روش هایی برای پیشگیری و درمان آرتروز گردن

arthritis-in-neck (1)
ب

آیا کار با موبایل باعث آرتروز گردن می شود ؟

arthritis in neck 1 300x150 روش هایی برای پیشگیری و درمان آرتروز گردن

در این مقاله در سلامت مگ به روش هایی برای پیشگیری و درمان آرتروز گردن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

علائم و نشانه ها آرتروز گردن

 

درد ناشی از آرتروز گردن میتواند به صورت خفیف وشدید باشد.این درد میتواند با نگاه کردن به سمت بالا یا پایین درمدت زمان طولانی یا با انجام فعالیت هایی مانند کتاب خواندن یا رانندگی شدیدشود.درد مفصل گردن همراه با استراحت ودرازکشیدن آرام میشود.

 

علائم آرتروز گردن شامل موارد زیراست

 

۱-  درد وسختی مفصل گردن که با انجام فعالیت شدیدترمیشود

 

۲-  بی حسی وضعف دربازو،دست وانگشتان

 

۳-  با مشکل راه رفتن،ازدست رفتن تعادل وایجاد ضعف دردست وساق پا

 

۴-  گرفتگی ماهیچه های گردن وشانه

 

۵-  سردرد

 

۶-  ایجاد صدای تلق تلق یا تق تق با حرکت مفصل گردن

 

این بیماری ۳ دسته علامت مشخص دارد که ممکن است فرد هر ۳ علامت را با هم و یا فقط یکی از این علایم را گزارش کند. اولین علامت، دردهای موضعی گردن است و ممکن است در این حالت درد قاعده جمجمه نیز وجود داشته باشد که اغلب با حرکت دادن گردن تشدید می شود. دسته دوم، علایم ریشه عصبی است که در دست ها پیدا می شود. بیمار اغلب از درد بازو و شانه شکایت می کند و در انگشتان دست احساس خواب رفتگی یا مورمور می کند و آخرین دسته از علایم که توسط برخی بیماران گزارش می شود درد ناشی از فشار روی نخاع است که پزشک حساسیت بیشتری نسبت به آن نشان می دهد.

 

در مراحل اولیه بیمار از این که دست خطش بد شده شکایت دارد و می گوید نمی تواند مثل گذشته خوش خط باشد. بعضی می گویند نمی توانند به صورت طبیعی راه بروند و گاهی تلوتلو می خورند و برخی هم در لباس پوشیدن دچار مشکل می شوند و می گویند نمی توانند دکمه های لباسشان را ببندند. به عبارتی فرد نمی تواند مثل سابق در کارهای خود مستقل باشد. این علایم در واقع ناشی از فشار روی نخاع گردنی است و در مراحل شدید بیمار کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست می دهد و در راه رفتن دچار مشکل می شود. با سفتی عضلات پا رو به رو می شود و در نهایت ممکن است ویلچرنشین شود. فراموش نکنید که این علایم در موارد شدید آرتروز گردن بروز می کند و ۹۰ درصد مراجعه کنندگان عملا به این مراحل نمی رسند.

 

وی با اشاره به این که افراد نباید با داشتن یک یا چند علامت مذکور از این که به این آرتروز مبتلا شده اند بترسند تصریح می کند: نکته این جاست که تفسیر این علایم و تشخیص بیماری به عهده پزشک معالج است به عنوان مثال مورمور شدن دست ها ممکن است به علت ابتلا به دیابت باشد و یا ممکن است فرد به بیماری تونل کارپ مبتلا شده باشد. در این بیماری یکی از عصب های مهم دست که در ناحیه مچ دست قرار دارد تحت فشار قرار می گیرد و بیمار از این ناحیه دچار درد شدید می شود. کسانی که فشار زیادی به مچ دست خود می آورند در واقع به این عصب فشار زیادی وارد می کنند و دچار کرختی نوک انگشتان دست می شوند.هم چنین دکتر ذبیح ا…برجسته درباره علایم آرتروز گردن به انتشار درد در قسمت بالای شانه، وسط پشت، کمر، بالای کمر و قسمت پس سر اشاره می کند و به مهر می گوید: ضربه ها، شکستگی ها، بیماری های التهابی مفاصل و عفونت های مفصلی از عوامل زمینه ای آرتروز است و اگر شخص عوامل زمینه نداشته باشد احتمال بروز بیماری کم می شود. زیرا آرتروز عارضه ای با روند طبیعی است و با افزایش سن، احتمال ابتلا به آن بالا می رود

 

 

علت ها اصلی آرتروز گردن

 

درستون مهر ه ها آرتروز بر اثر از بین رفتن دیسک و از دست رفتن لغزندگی مفصل ایجاد شود.دربچه ها و افراد جوان دیسک دارای میزان مواد مایع زیادی است با افزایش سن دیسک خشک و ضعیف میشود این مشکل باعث فرو نشستن دیسک می شود و فضای دیسک کاهش میابد وقتی فضای دیسک کاهش یابد به مفصل فاست فشار وارد میشود وباعث ازبین رفتن استخوان وایجاد بیماری آرتروز مانند آرتروز درمفصل لگن و زانو میشود.

