چگونه اعتیاد خود به تلفن همراه را ترک کنیم ؟

mobile-addiction-people-busy
ب

عوارض خطرناک اعتیاد به گوشی چیست ؟

mobile addiction people busy 300x150 چگونه اعتیاد خود به تلفن همراه را ترک کنیم ؟

 

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اینکه چگونه اعتیاد خود به تلفن همراه را ترک کنیم ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

هر چه بیشتر به سمت دنیای تکنولوژی می رویم و در این دهکده جهانی گشت و گذار می کنیم.عبارت دنیای مجازی بیشتر هویت خودش را از دست می دهد. به طوری که گاه کمیت حضور آدم ها در فضای سایبری از معاشرت در دنیای واقعی پیشی می گیرد و این دنیای مجازی است که برای کاربرها رنگ و بوی حقیقی می گیرد؛ تا جایی که تلفن های همراه را می توان جزء جدانشدنی انسان امروز دانست، وسیله ای که انقدر صاحبانش را در خود غرق می کند که دیگر اجازه و زمانی برای سایر فعالیت های لازم و روزمره به جا نمی گذارد.

 

احتمالا برای همه شما پیش آمده که با خانواده در یک خانه و زیر یک سقف باشید، اما به جای صدا کردن و گفت و گو با شخص مورد نظرتان در همان خانه و زیر همان سقف ترجیح داده اید تا با فرستادن پیغام در تلگرام و واتس آپ پیامتان را به او منتقل کنید یعنی انقدر به این وسیله کوچک توی دستتان وابسته شده اید که ترجیح می دهید ساده ترین حرفهای روزمره را هم در همین شبکه های اجتماعی رد و بدل کنید. اعتیاد و وابستگی به گوشی های هوشمند در چند سال گذشته به قدری در میانمان همه گیر شده که بخش زیادی از فعالیت های مفید روزانه ما را تحت الشعاع قرار داده است. گوشی های هوشمندی که نمی شود آنها را از زندگی حذف کرد ولی با رعایت برخی نکات می توان از وابستگی به آن کاست.

 

 

ساعت تان را کوک کنید

 

راهی که در ابتدا به ذهن می رسد این است که ساعات زمانی ای را که صرف وقت گذرانی با گوشی می کنید کم کنید. یکی از روش هایی که می شود از آن استفاده کرد این است که ساعت گوشی تان را روی زنگ بگذارید. به عنوان مثال طی یک قرارداد شخصی، برنامه ریزی روزانه داشته باشید، سعی کنید مطابق با آن شبانه روزتان را جلو ببرید و در راستای آن خودتان را در یک محدوده زمانی خاص مجاز به استفاده از گوشی همراه خود کنید.

 

 

به خودتان هدیه دهید

 

یکی از روش هایی که در کم کردن وابستگی به تلفن همراه موثر است و همیشه جواب می دهد، در نظر گرفتن هدیه و جایزه برای خودتان است. این راهکار روشی است که شاید پیش پا افتاده به نظر برسد؛ اما اثر گذار است به طور مثال در ازای هر تعداد ساعتی که در استفاده از گوشی صرفه جویی می کنید می توانید خودتان را به یک خرید ساده یا صرف یک وعده غذایی لذیذ مهمان کنید.

 

 

گوشی را به طور کامل حذف نکنید

 

سنگ بزرگ همیشه علامت نزدن است. برای همین اگر عزمتان را جزم کردید تا کمتر خودتان را در فضای مجازی غرق کنید آهسته و پیوسته این کار را انجام دهید . این ضرب المثل را فراموش نکنید که تب تند زود عرق می کند؛ پس این روش را از ذهنتان بیرون کنید که بخواهید یک باره به طور کلی گوشی را کنار بگذارید چون مدت زمان زیادی طول نمی کشد که قید تصمیم تان را می زنید و دوباره رویه قبلی را در پیش می گیرید. از طرف دیگر اینکه قطع کردن ناگهانی استفاده از گوشی باعث می شود که ناخودآگاه نگران و مضطرب باشید. بنابراین بهتر است که رفته رفته زمان استفاده را کم کنید به عنوان مثال اوایل روزی نیم ساعت، روزهای بعد روزی یک ساعت و بیشتر و همین طور پیش بروید

 

 

گوشی را از خودتان دور کنید

 

اگر در محل کار یا در خانه هستید سعی کنید موبایل را جایی بگذارید که جلوی چشم و در زاویه دید شما نباشد یا ترجیحا آن را روی حالت سایلنت بگذارید تا صدای پیام های پرشماری که مدام به تلگرام واتس آپ و … می آید شما را وسوسه  و در نهایت حواستان را از کار، مطالعه یا معاشرتی که دارید پرت نکند.

