چگونه می توانیم خود ارضایی را ترک کنیم ؟

salamatmag (2)
ب

خود ارضایی سبب چه بیماری هایی می شود ؟

salamatmag 2 52 300x150 چگونه می توانیم خود ارضایی را ترک کنیم ؟

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه چگونه می توانیم خود ارضایی را ترک کنیم ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

ترک خودارضایی

 

ترک خود ارضایی-غریزه جنسی یکی از قویترین غرایز در بشر می باشد، در اجتماع ما، بین بلوغ جنسی در زنان و مردان تا سن ازدواج در بسیاری از موارد شاید ۱۰ سال فاصله وجود داشته باشد، چطور گذراندن این دوران در انسان مختلف متفاوت هست،بعضا غریزه جنسی در فرد بسیار شدید و آزار دهنده می باشد و فرد اقدام به خودارضایی بکند و در بعضی موارد نیز این غریزه چندان شدید نیست.

 

 

خودارضایی در مدت زیاد می تواند صدمات سنگین و حتی در بعضی مواقع جبران ناپذیری می باشد به شخص عامل بزند، هر چند به علت آنکه سن انجام خودارضایی اصولا در دوران نوجوانی و جوانی می باشد اکثر مشکلات جسمی و روحی پس از ترک خودارضایی از بین خواهد رفت.

 

 

انجام عمل خودارضایی در تمام ادیان (مخصوصاً اسلام) نهی شده است و هم بر اساس نظر بسیاری از پزشکان انجام خودارضایی صدمات جسمی و روحی به انسان خواهد رساند، پس ترک خودارضایی واجب می باشد.

 

همه پزشکان معتقد هستند برای ترک هر نوع عادتی قبل از هر چیز اراده و تصمیم لازم هست و این موضوع را اصلا نباید دست کم بگرید.در زیر به مواردی اشاره میکنیم که عمل به ان میتواند ما را از  رفتار پر خطر خودارضایی که جسم و روحتان را می آزارد نجات می دهد

 

 

روش های برای ترک خود ارضایی

 

خود ارضایی کاری هست که در تمام جوامع بشری شایع هست. تحقیقات نشان داده که ۹۳ درصد از مرد ها و ۶۰-۷۰ درصد زن ها در طول دوران زندگی خود خود ارضایی انجام می دهند. خود ارضایی عادتی هست که به سرعت ایجاد می شود و می تواند تاثیر نامطلوبی بر مردان و زنان تمامی سنین بگذارد. بر اساس مطالعات انجام شده خود ارضایی اثرات منفی جسمی و روانی متعددی بر افراد خواهد گذاشت. خود ارضایی موجب ایجاد حس پشیمانی و توبیخ نفس خواهد شد و تمامی افرادی که خود ارضایی کرده اند همواره دچار کشمکش های روحی و اضطرابی فراوان خواهند شد.

 

 

ترک خود ارضایی و درمان خود ارضایی به آسانی خاموش کردن یک چراغ نمی باشد. بلکه یک فرایندی می باشد که نیازمند تعهد هست و ممکن است شما در مراحل مختلف دچار برگشت یا اشتباه خواهد شد. مهم این هست که بر تصمیم و تعهد خود باقی مانده باشید و در هر نقطه دوباره آغاز بکنید. در نتیجه برای ترک خود ارضایی اولین قدم تصمیم گیری می باشد. شما باید تصمیم بگیرید این کار را کنار گذاشته. زمانی که این تصمیم را گرفتید، مشکل تا حد زیادی حل شده باشد. این تصمیم گیری باید بیشتراز یک امید یا آرزو باشد ، باید واقعا یک تصمیم می باشد.

 

به یاد داشته باشید شما انسان می باشید، انسان دچار اشتباه می شود و دارای تمایلات جنسی هستید. هیچ یک از این چیزها شما را به یک آدم  بد تبدیل نخواهد کرد. خودتان را ببخشید و به خاطر داشته باشید که شما بزرگتر از مشکلتان می باشید. اگر شما مدام در حال تنبیه و سرزنش کردن خود برای انجام خودارضایی می باشید، هم چنان در حال فکر کردن به این مسئله به صورت تمام وقت هستید. به جای سرزنش کردن، به این فکر بکنید که این موضوع یک مسئله هست و شما تصمیم دارید که برای آن راه حلی بیابید.

