رنگ مو باعث چه عوارضی می شود

salamatmag (3)
ب

آیا رنگ مو سرطان زاست؟

salamatmag 3 10 300x150 رنگ مو باعث چه عوارضی می شود

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف رنگ مو باعث چه عوارضی می شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

آیا رنگ مو سرطان زاست

 

طبق نتایج پژوهش های دانشمندان رنگ موهای شیمیایی دارای بیش ازپنجاه هزار ماده سرطان زا برای پوست سر هستند ،برخی از انها نیز موجب سرطان مثانه و سینه در بدن می شوند

رنگ‌ موها با دارا بودن بیش از ۵ هزار ماده شیمیایی تاثیرات خطرناکی بر بدن دارند و موجب بروز سرطان می‌شوند.

،در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی دانشمندان در بررسی‌های خود مشاهده کردند ۸۹ درصد از ترکیبات رنگ‌ موها دارای مواد شیمیایی سرطا ن‌زاست و به همین سبب کاربرد برخی از آنها در تولید رنگ‌ مو ممنوع شد.

 

هرچند نتایج یک پژوهش جدید از دانشگاه «لوند» در سوئد حاکی از آن است که آرایشگران ممکن است هنوز در معرض این ترکیب‌های سرطان ‌زا باشند. طبق گفته موسسه ملی سرطان، رنگ‌موهای ثابت مضر ترین نوع رنگ مو برای آرایشگران به حساب می‌آیند. این نوع رنگ موها ۸۰ درصد بازار رنگ مو را به خود اختصاص می‌دهند زیرا تنها راه برای پاک‌کردن آن رشد موهای جدید است.

 

بسیاری از این ترکیبات شیمیایی معطر موجب بروز انواع سرطان از جمله سرطان مثانه و سینه می‌شوند که در رنگ‌موها نیز به کار می‌روند.

 

 

رنگ مو و شیوع بالای انواع سرطان

 

پژوهشگران در تحقیقات مختلف به این نتیجه رسیده اند که‌ استفاده از رنگ مو افراد را تا حد زیادی در معرض ابتلا به انواع سرطان‌ها قرار می‌دهد. بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۲ تحقیقاتی انجام گرفت که نشان داد بین ابتلا به سرطان سینه در زنان و استفاده مداوم از رنگ مو ارتباطی وجود ندارد. در سال ۲۰۰۲ تحقیقی روی ۱۲۰۰ زن انجام شد و نتایج به دست آمده نشان داد حدود نیمی از آنها به سرطان سینه مبتلا هستند. ولی تحقیق از آنها درباره میزان استفاده از رنگ مو و مدت استفاده و نوع رنگ حاکی از آن بود که‌‌ میزان سر و کار داشتن با رنگ مو هیچ ارتباطی با افزایش میزان ابتلا به سرطان سینه ندارد.

نتایج کلی به دست آمده از پژوهش های صورت گرفته در سال‌های اخیر حاکی از آن است که ارتباط میان استفاده از رنگ موهای امروزی و ابتلا به انواع سرطان بسیار پایین است و آن‌ قدر قابل ملاحظه نیست که بتواند باعث نگرانی افراد نسبت به استفاده از این رنگ‌ها شود. ولی در این بین، افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به انواع سرطان‌ها یا سرطان‌های خاص هستند، با استفاده مداوم از رنگ موهای امروزی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، استفاده طولانی مدت از رنگ مو نیز می‌تواند افراد را مستعد ابتلا به انواع سرطان‌ها کند.

 

پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که در معرض خطر قرار دارند بهتر است از رنگ‌های طبیعی برای رنگ کردن موهای خود استفاده کنند.

 

salamatmag 1 11 300x300 رنگ مو باعث چه عوارضی می شود

 

توصیه هایی برای کاهش خطر

 

متخصصان پوست و مو توصیه می کنند افرادی که تمایل زیادی به استفاده از رنگ مو دارند سعی کنند از ترکیبات شیمیایی استفاده نکنند. علاوه براین برخی از توصیه های عمومی در این زمینه به شرح ذیل است:

 

اکثر تبلیغات در مورد رنگ موها حاکی از استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد شیمیایی در ترکیبات آنها است اما تمام این رنگ مو ها با اسامی مختلف و محصول کارخانه ها متفاوت دارای ماده شیمیایی یکسانی هستند که به جای آن می توان از رنگ موهای گیاهی و یا فرآورده های گیاهی استفاده کرد .

 

از مخلوط کردن ۲ نوع رنگ مو پرهیز کنید زیرا با این عمل واکنش های شیمیایی قدرت می یابد و ماده حاصله از نظر شیمیایی خطرناکتر است .

 

قبل از استفاده از یک نوع رنگ مو ، این ماده روی پوست دست آزمایش شود، تا نسبت به بروز حساسیت مانند علائم قرمز شدن ، خارش و سوزش پوست مشخص شود. این آزمایش می تواند از بروزهر گونه اتفاق ناگواری در این زمینه جلوگیری کند.

 

هیچ وقت از رنگ موی شیمیایی برای رنگ کردن ابروها استفاده نکنید.

 

بسیاری از کارخانه های تولید کننده محصولات رنگ مو،هیچ هشداری نسبت به عواقب استفاده از آن نمی دهند که این خلاف قوانین پزشکی جهان است.