 

childrens health affected due to technology addiction reviewmantra 600x360 300x180 چگونه اعتیاد خود به تلفن همراه را ترک کنیم ؟

 

به کوه بروید

 

یکی دیگر از کارهایی که می توان برای  ترک اعتیاد به موبایل انجام داد رفتن به کوه و کمر برای تفریح است. یعنی مکان ها و مناطقی که به خاطر بکر بودنشان سرویس های مخابراتی و اینترنت جواب گو نیست برای همین هم خواه ناخواه استفاده از گوشی  برای شما امکان پذیر نیست. اما اگر به سراغ این روش رفتید برای اینکه سایر دوستان و آشناها را از نگرانی در بیاورید بد نیست که پیش از سفر در همان شبکه های اجتماعی که عضو هستید به آنها اطلاع رسانی کنید تا همگی باهم آسوده خاطر باشید.

 

 

افکارتان را تغییر دهید

 

تغییر فکر شما باعث تغییر احساسات و رفتارهای شما می شود. به عبارت دیگر اگر فکر خودتان را در مورد استفاده از تلفن همراه عوض کنید می توانید احساس راحتی کنید و کمتر از آن استفاده کنید.  برای همین هر بار وقتی این فکر به سرتان زد که بیشتر از حد مجاز موبایل را چک کنید، پیش از اینکه وارد عمل شوید این را در نظر بگیرید که آیا واقعا چک کردن پیام های فان یک کانال تلگرامی یا یک صفحه در اینستاگرام در فاصله های زمانی کوتاه تا چه اندازه ضروری است؟ یا اگر کمی دیرتر به سراغ آنها بروید چه اتفاق خاصی در دنیای شما خواهد افتاد؟

 

 

به فکر گزینه های مناسب تر باشید

 

اولین کاری که در این مرحله باید انجام دهید این است که محرکها را بشناسید، یعنی چیزهایی که شما را به این موضوع سوق می دهند تا مدام زمان خود را با گوشی بگذرانید. وقتی این محرکها را شناختید به فکر گزینه های جایگزین مناسب باشید یعنی چیزهایی که می تواند همان نیازها را برای شما برطرف کند. به عنوان مثال اگر زمان زیادی را در گروه های مختلف مجازی می گذرانید چون تمایل بیشتری برای داشتن ارتباط اجتماعی دارید؛ بهتر است این زمان را صرف رابطه ها و گپ وگفت های حضوری و چهره به چهر با دوستان خود کنید.

 

 

سفر بدون تلفن همراه

 

بعضی از متخصصان، یک سفر به مدت ۳ روز بدون تلفن را برای شما پیشنهاد می کنند. این کارمی تواند به شما کمک کند به عادت های بد درمورد گوشی خود پشت پا زده و چیزهای تازه و سالم تری را به جای آن پیدا کنید. شما اگر می خواهید بعد از این سفر، تصمیمی دوباره برای استفاده از تلفن همراه خود بگیرید، می توانید راه خود را کمی آسانتر کنید، به طور مثال فقط تماس ها و متون مهم را آن هم فقط در زمانهای خاص چک کرده و سپس کم کم برای چیزهای دیگر این کار را تکرار کنید.

 

 

گوشی هوشمند خود را  تبدیل به یک گوشی معمولی کنید.

 

اگر وسوسه داشتن یک کامپیوتر جیبی زیاده از حد است، یک تلفن همراه  ساده که تنها می تواند تماس بگیرد و پیامک ارسال و دریافت کند بخرید، ممکن است یک راه حل مناسب باشد. این گوشی نمی تواند برنامه ها را دانلود کند و یا به اینترنت دسترسی پیدا کند، اما بسیار ارزان تر است و ممکن است تنها چیزی باشد که شما را رها می کند.

 

 

هزینه فرصت های از دست رفته را حساب کنید

 

وقتی شما زمان زیادی از وقت خود را برای گشت و گذار در پیج های مختلف اینستاگرام می گذرانید یا مدام پیام های کانال های تلگرامی را از یک گروه به گروه دیگر می فرستید به این فکر بروید که در عوض صرف کردن این زمان چه کارهای دیگر می توانستید انجام بدهید. از گپ و گفت با اعضای خانواده گرفته تا لذت دیدن یک فیلم خوب یا رفتن به یک کلاس هنری و غیره …

 

 

عادت های جدید را کشف کنید

 

آدم ها به دلایل مختلفی سراغ گوشی می روند که می تواند شامل بازی کردن، پیام فرستادن یا تماس های تلفنی باشد که در این میان بعضی از آنها عادت های ضروری است؛ مثل رد و بدل کردن  ایمیل ها و تماس های کاری اما در این میان می شود عادت هایی را پیدا کرد که چندان ضروری نیست و می شود برای آن جایگزین در نظرگرفت؛ مثل بازی های موبایلی که برای جایگزین آنها می شود سراغ بازی های رومیزی و دست جمعی رفت.

