علت بوی بدن دهان چیست ؟ و راه هایی برای از بین بردن بوی بد دهان

salamatmag (1)
ب

علت بوی بدن دهان چیست ؟ و راه هایی برای از بین بردن بوی بد دهان

salamatmag 1 5 300x150 علت بوی بدن دهان چیست ؟ و راه هایی برای از بین بردن بوی بد دهان

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه علت بوی بدن دهان چیست ؟ و راه هایی برای از بین بردن بوی بد دهان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

بد بویی دهان در ساعات مختلف روز

بطور معمول افراد صبح پس از بیدار شدن از خواب و عصر ها نزدیک به پایان یک روز روزه داری بیشترین بوی بد را از دهان خود احساس می کنند .

دلیل این موضوع این است که در خواب و گرسنگی بزاق کمتری ترشح می شود .

بعد ازخوردن و شستشوی دهان و خارج کردن اضافه مواد غذایی از دهان بزاق دهان شروع به  ترشح برای ضد عفونی کردن دهان می کند.

ترشح بزاق دهان روی بعضی ازباکتریها و مانده مواد غذایی در لابلای دندان اثر گذاشته وباعث پاک شدن دهان می شود .

اگر شما ارتودنسی دندان انجام داده اید با رعایت مواردی که  متخصص ارتودنسی شما  تذکر داده  و شستشوی دهان  بعد از خوردن هر نوع مواد خوراکی بوی بد دهان تان از بین می رود.

 

میزان بد بویی به چه عواملی بستگی دارد

خشکی دهان بر اثر استرس زیاد ، کم آبی بدن و یا  روزه داری همچنین خوردن بعضی از مواد خوراکی با بوی نافذ مثل سیر و پیاز و مصرف  الکل و دخانیات در بیشتر شدن بدبویی دهان موثر است .

 

دندان ها و لثه ها

 

مهم ترین علت بوی نامطبوع دهان را باید در لثه ها و دندان ها یافت. باقی ماندن ذرات غذا در دندان ها و شیار لثه به علت عدم رعایت بهداشت دهان (مسواک، نخ دندان و دهانشویه روزانه) سبب تکثیر و فعالیت باکتری ها در این مناطق می شود. پلاک میکروبی، لایه سفید رنگ باکتریایی چسبنده ای است که روی دندان ها و شیار لثه ای (شیار بین دندان و لبه لثه) تشکیل می شود.

باقی ماندن پلاک میکروبی روی دندان باعث پوسیدگی می شود که در صورت پیشرفت و ایجاد حفره به محلی مملو از باکتری و مواد حاصل از آن تبدیل می شود که خود از عوامل مهم بوی بد دهان است. پیشرفت پوسیدگی به نوبه خود باعث التهاب و عفونت ریشه ها و ایجاد آبسه های دندانی خواهد شد که خود از دیگر عوامل بوی بد دهان است.

شیار لثه ای یک آناتومی طبیعی است که عمق آن می تواند بین یک تا ۳ میلی متر باشد. اینجا یکی از محل های تشکیل پلاک میکروبی است و اگر با یک خلال دندان روی این قسمت بکشید، تجمع پلاک را روی خلال دندان مشاهده خواهید کرد. عدم رعایت بهداشت کافی و نیز تمیز نشدن پلاک میکروبی در ناحیه شیار لثه باعث ژنژیویت (التهاب لثه) و تشکیل جرم و به وجود آمدن بوی بد می شود.

در بیماری های لثه شیار طبیعی لثه ای از حد طبیعی عمیق تر شده و بیشتر قابل تمیز کردن با مسواک نیستند و محل مناسبی برای تجمع باکتری ها محسوب می شوند. لثه ملتهب بسیار مستعد خون ریزی است و با کوچک ترین تحریکی خون می آید که خود نیز از عوامل ایجاد بوی ناخوشایند است. عدم درمان ژنژیویت آن را به پریودنتیت تبدیل می کند که از مرحله قبل وخیم تر است و به همان دیل باعث بوی بد می شود.

salamatmag 2 5 300x150 علت بوی بدن دهان چیست ؟ و راه هایی برای از بین بردن بوی بد دهان

خشک بودن دهان

 

بزاق از ترکیب های بسیار با ارزشی است که دهان را به طور دائم تمیز می کند و ذرات و مولکول های بودار را از بین میرود. همچنین بزاق ترکیب های حاصل از باکتری های پوسیدگی زا را خنثی و به پیشگیری از پوسیدگی کمک می کند. بنابراین یکی از عوارض کمبود بزاق می تواند بوی بد دهان فرد باشد. کم آب شدن بدن به هر دلیلی مثل تشنگی و گرسنگی طولانی یا مصرف بعضی دارو ها می تواند باعث خشک شدن دهان شود.

