چگونه می توانیم زندگی شادی داشته باشیم

salamatmag (1)
ب

خواص ضد سرطانی شادی و خندیدن

salamatmag 1 61 300x150 چگونه می توانیم زندگی شادی داشته باشیم

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه چگونه می توانیم زندگی شادی داشته باشیم می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

تکنیک های جذاب برای شاد زیستن

 

دین بهره‌گیری از شادی، لذت بردن از زندگی و رضایت‌مندی از آن‌را طی آموزه‌های سهل و آسان آموزش داده است، تا حدی‌که تبسم به چهره اهل ایمان و دیگران را پاداش بدهند و عملی دارای ثواب برمی‌شمارد و به این صورت به شادی عمق بخشیده و آن‌را درونی و پایدار می داند تا تشنگی انسان را نسبت به این نیاز پاسخ بدهد.

 

از سویی دیگر نیز از شادی‌ها و لذت‌های زودگذر و کاذب به‌شدت جلوگیری نموده و معتقد هست که این‌گونه شادی‌ها، تنها بخش بسیار کوچک و سهم ناچیزی از شادی‌های واقعی می باشد

 

 

خوشحالی و شاد زیستن

 

مفهوم شادی در قرآن مجموعاً ۲۵ بار با لفظ های متفاوت (فرح و سرور) آمده است. «فرح» با الفاظی ‌چون فرح ، فرحوا، تفرحوا، یفرحوا، تفرحون ، یفرحون، یفرح ، تفرح، فرحون و فرحین، ۲۲ بار و «سرور» با الفاظی چون سرور و مسرور، سه بار در قرآن آمده هست.

 

فرح در لغت مخالف حزن و اندوه هست و عبارت هست از لذت قلب و روح که ناشی از رسیدن به مطلوب میشود. در بیانی گفته شده فرح شرح صدر هست به‌سبب لذت زودگذر که بیشتر برلذات حسی و دنیوی صدق کرده است.

 

فرح به ‌معنی شادی کاذب یا توهم خوشحالی به‌کار خواهد رفت. بعضی واژه شناسان معتقدند «فرح» به سه معنی متفاوت شامل افراط در شادی، خشنودی و رضایت و سرور به‌کار می رود.

 

salamatmag 3 55 300x150 چگونه می توانیم زندگی شادی داشته باشیم

 

احترام به دیگران

 

حقیقت این هست که اموری وجود دارد که تحت کنترل ما نمی باشد، و نیز ما قادر به کنترل ادم ها دیگر نیستیم. کنترل دیگران باعث تحلیل رفتن انرژی خواهد شد چون زمانی که سعی به کنترل چیزی داریم در حقیقت خود ما تحت کنترل در می‌آییم و حال ما با هر تغییر حالتی نوسان پیدا خواهد کرد. یکی از رازهای شاد ماندن این است که دیگران را کنترل نکنیم و بدانیم که بسیاری از امور خارج از کنترل ما می باشد، به اختیار و آزادی دیگران احترام بذاریم و دست از خدایی کردن بر دیگران بکشیم

 

 

برنامه ریزی زمانی برای انجام کارها

 

دکتر “ادوارد سوئارز” یکی از دکتران روان پزشکی در دانشگاه دوک معتقد هست: “انسان هایی که در یک زمان به انجام چند کار پرداخته اند، بیشتر به بیماری فشار خون مبتلا خواهند شد.”

 

زمانی که با تلفن حرف میزنید، به جای انجام همزمان شستشوی لباس ها یا نظافت آشپزخانه، بهتر هست به راحتی بشینید و به مکالمه خود تمرکز بکنید و نیز زمانی که با کامپیوتر کار می کنید به کار یا پروژه دیگری مشغول نشوید.

 

صحیح است که اول کار نخست را به اتمام برسانند سپس به کار دیگری مشغول شوید.

 

 

دوست دار خود باشید

 

مردم شاد افرادی راضی و قانع می باشند، آنها همیشه سپاسگزار چیزهایی که به عنوان یک فرد به آنها اعطا شده می باشند، هستند. همیشه راهی برای پیشرفت و ترقی موجود است، اما به بطور کلی این افراد این را می‌دانند و شخصی را که هستند دوست می دارند. علاوه بر این، آنها انسان ها هستند مطمئن و دلگرم، خوش بین، انعطاف‌پذیر و سازگار با هر محیطی که در آن قرار بگیرند. انسان ها شاد شوخ‌طبعی را حتی در چیزهایی که به ظاهر خنده‌آور نیستند می‌توانند مشاهده کنند

 

 

زندگی خود را مدیریت کنید

 

آنها عاشق دنبال کردن علایق و اشتیاق‌شان می باشند. به موقعیت‌های بدی که گرفتار آن می‌شوند مجوز ندهید که آنها را شکست بدهد. وقتی یک چیز بدی اتفاق می‌افتد، آن را چالشی قلمداد خواهند کرد که باید حل شود نه یک حادثه بد! سپس تلاش خود را برای غلبه بر آن بیشتر خواهد شد. هر اتفاقی که در زندگی رخ دهد آن را قبول بکنند؛ مخصوصا اتفاقاتی که غیرقابل تغییر می باشند، سپس از آن به راحتی بگذرد.

 

شادی و شادکامی ویژگی ثابتی نیست که به بتوان به صورت بی‌نهایت به آن دست یافت؛ همانگونه که چارلی چاپلین شادی را «فاصله‌ی یک بدبختی تا بدبختی بعدی» تعریف می کند! در واقع شادی مثل راهی است که باید آن را کاشت، پرورش داد و در نهایت از آن نگهداری بکنند.

 

salamatmag 4 6 300x150 چگونه می توانیم زندگی شادی داشته باشیم

 

برای رسیدن به شادی مشکلات دیگران را حل کنید

 

کمک کردن به دیگران باعث خواهد شد تا بسیاری از مشکلات خودتان هم برایتان حل بشود و در ضمن باعث ارتباط اجتماعی بیشتر نیز بگردد.

 

از آنجایی که انسان های شاد بیشتر از دیگران مایل به کمک دیگران کمک هستند، هم یاری با دیگران، شادی و رضایت انسان را بالا می دهد.

 

یکی از پژوهش ها حاکی از آن است که کمک داوطلبانه باعث بالا رفتن شادی، رضایت از زندگی، عزت نفس، تسلط بیشتر به زندگی، سلامت بدنی و کاهش اضطراب خواهد شد.