ساخت آب گازدار و مزایا و معایب آب گازدار

salamatmag (3)
ب

آب گازدار چیست ؟

salamatmag 3 9 300x150 ساخت آب گازدار و مزایا و معایب آب گازدار

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف ساخت آب گازدار و مزایا و معایب آب گازدار می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

آب گازدار چیست ؟

 

آب گازدار یا کربن‌دار، یک نوشیدنی انرژی زا که جایگزین مفیدی برای نوشیدنی‌های سبک قنددار است. با این حال برخی می‌گویند این نوشیدنی زیان‌هایی نیز برای سلامت دارد. در این مطلب می پردازیم به تأثیراتی که آب گازدار بر سلامتی می‌گذارد.

 

آب کربن‌دار، آبی است که تحت فشار، با دی اکسید کربن پر می‌شود. این کار یک نوشیدنی پرحباب و جوشان به دست می‌دهد که نام‌های مختلفی روی آن گذاشته اند از جمله سودا. به اغلب انواع آب‌های گازدار نمک اضافه می‌کنند تا طعم بهتری داشته باشد.

 

آب‌های گازدار معدنی (طبیعی) گونه‌ متفاوتی هستند که از چشمه‌های طبیعی می‌جوشند و  اغلب دارای عناصر معدنی سولفور هستند. پس می‌توان این‌ها را نیز آب گازدار نامید.

 

آب «تونیک» نوعی از آب کربن‌دار است که دارای عنصری تلخ‌ مزه به نام کوئینین، و هم‌چنین قند یا شیره‌ی غلیظ فروکتوز ذرت است.

 

 

آیا آب گازدار اسیدی است ؟

 

دی اکسیدکربن و آب، طی یک واکنش شیمیایی، اسید کربنیک تولید می‌کنند؛ نوعی اسید ضعیف که ثابت شده همان گیرنده‌های عصبی را در دهان شما تحریک می‌کند که خردل می‌کند. این تحریک نوعی سوزش و گزش در دهان به وجود می‌آورد که برای بسیاری افراد هم تحریک‌آمیز است و هم خوشایند.

PH آب گازدار بین ۳ و ۴ است که نشان می‌دهد مقداری ‌اسیدی است. با این حال نوشیدنش اسیدیته‌ بدن را تغییر نمی‌دهد.

کلیه‌ها و ریه‌های شما دی اکسیدکربن اضافی را از بدن دفع می‌کنند. این کار باعث می‌شود جدا از این که چه چیزی می‌خورید  و چه چیزی می‌نوشید،PH الکالین خون شما بین ۷٫۳۵ تا ۷٫۴۵ یاقی بماند.

 

salamatmag 2 9 300x150 ساخت آب گازدار و مزایا و معایب آب گازدار

 

فایده های استفاده از آب گازدار برای پوست:

 

روشی آسان است و زمان بر نیست.

 

الیاف کلاژن مابین سلول ها را قوی نگه می دارد.

 

صورت را پر می کند.

 

پوست صورت را سفت می کند.

 

منافذ پوست را تمیز می کند.

 

هیچ حساسیتی در پوست ایجاد نمی کند.

 

هر روز می توان از آن استفاده کرد.

 

گران نیست.

 

به پوست درخشش طبیعی می دهد.

 

 

اثر آب گازدار بر سلامت دندان‌ها

 

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که درباره‌ آب گازدارهست تأثیر آن بر سلامتی دهان و دندان است، چرا که با نوشیدنش مینای دندان را مستقیماً در خطر اسید قرار می‌گیرد. در این باره تحقیقات زیادی صورت نگرفته اما نتیجه‌ برخی تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که:

آب معدنی گازدار ، تنها مقداری ‌از آب غیر گازدار به مینای دندان صدمه می‌زند.

آب معدنی گازدار صد برابر کمتر از نوشیدنی‌های قندی گازدار مضر است. در واقع نوشیدنی‌های گازدار در صورتی به مینای دندان صدمه می‌زنند که حاوی قند باشند.

ترکیب قند و دی اکسید کربن به پوسیدگی دندان‌ها منجر می‌شود.