مصرف همیشگی آب، میوه جات و مایعات (به جز قهوه و الکل) می تواند از خشکی دهان جلوگیری کند. جویدن آدامس بدون شکر به ترشح بزاق و و تمیز کردن محیط دهان کمک می کند. هنگام خواب میزان ترشح بزاق به طور طبیعی کاهش می یابد که دلیل مهم بوی خاص دهان در ابتدای صبح است به خصوص در افرادی که خرخر می کنند و با دهان باز شب تا صبح می خوابند.

گاهی اوقات خشکی دهان می تواند به صورت ثانویه به دنبال یک بیماری یا نشانگان یا استفاده از دارو ها خاص ایجاد شود. در این نوع خشکی دهان، بزاق یا اصلا وجود ندارد یا بسیار کم است و بوی بد ناشی از آن نیز اغلب شدید است. در این موارد مشکل باید به صورت ریشه ای برطرف شود. خشکی به دنبال مصرف دارو می تواند با افزایش مصرف آب بیشتر جبران شود.

 

غذا و خوراکی

 

در دهان مناطق مختلفی وجود دارد که ذرات غذایی در آن مناطق باقی می ماند و تحت واکنش میکروب ها قرار می گیرد و می توانند بوی بد ایجاد کنند. از جمله این مناطق می توان سطح دندان ها، بین دندان ها، شیار بین لثه و دندان ها و نیز پرزهای سطح زبان را نام برد.

غذاهای که پروتئین زیاد مثل گوشت قرمز، ماهی و پنیر این موضوع را تشدید می کند. رژیم غذایی با کربوهیدرات کم نیز می تواند باعث افزایش بوی بد دهان شود.

غذا و خوراکی های خشک، سخت و چسبنده مثل چیپس،تافی و… نیز در حفره های دهان و دندان گیر می کند و تنها با مسواک و شست وشو از دهان خارج می شوند که خود باعث افزایش در تکثیر میکروب ها، بوی بد و فعالیت پوسیدگی زایی می شوند.

برخی مواد غذایی دارای بوی خاصی هستند که ممکن است برای عده ای ناخوشایند باشد، ولی ارتباطی با فعالیت میکروبی ندارد. خوردن بهضی از مواد غذایی و بسیاری از سبزیجات مانند سیر، پیاز و برخی ادویه های قوی از این دسته اند. پس از هضم و جذب این گونه سبزیجات در بدن، مولکول های بودار وارد جریان خون می شوند و به تدریج از طریق ریه ها و تنفس دفع می شود. پس تا زمانی که این ترکیبات کاملا از خون خارج نشده تنفس با این بوی خاص در بدن وجود دارد

 

چگونه نخ دندان بکشید

با مسواک کردن نمی توان سطح های بین دندانی را به خوبی تمیز کرد . برای این کار باید از نخ دندان استفاده شود .نخ دندان ، نخ مخصوصی است که ا ز ابریشم یا نایلون ساخته شده است .قبل از مسواک کردن دندان ها باید با استفاده از نخ دندان سطح های بین دندانی را تمیز کرد برای استفاده از نخ دندان باید :

۱- قبل از استفاده از نخ ، دست ها را با آب و صابون خوب بشویید .

۲- حدود ۳۵ سانتیمتر از نخ دندان را ببرید .

۳- دو طرف نخی را که بریده اید ،در هر دو دست ، به دور انگشت وسط بپیچید .

۴- سه انگشت آخر را ببندید ودو دست را از هم دور کنید تا نخ محکم کشیده شود .به این ترتیب انگشت نشانه وشست هر دست آزاد می ماند .

۵- قطعه ای از نخ به طول ۲ تا ۵/۲ سانتیمتر را بین انگشتا ن شست واشاره هر دست نگاه دارید .

