دارو های جدیدی برای درمان سرطان کشف شد

illustration-of-pill-beating-up-a-cancer-cell
ب

آیا سرطان درمان قطعی دارد ؟

illustration of pill beating up a cancer cell 300x150 دارو های جدیدی برای درمان سرطان کشف شد

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف دارو های جدیدی برای درمان سرطان کشف شد می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

راه های درمان سرطان

 

سرطان چیست؟

اولین نکته ای که باید در مواجهه با یک بیماری به آن پرداخته شود این است که تعریفی مشخص از آن به دست آمده تا بتوان دلایل و علائم آن را متوجه شد. درست است که می توان سرطان را به صورت کامل معرفی کرد اما دلیل بروز مشکلی که ما آن را سرطان می نامیم آنقدر ها مشخص نیست و به همین علت درمان آن نیز کمی مشکل و سخت است. البته این را هم باید گفت که به علت گستردگی این بیماری و تنوع در آن، سخت است که به صورت واحد در مورد آن صحبت شود.

 

اما سرطان دقیقا چیست؟ پاسخ به این سوال شاید بتواند راهکاری برای درمان سرطان باشد؛ هرچند هنوز این درمان به صورت قطعی قابل دسترسی نیست! اگر به طور معمول به رفتارهای عادی سلول های بدن نگاه کنیم، این سلول ها مدام در حال رشد هستند تا با تقسیم شدن به سلول های جدید و تازه کار بدل شوند. این روند یک روند همیشگی در بدن انسان است. زمانی که یک سلول کارایی خود را از دست بدهد، می میرد و سلول های تازه کار جای آن ها را اشغال می کنند تا خللی در روند کارایی سیستم بدن ایجاد نشود. تکثیر سلول ها یک امر کاملا عادی است که به هیچ وجه منجر به سرطان نمی شود؛ این رشد غیر طبیعی و تکثیر غیرطبیعی سلول است که باعث بروز سرطان می گردد.

 

اگر در بدن سرطان ایجاد شود، عملیات تکثیر سلول ها در بدن به روال عادی خود انجام می شود، اما سلول های کهنه جای خود را به سلول های تازه ایجاد شده نمی دهند و همین موضوع تجمعی از سلول های جدید و کهنه را در محلی از بدن فراهم می کند. اینجاست که سلول های اضافی نیز بدون هیچ گونه ایستایی رشد کرده و تومورها را تشکیل می دهند که به آن ها تومور گفته می شود.

 

در برخی از سرطان با تومورهای جامد مواجه هستیم اما در برخی از سرطان ها مثل سرطان خون تومور جامدی شکل نمی گیرد اما مجموعه ای از سلول های خونی باعث به وجود آمدن تومور می شوند. تفاوت رفتارها در سرطان های مختلف خود باعث بروز مشکلاتی در روند درمان خواهد شد. سرطان خون خود یکی از خاص ترین انواع سرطان است که نمی توان به این سادگی ها در مورد آن سخن گفت.

 

 

دلایل بروز سرطان

 

سرطان یک بیماری ژنتیکی است که در آن ها مشکلاتی برای ژن ها به وجود آمده و کل بدن را درگیر خود می نماید. در واقع ژن ها به ویژه ژن هایی که رشد و تقسیم سلول ها را برنامه ریزی می کنند دستخوش اختلال قرار می گیرند.

 

یکی از مهمترین دلایل بروز سرطان، وراثت ژنتیکی است. در واقع تغییرات ژنتیکی که منجر به سرطان می شوند به احتمال زیاد از پدر و مادر به فرزند رسیده است. البته ممکن است این مشکل در خود والدین وجود نداشته باشد اما به صورت پنهان در ژن آن ها نهفته باشد. به همین علت است که گفته می شود وقتی یکی از اقوام درجه یک یا درجه دو و سه دچار بیماری سرطان می شوند، تمامی افراد خانواده با زنگ هشداری مواجه می شوند. در واقع این افراد باید برای پیشگیری از سرطان هشیار تر باشند تا درگیر روند درمان سرطان نشوند.

