عامل اصلی بیماری ام اس و راه های درمان آن

salamtag (1)
ب

علایم اولیه بیماری ام اس چیست ؟

salamtag 1 300x150 عامل اصلی بیماری ام اس و راه های درمان آن

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف عامل اصلی بیماری ام اس و راه های درمان آن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

عامل اصلی بیماری ام اس

 

طی سالیان گذشته تصور دانشمندان بر این بود که میتوکندری جز عوامل اصلی تأمین انرژی سلول است در ایجاد بیماری ام اس نقش دارد.

 

دانشمندان موفق شدند عامل اصلی بروز بیماری ام ‌اس را شناسایی کنند. بر خلاف انتظار یک مکانیسم سلولی است که در تشکیل فرایند خودایمنی نقش به سزایی دارد

 

زنان در شرایط عادی بیشترین آمار مربوط به مبتلایان ام‌ اس را به خود اختصاص داده‌اند.

 

در سال های گذشته تصور دانشمندان بر این بود که میتوکندری که عامل اصلی تأمین انرژی سلول است در ایجاد بیماری ام ‌اس نقش دارد.

این پروتئین در مغز افراد سالم دیده نشده اما در مغز افراد مبتلا بسیار دیده می‌شود.

این اختلال در ارتباط منبع کلسیم سلول، کار میتوکندری را مختل می‌کند و در نتیجه موجب آسیب دیدن سلول‌های عصبی و بیماری ام‌ اس می‌شود.

 

در حال حاضر بیش از دو ونیم میلیون نفر در جهان به بیماری ام‌اس مبتلا هستند و از آن رنج میبرند و کشف عامل اصلی این عارضه غیر قابل درمان گامی بزرگ برای ارائه روش‌های نوین درمانی است.

سیستم مرکزی اعصاب از میلیون‌ها رشته عصبی تشکیل شده که وظیفه انتقال

پیام‌ها بین مغز و اجزای بدن را برعهده دارند. این اعصاب پوشیده از لایه‌ای محافظ بنام که از تداخل اعصاب باهم جلوگیری می‌نماید کاری که لایه محافظ سیم‌های الکتریکی انجام می‌دهد. در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این جربی ها کرده و با این کار سبب می‌شود، انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود بربدن را از دست دهد. در این شرایط بدن دچار کاملا فلج و ناتوان می‌شود.

 

هرچند که درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد، اما با درمان و مراقبت می‌توان حملات ام اسی و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد. برطبق انجمن ملی ام اس آمریکا حدود ۴۰۰۰۰۰ آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و این بیماری بین زنان دو تا سه برابر شایع‌تر از مردان است. همچنین بیشترین خطر ابتلا به این بیماری بین نوجوانی و سن ۵۰ سالگی می‌باشد.

 

salamtag 2 300x150 عامل اصلی بیماری ام اس و راه های درمان آن

 علایم ابتلا به بیماری ام اس

 

نشانه‌ها و علایم ابتلا به ام اس بین افراد مختلف، مکان اعصاب تحت‌تاثیر و در زمان‌های مختلف متفاوت بوده و می‌توانند تغییر یابند، علایم ام اس شامل:

ضعف و یا بحسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن

ازدست دادن نسبی و یا کامل بیناییمعمولا در یک چشم بعلاوه درد در حرکت دادن چشم(اختلال عصب بینایی)دوبینی یا تاری دید

سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش‌های بدن

شک الکتریکی هنگام بعضی حرکات خاص سر

لرزش بدن و یا عدم هماهنگی بدن

لکنت زبان

خستگی

گیجی

حساسیت به گرما در افرادی که از این بیماری رنج می برند عادی بوده و کمی افزایش دمای بدن می‌تواند محرک و یا بدترکننده بیماری ام اس باشد.

 

افراد در ابتدای بیماری عود کردن گه‌ گاه این علایم و سپس ناپدید شدن موقتی این علایم را احساس می‌کنند. بعضی از افراد مبتلا به نوع خوش‌خیم این بیماری بوده و بعد از حمله اولیه دچار حمله دیگری نشده و بیماری‌شان پیشرفت نمی‌کند

 

 

دلایل ابتلا به بیماری ام اس

 

هیچ کس در مورد دلایل اصلی اشتباه سیستم ایمنی بدن برای حمله به اعصاب در بیماری ام اس نمی‌تواند دلیل قاطعی بیاورد. بعضی از پزشکان معتقدند ترکیبی از ژنتیک و چیزی در محیط زیست می‌تواند باعث ابتلا به این بیماری شود. بیمارانی که بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به ام اس قراردارند، شامل:

افردیکه در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی قرار دارند در بیشترین خطر هستند.

