راه هایی برای درمان عفونت روده

salamatmag (3)
ب

آیا عفونت روده باعث سرطان می شود ؟

salamatmag 3 29 300x150 راه هایی برای درمان عفونت روده

در این مقاله در سلامت مگ به راه هایی برای درمان عفونت روده می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

علت عفونت روده چیست؟

 

خوردن آب آشامیدنی ناسالم، عدم رعایت بداشت فردی و خوردن مواد غذایی آلوده باعث بروز این عارضه می‌شود این بیماری در افردای که بیماری زمینه‌ای دارند (همانند کودکان شیر خوار و افراد مسن) خطرناک است و باید سریعا درمان شود:

 

نورو ویروس: نورو ویروس شایع‌ترین علت اسهال و استفراغ بزرگسالان است که چون بیشتر در طول فصل زمستان بیشتر تکثیرمی‌شوند، بعضی اوقات میکروب استفراغ زمستانی نیز نامیده می‌شود. با این حال در هر زمان از سال احتمال بروز عفونت روده وجود دارد. این ویروس در مدفوع بیمارِ دچار عفونت در روده وجود دارد، بنابراین چنانچه بیمار پس از اجابت مزاج دستان خود را به خوبی شستشو و تمیز نکند، ویروس به تمام سطوح، اشیاء و مواد غذایی لمس شده توسط وی منتقل می‌شود و برای چند روز در چنین محیط‌هایی زنده باقی می‌ماند که این باعث انتقال به افراد دیگر می‌شود.

طبخ نکردن غذا در دمای مناسب یا به مدت کافی

نگهداری نکردن مواد غذایی در دمای مناسب و گرم بودن محیط

مصرف مواد غذایی تاریخ گذشته

مصرف غذاهای حاوی کمپیلوباکتر، سالمونلا و اشرشیا کلی؛ غذاهایی نظیر گوشت خام یا نیم پز، شیر غیرپاستوریزه و همچنین آب تصفیه نشده دارای این باکتری‌ها هستند.

 

 

مسمومیت های غذایی

 

بیشتر عفونت‌های باکتریایی دامن زننده به اسهال و استفراغ پی‌آمد مسمومیت غذایی هستند. احتمال آلودگی باکتریایی غذا در تمامی مراحل تولید، فراوری یا طبخ آن وجود دارد. مسمومیت غذایی برای مثال می‌تواند نشأت گرفته از موارد زیر باشد:

 

طبخ نکردن غذا در دمای مناسب یا به مدت کافی

نگهداری نکردن مواد غذایی در دمای مناسب و گرم بودن محیط

لمس مواد غذایی توسط شخصی که به خوبی دست‌هایش را نشسته است.

مصرف مواد غذایی تاریخ گذشته

آلودگی چند جانبه (زمانی که باکتری مضر بین غذا، سطوح و وسایل پخش شود.)

کمپیلوباکتر، سالمونلا و اشرشیا کلی (E. coli) متداول‌ترین باکتری‌هایی هستند که باعث عفونت معده و روده می‌شوند و عموماً در گوشت خام یا نیم‌پز، شیر غیرپاستوریزه و آب تصفیه نشده و آلوده موجود هست.

 

 

عفونت در سفر

 

سفر به مناطقی با وضعیت نامناسب بهداشت و آب آلوده احتمال عفونت روده و معده را افزایش می‌دهد، از این نوع عفونت غالباً با اصطلاح اسهال مسافران یاد می‌شود.

 

باکتری‌ها، ویروس‌ها یا انگل‌های گوناگون علت بیماری اسهال مسافران به شمار می‌رود که غالباً به عفونت‌های ناشی از مسمومیت غذایی شباهت دارد. علل دیگر این مشکل به شرح زیر است:

 

باکتری شیگلا یا انگل انتاموبا

 

 

این دو عامل بیماری‌زا به دلیل وضعیت نامناسب بهداشت منتشر می‌شوند و موجب بروز گونه‌ای از اسهال مسافران به نام  اسهال خونی می‌شود.

 

 

کریپتوزپوریدیوم

 

انگل موجود در خاک، غذا و آب که به مدفوع انسان یا حیوان آلوده شده است.

 

salamatmag 4 1 300x150 راه هایی برای درمان عفونت روده

 

ژیاردیا لامبلیا

 

انگل موجود در آب آلوده شده با مدفوع انسان یا حیوان (عفونت‌های ناشی از این نوع انگل را ژیاردیازیس می‌گویند.)

 

 

راه های پیشگیری از عفونت روده

 

نوشیدن آب‌ از چشمه و چاه، هرچند به ظاهر این آب‌ها زلال و شفاف و عاری از آلودگی باشند باعث بروز این بیماری می‌شود. زیرا این گونه آب‌ها حاوی انگل‌هایی است که خوردن آب باعث بروز بیماری می‌شود.

پیش از خوردن مواد غذایی آن‌ها را گرم کنید.

میوه و سبزیجات را قبل از مصرف حتما با چند قطره مایع ظرفشویی شسته و بعد آن ها را بشویید.

