راه های تمیز کردن اصولی جرم گوش ها

salamatmag (3)
ب

روش صحیح تمیز کردن گوش

salamatmag 3 8 300x150 راه های تمیز کردن اصولی جرم گوش ها

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های تمیز کردن اصولی جرم گوش ها می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

راه های تمیز کردن اصولی جرم گوش

 

جرم گوش زرد رنگ و چرب بوده و دارای حالت چسبندگی می باشد. وجود این جرم برای نرم نگه داشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی الزامی هست. بعلاوه این، اسیدیته این ترشحات مانع از رشد باکتری و قارچ خواهند شد.جرم گوش

 

بسیاری از اشخاص فکر می کنند باید گوش خود را تمیز بکنند، ولی پوست داخل کانال گوش به سمت خارج حرکت کرده است و قادر هست در مواقع لازم جرم خود را به بیرون بریزد.

پس هیچ نوع نیازی به تمیز کردن گوش به خصوص با گوش پاک کن نمی باشد.

تحقیقات نشان می دهند کودکانی که از گوش پاک کن استفاده کرده اند بیش از سایرین در معرض خطر پارگی پرده گوش قرار هستند

استفاده از گوش پاک کن باعث زیاد شدن شدن جرم در گوش، کم شنوایی و حتی آسیب به پرده گوش خواهد شد.

البته در بعضی از موارد، ترشح بیش از اندازه جرم گوش به خصوص در اشخاص مستعد موجب انسداد گوش و کاهش شنوایی شده است که در این صورت بایستی بیمار جهت شستشوی گوش و اقدامات لازم به پزشک مراجعه بکند.

 

 

خطرات گوش پاک کن

 

بر اثر فرو بردن جسم خارجی به داخل گوش، علاوه بر خطر آسیب رسانی به پرده گوش، امکان به وجود امدن خراش های ظریف میکروسکوپی در مجرای گوش هست.

در این صورت و با توجه به احتمال وجود میکروب و یا قارچ در سطح گوش، چنانچه فرد زمینه آلودگی را پیدا بکند، مبتلا به عفونت گوش می شود.

تحقیقات نشان داده است کودکانی که از گوش پاک کن استفاده کرده اند بیش از بقیه در معرض خطر پارگی پرده گوش هستند.

استفاده از گوش پاک کن با ضعیف شدن سیستم دفاعی گوش، موجب زیاد شدن خطر ابتلا به خشکی و خارش گوش خواهد شد.

 

salamatmag 2 8 300x150 راه های تمیز کردن اصولی جرم گوش ها

 

تمیز کردن گوش خارجی در خانه

 

بهترین روش توصیه شده جهت تمیز کردن گوش خارجی این هست که لاله گوش و قسمت بیرونی گوش خارجی را با استفاده از یک پارچه نخی نرم و مرطوب که به دور انگشت اشاره تان پیچیده اید تمیز کرده باشید، بدون آنکه انگشت خود را داخل مجرا برده اید.

هیچ گاه سوراخ گوش را با چیزی که قطورتر از انگشت کوچکتان هست تمیز نکنید. این بدین معنی هست که شما مجاز نیستید، بیشتر از یک سانتی متر از مجرای داخلی گوش را نظافت بکنید.

جرم گوش ترکیبی از دو ماده می باشد؛ یکی ماده موم مانندی هست که از گوش بیرون امده است و توسط غدد چربی بدن تولید شده تا پوست گوش را نرم نگه دارد و دیگری، سلول‌های مرده پوست که از پوست‌ریزی کانال گوش شما به وجود امده است. اگرچه به نظر نمی‌رسد که گوش‌ها خودشان را تمیز بکنند؛ اما گوش‌ها طوری طراحی شده که از طریق خارج کردن جرم گوش از کانال گوش، خودشان را تمیز بکنند.

در نتیجه زمانی که یک گوش‌پاک‌کن را داخل کانال گوش فرو برده اید، این امر فرآیند پوست‌ریزی طبیعی پوست را دچار مشکل می کند و در واقع باعث می‌شود که گوش شما جرم بیشتری تولید بکند. علاوه بر این، به مرور زمان، ممکن هست جرم گوش را دوباره به داخل کانال گوش برگردانده شود و یک مانع بزرگ ایجاد بکنید که تنها توسط پزشک متخصص از بین خواهد رفت.

