اثرات عادت های بد غذایی

salamatmag (4)
ب

عادت های بد غذایی که سبب بیماری می شود کدامند

salamatmag 4 14 300x150 اثرات عادت های بد غذایی

 

در این مقاله در سلامت مگ به اثرات عادت های بد غذایی پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

عادات غذایی را می توان به چند دسته تقسیم کرد این دسته ها هر کدام مربوط به بخشی از غذا هستند ، بخش هایی مثل آماده کردن ، پختن ، مصرف و نگهداری کردن از مواد غذایی هست. در حالی که فرد عادات بد غذایی داشته باشد، دچار مشکلات تغذیه خواهد شد.

 

عادات غذایی ، یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در شکل گرفتن الگوی غذایی انسان هست که تعیین کننده چگونگی انتخاب ، آماده کردن ، طبخ ، مصرف و نگهداری موادغذایی هستند عادات غذایی ریشه در عوامل گوناگون مثل شرایط اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی ، جغرافیایی ، مذهبی ، کشاورزی و بسیاری عوامل دیگر داشته اند که سینه به سینه و نسل به نسل به افراد رسیده هست و ریشه در باورهای انسان داشته است . ما اصولا بدون تفکر و تعمق ، از عادات غذایی پیروی کرده ایم و توجهی به اثرات آنها در سلامت خود نداشته ایم ، در حالیکه خیلی از عادات غذایی معمول ما امکان دارد نا درست بوده و اثرات مخربی و گاه جبران ناپذیری در سلامت ما بجای بگذارد . در نتیجه شناخت عادات غذایی و تاثیر آنها در سلامت انسان ، در شکل گیری الگوی غذایی درست و مناسب و برخورداری از تغذیه کافی ، متعادل و متنوع ، گام بسیار تاثیر گذاری هست . حالا پاره ای از عادات غذایی را که می توانند اثرات نا مطلوبی در تغذیه و سلامت انسان به جا بگذارد ، بررسی بکنیم

 

 

اراده ضعیف عامل اصلی پرخوری و بنابراین اضافه وزن هست. اگر اراده بکنید می توانید از شر چاقی و اضافه وزن خلاص بشوید. بعضی افراد بدون اینکه متوجه شوند، عادات غذایی بدی داشته اند، عاداتی مثل نخوردن صبحانه، خوردن تنقلات هنگام تماشای تلویزیون و غیره؛ این عادات که کم اهمیت به نظر خواهند رسید، می توانند عامل اصلی اضافه وزن در افراد بوده باشند.

 

salamatmag 1 62 300x200 اثرات عادت های بد غذایی

 

طبق تحقیقاتی که انجام شده به وسیله ی برایان وانسینک -دکترای روانشناسی تغذیه از دانشگاه کورنل،  ظروف بزرگ، بدون اینکه متوجه بشویم ما را به بیشتر خوردن تشویق خواهند کرد. وی در مطالعات خود متوجه شده است که علاقمندان به سینما که پاپ کورن هایی در بسته بندی های بزرگ را در زمان تماشای فیلم خورده اند، ۴۵ درصد بیشتر از انسان هایی که پاپ کورن هایی با بسته بندی کوچک -محتوی همان مقدار پاپ کورن- خورده اند، عادت به زیاد خوردن پیدا میکنند.

 

نظم زمانی در بین وعده‌های غذا خوردن می باشد، وقت کافی برای غذا خوردن (تند تند و نجویده غذا خوردن) و توجه بیشتر به وعده صبحانه هست که متاسفانه اکنون تقریبا وعده صبحانه به دلیل عجله و غیره حذف و یا خیلی کم و سریع میل شده است، نکته سوم در مورد نوشیدن آب هست که باید نیم ساعت پیش یا بعد از غذا باشد( در حین غذا نباید آب بخورید) زیرا اگر به هنگام غذا خوردن آب بخورید، دریچه بین معده و مری باز خواهد شد و غذا بدون هضم و جذب از معده خارج خواهد شد که امکان دارد موجب اسهال در فرد بشود. اینکه در ایران نوشابه بیش از حد استفاده بشود،‌ و افراد بهتر هست به جای مصرف این نوشابه‌هایی که بیشتر از سود،‌ زیان‌آورند از دوغ استفاده بکنند،‌ و نیز مصرف نمک در ایران دو برابر مجاز دنیا هست که یکی از عوامل سرطان زایی ( سرطان گوارش) می باشند

 

زود شام‌خوردن: یكی از عادت‌های بسیار خوب ما در گذشته، زود شام‌خوردن می باشد. مردم پس از غروب آفتاب شام خواهند خورد و فاصله بین شام تا وقت خوابیدن زیاد هست در این شرایط هضم غذا به خوبی انجام خواهد شد و بیماری‌هایی مثل گاستریت و ورم‌‌معده كمتر می باشد. متاسفانه این روزها دیگر فاصله ۲٫۵ ساعت بین شام و خواب رعایت نشده است و به همین علت بروز مشکل‌های گوارشی بیشتر شده هست.

