ديابت و چاقی در کمين نوزادان زودرس

salamatmag (3)
ب

خطر دیابت برای نوزادان زودرس

salamatmag 3 10 300x150 ديابت و چاقی در کمين نوزادان زودرس

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه ديابت و چاقی در کمين نوزادان زودرس می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

تحقیقات جدید محققان نشان داده است که نوزادانی که زودرس به دنیا امده اند به دلیل عدم تکامل در رحم مادر ممکن هست با افزایش ریسک به دیابت و بیماری های شایع چاقی روبرو بشوند. نتایج این تحقیق با مطالعه و بررسی جامعه آماری نوزدان زودرس مشخص شده است.

 

زایمان زودهنگام با بالا رفتن ریسک دیابت و بیماری های مربوطه با چاقی و نیز طول عمر کوتاه، بر سلامت بلندمدت نوزاد اثر گذار است.

 

، زایمان زودهنگام به معنیه زایمان بین هفته ۳۷ و ۳۹ بارداری می باشد. اصولا بارداری باید تا هفته های ۳۷ تا ۴۲ بطول بیا انجامد. نوزادان متولدشده بین هفته های ۳۹ و ۴۱ بارداری در مقایسه با نوزادان به دنیا امده بعد یا قبل از این مدت شرایط بهتری خواهند داشت.

 

در این مطالعه پژوهش گران وضعیت ۵۴,۰۷۳ کودک زودهنگام به دنیا امده و ۱۷۱ هزار کودک بموقع متولدشده را تا سن ۱۸ سالگی بررسی کرده اند.

 

کارشناسان دریافتند بروز چاقی در بین کودکانی که زودتر از موعد متولد شده اند به مراتب قابل توجه تر بود.

 

همچنین کارشناسان دریافتند کودکان بیشتر از ۵ سال که زودتر از موعد متولد شده اند در معرض ریسک بالای دیابت نوع۱ هستند.

 

به گفته کارشناسان، معمولا نوزادان به دنیا امده زودرس دارای وزن پایین و کمتر از ۲.۵ کیلوگرم می باشند.

 

نتیجه این تحقیقات نشان داده است چاقی و دیابت از جمله بیماری های می باشند که با سایر مشکلات بلندمدت سلامت هم ارتباط هستند و موجب کوتاهی طول عمر خواهند شد

 

infantincubatorg737730811 1322116 300x150 ديابت و چاقی در کمين نوزادان زودرس

 

اضافه وزن یکی از مشکلات بهداشتی جدی در بسیاری از کشورها از جمله ایران هست.چاقی از جنبه‌های مختلف روی سلامت انسان اثر منفی دارد.یکی از مخرب ترین آثار چاقی در زمان بارداری می باشد که می‌تواند برای مادر و جنین عوارض خطرناکی به وجود اورد.

برای بررسی شخص از نظر چاقی از شاخصی به نام BMI استفاده می‌کنیم.BMI شاخص توده بدن هست.روش محاسبه، تقسیم وزن بر حسب کیلو گرم به مجذور قد بر حسب متر می باشد.مقدار طبیعی ۱۸.۵ تا ۲۴.۹، اضافه وزن ۲۵ تا ۲۹.۹ و از ۳۰ بالاتر چاقی حساب میشود.