با توجه به این نکات، به هیچ وجه از روش‌های دیگری مثل گوش‌پاک‌کن برای نظافت جرم گوش استفاده نکنید. Maria Suurna، استادیار رشته گلو و بینی کالج Weill Cornell Medical، می‌گوید وی بیمارانی دارد که از سنجاق‌سر و لوازم مشابه برای تمیز نگه داشتن جرم گوش استفاده می شود. علاوه بر این استفاده از این لوازم، فرآیند پوست‌ریزی طبیعی گوش را دچار مشکل میکند، بلکه به مرور زمان گوش‌هایتان را نیز مسدود خواهد کرد. همچنین استفاده از لوازم تیز در گوش ممکن هست پرده گوشتان را نیز پاره بکند.

یکی دیگر از روش‌های غلط برای تمیز کردن گوش استفاده از شمع برای آب کردن جرم گوش و سپس تمیز کردن آن با آب و سرنگ هست. Kim می‌گوید استفاده از این روش آسیب بیشتری به گوش وارد خواهد کرد. گرما امکان دارد پرده گوشتان را سوزانده و موم شمع ممکن هست در گوشتان گیر بکند و مشکلات جدی‌تری به وجود بیاورد. به نظر می‌رسد استفاده از آب برای تمیز کردن گوش راه درست و بی‌خطری هست؛ اما ممکن است آب در گوشتان و پشت جرم گوش گیر بکند یا جرم گوش به علت رطوبت، متورم بشود. با توجه به موارد بالا، جالب هست بدانید که یک روش درست و بی‌خطر برای تمیز نگه داشتن گوش موجود است. Kim می‌گوید قبل از رفتن به حمام، یک یا دو قطره آب‌اکسیژنه داخل گوش ریخته شود. آب‌اکسیژنه ماده چسبناک را در خود حل کرده و باعث شده است به هنگام حمام کردن، جرم گوش شسته بشود. اگر این کار را یک‌بار در ماه انجام بدهید، باعث می‌شود که کانال گوش باز مانده باشد. گاهی اوقات وجود پوست خشک در گوش باعث خواهد شد که جرم بیشتری تولید بشود. اگر فکر کرده اید پوست داخل گوش خشک هست، روزانه یک قطره روغن گلیسیرین داخل گوش بریزید تا پوست گوش مرطوب بشود.

با این همه اگر پرده گوش شما سوراخ هست یا قبلاً جراحی گوش انجام می دادید، هرگز از روش‌های گفته‌شده استفاده نکرده اید؛ زیرا ریختن آب‌اکسیژنه یا روغن گلیسیرین داخل گوش ممکن هست باعث عفونت یا سرگیجه بشود. به جای این روش‌ها بهتر هست از یک حوله کوچک برای تمیز کردن کانال گوش بیرونی استفاده بکنید.

توصیه می شود بیمار به مدت چند روز از قطره های روغنی مانند«گلیسیرین فنیکه» در داخل کانال گوش خود چکانده باشد. این قطره باعث نرم شدن جرم گوش خواهد شد و خارج کردن آن را آسان کرده است.یکی دیگر از روش های رایج برای خارج کردن جرم، شست و شوی کانال گوش با آب ولرم می باشد که البته در مبتلایان به سوراخ پرده ی گوش و دیابت نباید از این راه برای استفاده کرد.خارج کردن جرم گوش با قاشقک و ساکشن گوش نیز روش اثر گذاری است که توسط کارشناسان گوش و حلق و بینی انجام بشود. ساکشن دستگاهی هست که عملکردی مشابه جارو برقی دارد و ایجاد مکش خواهد کرد. میزان مکش دستگاه ساکشن گوش به اندازه ای هست که هیچ گونه آسیبی به پرده ی گوش وارد نخواهد کرد. در این روش سر ساکشن مخصوص گوش وارد گوش شده و دستگاه با کشیدن جرم گوش کانال گوش را تمیز می شود.

 

salamatmag 1 9 300x150 راه های تمیز کردن اصولی جرم گوش ها

 

استفاده از آب نمک برای شستشوی گوش

 

آب نمک را می توان برای شستشوی کانال گوش مورد استفاده قرار داد. این یک روش ساده و معمول برای پاک کردن جرم گوش در خانه می باشد. برای این کار می توانید از سرنگ استفاده بکنید و یا اینکه بدون سرنگ آن را انجام بدهید. آب نمک باعث نرم و متلاشی شدن جرم موجود در گوش و خروج آسان تر آن خواهد شد.