در کل، آب گازدار خطر بسیار کمی ‌برای دندان انسان دارد.

 

 

آیا آب گازدار قدرت بلع را بهتر می کند؟

 

شاید تعجب آورباشد اما تحقیقات نشان می دهد که آب‌های گازدار موجب بهتر شدن قدرت بلعیدن در افراد پیر و جوان می‌شوند. در این مطالعات، از ۱۶ فرد سالم درخواست شد به صورت جداگانه مایعات مختلف را استفاده کنند. در این میان آب گازدار بیشترین قدرت را در تحریک عصب‌هایی داشت که درگیر عمل بلع هستند.

 

تحقیق دیگری نشان داد که این قدرت در دمای پایین، یعنی وقتی نوشیدنی سرد باشد افزایش پیدا می‌کند.

 

در این راستا ۷۲ نفر که مشکل گرفتگی مستمر در ناحیه‌ی گلو داشتند، پس از نوشیدن آب گازدار سرد، به طور میانگین تا ۶۳ درصد بهبود پیدا کردند. افرادی که شدیدترین و درازمدت‌ترین عوارض را در ناحیه‌ی گلو داشتند بیشترین بهبود را پیدا کردند

 

salamatmag 10 300x150 ساخت آب گازدار و مزایا و معایب آب گازدار

 

اثر اب گازدار بر سلامتی استخوان‌ها

 

بسیاری از مردم بر این باور هستند که نوشیدنی‌های گازدار به دلیل اسیدی بودنشان برای استخوان‌ها خطرناک است. با این حال تحقیقات نشان می‌دهند که دلیل این زیان کربن نیست.

 

در مطالعه‌ای وسیع بر روی ۲۵۰۰ نفر، ثابت کرد که تنها نوشیدنی‌ای که بافت استخوانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد کولا است و آب گازدار هیچ اثری بر سلامت استخوان ندارد.

 

نوشیدنی‌های حاوی کولا، بر خلاف آب کربن‌دار و سودا، میزان بالایی فسفر دارند. تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که به طور مستمر کولا می‌نوشند فسفر بدنشان زیاد است و کلسیم کمی دارند و این امر عامل مهمی ‌برای پوکی استخوان است.

 

در تحقیق دیگری بر روی دختران نوجوان، مشخص شد که نوشیدن کولا چگالی استخوان آنها را کم می کند. در واقع این نوجوان‌ها به جای نوشیدنی‌های لبنی مورد نیاز بدنشان، کولا می‌نوشیدند و میزان جذب کلسیم در بدن آن‌ها بسیار کاهش یافته بود.

 

در نهایت این که، نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار حاوی کولا برای سلامت استخوان‌ها ضرر دارد اما این موضوع ارتباطی با گازدار یا کربن‌دار بودن آنها ندارد

 

 

آیا آب گازدار برای سلامت بدن خوب است یا بد؟

 

در واقع هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ثابت کند این نوشیدنی برای سلامت بدن ضرر دارد. تأثیر چندانی بر دندان‌ها ندارد و هیچ اثری بر استخوان‌ها نمی‌گذارد. از طرفی سوء‌هاضمه و یبوست را درمان می‌کند.

 

این نوشیدنی کالری ندارد و نوشیدنش حس خوشایندی به افراد می د‌هد. بسیاری از مردم مصرف آن را به آب معمولی ترجیح می‌دهند.

 

بنا بر این هیچ دلیلی وجود ندارد که از نوشیدن آن لذت نبرید و از آن استفاده نکنید!

 

 

آیا می توان تنها از آب گازدار استفاده کرد؟

خاصیتی که در ترکیب آب معدنی و آب گازدار هست در آب گاز دار به تنهایی وجود ندارد و آب گاز دار به تنهایی نمی تواند فایده زیادی برای پوست داشته باشد به همین دلیل توصیه می کنیم حتما از آب گازدار به همراه آب معدنی استفاده شود.امیدوارم این اطلاعات درباره فایده های آب گاز دار برای شما مفید بوده باشد.