با دیابت و علایم بیماری دیابت بیشتر آشنا شوید

salamatmag (2)
ب

آیا درمان قطعی برای دیابت هست ؟

salamatmag 2 59 300x150 با دیابت و علایم بیماری دیابت بیشتر آشنا شوید

 

در این مقاله در سلامت مگ با دیابت و علایم بیماری دیابت بیشتر آشنا شوید می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

با دیابت بیشتر آشنا شوید

 

بیش از ۲۹ میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت می باشد، اما بیش از یک چهارم این انسان ها، درواقع آن را نمی دانند. ادرار مکرر ممکن هست یکی از اولین نشانه هایی باشد که نشان می دهد شما دارای قند خون بالا می باشد، یک نشانه و انگ از دیابت.

 

وقتی شما مبتلا به دیابت می باشید، یعنی بدن شما قادر به تنظیم میزان قند خون شما نیست. قند بیش از حد موجب خواهد شد مایعات بیشتری از طریق کلیه ها عبور کند و تناوب ادراری را بالا خواهد برد، که به نام polyuria شناخته خواهد بود. دکتر Noah Bloomgarden، استاد گروه پزشکی غدد درون ریز پزشکی دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین و غدد درون ریز پزشکی بالینی در واحد غدد درون ریز، دیابت، و متابولیسم در سیستم بهداشت مونته فیور در برانکس، نیویورک ادامه می دهند: “علل دیگری نیز وجود دارد که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می توانند تکرر ادرار و بی اختیاری آن را بالا ببرند. اما شایعترین علت این هست که هیپرگلیسمی [قند خون بالا] یا دیابت کنترل نشده وجود خواهد داشت.”

 

درواقع Polyuria مثل بسیاری از عوارض دیگری که اغلب با دیابت ارتباط دارد، مانند نابینایی، بیماری قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، قطع عضو و یا مرگ زودرس، جدی نباشد. اما این می تواند نشانه ای از این بوده باشد که قند خون شما بالا هست، پس چیزی است که باید با پزشک خود مطرح بکنید.

 

ادرار مکرر تنها مشکل مثانه نیست که در افراد مبتلا به دیابت اتفاق افتاده است. آنها ممکن هست نیاز به ادرار مکرر داشته اند (حتی اگر مقدار کمی از ادرار خارج بشود)، یک عدم کنترل مثانه که باعث می شود به نشت ادرار و مجاری ادراری یا عفونت های قارچی بشوند. چنین عفونت هایی، همچنین می تواند منجر به بالا رفتن بسیاری ادرار و بی اختیاری، به ویژه در سالمندان بشود.

 

دکتر Bloomgarden در ادامه می گوید: “این واقعا به این بستگی دارد که انسان در معرض گستردگی دیابت باشد و سطح قند خون او در کدام سطح کنترل بشود.” اگر دیابت بدون درمان میبود و یا به مدت طولانی کنترل ضعیفی داشته باشد، شما ممکن هست به مسائل ثانویه ناشی از گسترش قند در بافت های بدن دچار بشوید.

 

همچنین که بیماری بدتر خواهد شد، قند می تواند بر روی اعصاب اطراف مثانه تأثیر گذار باشد. دکتر Bloomgarden می گوید: “بعد از مدتی، این می تواند منجر به اختلال در عملکرد مثانه یا چیزی که ما آن را یک مثانه نوروژنیک می دانیم، شود.”

 

مثانه نوروژنیک شبیه نوروپاتی دیابتی هست که باعث ایجاد سوزش یا بیحسی در پاها خواهد شد. در این مورد، آسیب عصبی مانع از تخلیه کامل مثانه شده است. دکتر Bloomgarden می گوید: “ما اکثرا مثانه نوروژنیک را به تنهایی نمی بینیم. معمولا ما این انتظار را داریم نوروپاتی دیابتی را در جای دیگر نیز ببینیم، به طور مثال در یکی از پاها. سایر عوارض مثل آسیب دیدگی کلیه یا مشکلات چشمی مثل رتینوپاتی نیز ممکن هست در یک زمان مشابه ایجاد خواهد شد.”