 

البته این تغییرات ژنتیکی تنها به صورت وراثتی منتقل نمی شود و ممکن است در طول زمان و به دلایل مختلف ایجاد شود. یکی از بارز ترین دلایل بروز سرطان، قرار گیری در محیط هایی است که این محیط ها اختلالات ژنتیکی را در افراد افزایش می دهند. یکی از بارز ترین این محیط ها محیط های صنعتی و آلودگی هایی است که از طریق هوا وارد بدن می شود. همچنین تماس با مواد شیمیایی نیز خود از دلایل ایجاد این تغییرات ژنتیکی است. سیگار یا قلیان کشیدن نیز می تواند روند بروز سرطان را تسریع بخشد؛ به ویژه اگر فرد مدام در محیط هایی که پر از دود سیگار و قلیان است (یعنی قهوه خانه ها یا کافه هایی که درآن ها استعمال دخانیات مجاز است) قرار گیرد. بسیاری از این موارد قابل پیشگیری است و می توان با رعایت اصول کاری کرد که سرطان ایجاد نشود تا نیازی به هزینه های گزاف برای درمان سرطان وجود نداشته باشد. علاوه بر هزینه ها که در مقابل سلامتی انسان واقعا ناچیز است، درگیری انسان توسط سرطان ارزش حتی لب زدن به سیگار و قلیان و قرار گرفتن درمحیط های شیمیایی و … را ندارد.

 

 

علائم و عوارض سرطان

اکر بخواهیم در یک جمله عوارض سرطان را برشماریم خواهیم گفت که سرطان تمام زندگی انسان را تحت الشعاع قرار می دهد. البته میزان تاثیر سرطان در زندگی افراد به نوع سرطان، میزان پیشرفت و خود فرد بیمار دارد. بسیاری از مبتلایان به سرطان با بالا نگه داشتن روحیه ی خود تلاش کرده اند تا این بیماری تاثیری بر زندگی آن ها نداشته باشد و چه جالب که بیشتر این افراد بهترین روند درمان سرطان را طی کرده اند.

 

عوارض مختلفی که از جمله علائم سرطان نیز هستند را می توان برای این بیماری نام برد. البته این عوارض بسته به نوع سرطان می تواند متفاوت باشد و به همین علت نمی توان به صورت کلی در مورد آن سخن گفت.

 

یکی از موارد مشترک در بسیاری از انواع سرطان تغییر ناگهانی وزن است. این مشکل می تواند نشان دهنده بروز بیماری های مختلفی در بدن انسان باشد، پس بهتر است در صورتی که با کاهش ناگهانی وزن یا افزایش ناگهانی وزن مواجه شدید به دکتر مراجعه کنید تا در صورتی که به سرطان مبتلا شده اید روند درمان سرطان شما با سرعت پیگیری شود.

 

خستگی مداوم از دیگر علائم مشترک در بین بسیاری از سرطان های رایج است. اگر به صورت مدام احساس خستگی می کنید و این خستگی از بدن شما خارج نمی شود، حتما مشکلی در بدن شما ایجاد شده است. دقت کنید که درمان سرطان باید در مراحل اولیه انجام شود و الا نمی تواند پاسخگو باشد؛ پس اگر خستگی مداوم مهمان همیشگی شماست هرچه سریعتر پیگیری کنید.

 

برامدگی در قسمت های مختلف به خصوص گردن و دست و پا نیز نمی تواند نشان دهنده موارد خوبی باشد. اگر این برامدگی ها نیز در بدن شما ایجاد شده بهتر است هرچه سریعتر رسیدگی کنید تا به سرطان تبدیل نشود. تغییرات پوستی نیز از جمله مواردی است که باید جدی گرفته شود. رنگ پوست و یا حتی زبری و نرمی پوست اگر با تغییرات مواجه شود باید مورد بررسی واقع شود تا به سرطان تبدیل نگردد.

 

 

1340 Groundbreaking Cancer Cell Treatment 1296x728 header 300x150 دارو های جدیدی برای درمان سرطان کشف شد

 

انواع درمان های سرطان

 

 

در علم پزشکی نوین راهکارهای مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد. البته بسته به نوع سرطان این درمان می تواند متفاوت باشد. روش های مختلفی که برای درمان این بیماری ارائه می شود عوارض جبران ناپذیری برای بدن انسان دارند و به همین علت است که افراد سرطانی تمایل چندانی به آن نشان نمی دهند. البته برخی از افراد مبتلا به سرطان نیز راه درمانی دیگری پیدا نمی کنند و به همین علت و بالاجبار به سراغ این درمان ها می روند.