 

salamatmag 1 55 300x150 چگونه می توانیم خود ارضایی را ترک کنیم ؟

 

هر چیزی که شما را برای خود ارضایی وسوسه خواهد کرد، حذف کنید. اگر شما عکس ها یا فیلم های تحریک کننده دارید باید آنها را فراموش کنید. اگر در کامپیوتر خود تصاویر، فیلم ها یا آدرس سایت های تحریک کننده را دارید، آنها را پاک کنید.

 

اگر در زمان های مخصوصی بیشتر وسوسه به خود ارضایی خواهید شد، برای آن زمان برنامه ای را تنظیم بکنید. مانند اگر در پایان شب بیشتر وسوسه به خود ارضایی بشوید ، تا زمانی که به شدت خواب آلوده نشده اید به اتاق خواب و تخت خواب خود اصلا نروید. سعی کنید با دیدن تلویزیون، کتاب یا مجله خواندن یا انجام کارهای دلخواه، خودتان را سرگرم بکنید.

 

اگر شما به دلیل زیاد تنها بودن دچار خود ارضایی می شوید به دنبال راه حل هایی برای پرکردن تنهایی تان باشند. بالا رفتن ارتباطات با دوستان و فامیل، شرکت در دوره ها و جلسات عمومی، رفتن به پارک برای پیاده روی از راه های پرکردن تنهایی و ترک کردن خود ارضایی می باشد.

 

زندگی تان را با فعالیت های مختلف پر بکنید. هیجان کارهای مختلف می تواند جایگزین تمایل به خود ارضایی باشد و باعث بشود دفعه بعدی که دچار وسوسه خود ارضایی شدید، روشی برای پرت کردن حواس خود باشد.

 

در این باره بیشتر بدانید: مشکلات جنسی و اختلافات میان زوجین

 

فعالیت های هنری مثل نقاشی، موسیقی و نمایش تا حد بسیاری به تغییر مسیر علایق جنسی و ترک خود ارضایی و قرار گرفتن در مسیر خلاقیت و سازندگی کمک خواهد کرد.

 

ورزش مورد علاقه خود را بیابید و آن را پیگیری کنید.

 

برای ترک خود ارضایی یک سرگرمی جدید پیدا بکنید یا مهارت جدیدی را یاد بگیرید. یاد گرفتن چیزی که نیازمند تلاش و وقت گذاشتن هست تمرکز ذهن شما را به جای لذت زود هنگام حاصل از خود ارضایی بر لذت تاخیر یافته ی حاصل از دستیابی به اهداف قرار می گیرد. مهارت هایی مثل آشپزی، باغبانی، نجاری، سخنرانی را فرا بگیرید.

 

کارهای داوطلبانه و خیریه انجام بدهید. انرژی خود را به کمک به مردمی اختصاص بدهید که نیاز به کمک شما دارند. عضویت و فعالیت در گروه ها و کنگره های مردم نهاد و خیریه علاوه بر اینکه در شما حس مفید بودن ایجاد خواهد کرد، باعث می شود در محیط اجتماعی قرار خواهد گرفت و دوستان زیادی پیدا بکنید.

 

یک سیستم پاداش قرار بدهید. با خودتان قرارداد ببندید که به ازای هر روز که خود ارضایی نمیکنید هزار تومان در یک صندوق بیندازید و در پایان هفته با پول آن چیزی را که دوست خریداری کنید .این روش کمک زیادی به ترک خود ارضایی خواهد کرد.

 

اگر با دوستانی ارتباط دارید که آنها هم عادت به خود ارضایی دارند ارتباطتان را کاهش دهید.

 

زیاد در آینه خود را نگاه نکنید و دیدن خودتان را فقط محدود به نظافت و مرتب کردن در حد عادی بکنید.

 

ذهن خود را به مطالب مفید و آموزنده مشغول بکنید. فهرستی از کتاب ها، مجلات و سایت های مورد علاقه خود تهیه بکنید و آنها را در دسترس خود قرار بدهید. هر روز زمانی را به مطالعه کتاب ها، مجلات و رمان های موردعلاقه تان اختصاص بدهید. زمان به شما کمک خواهد کرد در طول روز به داستان آن فکر بکنید.