راه هایی که می توان عادت سیگار کشیدن را ترک کرد

Quit-Smoking-Cigarettes-resized
ب

برای ترک سیگار باید چه کنیم ؟

Quit Smoking Cigarettes resized 300x150 راه هایی که می توان عادت سیگار کشیدن را ترک کرد

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف راه هایی که می توان عادت سیگار کشیدن را ترک کرد می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

راه های ترک سیگار

 

 

رفتاردرمانی

 

در این روش، فرد سیگاری به مشاور مراجعه می‌کند تا از راهکارهای ترک سیگار آگاه شود. مشاور کمک می‌کند فرد بتواند احساسات یا موقعیت‌هایی را که ترغیبش می‌کنند دست به سیگار شود، شناسایی کرده و برای مقابله با این محرک‌ها چاره‌اندیشی کند.

 

 

درمان با جایگزینی نیکوتین

 

جایگزین‌های نیکوتین در اَشکال مختلف نظیر آدامس، برچسب، اسپری (دهان و بینی) و قرص مکیدنی در دسترس هستند. این فرآورده‌ها بدون اینکه حاوی تنباکو باشند، نیکوتین به بدن می‌رسانند. گفته می‌شود افرادی که به مصرف جایگزین‌های نیکوتین روی می‌آورند، تمایل بیشتری به ترک سیگار پیدا می‌کنند. البته، افراد زیر ۱۸ سال برای مصرف این فرآورده‌ها به اجازه‌ی پزشک نیاز دارند. لازم به یادآوری است درمان جایگزینی نیکوتین در صورتی بهتر جواب می‌دهد که فرد، تحت رفتاردرمانی نیز قرار بگیرد و اطرافیان هم حمایتش کنند.

 

 

درمان ترکیبی

 

روش‌های ترکیبی در ترک موفقیت‌آمیز سیگار مؤثرتر هستند. تعدادی از این روش‌ها عبارتند از:

 

برچسب نیکوتین + آدامس نیکوتین

رفتاردرمانی + درمان با جایگزینی نیکوتین

داروی تجویزی + برچسب نیکوتین

برچسب نیکوتین + اسپری نیکوتین

 

 

چند روز اول ترک به شدت سخت می‌گذرد

 

چند روز اول ترک، به ویژه به افرادی که از روش ترک بی‌مقدمه استفاده می‌کنند، به شدت سخت می‌گذرد. می‌توانید در گروه‌های پشتیبانی ترک سیگار عضو شوید یا حمایت خانواده و دوستان‌تان را جلب کنید تا سختی این روزها را بر خود هموارتر کنید. احتمالا احساس کج‌خلقی، افسردگی، کندی و خستگی خواهید کرد. اما همین که این روزها را پشت سر بگذارید، دوباره به حالت عادی برمی‌گردید. البته، میل سیگار کشیدن حالا حالا ادامه خواهد داشت

 

 

تسلیم وسوسه‌های گهگاهیِ سیگار کشیدن نشوید

 

هر بار که وسوسه می‌شوید سیگار بکشید، اما خودداری می‌کنید، در واقع شانس‌تان را برای ترک موفقیت‌آمیز افزایش داده‌اید. عادت‌های خود را تغییر دهید و دهان‌تان را به جای سیگار کشیدن به جویدن هویج یا شکستن تخمه‌ی آفتابگردان مشغول کنید.

 

 

آب سرد بنوشید و وعده های غذایی کوچک بخورید

 

نوشیدن جرعه جرعه آب سرد از طریق یک نی می تواند به جای عمل مکیدن یک سیگار کمک کننده باشد. همچنین تحقیقات نشان می دهد در این حالت با آزاد شدن، ماده شیمیایی دوپامین در مغز احساس خوبی به فرد دست می دهد که می تواند به کاهش حالات بد کمک کند.  خوردن وعده های غذایی کوچک نیز می تواند به شما کمک کند تا میل به سیگار کشیدن کاهش یابد غذاهای بدون چربی و غذاهای سالم را انتخاب کنید تا از افزایش وزن جلوگیری شود.

 

landscape 1475597221 quitsmoking 300x150 راه هایی که می توان عادت سیگار کشیدن را ترک کرد

 

یافتن مناطقی که سیکار کشیدن در آنجا ممنوع است

 

هنگامی که میل به سیگار کشیدن دارید، جایی بروید که نمی توانید آنرا روشن کنید مانند سینما، کتابخانه و یا یک فروشگاه, جا یی که شما را از سیگارکشیدن منحرف می کند آسانتر می توان آنرا کنار گذاشت.

 

 

دلایل خود را برای ترک سیگار به یاد داشته باشید

 

یک لیست از تمام دلایلی که شما را ترغیب به ترک سیگار کرد تهیه کنید. ایجاد نسخه و قرار دادن آن در هر کجا که شما وقت خود را در آنجا صرف می کنید مانند آشپزخانه، دفتر، در کنار آینه حمام جایی که بتوان راحت آن ها را دید، بنابراین هر کجا که بروید آنها را به یاد می آورید. برخی از سیگاری ها می گویند که قرار دادن عکس هایی از خانواده و عزیزان خود نیز در کنار دلایل مفید است.

 

 

چیزهای دیگری در دهانتان بگذارید

 

بخشی از میل به سیگار کشیدن مربوط به داشتن چیزی در دهان است. به جای سیگار، جویدن آدامس، آب نبات سخت، و یا یک میان وعده سالم زمانی که میل به روشن کردن سیگار دارید به شما کمک می کند. مطمئن باشید چیزی با شما در همه زمان ها است اگر شما در مورد اضافه  وزن نگرانید، گزینه های کم کالری را امتحان کنید.

 

 

خوراکی های مفید هنگام ترک سیگار

 

 

شیر

 

اولین خوراکی است که می توانید برای دوران ترک سیگار از آن استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که قبل از کشیدن سیگار یک لیوان شیر می خورند دیگر تمایلی به کشیدن آن ندارند. این بدین دلیل است که بعد از شیر سیگار حالت تلخی در دهان ایجاد می کند. شیر همچنین می تواند به استخوان سازی کند.

 

 

سبزی ها

 

تنوع فراوانی دارند اما در میان آن ها تعدای برای ترک سیگر بسیار خوب هستند. هویج،‌خیار، بادمجان و … از جمله بهترین سبزی هایی هستند که می توانید برای افرادی که در ترک هستند مفید باشد. البته باید دقت کنید که خوردن این خوراکی ها قبل از سیگار کشیدن بازهم میل را کاهش میدهند و بدن را تقویت می کنند.

 

AdobeStock 56712442 copy 300x150 راه هایی که می توان عادت سیگار کشیدن را ترک کرد

 

مرکبات

 

در رده های بعدی برای سلامت بدن و ترک سیگار هستند. در صورتی که به مرکبات دسترسی دارید می توانید خیلی راحت سیگار را نیز ترک کنید. استفاده از آب میوه هایی که ویتامین C‌ دارند نیز میتواند در این راه به شما کمک کند. پرتقال به طور کلی می تواند میل و علاقه به سیگار را از بین ببرد.

 

در آخر شاید به نظر با مزه باشد که حتی چوب شور هم می تواند کمک خوبی برای ترک سیگار باشد.  هر زمان که خیلی تمایل به کشیدن سیگار داشتید سریع یک چوب شور بخورید تا نمک به بدنتان به میزان زیادی برسد. تاثیر چوب شود در این زمان برای کشیدن سیگار باور نکردنی است.