روش هایی برای از بین بردن اختلالات خواب کودکان

salamatmag (3)
ب

اختلالات خواب در کودکان باعث چه بیماری هایی می شود ؟

salamatmag 3 15 300x150 روش هایی برای از بین بردن اختلالات خواب کودکان

در این مقاله در سلامت مگ به روش هایی برای از بین بردن اختلالات خواب کودکان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

علل اختلالات خواب کودکان

 

اکثر کودکان ۳ تا ۶ ساله نمی‌توانند نگرانی‌ها و ترس‌های خود را به خوبی بیان کنند؛ چراکه ممکن است از نظر کلامی دچار مشکل باشند یا رابطه‌ خیلی نزدیکی با والدین خود نداشته باشند. مخصوصاً در مقطع ۳ تا ۶ سال بچه‌ها یک‌سری ترس‌های مخصوص به خود دارند برای مثال ترس از موجودات خیالی، هیولاها و یا آسیب‌رساندن به خودشان و دیگران؛ وقتی کودک نتواند در مورد این ترس‌ها مانند بزرگ‌ترها با خودش صحبت‌های مناسبی داشته باشد، این ترس‌ها و نگرانی‌ها در شب بروز پیدا می‌کند.

 

از علت‌های وحشت‌زدگی در خواب، استرس زیاد، بیماری و تب‌های شدید است. همچنین کودکانی که ترس‌های زیادی را تجربه می‌کنند ممکن است دچار این اختلال شوند، که لازم است والدین مانند مسئله خواب‌گردی زمان‌هایی که کودک دچار این مسئله می‌شود را یادداشت کنند و نیم‌ساعت قبل از آن، کودک را بیدار کنند، یک لیوان آب خنک به او بدهند و او را مورد نوازش قرار دهند. با این عمل می‌توان به مرور مسئله وحشت‌زدگی در خواب را برای کودک کاهش داد.

 

 

شهرزاد برهان‌زاده گفت: دو چرخه خواب وجود دارد: یکی چرخه خواب REM، که با حرکت سریع چشم همراه است. کودک زمانی که از این خواب بیدار می‌شود، گیج و خواب‌آلوده نیست. خواب دیگر NON REM که بدون حرکات سریع چشم است و در این حال اگر کودک از خواب بیدار شود، گیج است و حس جهت‌یابی‌اش در ابتدا دچار مشکل خواهد بود.

 

وی با بیان این مطلب افزود: ویژگی‌های این دو نوع خواب به این صورت است که خواب REM که با حرکت سریع چشم و نامنظم است؛ برای مثال: اگر بچه‌ کوچک داشته‌ باشید بلافاصله بعد از خواب حرکت تنفس او به صورت سریع و نامنظم می‌شود و از روی چشم، حرکت مردمک چشم زیر پلک‌ها کاملاً مشخص است. در این نوع خواب‌ها مغز فعال است و یک‌سری اطلاعات را پردازش می‌کند. اصولاً مرحله آخر خواب ‌REM در نزدیکی صبح صورت می‌گیرد و در این مقطع کودکان خواب می‌بینند و در خواب REM است که بیشتر رؤیاها و کابوس‌ها دید می‌شوند.

 

 

فاصله بیداری بین هریک چرخه‌های خواب

 

مشاور تربیتی کلینیک دانشگاه تهران با بیان این‌که.بین هریک از چرخه‌های خواب یک فاصله بیداری نامحسوس وجود دارد، ادامه داد:. بین خواب REM و NON REM یک وقفه وجود دارد. در کودکان به دلیل این‌که نمی‌توانند دوباره به صورت ارادی به خواب روند، مدت زمانی را بیدار می‌مانند که در این لحظه نیاز به نقش آرامش‌بخش و حمایتی والدین برای به خواب رفتن دارند؛ مانند: نوازش و آرام پشت شانه زدن. کودکان ۳ ماه به بالا وارد مرحله خواب NON REM می‌شوند؛ خواب کودک در ۸ سالگی مانند خواب بزرگ‌سال می‌شود و در بزرگ‌سالی دیگر فاصله بین ۲ چرخه خواب با مشکل مواجه نخواهد بود.

