راه هایی برای درمان سریع و آسان زانو درد

salamatmag (1)
ب

درمان زانو درد بدون عمل جراحی

salamatmag 1 44 300x150 راه هایی برای درمان سریع و آسان زانو درد

در این مقاله در سلامت مگ به راه هایی برای درمان سریع و آسان زانو درد می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

درمان‌ های خانگی

 

زانو درد جز مشکلاتی است که اغلب به دلیل فرسودگی زانو ایجاد می‌شود. این ناراحتی در هر فردی از سالخورده، تا میان‌سال و کودکان ممکن است اتفاق بیفتد. البته زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به این مشکل می شوند.

 

ناحیه‌ی درد زانو متغیر است. منشاء درد زانو می‌تواند از هر یک از استخوان‌هایی که در زانو به هم می‌رسند ( استخوان ران، درشت نی و نازک نی) ، یا از کشک زانو،  رباط‌ها ، یا غضروف‌ها باشد. درد ممکن است منطقه‌ای باشد یا در کل زانو پخش شود. شدت درد نیز از کم تا بسیار زیاد متغیر است.

 

علت اصلی درد زانو ممکن است مربوط به ضعف استخوان‌بندی، یا فرسودگی ناشی از کهولت باشد. دلایل دیگر عبارتند از شکستگی، جراحات عضلانی یا غضروفی، دررفتگی زانو ، آرتروز، لوپوس و بیماری‌های مزمن دیگر باشد.علاوه بر درد ممکن است خشکی زانو، ورم قابل‌توجه، قرمزی و التهاب، بی حسی در پا و مشکل در ایستادن یا راه رفتن وجود داشته باشد.

 

البته نباید اجازه دهید که این درد شما را از انجام کارهای موردعلاقه‌تان بازدارد. شما با ترفند هایی بسیار آسان و ساده در منزل می‌توانید درد زانو را کم کنید. این درمان‌ها بیشتر برای دردهای متوسط به کار می آید که در اثر زیاد کار کردن زانو، کم تحرکی آن یا بکارگیری نامناسب به وجود می آید. البته برای کم شدن درد ناشی از فرسودگی یا آرتروز نیز بسیار مفید خواهد بود

 

امروزه درمان های جدیدی برای زانو درد در دنیا وجود دارد شما مخاطبین عزیز می توانید با مراجعه به پست راهکارهای جدید برای درمان زانو درد اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

کمپرس سرد

 

بهترین و ساده‌ترین روش برای کم کردن درد و تورم زانو است.سرما سبب تنگ شدن رگ‌های خون، کاهش جریان خون در ناحیه‌ی درد و در نتیجه، کم شدت تورم می‌شود.

 

به این منظور چند قطعه یخ را در یک حوله‌ی نازک بگذارید و به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بر محل درد قراردهید. این کار را دو تا سه بار در روز تا بهبودی درد انجام دهید. می‌توانید از کمپرس سرد و گرم به طور پشت سر هم نیز برای کم شدن دردهای مزمنِ زانو استفاده کنید.

 

 

سرکه سیب

 

به دلیل خاصیت قلیایی که دارد به حل کردن رسوبات و مواد سمی که در زانو انباشته شده‌اند کمک می‌کند. علاوه بر این، به بازگشت لغزندگی مفاصل کمک می‌کند و در نتیجه درد کم می شود و تحرک افزایش می یابد. به این منظور دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با دو فنجان آب تصفیه شده مخلوط کنید. این محلول را در طی روز بخورید و این کار را تا بهبودی کامل انجام دهید. می‌توانید دو فنجان از سرکه سیب را به وان آب داغ اضافه کنید و زانوها را هر روز به مدت نیم ساعتدر آن قرار دهید. همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و همان مقدار روغن زیتون را با هم قاطی کنید و با استفاده از آن روزی دوبار زانو را ماساژ دهید، این کار را باید تا رفع درد انجام شود.