 

زمانیکه غضروف ها به صورت کامل ازبین رفتند باعث کشیده شدن استخوان ها برروی یکدیگر میشود.برای ساخت غضروف های ازدست رفته بدن شما استخوان جدیدی درمفصل فاست برای حفاظت ونگهداری ازمهره ها میسازد.

 

با گذشت زمان این استخوان بیش ازحد رشدمیکند که به آن جراحت استخوان گفته میشود وباعث کاهش فضای عصب میشود وبه عصب فشار می آورد که به آن استنوزیس یا تنگی کانال نخاعی گفته میشود.

 

 

عوامل موثر در آرتروز گردن

 

چندین مورد وجود دارد که باعث افزایش خطر آرتروز گردن و علت درد گردن  میشود.

 

موارد زیر باعث بالارفتن خطر ایجاد آرتروز و علت گردن درد می باشد .

 

۱-  عوامل ژنتیکی ،درصورتی که سابقه درد گردن درخانواده داشته باشید ممکن است برای شما هم ایجاد شود

 

۲-  مصرف سیگارمیتواند باعث افزایش خطر گردن درد شود

 

۳-  انجام شغل هایی که در آن گردن حرکت زیادی دارد ویا باید سرتان را به سمت بالا بگیرید

 

۴-  مشکلات روانی مانند افسردگی واضطراب

 

۵-  آسیب وضربه های ناشی ازشغل یا تصادف

 

ستون فقرات هم با افزایش سن دچار کهولت می شود اما برخی  عوامل مانند حرکت های نامناسب و با شدت بالا، تغییر وضعیت های ناگهانی سر به جلو و عقب عالی الخصوص در حوادث رانندگی ,انجام دادن کارهای سخت و سنگین، اختلالات مادرزادی که از هنگام تولد ظهور می یابند و … باعث بوجود آمدن زودهنگام و با شدت تر این تغییرات می شوند.

 

در بین کارمندان، محصلین و دانشجویان  نیزکه دائم یا با کامپیوتر کار می کنند و یا درس می خوانند، خم نگه داشتن سر و گردن طولانی مدت در روز باعث ایجاد فشار بر روی مهره های گردن شده و این امر دیسک های بین آن ها را افزایش داده  و باعث بروز بیماری آرتروز گردن می شود

 

 

روش های پیشگیری آرتروز گردن

 

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است .یک متخصص ارتوپدی به کسانی که با رایانه سرو کار دارند و یا کاری دارند که دایم گردنشان تحت فشار است می گوید: بیشترین سفارش ما به این دسته از افراد این است که نباید در درازمدت گردنشان را تحت فشار قرار دهند. به طور معمول کاربران رایانه زمان را به هنگام کار از دست می دهند و متوجه گذشت زمان نمی شوند بنابراین بهتر است هرچند دقیقه به خودشان حرکتی بدهند، به سر و گردن خود کمی استراحت دهند، سعی کنند با تقویت عضلات گردنی مانع بروز دردگردن شوند.

 

توجه داشته باشید که این افراد در طولانی مدت در معرض ابتلا به پیری زودرس مفصلی قرار می گیرند و این عارضه درمانی ندارد بنابراین بهترین راه این است که استراحت کوتاه در ساعات کار را به تناسب در برنامه خود داشته باشند و گاهی محل صفحه کلید، نمایشگر و صندلی خود را تغییر دهند.

 

دکتر امیدی کاشانی درباره وضعیت خوابیده به شکم می گوید این حالت بدترین حالت برای گردن است و در حالت درازکشیده نباید به مهره های گردنی فشار وارد کرد.

 

دکتر برجسته افزود: ممکن است افراد در حین مطالعه کردن و تماشای تلویزیون سر خود را بالا بگیرند. در این وضعیت فشاری که به ماهیچه ها وارد می شود ممکن است باعث انقباض آن ها و بروز درد در ناحیه گردن شود. هم چنین لوازم خانگی و وسایلی که به طور دایمی و منظم استفاده می شود نباید در قفسه هایی بالاتر از سطح بدن گذاشته شود بلکه بهتر است در جایی که به راحتی قابل دسترس است، قرار بگیرد تا برای برداشتن آن ها به مهره های گردنی فشار وارد نیاید.هم چنین به هنگام استراحت بهتر است از بالش هایی استفاده شود که فرد روی آن راحت است چرا که قانون خاصی در خصوص بالش به هنگام خواب و استراحت وجود ندارد و تجربه می تواند به فرد در این خصوص کمک کند.

