راه هایی طبیعی برای افزایش اکسیژن خون

salamatmag (3)
ب

فواید افزایش اکسیژن خون چیست ؟

salamatmag 3 40 300x150 راه هایی طبیعی برای افزایش اکسیژن خون

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه هایی طبیعی برای افزایش اکسیژن خون می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

از آن جایی که سلول ها نمی توانند بیش تر از چند دقیقه به اندازه کافی اکسیژن در خود ذخیره کنند، بدن به یک منبع ثابت اکسیژن در محیط زیست خود نیاز  دارد. چندین روش طبیعی مانند سلول های بنیادی برای افزایش اکسیژن در خون وجود دارد که می توان با آنها از اثرات مخرب اکسیژن کم در خون جلوگیری کرد و سلامت خود را حفظ کرد. برای افرادی که به بیماری مزمن انسدادی ریه دچار هستند توانایی دریافت اکسیژن یک کشمکش همیشگی است. اگر تنفس عادی برای شما و یا یکی از نزدیکان شما سخت است به شما توصیه می کنیم به روش های زیر عمل کنید:

 

 

هوای تازه

 

منوکسید کربن و فلوراید با مقدار اکسیژنی که بدن از محیط خود می گیرد و به جریان خون انتقال می دهد تداخل دارد. اگر امکان دارد هوای تازه را دریافت کنید، مخصوصا در فضاهای باز که آلودگی و دود خودروها و گاز آلاینده ها و سایر مواد شیمیایی کمتر است. با تصفیه کننده های طبیعی مثل: چراغ سنگ نمک، شمع های مومی و زغال بامبو برای پاک و تمیز نگه داشتن هوای خانه استفاده کنید.

 

 

بخندید

 

خندیدین سبب بالا رفتن سطح اکسیژن در خون می شود. خنده سطح اکسیژن را در بدن شما هم در سطح سلولی و هم در سطح اندام‌ها بالا می برد. وقتی ‌که شما می‌خندید، مقدار زیادی از اکسیژن را دریافت می‌کنید و در حالت هایپرونتیلیشن موقت قرار می‌گیرید. و بالاتر رفتن سطح اکسیژن تنها فایده‌ای نیست که شما کسب می‌کنید. خنده ارگان‌ها را ماساژ می‌دهد و باعث بهبود هضم می‌شود.

 

خنده مایع لنفاوی را در اثر انقباض ناشی از خندیدن حرکت می‌دهد، و همین عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و به پاک کردن مواد زائد از سلول‌های شما کمک فراوانی می‌کند. سلول‌های سرطانی نمی‌توانند در حضور اکسیژن زندگی کنند. انتقال اکسیژن بیش‌تر  به تمام قسمت‌های بدن‌تان می‌تواند به جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها یا از بین بردن آن‌ها کمک فراوانی کند

 

 

ورزش

 

سطح اکسیژن در حین ورزش بالا می رود، به این دلیل که پاسخ های فیزیولوژیکی توسط مغز کنترل می شود. پیاز مغز نسبت تنفس در زمان خیلی از فعالیت ها مثل خواب، ورزش و غذا خوردن را تنظیم و کنترل می کند. وقتی در حال ورزش کردن هستید، سلول ها بیش از هر کار کم تحرک دیگری اکسیژن مصرف می کنند تا جایی که دی اکسید کربن زیاد می شود و مغز درخواست تولید اکسیژن توسط سلول ها را زیاد می کند.

 

salamatmag 1 41 300x150 راه هایی طبیعی برای افزایش اکسیژن خون

 

جوش شیرین استفاده کنید

.

شاید اولین استفاده‌ی دارویی از جوش شیرین مربوط به سال ۱۹۲۴  باشد که توسط Arm & Hammer برای درمان و جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا مورد استفاده قرار گرفت. آن‌ها متوجه شدند افرادی که جوش شیرین را همراه با آب می خورند، به آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا نشدند. کسانی که قبلا آنفولانزا یا سرماخوردگی داشتند می‌توانستند جوش شیرین و آب را مصرف کنند و علائم این بیماری‌ها را در خود از  کاملا بین بردند. این ماده همچنین برای کاهش میل به شیرینی‌جات یا سیگار بسیار مفید است. دکتر مارک سیرکس، این کتاب شناخته‌شده را در مورد مصارف دارویی فراوانی که جوش شیرین دارد، نوشته‌است: «بی‌کربنات سدیم: منحصر به فردترین درمان از دل طبیعت.»

