درمان سرطان سينه

breast-cancer
ب

علایم سرطان سینه

breast cancer 300x150 درمان سرطان سينه

 

در این مقاله در سلامت مگ به درمان سرطان سينه می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

سرطان سینه یکی از رایج ترین سرطان ها بوده است که در صورت تشخیص سریع، شانس درمان موفقیت آمیز بیمار خیلی زیاد هست.

این نوع سرطان از یک سلول آغاز خواهد شد . سلول ها که کوچکترین اجزای ساختمانی موجود زنده در بدن می باشند. سلول های سالم در محدوده قوانین مشخص رشد کرده اند اما سلول های سرطانی خیلی سریعتر از بقیه سلول های سالم رشد خواهند کرد و تا جایی رشد می کنند که سلول های سالم را هم نیز تخریب بکنند و این سلول های سرطانی رشد خود را نمی توانند متوقف بکنند. این وضعیت امکان دارد ارثی بوده باشد یا عوامل دیگر در به وجود امدن بی نظمی سلول ها اثر بگذارند.

این سرطان که از سرطان های رایج در دنیا هست از انواع سرطانهایی می باشد که اگر به موقع تشخیص داده نشده باشد قابل درمان نبوده است. اما اگرعلائم نادیده گرفته بشوند می تواند خطرناک نیز باشد و موجب متاستاز ( انتقال به بخشهای دیگر بدن) بشود. به همین علت در صورت دیدن نشانه ها باید آنها را جدی بگیریم

 

 

سرطان سینه همانطور که قبلا گفته بودیم، علائم مشخصی داشته است که اگر به موقع تشخیص داه بشود قابل درمان می باشد. افرادی که به سرطان دچار می شده اند خیلی این سوال برایشان پیش می اید که علت آن چه می باشد. به راستی چه عواملی در ایجاد آن نقش داشته است؟

 

طی یافته ها می دانیم بعضی عوامل مانند لمس و یا ضربه و کبود شدن موجب ایجاد سرطان نخواهند شد ولی مشخص شده بالا رفتن سن، باردار نشدن و شیر ندادن یا سن بالا باردار شدن، رادیو تراپی قفسه سینه در زیر ۳۰ سال، دیر یائسه شدن، هورمون درمانی به مدت زیاد و چاقی، رعایت نکردن رژیم غذایی، ورزش نکردن و استفاده از الکل   شانس ابتلا به سرطانرا زیاد میکند. یکی دیگر از عوامل که در ایجاد سرطان قادر است نقش مهمی ایفا کند سابقه خانوادگی و اختلالات ژنتیکی می باشد.

 

حتما شما هم این موضوع را شنیده اید که می گویند چاقی سبب سرطان سینه می شود آیا این حرف حقیقت دارد برای اینکه بدانید آیا چاقی واقعا سبب سرطان سینه می شود یا نه می توانید به پست آیا چاقی سبب ابتلا به سرطان سینه می شود مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

پژوهش ها نشان داده اشخاصی که در خانواده شان به خصوص در افراد نزدیک مانند مادر، مادر بزرگ، خواهر و .. سرطان سینه به ویژه در هر دو سینه وجود داشته است، بیشتر در معرض ابتلا می باشند و طبق گفته متخصصین حدود ۱۰% سرطانهای سینه ژنتیکی بوده است که آمار مهمی هست.

طی مطالعات دقیق تر دو ژن که بیشتر در به وجود امدن این سرطان نقش دارند نیز مشخص شده است که به آنها ژن BRCA1 و BRCA2 گفته اند. تغییر در این دو ژن می تواند ریسک ابتلا را بالا برده است.به همین علت با انجام آزمایشات ژنتیکی خواهد توانست به افراد گفت که آیا ریسک در آنها وجود داشته یا خیر تا تدابیر لازم را در پیش بگیرند.