یکی از راهکارهای طب نوین برای درمان سرطان، جراحی است. در جراحی باید بافت های سرطانی از بدن جدا شوند. البته این راهکار همواره و برای هر نوع از سرطان جوابگو نیست و در برخی موارد مثل برداشتن بخشی از پوست یا استخوان ، بسیار دردناک است.

پرتو درمانی نیز یکی از رایج ترین راهکارهای درمان سرطان به شمار می رود که از جمله آسیب رسان ترین موارد درمانی این بیماری است. البته با استفاده از پرتو درمانی افراد بسیار زیادی تا به حال روند درمانی را طی کرده و موفق به درمان شده اند اما به مرور زمان و در طول زمان عوارض بسیار زیادی را برای افراد به همراه دارد.

درمان های مختلف دیگری نیز برای سرطان وجود دارد که از جمله ان ها می توان به شیمی درمانی، ایمونوتراپی ، هورمون درمانی و پیوند سلول های بنیادی اشاره کرد که برخی از آن ها مضر و برخی دیگر با هزینه های گزافی همراه هستند. ناگفته نماند که در درمان سرطان با استفاده از پزشکی نوین، گاهی مواقع از روش های درمانی به صورت ترکیبی استفاده می شود تا نتایج بیشتر شوند.

 

 

درمان سرطان با مواد طبیعی

 

درمان طبیعی سرطان که عموم مردم از آن به عنوان درمان گیاهی سرطان یاد می کنند، در سال های اخیر با توجه بسیار زیاد عموم مردم جهان مواجه شده است. افراد مبتلا به سرطان های مختلف سعی می کنند شانس خود را برای درمان با این مواد امتحان کنند و جالب اینجاست که بسیاری از این افراد نشانه های خوبی از درمان کسب کرده اند.

 

بسته به نوع سرطان میزان استفاده از مواد گیاهی و طبیعی برای درمان این بیماری تفاوت دارد. البته درمان گیاهی نیاز به صبر و مداومت در مصرف دارد و شما باید بتوانید برای درمان خود صبور باشید! در حین درمان سرطان داشتن نشاط و تقویت روحیه موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

نکته قابل توجه در مورد درمان گیاهی این است که این نوع درمان هیچ گونه عوارض مقطعی و دراز مدت برای انسان ندارد و همین موضوع از مهمترین دلیل مردم جهان برای روی آوردن به این نوع درمان است. همچنین هزینه های درمان گیاهی سرطان به مراتب از درمان های موجود پایین تر است.

 

یکی از مهمترین درمان های اثبات شده سرطان، درمان این بیماری با استفاده از فراورده های زنبورعسل است. زنبور عسل و فراورده های این حشره خواص و کاربردهای فوق العاده ای دارند که درمان سرطان از جمله این خواص است. درمان سرطان با بره موم ، ژل رویال و حتی عسل در مجامع علمی دنیا به بحث گذاشته شده و تا حدودی به اثبات های تجربی رسیده است. از نظر عملی نیز بسیاری از مصرف کنندگان این فراورده ها به ویژه بره موم، پس از مصرف طولانی مدت در یک دوره یکساله، با بهبود و حتی درمان سرطان مواجه شده اند.

 

 

شیمی‌ درمانی

 

این روش درمانی از گسترش سلول‌های سرطانی پیشگیری نموده، رشد آن‌ها را متوقف کرده و یا سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد. این روش عوارضی هم دارد زیرا سلول‌های بدن که رشد سریع دارند را از بین می‌برد، مانند سلول‌های خون، دهان، سیستم گوارش و فولیکول‌های مو. حدود ۱۰۰ نوع داروی شیمی‌درمانی وجود دارد که پزشک با توجه به نوع سرطان شما بهترین آن را برایتان انتخاب می‌کند. می‌توانید آن را به‌صورت قرص، کپسول، کرم مالیدنی، تزریق و یا تزریق وریدی در خانه یا بیمارستان دریافت کنید.