 

طریقه استفاده از جوش شیرین برای افزایش اکسیژن خون : ۴/۱قاشق چایخوری پودر جوش شیرین به نیم لیتر آب خالص یا تصفیه شده (از آب شیر استفاده نکنید) اضافه می‌شود. ترکیب درست شده را یک بار صبح و یک بار قبل از خواب استفاده کنید. برای اندازه‌گیری pH خود، چند نوار pH برای ارزیابی بزاق‌تان تهیه کنید. این فرمول بالا را هر بار که لازم است به طور روزانه و هر چند بار که لازم است به کار ببرید تا pH  بزاق دست کم به ۷.۴ برسد.

 

 

مصرف آنتی اکسیدان ها

 

مصرف آنتی اکسیدان به بدن اجازه می دهد که از اکسیژن بیشتر و مفید تری استفاده کند و مقدار مناسبی از آن وارد خون شود. آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین A، ویتامین C و کوآنزیم Q10 می شوند. نمونه هایی از خوراکی هایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند شامل ذغال اخته، لوبیا قرمز، کنگر قرمز، کنگر فرنگی، توت فرنگی، آلو، توت سیاه و بلوبری

 

 

کوآنزیم کیو ۱۰ (یوبی‌کینون) استفاده کنید

 

این کوآنزیم که توسط هر سلولی در بدن شما استفاده می‌شود، در طول تولید انرژی، به میتوکندری کمک فراوانی می‌کند. کوآنزیم کیو ۱۰ علاوه بر این‌که به طور طبیعی از بدن‌تان در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند، به تولید انرژی بیش‌تر برای سلول‌های شما نیز کمک به سزایی می‌کند، از سلامت قلب، سیستم ایمنی بدن و سیستم عصبی پشتیبانی می‌کند و خاصیت ضد پیری هم دارد.

 

بیماری‌های مرتبط با سطوح کم کوآنزیم کیو ۱۰ عبارتند از فیبرومیالژیا، سکته‌ی قلبی، افسردگی، نشانگان پرادرویلی، ناباروری مردان، بیماری پیرونی، میگرن و پارکینسون. افراد زیر ۲۵ سال می‌توانند این کوآنزیم را  در بدن خود تولید کنند، اما در حین این‌که سن‌تان بیشتر می شود، ممکن است لازم باشد مکمل کوآنزیم کیو ۱۰ را استفاده کنید.

 

 

خودداری از مصرف الکل و دخانیات

 

الکل و دخانیت و مواد مخدر بر سطح اکسیژن در خون اثر منفی بسیار می گذارد. با مصرف این مواد روند اکسیژن رسانی (اکسیداسیون) که برای سوخت و ساز بدن لازم است به هم ریخته می شود و باعث نابودی آن ها می شود. اگر می خواهید اثرات مضر بر بافت بدن و اندام خود را به کم ترین حد برسانید، از مصرف الکل و مواد مخدر و دخانیات کاملا پرهیز کنید.

 

salamatmag 2 40 300x150 راه هایی طبیعی برای افزایش اکسیژن خون

 

نوشیدنی های سالم

 

نگه داشتن بدن در وضعیت هیدراته (آب رسانی به بدن)  بسیارکار سختی به نظر می آید اما این کار به حفظ سطح اکسیژن بدن کمک فراوانی می کند. همه می دانیم که مولکول های آب یا H2O از دو اتم اکسیژن تشکیل شده است پس نوشیدن آب به اندازه کافی کمک می کند بدن را هیدراته می کند. وقتی که بدن هیدراته شود خون به راحتی می تواند مواد مغذی و به ویژه اکسیژن را به همه نقاط بدن برساند.

 

اگر می توانید مایعات دیگر را بخوریید و همچنین می توانید آب میوه های تازه و ترکیب های گوناگون را هم بخورید. از آنجا که میوه ها و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، آنها را در مخلوط کن یا آب میوه گیری بریزید و آبشان را بگیرید و بنوشید چون با این کار هضم آنها راحت تر خواهد شد.

 

 

تمدد اعصاب

 

تکنیک های تمدد اعصاب می تواند به اشخاصی که بیماری مزمن انسدادی ریه دارند کمک کند. وقتی شما آرام هستید تنفس عمیق آسان تر می شود، سطح اضطراب کم می شود و میزان دریافت اکسیژن بیشتر می شود. مدیتیشن، یوگا، تمرین تفکر مثبت و نوشتن افکار منجر به افزایش سطح اکسیژن خون می شود

 

 

علت های کم شدن اکسیژن خون

 

انسداد مجرای تنفسی

کم‌خونی

سندرم اضطرار تنفسی حاد

بعضی داروها مثل داروهای نارکئتیک (اعتیاد آور) و داروهای بیهوشی که میزان تنفس را کم می کنند .

بیماری قلبی مادرزادی (که از هنگام تولد نوزاد وجود دارد)

بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)

آمفیزم

ارتفاعات بالا

بیماری ریوی درون شبکه‌ای

پنومونی

آسیب قلب و ریه در اثر فشار زیر آب ( غواصی)

آدم ریوی

آمبولی ریوی