آیا تماشای بیش از حد تلویزیون برای کودکان خطر آفرین است

salamatmag (2)
ب

آیا تلوزیون دیدن به چشم کودک آسیب میزند ؟

salamatmag 2 30 300x150 آیا تماشای بیش از حد تلویزیون برای کودکان خطر آفرین است

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه آیا تماشای بیش از حد تلویزیون برای کودکان خطر آفرین است می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

فواید تماشا تلویزیون برای کودکان

 

تماشای وسایل دیجیتالی و تلویزیون در یادگیری حروف الفبا، آشنایی با حیات وحش و بالا رفتن اطلاعات عمومی کودکان بسیار می تواند مفید و موثر باشد.کودک از طریق این برنامه ها با شناخت فرهنگهای مختلف دید بهتری از دنیای پهناور اطراف خود پیدا خواهد کرد که اگر محتوای مطالب مثبت باشد سبب ارتقای سبک زندگی کودک می شود.

 

 

ورزش

بهترین راه برای تشویق بچه ها به ورزش، تلویزیون است. آنها را به تماشای ورزش های مختلف مثل تنیس، فوتبال، بیس بال و بسکتبال تشویق کنید. در مورد بازی، قوانین و سایر حقایق جالب در مورد ورزش با آنها صحبت کنید. اگر آنها علاقه مندی به هر کدام نشان دادند، آنها را تشویق به بازی یا ورزش مورد علاقه اش کنید.

 

 

یادگیری فرهنگ های مختلف

تلویزیون به شما اجازه می دهد تا در سراسر جهان سفر کنید بدون آنکه مجبور شوید از خانه خود بیرون بزنید. تلویزیون کودکان شما را به کشورهای مختلف می برد و به آنها در مورد فرهنگ های مختلف جهان می آموزد. با انتخاب مناسب برنامه ها، کودک شما قارد خواهید بود در مورد افراد، سنت ها، شیوه زندگی و نگرش آنها مسائل زیادی را به کودک تان یاد دهید.

 

آیا تلویزیون دیدن جز رفتارهای غلط کودکان است ؟ والدین محترم اگر می خواهید رفتارهای غلط کودکان را بهتر بشناسید به پست چگونه رفتار های غلط کودک مان را اصلاح کنیم مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

چه سنی برای کودکان مناسب تلویزیون دیدن است

 

مراکز معتبر مغز و اعصاب کودکان توصیه می کنند که کودکان زیر سه سال نباید به تماشای تلویزیون بنشینند، ویدئو یا کامپیوتر تشویق گردند. دوسال اول زندگی کودک برهه ای حیاتی و مهم در رشد مغزی و تکامل روحی او است و پزشکان توصیه می کنند در دوسال اول عمر تماشای وسایل دیجیتالی و تلویزیون بهتر است انجام نشود. وقتی کودک بزرگتر می شود، تماشای وسایل دیجیتالی و تلویزیون مانع رشد ذهنی کودک در تمرین ارتباط با دوستان، بازی های بدنی، مطالعه کتاب، صحبت با والدین و یادگیری روابط اجتماعی می شود. در تحقیق های متعدد گزارشاتی مبنی بر وجود اختلالت خواب در اثر تماشای وسایل دیجیتالی و تلویزیون وجود دارد. دکتر دیوید هیل نویسنده و متخصص کودکان در کتاب والدین مثبت با توجه به پژوهش های انجام شده تماشای تلویزیون را برای کودکان زیر دو سال خطرناک میدانند.

 

salamatmag 1 31 300x150 آیا تماشای بیش از حد تلویزیون برای کودکان خطر آفرین است

 

عوارض زیاد تلویزیون دیدن کودکان

 

وقتی کودک زمان طولانی بیشتر از چهار ساعت وقت خود را صرف تماشای وسایل دیجیتالی و تلویزیون می کند، به احتمال بیشتری مبتلا به افزایش وزن، چاقی و در نهایت بلوغ زودرس می شود.

نکته نگران کننده و بسیار مضر در تماشای وسایل دیجیتالی و تلویزیون این است که دیدن برنامه های خشن و ترسناک موجب تهییج احساسات خشونت بار در کودک شده و زمینه ساز انجام فعالیتهای خشن در کودک می شود. محققان دانشگاه کورنل دریافتند که رابطه اماری کافی بین تماشای تلویزیون در کودکان زیر سه سال و بیماری اوتیسم وجود دارد. این تحقیقات به این معنی نیست که دلیل ابتلا به اوتیسم پیدا شده است، اما تحقیقات نشان میدهد که تماشای تلویزیون می تواند باعث تحریک این بیماری در کودکان بشود.

 

تحقیقات در موسسه پزشکی کودکان در امریکا حاکی از آن است که تماشای تلویزیون در کودکی خطر ابتلای کودکان را به بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز در سالهای بعدی زندگی را بالا میبرد. دکتر دیمیتری کریستاکسی با تحقیق روی ٢٠٠٠ کودک ثابت کرد که کودکان به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، ده درصد بیشتر مبتلا به بیش فعالی شده اند. طبق تحقیقات دکتر دیمیتری، حرکت سریع و نور و نقطه ها در صفحه دیجیتالی تلویزیون باعث تحریکات شدید و سریع مغز می شود و این تحریکات باعث صدمه به مغز کودک و عوارض بعد از آن مانند کمبود توجه کودک در کتاب خواندن و درس خواندن می شود.

 

 

توصیه برای تماشای تلویزیون کودکان

 

کارشناسی که در پروژه تحقیقاتی Baby Einstein حضور داشته است می گوید، اگر والدین به کودکان خود اجازه تماشای تلویزیون را می دهند، بهتر است همراه آنها به تماشای تلویزیون بنشینند. حداقل می توانند به کودکان خود در فهمیدن موضوعات نامفهوم کمک به سزایی کنید.

 

اغلب کارشناسان و محققان بر این باور هستند که نباید به کودکان اجازه تماشای تلویزیون را داد. به طوریکه، مرکز مطالعات کودکان در آمریکا (AAP) اعلام کرده است، کودکان زیر دوسال به هیچ عنوان نباید تلویزیون نگاه کنند و کودکان بیشتر از دوسال هم بیشتر از یک یا دوساعت نباید تلوزیون نگاه کنند.

فردریک زیمرمن می گوید، از آنجا که کودکان ۱۲ ساعت در روز می خوابند، تماشای تلویزیون زمان هوشیاری آنها را کاهش می دهد. والدین می توانند به جای این کارها با کودکان خود حرف بزنند و مهارت های زبانی آنها را تقویت کنند. تعاملات اجتماعی و فیزیکی همچون تماس های چشمی، صحبت کردن، بازی های انگشتی مثل لی لی لی لی حوضک و خواندن کتاب به کودکان در پیشرفت مهارت های زبانی کودک کمک فراوانی کند.

 

اغلب کارشناسان در مورد مشکلات ناشی از تماشای تلویزیون در کودکان بسیار هشدار می دهند و از جمله باید به مشکل چاقی، کاهش توجه و پرخاشگری توجه کرد.