 

اگر ادرار مکرر یک نگرانی هست، با متخصص غدد درون ریز صحبت بکنید. این ممکن هست به سادگی یک موضوع در دستیابی به کنترل بهتر دیابت بشود، اما متخصص غدد درون ریز شما می تواند مشاوره با یک متخصص اورولوژی را توصیف بکند

 

 

salamatmag 1 64 300x150 با دیابت و علایم بیماری دیابت بیشتر آشنا شوید

 

روش زندگی دیابت چه تاثیری بر دفع ادرار داشته؟ ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ ۶۷۲۲بازدیدسبک زندگی

دیابت و مشکلات دفع ادرار به هم مرتبط می باشد. ممکن هست دست و پنجه نرم کردن با همچنین مشکلاتی، زندگی و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. طبق سازمان سلامت ملی، بیش از نیمی از افرادی که دچار دیابت می باشند، اختلال عملکرد مثانه ای دارند.

 

مشکلات دفع ادرار با بالا رفتن سن وخیم تر می شود، اما زمانی که یک انسان دچار دیابت هست، اختلال عملکرد مثانه و عفونت دستگاه ادراری برای او زودتر رخ خواهد داد.

 

این بدان دلیل هست که دیابت موجب آسیب به عصب هایی می شود که مسئول سلامت و کارکرد سیستم ادراری را دارد. به طور کلی زن ها بیشتر از مردها دچار ترشح و یا بی اختیاری در ادرار می باشند و این به دلیل ساختار آناتومیک و تغییرات بدن در زمان حاملگی و زایمان هست. مردها بیشتر دچار جریان متناوب و انسداد حالب خواهند شد.

 

 

دلایل مشکلات دفع ادرار در افراد دیابتی

 

مشکلات مثانه ممکن هست به دلیل آسیب عصبی دیابتی، آسیب عصبی ناشی از علل دیگر، زخم، عفونت و دیگر بیماری ها حاصل خواهد شد. سطح بالای قند خون موجب تکرّر ادرار شده است.

 

دیابت ممکن هست با عواملی چون مدیریت ضعیف در کنترل دیابت، کلسترول بالا، قند خون بالا، بالا رفتن وزن، افزایش سن، کشیدن سیگار و کم تحرکی زیاد بشود.

 

استفاده از انسولین نیز خطر ادرار بی اختیار را بالا می رود.

 

 

مشکلات ادراری شایع در دیابت

 

مثانه ی بیش فعال: انقباض و یا اسپاسم مثانه موجب نیاز سریع به دفع ادرار، بیش از هشت بار در روز و یا بیش از دو بار در شب خواهد شد.

 

ترشح یا بی اختیاری ادرار یک عارضه حساب می شود. راه های درمان مثانه ی بیش فعال شامل مصرف  دارو، روش های آموزشی مثانه مثل مشخص کردن وقت برای دفع ادرار، تحریک الکتریکی، ورزش های مثانه و جراحی خواهد شد.

 

 

کنترل ضعیف عضله ی اسفنکتر

 

عضله های اسفنکتر، عضلات داخلی می باشند که نقش باز و بسته کردن معابر بدن را بر عهده خواهند داشت. کنترل ضعیف این عضله ها به علت آسیب عصبی ممکن هست در صورت عدم کنترل جریان ادراری، موجب ترشح ادرار بشود. از سویی دیگر اگر عضله ها شل نشوند، دفع ادرار با مشکل مواجه خواهد شد. درمان این عارضه اغلب توسط دارو صورت خواهد گرفت. تزریق بوتاکس به ناحیه ی دور اسفنکتر به استراحت ماهیچه ها کمک می کند. گرچه سازمان غذا و داروی ایالات متحده، این روش را برای کنترل اسفنکتر تایید نمی کند.