 

 

آرتروز گردن پس از آرتروز کمر شایع ترین است

 

آرتروز گردن معمولا با درد گردن، درد قاعده جمجمه و درد در دست و شانه خود را نشان می دهد. برای تشخیص این بیماری رادیوگرافی ساده ترین راه است که پزشک پس از تشخیص با داروهای ضدالتهابی به همراه فیزیوتراپی به درمان بیماری کمک می کند. یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد کاهش فشار به مهره های آسیب دیده است تا علایم بیماری بهبود یابد. بعضی از بیماران نیز نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند. بهترین راه پیشگیری از آرتروز گردن کاهش فشار به این ناحیه است. تقویت عضلات گردن مانع بروز گردن درد می شود.

 

 

درمان آرتروز گزدن

 

استراحت دادن به عضلات و مفصل گردن

تجویز گردنبند طبی برای محافظت از گردن و استراحت دادن به مفاصل ستون مهره ها در ناحیه گردن

پرهیز از انجام کارهایی که با وارد آمدن فشار به گردن و تشدید درد همراه هستند.

استفاده از کمپرس گرم و سرد در کاهش درد و التهاب موثر است.

استفاده از داروهای ضد درد ضدالتهابی مانند آسپرین و ایبوپروفن

تجویز داروهای شل کننده عضلانی

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

فیزیوتراپی و تمرین درمانی

فیزیوتراپیست با بهره گیری از روش های درمانی مانند اولتراسوند، تحریک الکتریک و تجویز تمرینات مخصوص در افزایش انعطاف پذیری گردن و کاهش علائم آرتروز کمک زیادی به بیماران مبتلا به آرتروز گردن می کند.

در صورت عدم بهبودی و کنترل علائم آرتروز با روش های ذکر شده جراحی به منظور ترمیم مفصل آسیب دیده انجام میگیرد.

 

 

طب سوزنی

 

طب سوزنی از جمله روش های التیام درد و بهبود ناحیه آسیب دیده در بیشتر بیماری هی اسکلتی عضلانی می باشد که دست کم به علت بدون عارضه بودن آن برای هر گروه سنی و هر فردی پیشنهاد می شود و نتیجه حاصل از مداوا بوسیله این روش بر استفده کنندگان آن پوشیده نیست.

 

Arthritis in Neck 300x150 روش هایی برای پیشگیری و درمان آرتروز گردن

 

دارو

 

پزشک معالج ممکن است بنا به نوع و درجه بیماری، برای درمان بیماری آرتروز گردن  و دست و رفع درد ناشی از آن از داروهای ضد التهاب  مانند پروفن و ناپروکسن و همچنین دارو های شل کننده عضلات استفاده نماید.

 

 

فیزیوتراپی

 

انجام نرمش های مخصوصی که توسط متخصص تجویز می شود در  فیزیوتراپی باعث تقویت عضلات گردن شده و انعطاف پذیری گردن را افزایش داده و این امر تاثیر بسیار زیادی در کاهش و رفع علائم بیماران مبتلا به آرتروز گردن دارد.

 

 

گردنبند طبی

 

استفاده از گردنبند های طبی حرکات گردن را محدود کرده و باعث می شود که  مهره ها و عضلات گردن برای مدتی استراحت نمایند. این کار باعث کاهش درد در بیماران مبتلا به ارتروز گردن می شود .لازم به ذکر است که  این گردنبد ها نباید به مدت زیادی بسته شوند چراکه باعث ضعیف شدن عضلات گردن و به دنبال آن بدتر شدن علائم بیمار مبتلا به آرتروز گردن  می شوند.

 

Neck Arthritis 300x150 روش هایی برای پیشگیری و درمان آرتروز گردن

 

گرما

 

گرم کردن گردن  و دست توسط دستگاه های مخصوص می تواند باعث کاهش و رفع درد بیماران مبتلا به آرتروز گردن شود.

برای بهبود درد حاصل از آرتروز گردن  می توانید از گرما و رطوبت استفاده نمایید .گرفتن دوش آب گرم می تواند در التیام درد موثر باشد به این صورت که آب گرم دو بار در طول روز به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بر روی گردن و شانه های شما جاری بوده  و پس از آن بر روی گردن خود حوله داغ و مرطوب قرار دهید. بدین منظور حوله و یا پارچه ای را در آب گرم قرار داده و پس از چلاندن آن را روی گردن قرار داده و گردن خود را آرام ماساژ دهید.

برای درمان آرتروز گردن روش‌های دیگری مانند شاک‌ویو تراپی، پی آر پی و … نیز وجود دارد.

 

 

ورزشهای آرتروز گردن

 

جهت درمان و  همچنین رفع آرتروز گردن روش های متفاوتی وجود دارد که در مورد آن ها در قسمتهای قبل توضیح داده شد. روش  دیگری که برای درمان آرتروز گردن بسیار موثر است انجام ورزش ها و  حرکات اصلاحی مناسب جهت درمان و پیشگیری از آرتروز گردن است.

 

انجام درست و به موقع این ورزش ها نه تنها در رفع آرتروز گردن و دست موثر است بلکه در پیشگیری از آن و نیز گردن درد هایی که ناشی از  آرتروز گردن می باشند موثر است .