راه های پيشگيری از پوکی استخوان

salamatmag (2)
ب

راه هایی که مینوان از پوکی استخوان پیشگیری کرد

salamatmag 2 27 300x150 راه های پيشگيری از پوکی استخوان

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های پيشگيری از پوکی استخوان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

چگونه از پوکی استخوان جلوگیری بکنیم

 

وقتی جوان می باشید احتمالا به‌جز زمانی که سوانح و تصادفات یاد استخوان‌هایتان نیوفتاده اید، اما خب چه بخواید و چه نخواید به ۵۰سالگی میرسید و آن‌وقت مجبور می باشید كه به آنها فكر بكنید.

اما نكته مهم این می باشید كه بدانید هرقدر استخوان‌های شما قوی‌تر بوده است دیرتر به پوكی استخوان دچار میشوید. پس باید از همین حالا، در هرسنی كه می باشید، به فكر آنها باشید.

 

 

استخوان‌ها بافتی زنده می باشند و همیشه درحال سوخت‌و‌ساز، یعنی از سویی استخوان ساخته شده است و از طرف دیگر تخریب خواهد شد. درجوانی سرعت ساخت بیشتر می باشد و در دوران میانسالی سرعت تخریب بیشتر خواهد شد و برای همین مسئله پوكی استخوان پیش خواهد امد كه این مسئله در خانوم ها در دوران قبل از یائسگی شدیدتر می باشد و نتیجه این خواهد شد كه نیمی از خانوم ها بالای ۵۰سال جهان حداقل یه بار شكستگی استخوان‌های مهم بدن خود را تجربه کرده اند و ۲۰درصد از زنان بالای ۵۰سال هم دچار پوكی‌استخوان گسترده در كل بدن خواهند شد.

 

تا همین چندسال قبل فکر میکردند استفاده از داروهای بیزوفسنونیت (مثل فوزامكس، آكتونل، بونیوا و…) هم برای جلوگیری و هم برای درمان پوكی استخوان مفید است اما حالا همه مطالعات و تحقیقات جدید نشان میدهد كه استفاده طولانی‌مدت از این داروها (بیشتر از ۵سال) موجب تضعیف استخوان‌ها، شكستگی‌ها و یك ضایعه وخیم در استخوان فك شده است.

 

 

لبنیات معجزه نخواهد کرد

 

متاسفانه مطالعات جدید نشان داده است استفاده از لبنیات هم خواهد توانست در روند پوكی‌استخوان اثر گذارد و برخلاف فکر مصرف لبنیات توسط افراد میانسال و مسن میزان پوكی استخوان و شكستگی‌ها را کم نمیکند. از سویی دیگر بعضی از مطالعات جدید نشان میدهد كه مكمل‌های كلسیم هم نخواهد توانست با استفاده در دوران سالخوردگی روی روند حفظ استخوان‌ها تاثیر گذار بوده باشد.  از این همه خبر بد ناراحت شده اید؟

 

خب خبرخوب این می باشد كه برای حفظ استخوان‌هایتان هیچ‌وقت دیر نبوده است. فقط با انجام تغییرات كوچك در شیوه زندگی‌تان خواهید توانست استخوان‌هایتان را حفظ بكنید. متخصصان میگویند: «خانوم ها باید درسنین بارداری و باروری مراقب بدن خود بوده اند كه این كار موجب سلامت بدن و استخوان‌ها در سال‌های بعد شده است. مراقبت از استخوان‌ها هم مانند مراقبت از قلب هست.

 

اگر برای شما تشخیص پوكی استخوان داده شده هست حتما باید زیرنظر پزشك باشید، اما اگر این بیماری را نداشته اید برای اینکه در سال‌های بعد به آن مبتلا نشده اید باید حتما اقدامات لازم را انجام داده باشید.» اما این اقدامات كدام‌ها می باشند؟ در این مطلب می‌توانید نكات مهم و لازم را مطالعه کنیم

 

حتما برای شما هم این سوال پیش امده است علایم پوکی استخوان چیست ؟ برای اینکه با علایم پوکی استخوان آشنا شوید می توانید به پست علایم پوکی استخوان مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

صرفا به لبنیات تكیه نكنید

 

