علایم و نشانه های هپاتیت و راه های درمان هپاتیت

salamatmag (3)
ب

آیا بیماری هپاتیت درمان قطعی دارد ؟

salamatmag 3 37 300x150 علایم و نشانه های هپاتیت و راه های درمان هپاتیت

 

در این مقاله در سلامت مگ به علایم و نشانه های هپاتیت و راه های درمان هپاتیت می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

هپاتیت چیست

 

هپاتیت التهاب کبد است. این بیماری می‌تواند محدود کننده باشد یا به فیروز( ایجاد جای زخم)، سیروز یا سرطان کبد ختم شود. ویروس‌های هپاتیت اصلی ترین علت این بیماری در دنیا هستند، اما عفونت‌های دیگر، مواد سمی و بیماری های خود ایمنی نیز باعث ابتلا شخص به این بیماری می‌شوند. انواع هپاتیت در ادامه به تفصیل توضیح داده می‌شود، اما در اینجا به معرفی انواع آن می‌پردازیم:

 

هپاتیت a ناشی از خوردن غذا یا آب آلوده است.

نوع b یک بیماری مقاربتی است.

هپاتیت c از طریق تماس مستقیم با خون فرد مبتلا به بیماری قابل سرایت است.

یک فرد تنها در صورتی به نوع دی مبتلا می‌شود که پیش از این به نوع ب مبتلا شده باشد

خوردن آب آلوده ممکن است منجر به ابتلا به ویروس هپاتیت آ شود.

بیماری‌های هپاتیتی را که نمی‌توان به یکی از شکل‌های ویروسی بیماری نسبت داد، نوع ایکس می‌نامند.

هپاتیت جی نوع دیگری از این بیماری است که با یک ویروس مخصوصی به وجود می اید

 

 

هپاتیت A

این بیماری با خوردن غذا یا آب عفونی به وجود می‌آید. غذا یا آب می توانند با ویروسی به نامHAV  ( ویروس هپاتیت آ) عفونی می‌شود. تماس دهانی مقعدی در طول رابطه جنسی نیز می‌تواند یکی از علت‌های این بیماری باشد. تقریبا هر کسی که به این بیماری مبتلا می‌شود می‌تواند به طور کامل از آن بهبودی پیدا کند و  منجر به بیماری هپاتیت خطرناک نمی شود.

 

علایم هپاتیت A

 

خستگی (پزشکی)

زردی پوست و سفیدی چشمها

تب

تهوع

بی‌اشتهایی

یرقان و زردی پوست یا چشم‌ها در اثر بیلی‌روبین

صفرا از جریان خون جدا شده و به ادرار می‌پیوندد و رنگ آن را تیره می‌کند

اسهال

درد مفاصل

تیره شدن رنگ ادرار و بی‌رنگ شدن مدفوع

 

درمان هپاتیت A

 

اگر مبتلا به هپاتیت A هستید، ممکن است بخاطر اثرات عفونت بر سلامتی و نیز انتقال آن به دیگران نگرانی هایی داشته باشید. راه های زیر به شما برای مقابله با این نگرانی ها کمک می کند:

 

در خصوص هپاتیت A اطلاعات کسب کنید. جمع آوری اطلاع در خصوص هپاتیت A به کم شدن ترس شما کمک می کند. هپاتیت A بر خلاف سایر انواع هپاتیت، در بیشتر افراد خود به خود از بین می رود و مشکلات خاصی را به دنبال ندارد. درباره منابع اطلاعاتی مناسب برای کسب آگاهی در مورد هپاتیت A از پزشک خود سؤال بپرسید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها محل مناسبی برای شروع است.

 

از خود مراقبت کنید. با برگزیدن انتخاب های سالم به رهایی بدن خود از عفونت هپاتیت A کمک کنید. به عنوان مثال، رژیم سالم غنی از میوه و سبزیجات را برگزینید. در بیشتر روزهای هفته فعالیت بدنی داشته باشید. خواب کافی داشته باشید تا پس از بیدار شدن احساس شادابی کنید.

 

به دیگران اطمینان دهید بودنشان در کنار شما مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند. شما می توانید ویروس هپاتیت A را از طریق عطسه، سرفه، بغل کردن یا نشستن در فاصله ای نزدیک از افراد، منتقل نمایید. اگر اعضای خانواده یا دوستان شما از ابتلاء به عفونت هپاتیت A ترس دارند، به آنها اطمینان دهید هر کاری برای محافظت از آنان انجام می دهید. برای مثال، پس از شستن دستها از حوله شخصی خودتان استفاده نمایید و ظرف غذا را خودتان بطور کامل بشویید.

 

salamatmag 2 37 300x150 علایم و نشانه های هپاتیت و راه های درمان هپاتیت

 

هپاتیت نوع B

 

هپاتیت ب یک بیماری مقاربتی است. این بیماری ناشی از ویروس HBV ( ویروس هپاتیت b) است و با تماس با خون و مایعات خونی عفونی دیگر قابل سرایت است. موارد زیر موجب ابتلا به بیمار هپاتیت ب  می شود:

 

رابطه جنسی محافظت نشده با یک فرد مبتلا  (منظور از رابطه جنسی محافظت نشده عدم استفاده از کاندوم است)، استفاده از سرنگی که پیش از این فرد مبتلا مصرف کرده است(بیشتر در بین معتادان و افراد که تزریقات استروئیدی انجام می‌دهند شایع است)

.

