راه هایی برای پیشگیری و درمان آلزایمر

salamatmag (2)
ب

چرا به آلزایمر مبتلا می شویم ؟

salamatmag 2 27 300x150 راه هایی برای پیشگیری و درمان آلزایمر

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه هایی برای پیشگیری و درمان آلزایمر می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

علل بیماری آلزایمر

 

سن بالا ، سابقه خانوادگی ، جنس مونث بودن و سندرم داون ، مهمترین عوامل خطر ساز برای ابتلا به آلزایمر هستند.اگر بیماران ، خویشاوند درجه اولی داشته باشند که آلزایمر در او پس از ۶۵ سالگی خود را نشان می دهد، خطر نسبی ابتلای آنها ۳ – ۶ برابر ، افزایش می یابد. اگر بیماران خواهر یا برادری مبتلا به آلزایمر پیش از ۶۰ سالگی و نیز یک والد مبتلا باشند، خطر نسبی آنها ۷ – ۹ برابر می شود. بیماری آلزایمر به علت تغییراتی که در مغز انجام می دهد، اتفاق می افتد. این تغییرات عبارتند از پایین آمدن سطح انتقال دهنده های عصبی یا پیام رسان های شیمیایی که به مغز کمک می کنند تا درست و منظم کار کند. اینکه چه چیزی باعث این کاهش می شود هنوز به صورت روشن مشخص نیست.

 

خطر ابتلا به آلزایمر با بالا رفتن سن افزایش می یابد اما این به آن معنا نیست که تمام افراد به آلزایمر مبتلا می شوند. ۳۵ نفر از هر ۱۰۰ نفر افراد بالای ۸۵ سال از نوعی از زوال عقل رنج می برند. این به آن معناست که ۶۵ نفر از هر ۱۰۰ نفر با این مشکل دست پنجه نرم می کنند. بروز زوال عقل در سنین پایین تر از ۶۰ سال نادر است

 

سن

 

همان طور که گفته شد به طور طبیعی با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بیشتر می شود

 

 

ژنتیک

 

احتمال می رود برخی ژن های موجود در سلول تا ۵۰ درصد خطر ابتلا به آلزایمر را بیشتر کند.

 

 

سبک زندگی

 

تغییر و تحولات پیش آمده در زندگی امروزی و مشکلاتی که به دنبال آن به وجود می آید، سبب بروز آلزایمر می شود.

 

 

سابقه ی خانوادگی

 

داشتن پدربزرگ ، مادربزرگ، والدین و سایر اعضای نزدیک فامیل (خواهر، عمه ، دایی و…) مبتلا به آلزایمر، خطر ابتلا به این مشکل را در فرد افزایش می دهد.

 

 

عوامل خطر زا

 

مانند ضربه به سر، افسردگی، بیماری های قلبی، کلسترول خون بالا، بیماری های غده تیروئید، افزایش اسید آمینه خون (اسید آمینه واحد سازنده پروتئین است)، مقدار کم ویتامین ب۱۲ و فولیک اسید در بدن می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد.

خبر خوب این است که پزشکان معتقدند راهی برای به تعویق انداختن آلزایمر تا پنج سال و یا جلوگیری از آن را کشف کرده اند.

 

salamatmag 1 27 300x150 راه هایی برای پیشگیری و درمان آلزایمر

 

چند را حل برای درمان  و پیشگیری بیماری آلزایمر

 

 

راه حل اول

نوشتن و خواندن: زیاد بخوانید و بنویسید. بلند بخوانید، با تغییر صدا و به جای شخصیت‌های کتاب یا نویسنده بخوانید. خاطرات روزانه خود و… را بنویسید. از مطالبی که دوست دارید یادداشت برداری کنید. مطلب را با دقت به کلمات و با احساس‌های متفاوت بخوانید. هر چیزی را که دوست دارید و می‌خواهید بخوانید و بنویسید. نوشتن و خواندن یکی از بهترین فعالیت‌ها برای تقویت و افزایش حافظه است.

 

راه حل دوم

با هر دستی که عادت به مسواک ‌زدن دارید، از امشب با آن یکی دست مسواک بزنید. مثلا اگر با دست راست مسواک می‌زنید، از امشب مسواک را با دست چپ گرفته و مسواک بزنید.

 

راه حل سوم

یک تصویر یا یک عکس خانوادگی و حتی یک وسیله الکترونیکی را به دقت نگاه کرده بعد با چشم‌های بسته شروع به توصیف آن کنید.

 

ترفند چهارم

اگر همیشه عادت به دوش گرفتن دارید، از این پس یک حمام‌ درست و حسابی و سنتی انجام دهید.

 

راه حل پنجم

اگر هر روز با ماشین خود سرِ کار می‌روید، بعضی وقت ها این عادت را تغییر دهید. کمی از مسیر را پیاده و بقیه را با اتوبوس بروید.