از قدیم هر وقت كه اسم استخوان می اید ذهن‌ها به سمت لبنیات رفته است اما حالا پزشكان گفته اند دل بستن صرف به لبنیات برای رساندن مواد لازم به استخوان‌ها اشتباه بوده هست. متخصصین می‌گویند كه اغلب مواد لبنی (به‌خصوص پنیر و بستنی) اسیدی می باشند، این درحالی هست كه بدن مواد قلیایی را ترجیح داده اند و برای همین در زمان ورود لبنیات بدن با برداشتن كلسیم از استخوان‌ها (كه به تضعیف آنها می‌انجامد) تلاش میکنند تا اسیدی بودن آنها را جبران بكند. این متخصص گفته است به نظر رسد سبزیجات با رنگ سبز تیره، كلم بروكلی، بادام و سایر مغزها بهترین منابع تامین كلسیم برای بدن می باشند. شاید فكر بكنید كه با خوردن مكمل كلسیم یا لبنیات مقدار كافی كلسیم را به بدنتان میرسانید اما مسئله این می باشند كه شما به ویتامین D،‌ منیزیم و موادمعدنی دیگر هم نیاز داشته اید، بهترین كار این می باشد كه طی چند روز بادام، یك كلم بروكلی و مقداری ماهی سالمون خورده باشید تا از رسیدن مواد لازم به استخوان‌هایتان مطمئن شوید

 

 

مصرف نمك را محدود بكنید

 

سدیم موجود در نمك موجب افزایش دفع كلسیم از ادرار خواهد شد. شما باید حداكثر روزی ۲هزار و ۳۰۰‌میلی‌گرم (معادل یك قاشق چای‌خوری) نمك بخورید. درضمن اگر بالای ۵۰سال داشته و فشارخون بالا هم داشته اید، درست است میزان مصرف سدیم روزانه‌تان را به هزار و ۵۰۰ میلی‌گرم محدود بكنید

 

salamatmag 1 34 300x150 راه های پيشگيری از پوکی استخوان

 

اگر به پوکی استخوان مشکوک شدیم، چه بکنیم

 

بخاطر بیاورید که پوکی استخوان براحتی قابل تشخیص و درمان می باشد. تشخیص پوکی استخوان توسط پزشک و با اندازه گیری تراکم استخوان انجام شده است.

اندازه گیری تراکم استخوان یک ر وش بدون درد می باشد که با استفاده از دستگاه مخصوصی انجام خواهد شد و حدود ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید.

در صورت تشخیص پوکی استخوان با بکارگیری مطالعه های دارویی و غیردارویی خواهید توانست از پیشرفت پوکی استخوان و شکستگی استخوان که مهم ترین عارضه آن می باشید پیشگیری بکنید.

 

رعایت رژیم غذایی، ترک استفاده از دخانیات و فعالیت بدنی مناسب از پیشرفت پوکی استخوان خودداری کنید. داروهای تاثیری در افزایش توده استخوان باید با تجویز پزشک مصرف بشوند. در صورت نیاز به این داروها آنها را مطابق دستور دارویی و بطور مستمر مصرف کنید

 

 

در صورت بروز پوکی استخوان برای پیشگیری از شکستگی چه بکنیم

 

با پیش بینی دستگیره و نرده در ناحیه پله، آشپزخانه و حمام؛ کنترل مستمر موانع عبور و مرور و استفاده از صندلی یا چهارپایه در حمام و آشپزخانه از زمین خوردن خودداری کنید.

و نیز اگر از داروهای آرام بخش استفاده کرده اید حتما محل رفت و آمد خود را در شب کنترل بکنید تا مانعی سر راه شما نبوده باشد.

 

 

چگونه از بروز پوکی استخوان پیشگیری بکنیم

 

برای جلوگیری از پوکی استخوان قرار بگیرند در معرض نور مستقیم آفتاب به دریافت ویتامین «د» کمک کند.

از منابع کلسیم و ویتامین «د» به اندازه کافی در رژیم غذایی خود مصرف بکنید.

از مصرف دخانیات به هر شکل (سیگار و قلیان) پرهیز کنید.

ورزش مستمر و متناسب را در برنامه زندگی خود قرار دهید.