۶- نخ را با حرکتی شبیه اره کشیدن ،به آرامی به فضای بین دندان ها وارد کنید ، مواظب باشید فشار نخ لثه را زخم نکند .( برای وارد کردن نخ بین دندان های فک پایین از دو انگشت اشاره استفاده کنید ،برای وارد کردن نخ بین دندان های فک بالا از دو انگشت شست یا یک شست ویک انگشت اشاره استفاده کنید .)

۷- نخ را به کناره یکی از دندان ها تکیه دهید وبا ملایمت به زیر لبه لثه ببرید . وقتی نخ را تا آنجا که ممکن است به زیر لثه بردید ، به سطح کناری دندان بچسبانید و چند بار به طرف بالا وپایین حرکت دهید .

۸- نخ را کمی جابجا کنید و قسمت تمیز نخ را در همان محل ، به سطح کناری دندان دیگر بچسبانید و همین کار را تکرار کنید . بعد از آن ، نخ را از لای دندان ها خارج کنید . آن قسمت از نخ را که برای این دندان ها استفاده کرده اید جا به جا کنید و نخ کشیدن دندان بعدی را شروع کنید . این کار را برای تمام سطح های بین دندان ها تکرار کنید .

۹- پشت آخرین دندان هر فک را نیز مثل دندان های دیگر نخ بکشید.

 

 

بوی بد دهان را با روش های زیر از بین ببرید

در اغلب اوقات فرد مبتلا به بوی بد دهان خودش متوجه این بوی بد نشده و با خیال راحت تمایل به هم صحبتی با اطرافیان را دارد و در محل کار یا سایر مکانهای عمومی نیز ممکن است برای عدم ناراحتی شخص مبتلا به بوی بد دهان این موضوع را به فرد نگویند و فقط از او  فاصله بگیرید.

بوی بد دهان بر اثر عوامل متعددی اتفاق می افتد و معمولا قابل درمان است و افرادی هستند که با اطلاع از این بیماری و پیدا نکردن روش درمان دچار ناراحتی های فکری و کناره گیری از دوستان خود می شوند.

اغلب اوقات بوی بد دهان علل ناشناخته ای دارد و با اجرای روشهای مختلف و انجام معاینات لازم به عامل ایجاد بوی بد دهان پی نبرده و باعث سردرگمی  این افراد می شود و لذا فرد مجبور به استفاده همیشگی از آدامس قرص یا اسپری های خوشبو کننده دهان می باشد که ممکن است عوارضی را برای فرد در پیش داشته باشد.

ولی در موردی که بوی بد دهان به صورت ناشناخته به موارد دهانی مربوط شود، بعد ازمعاینه می توان با انجام لیزر توسط متخصص مربوطه،بدون جراحی، خونریزی یا درد از بوی بد دهان به طور قطعی خلاص شد.

salamatmag 3 4 300x150 علت بوی بدن دهان چیست ؟ و راه هایی برای از بین بردن بوی بد دهان

علت بوی بد دهان

دلایل مرتبط با حفره ی دهان که به سه بخش تقسیم می شوند

دندانها :

وجود دندانهای پوسیده یا پرکردن نامناسب دندان ترمیم شده ، در اثر ایجاد گیرغذایی در موارد گفته شده به لثه ی محافظ  دور دندان آسیب می رسد و به خودی خود می تواند موجب بوی بد دهان شود.

لثه :

با علائم مشخصه خونریزی و قرمزی بافت لثه که در اثر مسواک زدن غیر صحیح و خارج نشدن مواد غذایی از لثه، بوی بد دهان را نیز به همراه خواهد داشت.

 زبان :

در گروه اندکی از افراد، بلند بودن جوانه های چشایی ( پرزهای زبان ) در بخش انتهای زبان می تواند عاملی برای ایجاد بوی بد دهان باشد که با مسواک زدن روی زبان معمولا” بوی بد دهان از بین می رود.

 

عامل اصلی التهاب لثه و ایجاد بوی بد دهان :

به جزموارد گفته شده که عامل بوی بد دهان می باشند مانند ( ترمیمهای نا مناسب، پوسیدگی، دخانیات و غیره )،یک مورد دیگر از دلایل به نام پلاکتهای باکتریایی وجود دارد که شروع آن از یک پلاکت زرد رنگ نرم و چسبیده، بعد از مدتی که مسواک می زنید تشکیل می شود و طی فرایند شناخته شده ای تبدیل به جرم می شود.