 

راه حل ششم

روی میز کار خود نگاه کنید، حالا جای همه چیز را عوض کنید. مثلا جامدادی را به جای تراش رومیزی قرار دهید. همچنین می‌توان این کار را با تغییر جای وسایل آشپزخانه هم انجام داد.

 

راه حل هفتم

وقتی سوار آسانسور می‌شوید، چشم‌ها را ببندید و سعی کنید دکمه طبقه مد نظر خود را فشار دهید. البته قبل از فشار دادن چشم هایتان را باز کنید تا اشتباها به طبقه دیگری نروید.

 

راه حل هشتم

در زمان استراحت، زنگ تفریح کار یا کلاس، به جای نشستن و خوراکی خوردن، از جای خود بلند شوید کمی قدم بزنید و هوای تازه تنفس کنید.

 

راه حل نهم

اگر روی میزکار یا طاقچه و دکور منزلتان عکس یا ساعت رومیزی دارید، آنها را برعکس بگذارید.

 

راه حل دهم

سعی کنید به جای نگاه‌ کردن به غذا، از بو یا مزه آن بفهمید که درون بشقابتان چه غذایی وجود دارد. با چیز‌های دیگر هم می‌توانید همین کار را بکنید، همین حدس زدن یکی از تمرین‌های خوب برای تقویت حافظه است.

 

راه حل یازدهم

سرگرمی های تازه ای انجام دهید. عادات سرگرمی روزمره خود را با انتخاب‌های جالب هر چند متفاوت تغییر دهید.

 

راه حل دوازدهم

با حضور فعال، با دقت گوش و نگاه کنید. به عبارتی در لحظه حضور آگاهانه داشته باشید. هنگامی که تلویزیون نگاه می‌کنید، واقعا با تمام حضور نگاه کنید. هنگامی که با دوستی صحبت می‌کنید، واقعا و با وجود به او گوش دهید.

 

وقتی که به خبری گوش می‌دهید، دقیقا بشنوید که چه می‌گوید و… در این گونه دیدن و شنیدن حتما برای شما سوال پیش خواهد آمد، در غیر این صورت ذهن شما در جای دیگری است.

 

راه حل سیزدهم

باغبانی هم به شما در تمرکز و تقویت حافظه کمک بسیار زیادی خواهد کرد. برای این کار از یک یا دو گلدان هم شروع کنید خوب است. شما می‌توانید به مرور زمان، سبزیجات مورد نیازتان را پرورش دهید.

 

راه حل چهاردهم

بازی با کلمات، حل جدول، حل معما، طرح چیستان، شبیه‌سازی و… به طور کل بازی به صورت جمعی بسیار شادی‌بخش است و ذهن را به فعالیت مجبور می‌کند.

 

راه حل پانزدهم

برای شانه‌ زدن نیز همان تمرینی را که برای مسواک زدن گفته شد انجام دهید. یعنی با هر دستی که عادت به شانه زدن داشتید، آن را تغییر دهید

 

salamatmag 3 27 300x150 راه هایی برای پیشگیری و درمان آلزایمر

 

 

راه حل شانزدهم

حفظ کردن شعر، داستان، متن فیلم، لغات، یک ترانه، فرمول، گوش دادن به موسیقی موسیقدانان بزرگ، یادگیری یک ترفند و… همه کمک بسیار زیادی به تقویت و فعالیت ذهن و حافظه شما می‌کند.

 

راه حل هفدهم

بعضی وقت ها در منزل با چشمان بسته کار کنید. مثلا سعی کنید جای اشیاء را با چشم بسته پیدا کنید، مواد اولیه غذا را با چشم بسته شسته، پوست کنده و خرد کنید…با چشم بسته وسایل را سر جای اول خود بگذارید….

 

راه حل هجدهم

چشم‌هایتان را ببندید. از توی کیف و جیب خود دسته کلید را بردارید. حالا بدون این که چشم‌های خود را باز کنید، کلید را داخل قفل بیندازید و در را باز کنید.

 

راه حل نوزدهم

هر آنچه باعث شادی شما و هر کار و فعالیتی که به شادی درونی شما منجر می‌شود، انجام دهید. البته اگر جمعی باشد، بهتر است. احساس شادی برای کارآیی بدن بخصوص ذهن بسیار مفید و موثر است.

 

راه حل بیشتم

تکرار، تکرار و تکرار. شماره تلفن، شعر، داستان، نام فرد و… تنها با تکرار است که در حافظه خواهد ماند. بنابراین هر چیزی را که می‌خواهید وارد حافظه کنید، مدام تکرار کنید. انتخاب کلمات برای تکرار بسیار مهم هستند. کلمات شما باید جذاب، زیبا و از نظر شما خوشایند باشند.