 

 

فلفل قرمز

 

فلفل قرمز حاوی ماده‌ای به نام کاپسسین است که در بدن شبیه به مسکن عمل می‌کند. کاپسسین حس گرما ایجاد کرده و درد را کم میکند. به این منظور دو قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز را با نصف فنجان روغن زیتون قاطی کنید. از این مخلوط روزی دو بار و به مدت دو هفته در محل درد زانو بمالید. همچنین می‌توانید یک چهارم یا نصف فنجان پودر فلفل قرمز را به یک فنجان سرکه سیب اضافه کنید و به مدت ۲۰ دقیقه بر محل درد قراردهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا تورم کاهش یابد. از ژل ۰٫۰۱۲۵ درصد کاپسسین نیز می‌توانید استفاده کنید.

 

 

زنجبیل

 

اگر درد زانو در اثر آتروز، کشیدگی عضلانی یا جراحت است، زنجبیل درمان خوبی برای رفع درد است. اثربخشی زنجبیل در این مورد، مربوط به وجود یک ماده ضد التهابی در آن است. تکه‌ی کوچکی از زنجبیل را در یک فنجان آب بقرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل و آب لیمو به آن اضافه کنید. دو تا سه فنجان از این محلول را روزانه تا بهبودی درد بخورید. همچنین می‌توانید محل درد را با روغن زنجبیل ماساژ دهید

 

 

زردچوبه

 

اثر ضددرد دارد. زردچوبه حاوی ماده‌ای به اسم کورکومین است که اثر ضدالتهاب دارد و آنتی‌اکسیدانی قوی است که به کاهش درد کمک می‌کند. علاوه بر این مرکز ملی داروهای تکمیلی و جایگزین (NCCAM) گزارش می‌دهد که زردچوبه ممکن است روند پیشرفت روماتیسم مفصلی که خود یکی از دلایل درد زانوست را آهسته می کند. به این سبب نصف قاشق غذاخوری زنجبیل و همان مقدار زردچوبه را در یک فنجان آب ریخته و به مدت ده دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید و دوبار در روز بخورید. یا یک قاشق زردچوبه را در یک لیوان شیر بجوشانید و با کمی عسل شیرین کنید و روزی یک مرنبه میل کنید. راه دیگر استفاده از کپسول‌های ۲۰۰ یا ۲۵۰ میلیگرم زردچوبه به میزان سه بار در روز است. این درمان‌ها را تا بهبود کاملی ادامه دهید.

 

توجه: زردچوبه ممکن خون را رقیق کند. در واقع این درمان برای کسانی که داروهای رقیق‌کننده مصرف می‌کنند مناسب نیست.

 

salamatmag 2 43 300x150 راه هایی برای درمان سریع و آسان زانو درد

 

لیمو

 

برای کم شدن دردهای آرتروزی بسیار موثر است. اسید سیتریک موجود در لیمو به حل کردن بلورهای اسید اوریک در بعضی از انواع آرتروز کمک  به سزایی می‌کند. به این منظور یک لیمو را به قطعات کوچک ببرید و آنها را در یک دستمال نخی بپیچید و آن را در روغن کنجد گرم بغلطانید، سپس آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی محل درد زانو بگذارید. این کار را هر روز تا بهبودی درد انجام دهید. نوشیدن آب لیمو رقیق شده با آب نیز صبح پیش از صبحانه بسیار موثر است.

 

 

روغن خردل

 

ماساژ با روغن خردل گرم می‌تواند به رفع درد و بهبود گردش خون در ناحیه درد کمک کند. به این منظور دو قاشق غذاخوری روغن خردل را داغ کنید. یک حبه سیر را خورد کرده و در آن تفت دهید تا برشته شود. بگذارید سرد شود و روغن را صاف کنید. با استفاده از این روغن به طور دورانی محل درد را ماساژ دهید. زانو را با یک دستمال ببندید و با حوله‌ی گرم به مدت چند دقیقه کمپرس کنید. این کار را دوبار در روز به مدت دوهفته بر روی زانو خود انجام دهید

 

 

 

تخم شنبلیله

 