 

 

psychguides shutterstock182518145 students on their phones feature image 300x225 چگونه اعتیاد خود به تلفن همراه را ترک کنیم ؟

 

نشانه های اعتیاد به گوشی

 

شما برای کسی که در همان اتاق کنار شما هست، پیامک می‌فرستید.

 

تلفن را همه جا به دنبال خود می برید، حتی به رخت ‌خواب هنگام خواب.

 

نمی ‌توانید شماره تلفن هیچ از کسانی را که دوست دارید، به خاطر بسپارید.

 

همراه با گوشی تلفن ‌تان می‌ خوابید.

 

شما نمی‌دانید که تلفن همراه تان چطور خاموش می‌شود.

 

عزت‌ نفس شما بستگی به این دارد که چه مقدار توجه یا لایک دریافت کرده باشید.

 

بیشتر از طریق اپ عکس گوشی خود به جهان نگاه می کنید تا با چشمانی که زیر ابروان‌ شما قرار دارد.

 

اگر تلفن شما خارج از دید شما باشد، دچار سر در گمی می‌شوید.

 

ترجیح می‌دهید دیر کنید، تا بدون گوشی به جلسه و یا مهمانی بروید.

 

شما نمی توانید سرتان را از صفحه نمایش گوشی همراه ‌تان برگردانید، حتی اگر یک فیلم یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما در حال پخش باشد.

 

 

راه های ترک اعتیاد به گوشی

 

برای خودتان محدودیت بگذارید

 

برنامه ای برای خودتان بریزید که میزان استفاده تلفن تان را مدیریت کنید. مثلا تا یک ساعت بعد از بیدار شدن، از گوشی‌تان استفاده نکنید. یا موقع شام و یا تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه‌ تان گوشی را خاموش یا سایلنت کنید. این که چه مقدار زمان را بدون گوشی خود سپری می‌کنید خیلی مهم نیست؛ مهم این است که چنین برنامه زمانی را مشخص کنید.

 

 

بی ‌خیال باشید

 

فکر می‌کنید که باید به همه تماس‌ها و ایمیل‌ها و پیامک‌ها جواب بدهید؟ اجازه بدهید بعضی از تماس‌ها به صندوق صوتی‌تان برود و بعضی از ایمیل‌ها را به عنوان نخوانده علامت گذاری کنید تا سر فرصت به سراغ آن ها بروید و ان ها را بخوانید. به تدریج مقدار زمانی را که صبر می‌کنید که در موقع مناسب پاسخ بدهید، افزایش دهید.

 

 

به احساسات تان توجه کنید

 

زمانی که به سراغ گوشی همراه تان می‌روید به احساس‌ تان توجه کنید. شناسائی وضعیت هیجانی‌تان، به شما این را نشان می دهد که چرا شما به سرغ تلفن همراه تان رفته ‌اید. آیا خسته ‌اید؟ دچار استرس و یا اضطراب هستید ؟ شاید هم احساس تنهایی می‌کنید. اگر دلایل احساسی رفتن به سمت گوشی را بیابید احتمالا می توانید راه‌های جایگزین بهتری برای آن پیدا کنید.

 

 

یک جانشین پیدا کنید

 

موبایل ها به مهم‌ترین راهی تبدیل شده‌اند که آدم‌ها می‌توانند خودشان را تسکین دهند و آرام کنند. اگر تمایل شما به استفاده از گوشی همراه برای ایجاد نوعی آرامش در زندگی ‌تان زیاد است، به راه‌های جایگزین دیگری فکر کنید. اگر به دلیل این که خسته یا به‌ هم‌ ریخته هستید به سرغ گوشی همراه تان می‌روید، بهتر است که روش‌های تن‌ آرامی Relaxation و تمرکز و حضور ذهن Mindfulness را تمرین کنید که به شما کمک می‌کنند که ارتباط بهتری با بدن و دنیای اطراف خود برقرار کنید، آرامش ‌تان را حفظ کنید و رابطه خود را با محیط اطراف خود تنظیم کنید. در حالی که استفاده زیاد از تلفن های همراه بیشتر به قطع این ارتباط و فرار از زندگی کمک می‌کنند.

 

این که بخواهید یک سم ‌زدایی کامل دیجیتال انجام بدهید و یا خیلی ساده، کمتر از گوشی استفاده کنید به خود شما بستگی دارد. نگاهی صادقانه به وابستگی خود به فناوری روز بیندازید و راه‌هایی برای کاهش این وابستگی پیدا کنید. خلاص شدن از آن صفحه نمایش کوچک، حتی به مقدار خیلی کم، به شما کمک می کند که یک زندگی عادی روزانه را تجربه کنید.