 

استفاده فراوان سبزی‌خوردن: استفاده از سبزی‌خوردن، در خیلی از مجالس باب بود و به تعداد انسان های، بشقاب سبزی‌‌خوردن وجود دارد. در حالی كه امروز، این عادت تا حدی كمرنگ شده است و سالاد جای آن را میگیرد. گرچه مصرف كاهو و گوجه‌ فرنگی خوب هست و هم می‌تواند معده را پر بكند و هم به فعالیت دستگاه گوارش كمك خواهد کرد، اما بهتر هست مصرف سبزی‌هایی که حاوی ویتامین‌های بسیاری می باشند را هم فراموش نکرده باشیم.

 

امروزه سر بعضی میزها یک سبد سبزی‌خوردن خواهیم دید اما چقدر خوب هست همان‌طور که برای هر کسی یک ظرف ماست اختصاص دادهیم، مانند گذشته یک بشقاب سبزی‌خوردن هم خواهیم گذشت چون وقتی سبزی را در یک ظرف بزرگ وسط سفره قرار داده ایم دست خیلی از افراد به آن نخواهد رسید و از خیر خوردن آن خواهند گذشت.

 

مصرف روغن‌های جامد و حیوانی: استفاده از روغن‌های حیوانی و جامد در گذشته بیشتر می باشد. روغن‌های جامد دوستدار قلب نبوده است اما چون مردم تحرك بیشتری میکردند و غذاهای چرب به خوبی متابولیزه می‌شدند، عوارضش کمتر بود.

 

salamatmag 3 37 300x150 اثرات عادت های بد غذایی

 

استفاده از موادغذایی تازه: در گذشته مردم تلاش میکردند سبزی‌ها و انواع گوشت را تازه استفاده بکنند اما امروزه همه نوع موادغذایی را فریز یا کنسرو کرده اند. مساله این هست که عمر مواد مفید غذایی پخته در فریزر نصف بشود در نتیجه فریز‌كردن برای استفاده درازمدت، روش مناسبی نمی باشد. اگر سبزی‌خام را بتوان ۶ ماه در فریزر نگهداری بکنید، زمان مناسب برای نگه‌داشتن سبزی‌پخته ۳ ماه هست.

 

استفاده از میوه به عنوان دسر: ایرانی‌ها همیشه مردم میوه‌خوری می باشند اما در گذشته میوه به عنوان دسر شناخته شده است و اشخاص در فواصل بین غذا، میوه خورده اند و انواع شیرینی‌ و دسرهای گوناگون كمتر مصرف خواهد شد. متاسفانه امروز مصرف میوه کمتر و انواع کیک و شیرینی جایگزین آن میشود که همگی ما با عوارض این دسته از خوراكی‌ها آشنایی داشته ایم

 

معمولا در خانه های ایرانی ظروف شکلات خوری و شیرینی خوری بروی پیشخوان و یا میز قابل مشاهده هستند. اینگونه مواد غذایی وسوسه برانگیز، پر کالری و معمولا مضر را از دسترس خارج کنید و در مکانی قرار دهید که

سبد میوه و سبزیجات تهیه بکنید و جایگزین مورد قبلی بکنید

هرچند برای انسانه های دارای اضافه وزن، میوه نیز شامل محدودیت مصرف هست، اما بهتر از موارد مضر مثل شیرینی و شکلات هست و راحت تر می توان مصرف آن ها را کنترل یکنید. ضمن این که بهتر هست برای پر کردن این سبد از میوه های کم کالری تر و همینطور سبزیجات استفاده بکنید، چه بهتر که دارای کالری منفی نیز هستند. به عنوان نمونه، خیار، هویج، کرفس، کلم و گوجه می توانند گزینه های فوق العاده ای برای سبد شما هستند.

 

 

.