طبیعت گرم دارد و برای بهبود درد زانو ناشی از آرتروز بسیار موثر است. به این منظور یک قاشق چایخوری از تخم شنبلیله را در آب تصفیه شده به مدت یک شب بخیسانید. صبح روز بعد آب را خالی کنید و دانه‌ها را بجوید. همچنین می‌توانید به اندازه‌ی یک مشت دانه را برشته کرده، سپس آسیاب کنید. پودر را در یک شیشه دربسته نگه دارید و هر بار یک قاشق چایخوری از آن را با مقداری آب قاطی کنید، طوریکه به شکل خمیری درآید. به مدت ۳۰ دقیقه روی محل درد قراردهید. سپس با آب گرم بشویید. این درمان را به مدت یک هفته، دوبار در روز انجام دهید.

 

 

روغن اکالیپتوس

 

خاصیت تسکین دهندگی دارد و به بهبود درد کمک فراوانی می‌کند. ۵ تا ۷ قطره روغن اکالیپتوس را با همین مقدار روغن نعناع قاطی کنید. سپس دو قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه کنید. این مخلوط را در بطری سربسته و تیره‌، و دور از نورخورشید نگه دارید. هر زمان که در زانو احساس درد می‌کنید، محل درد را با این روغن ماساژ دهید. آنقدر ماساژ دهید تا مطمئن شوید روغن کاملاً جذب پوست بدن شما شده

 

 

نمک سولفات منیزیوم

 

منیزیوم به عنوان یک آرام بخش عضلانی، کاهش دهنده‌ی مایعات اضافی بدن، کاهش دهنده تورم و التهاب و درد شناخته می‌شود. به این منظور نصف فنجان از نمک سولفات منیزیوم را در وان آب داغ بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه در آن غوطه ور شوید. چند نوبت در هفته این کار را انجام دهید

 

salamatmag 3 43 300x150 راه هایی برای درمان سریع و آسان زانو درد

 

ماساژ

 

 

ماساژ دادن زانو باعث وارد رسیدن خون و اکسیژن به مفصل می‌شود، که این امر سبب شود که زانو بتواند خود را آسان تر درمان کرد. ماساژ درمانی زانو همچنین باعث انقباض عضلات زانو می‌شود و فشار را از عصب‌هایی که باعث درد زانو می‌شود، رفع می‌کنند.

 

فواید ماساژ درمانی فقط آرام‌سازي عضلات نيست، بلکه انواع ماساژ، فوايد خيلي بيشتر از آن به همراه دارند. برخي از ناراحتي‌ها و عوارضي که ماساژ مي‌تواند در برطرف شدن آن‌ها تأثير داشته باشد عبارت است از:

 

کمر درد. تأثير مثبت ماساژ درماني در رفع کمر درد، در پژوهش های بسیاربه اثبات رسيده است. در واقع در مطالعه‌اي که در سال ۲۰۰۳ ميلادي صورت گرفت، ثابت شد که کارآيي ماساژ درماني در تسکين درد‌هاي مداوم ناحيه پايين کمر، بسيار بيشتر از روش اصلاح ستون فقرات با استفاده از طب سوزني است. همچنين اين پژوهش ها حاکی از آن است که ماساژ درماني، ميزان نياز به مصرف قرص‌هاي مسکن را تا ۳۶% کم میکند.

سر درد. پژوهش های بسیاری هم نشان داده است که ماساژ درماني در تسکين نوع ديگري از دردهاي مزمن، يعني سر درد، تأثير زیادی دارد. ماساژ درماني مي‌تواند تعداد سر دردهاي ميگرني که يک شخص دچار آن مي‌شود را بسیار کم کند و به خواب بهتر افراد مبتلا به سر درد کمک کند.

استئوآرتروز. در اولين آزمايش کلينيکي که با هدف بررسي کارآيي ماساژ سوئدي در بهبود استئو ارتروز زانو انجام شد، ميزان درد، سختي و عملکرد مفصل زانو در بيماراني که هر هفته يک يا دو جلسه يک ساعته ماساژ بر روي آنها انجام مي‌شد، بهبود پيدا کرد. در حالي که آثار اين بهبودي در افرادي که ماساژ بر روي آن‌ها انجام نگرفته بود، دیده نشده است.