بالا رفتن وزن باعث کم شدن تخمک‌گذاری و در نتیجه کاهش باروری شده است. در زمان بارداری، چاقی سقط زود هنگام و سقط مکرر را بالا میبرد.احتمال زایمان زودرس در مادران چاق بیشتر هست بین چاقی و دیابت نوع دو ارتباط مستقیم موجود است و دیابت هم بارداری را عارضه دار خواهد کرد. بی شک چاقی یکی از عوامل خطر ثابت برای فشار خون بارداری می باشد.انجام سونوگرافی‌های بارداری در این افراد مشکل‌تر هست در نتیجه صحت گزارش کمتر خواهد شد. احتمال سزارین وعوارض سزارین ازجمله عفونت، خونریزی و لخته شدن خون بالا میرود. زنان چاق مشکلاتی در زمینه بیهوشی پیدا می کنند. از طرف دیگر احتمال ناهنجاری‌های مادرزادی و مرده زایی، نسبت به انسان های با وزن نرمال زیاد پیدا می‌کند. بعد از زایمان موفقیت شیردهی در این افراد کم شده و میزان افزایش وزن باقی مانده و افسردگی بیشتر خواهد شد. توصیه می‌شود خانم‌های چاق قبل از بارداری با رژیم غذایی مناسب و ورزش زیر نظر متخصص، با وزن مناسب باردار بشوند. کاهش وزن در زمان بارداری عاقلانه نمی باشد. مادر باردار اگر اضافه وزن دارد باید در طول بارداری ۷ الی۱۱ کیلو گرم وزن اضافه بکند و در صورت چاقی بین ۵ الی۹ کیلو گرم اضافه وزن مناسب هست.رژیم‌های غذایی و فعالیت فیزیکی مناسب می‌تواند به مادر باردار کمک بکند تا زیاد شدن وزن توصیه شده را پیدا کند.

مادران چاق در زمان بارداری لازم هست تحت نظارت دقیق باشند تا در صورت بروز دیابت و یا فشار خون بارداری مراقبت‌های لازم، بموقع انجام بشود.در افراد بسیار چاق گاهی لازم هست برای جلوگیری از لخته شدن خون در طول بارداری داروهای ضد انعقاد تزریقی مورد استفاده قرار گرفته باشد.برای بررسی از نظر ناهنجاری های جنینی غربالگری‌های عادی کافی هست.

چاقی در بعضی از اشخاص به‌صورت مرضی هست و ممکن هست با رژیم و ورزش کنترل نشده باشد. گاهی در اشخاصی که چاقی شدید دارند اعمال جراحی کم شدن حجم معده و یا بای پس مسیر جذب گوارش قبل از بارداری کمک‌کننده هست

.

بر اساس گزارشات اخیر دانشمندان خطر ابتلا به دیابت در نوزادان نارس در بزرگسالی اندکی بیش از نوزادان طبیعی می باشد. یافته های قبلی ارتباط بین تولد نوزاد نارس و دیابت را تایید نخواهد کرد ولی پژوهش ها اخیر به ارتباط مستقیم بین تولد نوزاد نارس و  افزایش خطر ابتلا به دیابت در بزرگسالی اشاره کرده است. به گفته محققان در بررسی‌ های اخیر مشاهده میشود که نوزادان و کودکانی که پیش از موعد مقرر به دنیا امده اند سطح بالاتری از انسولین در بدنشان موجود است و سطح بالای انسولین به نوبه خود می‌تواند یک شاخص مهم افزایش خطر ابتلا به دیابت در سال‌ های آتی زندگی بوده باشد.

 

shutterstock 3590277 750x422 300x150 ديابت و چاقی در کمين نوزادان زودرس

 

در این بررسی سوابق پزشکی ۱۳۵۸ نوزاد به دنیا امده در فاصله سال ‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰ میلادی در بوستون و مقدار انسولین پلاسمای این نوزادان در زمان تولد و در اغاز کودکی  بصورت تصادفی اندازه گیری شده است.

 

پس از بررسی نتایج پزشکان دریافتن سطح انسولین در بدن نوزادانی که پیش از موعد به دنیا می اید به مراتب بیشتر بوده است. پژوهش گران دریافتند که غلظت انسولین پلاسما با سن بارداری در زمان تولد رابطه ی عکس دارد و این رابطه در ابتدای دوران نوزادی به همین ترتیب ادامه یافته است. مقدار متوسط انسولین در هنگام تولد ۹٫۲میکرویونیت(واحد بین المللی) در میلی لیتر برای نوزادان فول ترم هست (≥ ۳۹هفته) و برای نوزادان پری ترم یا نارس اندازه متوسط انسولین برابر با ۱۸٫۹  میکرویونیت در میلی لیتر (هفته ۳۴>) هست.

 

با تایید این تحقیق این امکان وجود دارد که نوزادانی که بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشند زودتر شناسایی بشوند تا والدین آنها نسبت به وضعیت جسمی فرزند شان در آینده و بیماری ‌های احتمالی که پیش ‌روی این نوزادان در سنین بالاتر است آگاه بوده باشند.