‌از مصرف یخ قالبی دوری کنید؛ زیرا در بهترین شرایط، تولید یخ قالبی در جریان توزیع با آلودگی‌ها مواجه می‌شود كه موجب عفونت‌های روده‌ای می شود.

در فصل تابستان از خوردن توت نشسته  جدا خودداری كنید.

از شیرهای غیر پاستوریزه اصلا مصرف نکنید.

 

 

راه های درمان عفونت روده

 

پزشک شما در صورت شدید بودن علائم این بیماری، مصرف بعضی از داروها و قرص‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است را برای شما تجویز می کند:

 

داروهای ضد اسهال

 

داروهای ضد اسهال بعضی وقت ها برای کاهش اسهال مصرف می‌شوند. لوپرامید داروی ضد اسهالی است که معمولاً برای درمان عفونت معده و روده استفاده می‌شود. این دارو حرکت مواد موجود در روده را آهسته می‌کند و همچنین جذب آب از دستگاه گوارش را بیشتر می کند. یبوست و گیجی دو اثر جانبی رایج لوپرامید و دل پیچه، خواب آلودگی، حساسیت پوستی و نفخ از عوارض نادر آن محسوب می‌شوند. لوپرامید برای بیماران مبتلا به کولیت اولسروز یا دیسانتری (وجود خون یا مخاط در اسهال و تب) و بانوان باردار مناسب نیست؛ اما مصرف آن در دوران شیردهی بلا مانع است. کودکان زیر ۱۲ سال نباید داروی ضد اسهال مصرف کنند، مگر آن که پزشک معالج، آن را تجویز کرده باشد.

 

 

داروی ضد استفراغ

 

داروهای ضد استفراغ، مانند متوکلوپرامید، بیشتر وقت ها در جلوگیری از استفراغ یا کاهش آن مفید هستند. متوکلوپرامید، به صورت قرص یا آمپول، عضله‌های مورد استفاده در زمان استفراغ را شل می‌کند و در این بین جذب مایعات و مواد غذایی توسط دستگاه گوارش را نیز سریع تر می کند.

 

 

آنتی بیوتیک

 

آنتی بیوتیک‌ها معمولاً برای درمان عفونت معده و روده تجویز نمی‌شوند، چون بسیاری از موارد این بیماری ناشی از ویروس است نه باکتری. حتی هنگامی که باکتری عامل بروز بیماری است، آنتی بیوتیک غالباً بیش از زمانی که بیمار صرفاً منتظر برطرف شدن علائم می‌ماند، مؤثر نیست. با این حال آنتی‌بیوتیک در صورت اسهال و استفراغ شدید و تعیین وجود باکتریی خاص در نمونه مدفوع تجویز می‌شود. طعم فلز در دهان، حالت تهوع و استفراغ از اثرهای جانبی مصرف آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت روده و معده به شمار می آید.

 

salamatmag 1 29 300x150 راه هایی برای درمان عفونت روده

 

تشخیص بیماری

 

تشخیص

روش های تشخیص ابتلا به عفونت معده و روده به شرح زیر است:

 

ارزیابی پزشک

بررسی احتمال تماس یافتن با آب یا غذای آلوده، مسافرتی که به تازگی انجام شده و مصرف آنتی بیوتیک

آزمایش مدفوع در صورت لزوم

سیگموئیدوسکوپی در صورت لزوم

عفونت معده و روده معمولاً با توجه به علائم بیماری مشخص می شود، اما تعیین علت عفونت روده و معده غالباً نیاز به بررسی های پزشک متخصص دارد. گاهی اوقات دیگر اعضاء خانواده یا همکاران به تازگی به بیماری‌ای با علائم مشابه دچار شده‌اند؛ گاهی نیز بروز بیماری را می‌توان در آب آلوده یا غذای طبخ شده به شیوه نامناسب، مواد غذایی فاسد یا آلوده، مانند غذای دریایی خام یا سس مایونز قرار گرفته خارج از یخچال به مدت طولانی، ریشه‌یابی کرد. به تازگی سفر کردن ، به ویژه به کشورهای خارجی با وضعیت بهداشت نامطلوب و مصرف کردن آنتی بیوتیک نیز می‌تواند پزشک را در یافتن علت بیماری کمک کند.

 

در صورت شدید شدن علائم یا پایداری آن بیش از ۴۸، نمونه مدفوع به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا وجود گلبول‌های سفید خون، باکتری، ویروس یا انگل در آن بررسی شود. اگر بروز علائم بیش از چند روز طول بکشد، پزشک به قید ضرروت روده بزرگ را با سیگموئیدوسکوپ (لوله منعطف مجهز به دوربین برای مشاهده بخش پایینی دستگاه گوارش) معاینه می‌کند تا تعیین کند که آیا بیمار از عارضه‌ای مانند کولیت اولسراتیو رنج می‌برد یا خیر.

 

درمان

اکثر موارد اسهال و استفراغ نیازی به درمان پزشک ندارد و علائم پس از چند روز بهبود می‌یابد، اگرچه در صورت شدید بودن بیماری، دارو مصرف می‌شود.