 

 

برنامه زمانی منظم خواب برای کودکان

 

این کارشناس‌ارشد روانشناسی در خصوص نحوه برخورد والدین با کودکان مبتلا به اختلال خواب گفت: لازم است والدین برنامه زمانی منظمی از نظر فعالیت، برنامه غذایی و ساعات خواب برای کودکان خود داشته‌ باشند و حتماً برنامه پیش از خواب را به صورت قصه خواندن، ساعت خواب و مکان خواب مشخص برای فرزند خود در نظر بگیرند. به این‌وسیله حتی با تقویت مثبت و پاداش‌دهی مناسب، می‌توانند الگوی خواب مناسبی را برای فرزندانشان ایجاد کنند.

 

برهان‌زاده با بیان این‌که اختلالاتی که در مرحله پیش‌دبستانی و سنین ۴ تا ۶ سالگی برای کودکان اتفاق می‌افتد بیشتر دیدن کابوس است، اظهار داشت: همان‌طورکه اشاره شد در خواب REM و بیشتر در اوایل صبح، بچه‌ها کابوس می‌بینند. یک‌بار دیدن کابوس به تنهایی مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما در صورتی‌که تعداد دیدن این کابوس‌ها زیاد شود، خواب را مختل می‌کند و باعث نداشتن خواب کافی، کسلی صبحگاهی، خواب‌آلودگی در تمام طول روز و در نتیجه تأثیر بر عملکرد تحصیلی و فعالیت‌های فیزیکی کودک شده و باید درمان صورت گیرد.

 

salamatmag 2 16 300x150 روش هایی برای از بین بردن اختلالات خواب کودکان

 

چرا کودکان کابوس‌ می بینند

 

وی در خصوص علل کابوس‌‌دیدن در کودکان اظهار داشت: اکثر کودکان ۳ تا ۶ ساله نمی‌توانند نگرانی‌ها و ترس‌های خود را به خوبی بیان کنند؛ چراکه ممکن است از نظر کلامی دچار مشکل باشند یا رابطه‌ خیلی نزدیکی با والدین خود نداشته باشند. مخصوصاً در مقطع ۳ تا ۶ سال بچه‌ها یک‌سری ترس‌های مخصوص به خود دارند برای مثال ترس از موجودات خیالی، هیولاها و یا آسیب‌رساندن به خودشان و دیگران؛ وقتی کودک نتواند در مورد این ترس‌ها مانند بزرگ‌ترها با خودش صحبت‌های مناسبی داشته باشد، این ترس‌ها و نگرانی‌ها در شب بروز پیدا می‌کند.

 

آیا خواباندن کودک با آماده سازی کودک صحیح است ؟

 

کودکی که تحت یک شرایط خاص به خواب می رود مثلا در حالی که تکان می خورد و یا در حالی که شیر می خورد ، در این شرایط توانایی کودک برای اینکه بتواند خودش به خواب برود تکامل نمی یابد . در این اختلال در طول شب وقتی کودک به هر دلیلی از خواب بیدار می شود تا زمانی که این  شرایط وجود نداشته باشد قادر نیست مجددا به خواب رود. متعاقب آن نوزاد با گریه ((به عنوان یک سیگنال)) والدین خود را بیدار کرده و یا اگر به اندازه کافی بزرگ باشد به اتاق والدین خود رفته تا اینکه شرایط لازم برای به خواب رفتن برای او تامین گردد. بنابراین این مشکل منجر به بیداریهای طولانی مدت در طی شب شده و نتیجه آن خواب ناکافی هم برای کودک و هم برای والدین او می باشد.شیوه درمانی در این اختلال آن است که معمولا برنامه ای را باید برای حذف و واپس زدگی کمک والدین برای به خواب رفتن در شب ترتیب داد . در شیرخواران بزرگتر جایگزینی شرایط مناسب دیگری برای خواب که به راحتی در طول شب در دسترس هستند(مثل اشیا انتقالی مانند پتو یا اسباب بازی) به همراه تقویت مثبت ( یعنی برای ماندن در رختخواب) می تواند مفید باشد.هدف از درمان این است که به شیرخوار یا کودک اجازه داده شود تا بتواند مهارتهایی را که توسط آنها قادر باشد خودش در طی شب به خواب رود را گسترش دهد.