فردی که ناقل این ژن های معیوب و جهش یافته است می تواند آن را به فرزندش نیز انتقال داده باشد که میزان ابتلا این فرزندان ۵۰% بیشتر هست. به همین علت بسیار لازم و ضروری هست افراد پر ریسک تست ژنتیک را انجام میدهند. زیرا طبق آمارها در ایران سالیانه حدود۱۱۰۰۰ زن به سرطان سینه مبتلا خواهند شد که در بیشتر افراد البته بعد از ۵۰ سالگی بروز خواهد کرد.

 

پس از انجام آزمایش خون برای بررسی های ژنیکی حدود یک هفته بعد نتیجه تست آماده خواهد شد که اگر منفی باشد یعنی میزان ریسک فرد مثل سایر افراد جامعه هست و اگر مثبت باشد یعنی فرد بیشتر از سایرین در معرض خطر هست.

 

برای این افراد توصیه شده است از سن ۲۵ سالگی به بعد دائما سینه های خود را برای بررسی وجود توده معاینه بکنند و از ۳۰-۳۵ سالگی حداقل سالی یک بار ماموگرافی انجام داده باشند. و نیز در بعضی موارد به افراد داروهایی مانند تاموکسفین و رالوکسفین تجویز شده اند تا میزان ریسک ابتلا را کم بکنند.

البته همیشه وجود این این ژنها به معنای قطعی ابتلا افراد نبوده است

 

images 300x168 درمان سرطان سينه

 

سرطان سینه ( پستان ) چیست و چگونه شروع میشود

 

سرطان پستان ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیرعادی در پستان هست. در هر دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم، رشد سریع و زیاد سلول ها وجود داشته است. روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف خواهد شد، در تومورهای بدخیم این رشد به صورت غیر قابل مهار ادامه خواهد یافت تا حدی که در صورت درمان نکردن، تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار خواهد داد و از کار خواهد انداخت.

رایج ترین نوع سرطان پستان، سرطان از منشاء مجاری شیری هست و از آنجا که این نوع بافت اغلب در یک چهارم بالایی و خارجی پستان وجود داشته است،  در حدود نیمی از سرطان های پستان در ربع فوقانی و خارجی آن یافت خواهد شد.

 

 

 تومورهای خوش خیم و بدخیم چه تفاوتی با یکدیگر دارند

 

باید بگوییم که در تمام تومورها رشد سریع و زیاد سلول ها وجود داشته است. خواه این تومور خوش خیم باشد یا بدخیم. آنچه مهم هست و تفاوت اصلی این دو نوع تومور را موجب می شود این می باشد که روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف بشود ولی در تومورهای بدخیم به صورت غیرقابل مهار ادامه دار خواهد شد. این رشد سلولی در تومورهای بدخیم که همان سرطان هست تا حدی ادامه خواهد یافت که در صورت عدم درمان تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار میدهد و از کار می اندازد. این در صورتی هست که این اتفاق، هرگز در تومورهای خوش خیم  نخواهد افتاد.

 

رطان پستان، رایج ترین سرطانی هست که زنان به آن مبتلا شده اند. در کشورهای غربی این بیماری اغلب در سنین بالای ۵۰ سال دیده شده اند ولی در کشور ما بیماران جوان تر می باشند و در بسیاری از موارد به دلیل عدم آگاهی از نشانه های بیماری در مراحل پیشرفته تری مراجعه خواهند کرد.

 

هر چقدر سرطان پستان زودتر تشخیص داده بشود، درمان آن آسان تر و موفقیت آمیز تر می باشد. به همین علت لازم است بانوان جهت حفظ سلامت خود، حقایقی را در مورد این بیماری دانسته باشند

 

بعضی مواقع هم تومورهای خوش‌خیم و نیز ضربه به پستان، خونریزی و یا التهاب ناشی از تجمع شیر در سینه (بویژه در زنان باردار و شیرده) و کیست‌های بزرگ، موجب این عدم تقارن شده اند که با معاینه و استفاده از روش های تشخیصی، می توان نوع آنها را تعیین بکنیم .

 

با وجود آنکه نمی توان از به وجود امدن سرطان پستان جلوگیری بکنیم ولی با تشخیص زودرس و به موقع سرطان سینه، شانس زیادتری برای درمان موفقیت آمیز این بیماری وجود خواهد داشت.