توصیه هایی درباره واکسن نوزادان

salamatmag (2)
ب

توصیه هایی در مورد واکسن نوزادان

salamatmag 2 14 300x150 توصیه هایی درباره واکسن نوزادان

در این مقاله در سلامت مگ به توصیه هایی درباره واکسن نوزادان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

چه کسانی باید واکسینه شوند؟

 

این واکسیناسیون برای کودکانی که خطر ابتالی آنها به این بیماری باالست توصیه میشود. این امر بیش از همه در مورد کودکانی صدق میکند که عضوی از خانواده آنها هپاتیت ب

دارد و یا از کشوری میآیند که هپاتیت ب در آنجا نسبت به سوئد شیوع بیشتری دارد. بیشتر شوراهای بهداری استانی به همه کودکان امکان واکسیناسیون در برابر هپاتیت ب را

میدهند

 

 

اهمیت واکسیناسیون

 

از آنجایی که برنامه های واکسیناسیون بسیار موفق بوده است به همین خاطر به آسانی بیماری های مرگباری مانند سیاه سرفه یا فلج اطفال را فراموش می کنیم. بسیاری از مادران تازه کار امروزی هرگز یک کودک مبتلا به فلج اطفال را ندیده اند. در حالی که در نسل های قبل احتمال بیماری فلج یا حتی مرگ در اثر ابتلا به فلج اطفال یک تهدید واقعی بوده است.

 

 

این واکسن چه مصونیتی ایجاد میکند

 

این واکسن بسیار موثر است و تقریبا همه کودکانی که واکسینه میشوند مصونیت خوبی بدست میآورند. احتماال این مصونیت در همه عمر باقی خواهد ماند.

 

 

چه زمانی این واکسن داده میشود

 

این واکسن معموال در سه نوبت داده میشود و انجام آن یا بهمراه دیگر واکسنها در دوران نوزادی در سه، پنج و دوازده ماهگی ویا براساس یک جدول زمانی فردی صورت میگیرد.

 

 

عوارض بعد از واکسن

 

همه واکسنها به نحوی بر روی کودک خردسال تاثیر می گذارند و باید چنین باشد چرا که همین گریه ها و تب کردن ها در اکثر موارد به خاطر تاثیر کردن واکسن می باشد، از اینرو در موارد تب خفیف یا گریه قابل کنترل نبایستی نگران شد .

در مورد تب بعد از واکسیناسیون می توان از قطره استامینوفن به تعداد ۲ برابر وزن کودک برحسب کیلوگرم استفاده کرد مثلا” برای کودک ۵ کیلویی ۱۰ قطره و برای کودک ۶ کیلویی ۱۲ قطره و به همین ترتیب. در صورت التهاب و قرمزی ناحیه تزریق از کمپرس سرد و در صورت التهاب و سفتی ناحیه تزریق از کمپرس گرم استفاده نمایید. البته در صورت آرام نشدن کودک مانند جیغ ممتد و گریه به مدت چند ساعت متوالی و یا تب بالای ۴۰ درجه بایستی حتما” به یک پزشک یا فرد تزریق کننده واکسن مراجعه کنند.در یک جمع بندی کلی هیچوقت نمیتوان فواید واکسیناسیون برای کودک را به خاطر عوارض ناچیز آن نادیده گرفت.

 

salamatmag 3 12 300x150 توصیه هایی درباره واکسن نوزادان

 

قطره خوراکی فلج اطفال

 

فلج اطفال یک بیماری حاد ویروسی است که می تواند منجر به فلج دائم دسته ای از عضلات بدن شود. برای جلوگیری از این بیماری ناتوان کننده و سخت، بهترین راه واکسیناسیون است. واکسن به صورت قطره خوراکی و با استفاده از ویروس ضعیف شده ساخته شده است.

 

 

واکسن سه گانه

 

این واکسن با استفاده از باکتری کشته شده سیاه سرفه و سموم باکتریهای دیفتری و کزاز ساخته می شود. دیفتری، کزاز و سیاه سرفه بیماری های خطرناکی هستند که می توانند موجب مرگ یا عوارض شدید شوند. عارضه این واکسن معمولا تب و بیقراری است که ممکن است تا چند روز ادامه یابد، در این صورت می توانید از پاشویه و استامینوفن برای کاهش تب در کودک استفاده کنید. اگر بعد از تزریق، تب ۴۰ درجه یا تشنج دیده شود حتما آنرا در نوبت های بعدی متذکر شوید تا از واکسن دو گانه اطفال استفاده شود.

 

 

واکسن هپاتیت B

 

این واکسن برای محافظت از بدن نوزادان در برابر بیماری هپاتیت B تجویز می شود. هپاتیت B خطر ابتلا به بیماری های کبدی را افزایش می دهد. این واکسن علاوه بر اینکه در بدو تولد به نوزادان تزریق می شود, بین ۱ تا ۲ ماهگی نیز باید تزریق شود.

 

واکسن PVC

 

واکسن PVC یکی دیگر از واکسن دو ماهگی نوزاد می باشد که بدن نوزاد را در برابر بیماری های ناشی از پنوموکوک واکسینه می کند. این بیماری ها ممکن است منجر به مشکلات دیگری نظیر مننژیت یا سرسام، ذات الریه یا سینه پهلو و عفونت گوش شوند.

 

 

چند راه برای آرام کردن نوزاد پس از تزریق واکسن

 

با نشان دادن اسباب بازی مورد علاقه اش، حواس او را پرت کنید.

برای کودک آرام آرام صحبت کنید و شعر بخوانید، مخصوصا نوزادان با صدای مادر آرامش لازم را کسب می کنند و درد ناشی از واکسن را فراموش می کنند.

در صورتی که او سیر است، می توانید پستانک در دهان او قرار دهید تا آرام شود.

 

salamatmag 1 14 300x150 توصیه هایی درباره واکسن نوزادان

 

توصیه هایی بعد از واکسن زدن

 

نوزادانی که تازه به دنیا آمده‌اند به دلیل بیماری‌های مختلف و باکتری‌ها و ویروس‌هایی که هر روز شکل جدیدی به خود می‌گیرند باید واکسینه شوند. اما شاید بسیاری از شما

ندانید که این واکسن‌ها دقیقا در چه سنی و برای مقابله با کدام بیماری‌ها به نوزاد زده می‌شوند. به همین دلیل ما نام انواع واکسن‌ها در سنین مختلف و مراقبت‌های پس از

واکسن‌زدن را از دکتر وحیده صباغی، متخصص کودکان و نوزادان، پرسیدیم.

دکتر وحیده صباغی ۷ واکسن ضروری و اولیه‌ای که هر کس در دوره شیرخواری و کودکی باید بزند به این ترتیب معرفی می‌کند:

۱- بدو تولد : واکسن سل (ب.ث.ژ)،‌واکسن سه‌گانه (دیفتری، کزاز، سیه‌سرفه)

۲- دو ماهگی: پنج‌گانه (دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، هپاتیت ب، هموفیلوس پنومونیه)- قطره خوراکی فلج اطفال

۳- چهار ماهگی: پنج‌گانه (دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، هپاتیت ب، هموفیلوس پنومونیه) – قطره خوراکی فلج اطفال- IPV (فلج اطفال تزریقی)

۴- شش ماهگی: پنج‌گانه (دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، هپاتیت ب، هموفیلوس پنومونیه) – فلج اطفال

۵- دوازده ماهگی: MMR (بر ای سرخک، سرخجه و اوریون )

۶- هجده ماهگی: سه‌گانه- فلج اطفال- MMR

۷- شش سالگی: سه‌گانه- فلج اطفال