 

 

تابش پرتو خارجی

 

این روش با ذرات پرانرژی (ذره تابی یا پروتون تابی) یا امواج (اشعه ایکس) به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند. در این روش مانند شیمی‌درمانی به سلول‌های بخشی از بدن حمله می‌کنند نه تمام قسمت‌ها. این پرتوها از یک دستگاه خارجی تابیده می‌شوند.

 

 

تابش داخلی

 

پزشکان این روش را براکی تابی می‌نامند. در این روش در محل تومورها ایمپلنت‌های رادیواکتیو که به اندازه دانه برنج است قرار می‌دهند. این امواج سلول‌های سرانی را از بین می‌برند. در این روش برای مدتی دارای امواج رادیواکتیو هستید بنابراین باید از تماس با دیگران خودداری کنید.

 

 

جراحی لاپاراسکوپی

 

هدف این روش همانند جراحی باز است: خارج کردن تومور و گره‌های لنفی در صورت نیاز. اما به‌جای یک برش بزرگ برش‌های کوچک انجام می‌شود. سپس یک لوله به همراه دوربین کوچک در یکی از برش‌ها قرار داده می‌شود تا پزشک درون بدن را ببیند، در برش‌های دیگر نیز لوازم وارد می‌شود. زمان ریکاوری این روش از جراحی باز کوتاه‌تر است.

 

cancer treatment9051291 300x150 دارو های جدیدی برای درمان سرطان کشف شد

 

هورمون درمانی‌

 

رشد بعضی سرطان‌ها بستگی به ترشح نوعی هورمون در بدن دارد مثل سرطان سینه در خانم‌ها. در‌مورد چنین سرطان‌هایی از هورمون درمانی استفاده می‌‌شود که در‌واقع از ترشح هورمونی که باعث رشد سرطان می‌شود، جلوگیری می‌کند مثلا برای زنان مبتلا به سرطان سینه داروهای ضداستروژنی تجویز می‌شود.

 

 

توفان سایتوکین چیست؟

 

در روش ایمنی درمانی خطر تجمع سلول‌های دفاعی بدن وجود دارد که اصطلاحا به آن توفان سایتوکین گفته می‌شود؛ به‌همین دلیل تا امروز روش پررنگی در درمان سرطان نبوده و فقط برای بیمارانی به کار رفته که سایر روش‌های درمانی کمکی به درمان بیماری آنها نکرده اما تحقیقات دکتر ریدل و همکارانش به روش‌های متعادل‌تری در ایمنی درمانی دست یافته است. دکتر ریدل می‌گوید: «این روش هم مانند سایر روش‌های درمانی مثل شیمی‌درمانی و پرتو درمانی به همه بیماران سرطانی کمک نخواهد کرد اما به نظر من، در آینده روش اصلی درمان سرطان خواهد بود.»

 

 

ایمنی درمانی چه می‌کند

ایمنی درمانی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند تا خودش وارد جنگ برای نابودی تومورهای سرطانی شود. سلول‌های سرطانی این توانایی را دارند که خودشان را از دید سیستم ایمنی بدن دور نگه دارند و در سکوت و خاموشی سلول‌های سالم بدن را هدف قرار دهند. ایمنی درمانی قدرت دید فراتری به سیستم‌ ایمنی بدن می‌دهد تا حتی سلول‌های سرطانی از دید او پنهان نمانند. روش کار به این شکل است که سلول‌های T را از بدن بیمار خارج می‌کنند. سلول‌های T نوعی گلبول سفید هستند که مهم‌ترین ابزار بدن برای مبارزه با بیماری‌های عفونی و سرطان محسوب می‌شوند.

بعد از خارج کردن این سلول‌ها، مهندسان ژنتیک وارد کار می‌شوند و با تغییری در سلول‌های T و اضافه کردن آنتی ژن مصنوعی، این سلول‌ها را مجهز به راداری می‌کنند تا قدرت پیدا کردن سلول‌های سرطانی را داشته باشد. سلول‌های سرطانی حاوی نوع خاصی پروتئین هستند که این رادار قدرت شناسایی آن را دارد. گلبول‌های سفید مجهز شده، دوباره وارد بدن می‌شوند تا به جنگ سلول‌های سرطانی بروند.