آیا شير خشک جايگزين مناسبی برای شير مادر است

salamatmag (4)
ب

آیا خوردن شیر خشک برای نوزاد خطرناک است ؟

salamatmag 4 13 300x150 آیا شير خشک جايگزين مناسبی برای شير مادر است

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه آیا شير خشک جايگزين مناسبی برای شير مادر است می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

بعضی موقع مادر به علت های گوناگون توانایی شیر دادن به فرزندش را نداشته است ، در این شرایط مادر ناگزیر هست از شیر خشک برای تغذیه ی کودکش استفاده بکند. اما آیا این ماده ی غذایی تمام فامتور های شیر مادر را در بر خواهد داشت و می تواند غذای کاملی برای کودک بوده باشد؟

با تمام چیزهایی که در مورد مضرات ندادن شیر مادر به شیرخواران گفتیم، در بعضی از موارد خاص به توصیه پزشکان مادران باید فرزند دلبندشان را با شیرخشک تغذیه بکنند.آماده کردن شیرخشک برای شیرخوار مانند آشپزی نبوده که مجبور باشند چند ساعت وقت برای آن صرف کنند فقط کافی هست چند قاشق شیر را در مقداری آب جوشیده ریخته و خوب تکان بدهید اما همین کار ساده نکات مهمی داشته است که هر مادری اگر مجبور هست به هر علتی به فرزندش شیرخشک دهد، باید آنها را رعایت بکند

 

به ویژه اینکه امکان ابتلا به اسهال کودکانی که شیرخشک خورده اند بیشتر هست و در معرض بیماری های بیشتری می باشند

 

شير مادر تکمیل کننده ترین غذاي موجود براي كودك هست و هيچ شيري نمي‌تواند به طور كامل جايگزين شير مادر باشد.

با تمام پيشرفت‌هايي كه در رابطه با كشف فایده های شير مادر و به دنبال آن پيشرفت كارخانه‌هاي توليدكنندة شير خشك، براي همانندسازي با شير مادر بدست می اید، بايد بدانیم كه شير مادر در مقايسه با پيشرفته‌ترين شير خشك‌هاي ساخته شده اند با تركيب مشابه، بسيار بهتر هست.

 

هر چند شير خشك‌هاي جديدی که ساخته شده اند، فاصلة بين شير مادر و شير گاو را تا حد امكان پر میکنند، از جمله شبيه‌سازي پروتئين‌ها و چربي‌هاي اشباع نشده، ولي باز هم نتوانسته اند جايگزين شير مادر شده باشند.

 

salamatmag 1 59 300x150 آیا شير خشک جايگزين مناسبی برای شير مادر است

 

آمار مرگ شير خشك‌خوران بيش از ۱۸ برابر شير مادر خوران هست. هر ساله ۱۵ ميليون كودك زير ۵ سال در جهان از بين خواهند رفت كه دلیل عمده اين مرگ و مير، بيمار‌ي‌هاي عفوني هست.

 

نسبت‌هاي موجود میان اطفال و گروه‌هاي گوناگون با تغذيه متفاوت از اين قرار هست: كودكاني كه شيرمادر و شير كمكي خورده اند ۲٫۶ برابر، گروهي كه شير مادر با شير خشك و غذاي كمكي خورده اند ۳٫۷ برابر، گروهي كه شير مادر و شير خشك خواهند خورد ۵٫۷ برابر، گروهي كه شير خشك و غذاي تكميلي دريافت میکنند ۱۵٫۶ برابر و در شيرخشك‌خوران صرف ۱۸٫۳ برابر نوزاداني بوده است كه شير مادر میل میکنند.

 

بعلاوه اين تغذيه با شير مادر به عنوان يك راه تغذيه‌اي ارجح، به واسطة امتيازات علمي و روحي-رواني، همواره مدنظر می باشد و به عنوان يك انتخاب برتر از طرف مادر مطرح هست. شير مادر در میان انواع شير قابل دسترس، درست ترین است، چرا كه به طور بي‌نظيري با احتياجات نوزاد تطبيق داشته است.

 

گروهي از امتيازات شيردهي مادر که شامل: نياز به گرم كردن نداشته است، عاري از ميكروب می باشد، نيازي به ظرف و سرشيشه تميز نداشته اند، خطر حساسيت و آلرژي به پروتئين شير گاو را کم میکنند، حاوي اجزاي ايمني (ايمونوگلوبين)، ماكروفاژ ضد باكتري و ويروس هست، آهن شير مادر بهتر از آهن شير گاو جذب خواهد شد، پروتئين آن میتواند هضم و جذب بيشتري از شير گاو دارد و حاوي مادة پيشگيري كننده از رشد ميكروب خاصي هست كه عامل اسهال و بيماري‌هاي وخيم هستند.