زنان دو برابر بیشتر از مردان در خطر ابتلا به بیماری ام اس قراردارند.

اگر والدین و یا برادر و خواهر شما به بیماری ام اس مبتلا باشند، خطر ابتلای شما به ام اس بین ۱ تا ۳ درصد افزایش می‌یابد.

عفونت ها و ویرس‌ های خاص از جمله ویروس ابشتاین بار می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

افراد سفیدپوست، بخصوص خانواده‌های ساکن اروپای شمالی در بیشترین خطر ابتلا به این بیماری قراردارند. نژادهای آسیایی، آفریقایی یا بومی آمریکا در بین سایر نژادها در کم‌ترین خطر ابتلا به این بیماری هستند.

در کشورها و مناطق جغرافیایی خاص از جمله اروپا، کانادای جنوبی، آمریکای شمالی، نیوزلند و استرالیای جنوبی خطر ابتلا به بیماری ام اس بیشتر از سایر مناطق جهان است.

درصورتیکه شما مبتلا به سایر بیماری‌های خودایمنی از جمله بیماری تیروئید، دیابت نوع ۱ یا بیماری التهابی روده هستید، خطر ابتلای شما به ام‌اس افزایش می‌یابد.

 

salamatmag 1 12 300x150 عامل اصلی بیماری ام اس و راه های درمان آن

 

درمان بیماری ام‌ اس

 

بدون شک چگونگی درمان بیماری یكی از مهم ‌ترین سوالاتی است كه برای مبتلایان پیش می‌آید؛ این‌كه بیماری به صورت كامل درمان می‌شود یا نه؟ علائم بهبود آن چیست؟ و…

دكتر دستجردی ضمن بیان این كه درمان‌های ام‌اس به سه گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شود، توضیح می‌دهد:

 

دسته اول: درمان‌ها هنگام حملات بیماری صورت می‌گیرد كه در این دوران بیمار باید در بیمارستان بستری شود.

 

دومین دسته:درمان‌های پیشگیری است؛ در این شرایط با توجه به وضعیت بیمار از داروهای متفاوتی استفاده می‌كنند كه با كمك آنها تعداد حملات بعدی كمتر می‌شود.

 

سومین گروه: درمان‌ها، مربوط به علائم بیماری است و بیماران باید بدانند عوارض بیماری مانند خستگی بیش از حد، تكرر ادرار و سفتی اندام‌ها با دارو تا حد زیادی قابل درمان است.

 

 

دارو جدید بیماری ام اس

 

یک متخصص بیماری ام اس با اشاره به اینکه هنوز درمان‌های جدیدی برای این بیماری نیاز است، اعلام کرد: در حال حاضر هیچ گونه دارویی برای نوع پیشرفته ثانویه ام اس وجود ندارد.

 

تنها در انگلیس ۱۰۰ هزار مورد بیمار مبتلا به ام اس وجود دارد که بیماری در  بیشتر این افراد در سنین بین ۲۰ تا ۷۰ سالگی رخ داده است. در بیشتر موارد این بیماری با نوع عودکننده- فروکش‌کننده آغاز شده و طی ۱۵ تا ۲۰ سال به نوع پیشرفته ثانویه توسعه می‌یابد.

 

بیمارانی که در این آزمایش شرکت داشتند به طور میانگین ۱۷ سال به طور کلی از ام اس و ۴ سال از ام اس پیشرفته ثانویه رنج می‌برده‌اند.

 

این آزمایش نشان داد بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کرده‌اند ۲۱ درصد ناتوانی کمتری در قدم زدن‌ و حرکات دست نسبت به بیمارانی که از دارونما استفاده می‌کرده‌اند، داشته‌اند.

 

به گفته مدیر تحقیقاتی انجمن ام اس انگلیس، این نتایج محققان را به اولین درمان برای افراد مبتلا به ام اس پیشرفته ثانویه نزدیک کرده و بسیار امیدبخش بوده است.

 

با وجود اثرات قابل توجه این دارو، برخی از محققان از آن جایی که اثرگذاری آن بین سه تا شش ماه زمان برده و به اندازه کافی نیست، آن را به عنوان درمانی موثر در ام اس پیشرفته ثانویه ندانسته و آزمایش‌های دیگری را برای رسیدن به درمان‌های جدید لازم می‌دانند.