مالیدن میزان مختصری از خمیر دندان بچه بر سطوح دندان در شب نیز در مواردی توصیه میشود. این راه کارها در مرطوب نگه داشتن بزاق، حفظ تحرک و پاکیزه نگه داشتن مخاط مفید می باشد. در مواردی که خشکی دهان مرتبط با داروی استفاده شده هست، می توان با نظر پزشک نسبت به جایگزینی دارو اقدام بکنیم.

 

روش دیگر در بالا رفتن میزان بزاق مصرف داروست. این داروها با تحریک غدد بزاقی موجب افزایش بزاق خواهد شد؛ البته این داروها با نظر دندانپزشک تجویز شده اند

در این مقاله از نمناک قصد خواهیم داشت تا شما را با راه های پرهیز از خشکی دهان و عوارض آن آگاه بکنیم . جهت اطلاع بیشتر در این موضوع ادامه این مطلب را مطالعه کنید

 

salamatmag 4 10 300x150 علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست

 

آب بنوشید

 

برای رفع تشنگی روزمره تان شما باید روزانه ۸ لیوان آب مصرف کنید و برای خودداری از خشکی دهان توصیه خواهد شد که روزانه این مقدار آب را بخورید تا دهانتان خشک نشده باشد و مشکلاتی که در ابتدای مطلب به شما معرفی میکنیم ، ظاهر نشوند ،از تمام نوشیدنی ها می توانید استفاده بکنیم.

 

 

زنجبیل بجویید

 

زنجبیل خواص زیادی خواهد داشت که به شما در مبارزه با مشکلاتی که برای سلامتی تان اتفاق افتاده کمک بکند و یکی از درست گزینه ها برای رفع خشکی دهان هست. در کل جوییدن موجب میشود بزاق بیشتر تولید بشود و در نتیجه اگر شما زنجبیل را بجویید بزاق زیادتری در دهانتان ایجاد بشود و از عوارض احتمالی در آینده جلوگیری بکنید .

 

تنها کاری که شما باید انجام بدهید این هست که باید زنجبیل را به قطعات کوچک تری تقسیم بکنیم و هر یک را به مدت چند دقیقه در دهنتان بجویید(حداقل ۴ دقیقه) . توصیه میکنیم که این روند را روزانه ۳ بار در روز تکرار بکنید

 

درحالت استمرار این مشکل حتماً با متخصص آسم و آلرژی تماس گیرید، زیرا واکنش بدن به خمیر دندان می‌تواند خطرناک بشود؛ یکی از مواد اصلی موجود در خیلی از نماد‌های تجاری خمیر دندان در دنیا ماده سولورات سولفات سدیم (SLS) می باشد که برخی افراد به آن آلرژی داشته اند و موجب تحریک سیستم ایمنی بدن شده اند.

 

البته خیلی از شرکت‌های سازنده خمیر دندان توجه به خصوصی به استفاده از مواد ضد حساسیت زا برای خودداری از بروز آلرژی داشته اند، اما بعضی افراد که مستعد آلرژی می باشند به ویژه آلرژی‌های پوستی، تنفسی و غذایی به برخی خمیر دندان‌ها آلرژی داشته اند.

 

salamatmag 2 34 300x150 علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست

 

همیشه به میزان استاندارد از خمیردندان برروی مسواک خود استفاده بکنید و بعد از اتمام مسواک زدن دهان خود را به طور کامل شستشو دهید تا از مواد شیمیایی پاک بشود؛ قورت دادن آب دهان مخلوط با خمیر دندان می‌تواند موجب تحریک معده و بروز مشکل‌های گوارشی شده باشد.

 

در کنار استفاده از خمیر دندان‌های شیمیایی خواهید توانست از بعضی دهانشویه‌ها و آب نمک (آب نمک را قورت ندید، زیرا موجب افزایش فشارخون شده است) نیز استفاده بکنید تا از خطر بروز واکنش‌های آلرژیک ایمن مانده باشید

 

اگر سوزش و درد در دهان به دنبال بروز آفت دهانی، زخم‌های ناشی از پروتزهای دهانی یا همراه ضایعات قارچی ویروسی یا بیماری‌های ضعیف بکنند سیستم ایمنی بروز میكند، جزو سندرم سوزش دهان به‌شمار نخواهد امد.

 

علائم این نوع سندرم كه نوعی مریضی روان تنی محسوب خواهد شد به‌صورت احساس سوزش در نوك یا یك سوم قدامی زبان و گاهی كام و لب‌هاست كه بیشتر صبح‌ها به‌هنگام برخاستن از خواب آغاز خواهد شد و تا غروب به حداكثر خواهد رسید، اما در زمان جویدن و خواب تسكین خواهد یافت؛ البته در خیلی از موارد نوع مزمن این عارضه با افسردگی بروز پیدا خواهد کرد، اما هنوز مشخص نبوده است كه افسردگی موجب این عارضه خواهد شد یا سندرم سوزش دهان سبب تشدید افسردگی شده است.

 

البته این متخصص بیماری‌های دهان و دندان معتقد می باشد كه ابتلا به پاركینسون نیز به دلیل اختلالی كه در درك تحریك حسی و مزه در دهان به وجود می اید، خواهد توانست پس از افسردگی و اضطراب از علت‌های بروز این سندرم به شمار اید.

 

 

علت خشكی دهان را پیگیری بكنید

 

فراموش نکرده باشد كه بزاق دهان، اولین سد دفاعی بدن برای خودداری از ورود باكتری و تكثیر آن در دهان و دستگاه گوارش و ممانعت بكننده از پوسیدگی دندان‌ها و بروز بیماری‌های لثه‌ای هست.

بعد كاهش بزاق و بروز خشكی و كم‌آبی دهان و زبان، اتفاقی هست كه باید هرچه زودتر با مراجعه به پزشك و دندانپزشك علت‌یابی بشود تا از بروز عوارض بعدی پیشگیری بشود.