 

و نیز شير مادر حاوي كلسترول، تورين، نوكلئوتيدها و اسيد چرب‌هاي خاصي هست و باعث رشد طبيعي فك و جلوگيري از رويش نامناسب دندان‌ها خواهد شد. يك تغذيه موفق با شير مادر، تجربه‌اي راضي میکنند براي هر دوي آنها می باشند. مادر شخصاً در امر تغذيه فرزند خود شركت میکنند و در واقع يك احساس موثر بودن و به انجام رسانيدن يك كار مهم را خواهند داشت. طفل نيز يك ارتباط نزديك و دلخواه فيزيكي با مادرش بر قرار میکند. تغذيه به وسیله مادر نیز فرصت برقراري يك تماس لذت بخش جسماني در میان مادر و فرزند را زیاد میکند

 

شیر مادر یک رژیم غذایی کامل و متعادل برای نوزاد هست . شیر مادر درست ترین و مغذی ترین تغذیه در سالهای ابتدایی زندگی هست .تغذیه ارتباط زیادی نزدیکی با سلامت کودک و بقای او در کوتاه مدت و طولانی مدت خواهد داشت. تغذیه زودهنگام طفل، رشد طولانی تر، سلامتی و تحول ذهنی او را تحت تأثیر قرار خواهد داشت. تغذیه با شیر مادر اولین ارتباط عمیق را بین مادر و نوزاد به وجود می اورد. شیر مادر ماده غذایی هست که نقش بسیار اساسی در تکامل جسمی و روحی کودک داشته است ، به همین علت باید تا زمانی که بدن کودک به این مایع نیاز داشته است ، به او شیر داده بشود.

 

salamatmag 3 33 300x150 آیا شير خشک جايگزين مناسبی برای شير مادر است

 

یکی از بزرگترین تصمیماتی که تازه مادرها باید برای نوزادشان گرفته اند روش تغذیه او هست:شیر خودشان یا شیر خشک؟بعضی از اشخاص از بودن در اطراف خانمی که مشغول شیردهی می باشند احساس ناراحتی می کنند. با این حال اگر یک بطری حاوی شیر خشک برای غذا دادن به کودکان به دست گرفته باشند همین اشخاص شما را برای اینکه از شیر خودتان به او نخواهند داد مورد انتقاد قرار می گیرند.

 

به دنیای مادران خوش آمدید، مهم نمی باشد چه تصمیمی گرفته اید افراد دیگر مطمئنا نظراتشان را نثارتان میکنند. اما تنها یک چیز مهم هست کدام انتخاب برای شما و کودکتان مناسب تر هست

 

 

شیر مادر

 

آکادمی اطفال آمریکا ( AAP ) شیر مادر را به عنوان بهترین منبع تغذیه برای نوزادان توصیه خواهند کرد. بر اساس گفته های AAP کودکان در شش ماه ابتدایی باید منحصرا با شیر مادر تغذیه بشوند. حتی بعد از اینکه دیگر غذاها نیز به کودک داده شده باشد باز هم توصیه خواهد شد مادر تا حداقل یک سالگی به شیردهی ادامه بدهد، ادامه شیردهی بعد از یک سالگی دیگر به ترجیح مادر و کودک بستگی خواهد داشت

 

به طور اصولی فرآورده‌های صنعتی‌ای وجود داشته اند که به عنوان شیر کودک مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این نوع فرآورده‌ها با عنوان شیرهای آماده نامیده خواهند شد. بیش‌تر این نوع غذاها از شیر گاو ساخته خواهند شد، ولی برخی از آن‌ها از فرآورده‌های دیگری مثل شیر سویا تولید خواهند شد.

 

ساختار تمام این مواد به صورتی هست که از بدو تولد تا سه سالگی می‌توان آن را به عنوان غذای اصلی و جایگزین شیر مادر به کودک بدهد. ساخت این محصول‌ها طبق یک برنامه‌ریزی دقیق انجام خواهد شد که کیفیت تغذیه کودکان و سلامتی آن‌ها را تضمین کرده اند.

 

نکته مهم: وقتی که از تعداد ماه‌های تولد صحبت کرده ایم، ماه کامل را در نظر خواهیم گرفت. مانند منظور از چهار ماهگی، انتهای چهار ماه و ابتدای پنج ماهگی هست یا شش ماهگی یعنی پایان شش ماه و اول هفت ماهگی.