سوراخ کردن پوست با سوزن‌های ضد عفونی نشده، برای مثال در حین خالکوبی کردن یا خراش برداشتن تصادفی پوست. افرادی که در مراکز بهداشتی کار می‌کنند در معرض خطر ابتلای تصادفی به بیماری هپاتیت به این شکل هستند. به اشتراک گذاشتن اقلام شخصی مثل مسواک یا تیغ اصلاح با فرد مبتلا از دیگر علت های ابتلا به هپاتیت ب است

 

در صورتی که مادر مبتلا به هپاتیت بی باشد، احتمال سرایت آن به نوزاد از طریق شیر مادر وجود دارد

.

اگر فرد مبتلا به بیماری هپاتیت b، شخص دیگر را گاز بگیرد، احتمال سرایت بیماری وجود دارد.

کبد فرد مبتلا به این بیماری بی ورم می‌کند. بیمار به دلیل عفونت می‌تواند دجار آسیب دیدگی های شدید در ناحیه کبد شود که منجر به سرطان می‌شود. برای بعضی از بیماران، هپاتیت خطرناک ( طولانی مدت یا دائمی) می‌شود.

 

 علایم هپاتیت B

 

درد شکمی

ادرار تیره رنگ

تب

درد مفاصل

کاهش اشتها

تهوع و استفراغ

ضعف و خستگی

زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها( یرقان یا زردی)

 

درمان هپاتیت B

 

هدف از درمان این نوع هپاتیت، کنترل ویروس و جلوگیری از خراب شدن کبد است.

 

داروهای ضد ویروس ممکن است مفید باشد، اما این داروها برای همه افراد توصیه نمی شود.

 

لذا باید به نزد پزشک بروید تا از خطرات و فواید این داروهای ضد ویروسی آگاه شوید.

 

 

هپاتیت سی نوع C

 

هپاتیت سی معمولا از طریق تماس مستقیم با خون فرد مبتلا قابل سرایت است. این بیماری ناشی از ویروس HCV( ویروس هپاتیت سی)است. در این بیماری کبد ورم می‌کند و آسیب می‌بیند. تنها ۲۰ درصد از افراد مبتلا به هپاتیت c به سیروز دچار می‌شود. در بیماری نوع سی، مدفوع هیچگاه مسیر انتقال بیماری نیست.

 

استفاده نامناسب از داروی بی حس کننده منجر به انتقال ویروس‌های هپاتیت b و c می‌شود، سبب عفونت می‌تواند آلودگی داروی بی حس کننده باشد و به آلودگی ناشی از آندوسکوپی ارتباطی ندارد.

 

 

علایم هپاتیت  C

 

خستگی

تب

تهوع و اشتهای کم

درد مفصل ها و ماهیچه ها

زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها

مدفوع زرد یا کم رنگ

 

salamatmag 1 38 300x150 علایم و نشانه های هپاتیت و راه های درمان هپاتیت

 

درمان هپاتيت C

 

هپاتيت سي در مواردي نياز به درمان دارويي دارد و در مواردي درمان دارويي لازم نيست. در صورتي كه آسيب كبدي کم است ممكن است نيازی به درمان نباشد. همچنين درمان دارويي به علت عوارض جانبي زياد اين داروها و گران بودن آنها بهترین راه درمان برای بیمار است.

 

براساس مطالب كتابچه هپاتيت سي تاليف دكترسيد مويد الدين علويان رييس شبكه هپاتيت ايران، در صورتي‌كه پزشك معالج درمان دارويي را لازم بداند، اينترفرون و ريباويرين را به بیمار توصیه می کند. آمپول اينترفرون هفته‌ای سه بار به بيمار تزريق مي‌شود. مقدار و مدت مصرف آن را پزشك باید معید کند. بيماران بايد حداقل ماهي يك بار براي بررسي و انجام آزمايشات به پزشك معالج خود مراجعه کنند. امروزه آلفا – اينترفرون جديدي به نام پگ – اينترفرون معرفي شده كه هفته‌اي يك بار تزريق مي‌شود. اين دارو گرانقيمت است، ولي تاثير بيشتري دارد. هپاتيت سی قابل درمان است و در صورت مصرف دقيق دارو تحت نظر پزشك معالج، امكان بهبود وجود دارد.

 

 

هپاتیت نوع D

 

تنها فردی که پیش از این به هپاتیت بی مبتلا شده باشد به هپاتیت دی مبتلا می‌شود. این بیماری ناشی از ویروس HDV ( ویروس هپاتیت دی) است.عفونت از طریق تماس با خون عفونی، رابطه جنسی محافظت نشده و سوراخ شدن پوست با سوزن‌های عفونی سرایت پیدا می‌کند. کبد فرد مبتلا ورم می‌کند.

 

 

هپاتیتی  نوع E

 

شخص با نوشیدن آبی که حاوی ویروس هپاتیت ایی است به این بیماری مبتلا می‌شود. کبد ورم می‌کند، اما پیامدهای طولانی مدتی ندارد. عفونت همچنین از طریق آمیزش مقعدی-دهانی قابل سرایت است.

 

 

هپاتیت نوع X

 

در صورتی که بیماری فرد از نوع آ، بی، ثی، دی یاایی نباشد به آن هپاتیت ایکس می‌گویند. به عبارت دیگر، نوع ایکس ناشی از ویروس ناشناخته‌ای است.