 

 

چه چیزی موجب وحشتِ زدگی کودکان در خواب می‌شود؟

 

وحشتِ خواب به علتِ تحریکِ بیش از اندازه سیستم عصبی مرکزی در طولِ خواب رخ می‌دهد. این امر می‌تواند به این علت باشد که سیستم اعصابِ مرکزی در کودکان هنوز در حالِ رشد هستند. برخی کودکان این اختلال را به ارث برده اند؛ در ۸۰% از افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، قبلاً یکی دیگر از اعضای خانواده نیز این اختلال و یا خوابگردی را تجربه کرده است.

 

وحشت خواب در این کودکان نیز دیده شده است:

 

کودکانی که بیش از حد خسته‌اند، کودکانی که مریضند و یا کودکانی که دچارِ استرس هستند.

کودکانی که تحتِ درمان جدیدِ دارویی هستند.

کودکانی که در محیطی جدید و به دور از خانه می‌خوابند.

وحشتِ شبانه معمولاً نادر است و تنها در ۳ تا ۶ درصد از کودکان رُخ می‌دهد. در حالی که معمولاً هر کودکی به طورِ‌ گاه به‌گاه دچارِ کابوس می‌شود. وحشتِ خواب معمولاً در ۴ تا ۱۲ سالگی رُخ می‌دهد، اما در کودکانِ ۱۸ ماهه نیز گزارش شده است. به نظر می‌رسد که این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است.

یک کودک ممکن است قبل از از میان رفتنِ این اختلال تنها یک شب و یا چندین شب آن را تجربه کند. اکثرِ اوقات این اختلال به سادگی با رشدِ سیستم عصبی مرکزی از میان می‌رود.

 

salamatmag 1 16 300x150 روش هایی برای از بین بردن اختلالات خواب کودکان

 

درمان اختلال خواب کودکان

 

بی‌خوابی یکی از شایع‌ترین مشکلات افراد است و همه افراد معمولاً با بی‌خوابی در طول زندگی خود مواجهه شده‌اند که بر کیفیت زندگی تأثیر به‎سزایی دارد.

 

از دیدگاه طب سنتی بی‌خوابی می‌تواند به دلیل ضعف مغز یا غلبه حرارت یا غلبه خشکی در بدن باشد که هر کدام از این‌ها درمان محسوس به خود را دارد. البته آداب خواب در رفع بی‌خوابی‌ها موثر است.

 

نخوابیدن در زمان گرسنگی، نخوابیدن با شکم پر، نخوابیدن زیر نور ماه و خورشید، نخوابیدن در روز و نخوابیدن بر شکم و پشت از نکات مهم در بهداشت خواب است.

 

مصرف موادغذایی رطوبت‌بخش برای رفع بی‌خوابی مفید است مانند مصرف دوغ بدون نمک یا شیر گرم در آخر شب.

 

مصرف شیربرنج به رفع بی‌خوابی کمک می‌کند و بهتر است که برای شیرین کردن آن از شکر سرخ استفاده شده و خلال بادام به نیز آن اضافه شود.

 

از مصرف قهوه و نسکافه, سوسیس و کالباس, سرکه, سس, نوشابه و غذاهای نفاخ پرهیز کنند.

 

مصرف کاهو با دارچین به رفع بی‌خوابی کمک می‌کند.