تاثیرات مخرب دعوای والدین بر رفتارهای کودکان

salamatmag (2)
ب

تاثیر دعوا والدین بر آینده کودکان

salamatmag 2 60 300x150 تاثیرات مخرب دعوای والدین بر رفتارهای کودکان

 

در این مقاله در سلامت مگ به تاثیرات مخرب دعوای والدین بر رفتارهای کودکان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

اکثر والدین به این مساله واقف می باشند که دعوا مقابل چشمان کودکانشان کار نادرست و ناشایستی هست اما در اکثر مواقع والدین به این مساله توجهی ندارند و جلوی فرزندان خود با یکدیگر دعوا می کنند. در زندگی زناشویی عوامل زیادی وجود دارند که باعث بروز اختلاف میان زوجین شده است.

 

 

خیلی از زوجین فکر می کنند که دعوا هر از گاه باعـث می شود اختـلافات از بین برود و رابطه بهتر شود. اما به چه قیمتی؟ به قیمت فرزندان؟ این دعواها و جار و جنجال ها بر رشد ما چه تاثیری می تواند داشته باشد؟

 

بیشتر بچه ها متوجه ناسازگاری ها و تعارضات پدر و مادر شده اند و اگر بطور مداوم شاهد زد و خورد آنها نیز باشند، نشانه هایی از پریشانی و ناراحتی های فیزیکی و احساسی از خود نشان خواهند داد.

 

بعضی از تحقیقات نشان داده اس که: بچه ها حتی از شش ماهگی نسبت به استرس، صداهایی که در اطراف خود شنیده اند و برخوردها و منازعات پرخاشگرایانه واکنش نشان می دهند

 

مشاجره والدین و آسیب روانی فرزندان

دعوای پدر و مادر باعث شده تا فرزندان در برابر استرس بسیار ضعیف نشان بدهند و همین امر باعث شده تا سلامت روانی آن ها تحت تاثیر قرار بگیرد. طبق پژوهش ها انجام شده توسط محققان دعوای میان پدر و مادر که منجر به طلاق آن ها شود باعث می شود تا فرزندان از مشکلات روانی رنجیده شوند و در خوشبختی آینده آن ها تاثیر منفی گذاشته باشد.

 

براساس تحقیقات، بچه هایی که در معرض منازعات زیاد، مداوم و طولانی مدت والدین خود قرار می‌گیرند، می‌توانند به انسان ها تهاجمی، متخاصم و خشن بدل بشوند. در مواقعی نیز تاثیر مشاجره والدین بر فرزند به صورت کاهش اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی بروز خواهد کرد که در برخی از کودکان می‌تواند حتی تبدیل به روحیه خودکشی بشود. علاوه بر این، عملکرد تحصیلی کودک در نتیجه مشاجرات والدین آسیب می‌بیند که همین امر بر پرورش مهارت‌های عاطفی و اجتماعی وی نیز اثر بگذارد.

 

کارشناسان معتقدند که کودکان در همه سنین تحت تاثیر نزاع‌های میان والدین قرار خواهند گرفت و روابط میان والدین یکی از قویترین تاثیرات را در بهداشت روانی طولانی مدت، خوشبختی و شانس زندگی کودکان در آینده دارند. از سوی دیگر اگر فرزندان شاهد وقایع ناراحت کننده و به خصوصا دعوای پدر و مادرشان بوده باشند در طول زمان خوش بینی خود را در مورد جهان و توانایی‌های خود را برای به دست آوردن هماهنگی و عشق از دست خواهند داد

 

salamatmag 1 65 300x150 تاثیرات مخرب دعوای والدین بر رفتارهای کودکان

 

تاثیرات طولانی مدت

 

الگوهای رفتاری ناسازگار در بچه ها زمانی شکل خواهد گرفت که می خواهند خود را با دعواها و مشاجرات پدر و مادر تطبیق دهند. آنها گریه می کنند، علائمی از ترس نشان خواهند داد، در دعوای والدین دخالت می کنند و فرار خواهند کرد.

 

بچه ها امکان دارد حساس و مضطرب بشوند. این خصوصیات رفتاری می تواند تاثیر بسیار هنگفتی بر اعتماد به نفس، تصویر نفس و عزت نفس آنها بگذارد وقتی الگوهای احساسی منفی از زمان کودکی در آنها شکل بگیرد، اصلاح و تغییر آنها بسیار سخت شده و در زندگی آینده آنها خطرساز خواهد بود.

اگر کودکان بطور مداوم شاهد این دعواها باشند، به خصوص در محیط خانه، این رفتارها را تقلید کرده و در بازی با دوستانشان و در موقعیت های دیگر مثل همان را اجرا خواهند کرد. مدل سازی از رفتارهای والدین، پدیده ای رشدی هست که اگر دعوا کانون آن باشد، تاثیراتی بسیار منفی خواهد داشت.

 

شواهد تجربی از پدر و مادر که با آنها کار کرده ام من را به این باور رسانده اند که اکثر والدین از مشاجرات لفظی درحضور فرزندان خود پرهیز می کنند. بیشتر والدین از تاثیر احتمالی این مشاجرات بر روی فرزندانشان اگاه هستند و سعی می کنند آن را در اتاقی دیگر و دور از فرزندانشان انجام بدهند.

 

والدین بیشتر سعی می کنند حرفها و مشاجراتشان را شب ها بعد از اینکه بچه ها به خواب رفتند انجامب دهند تا خطر شنیده شدن آنها توسط بچه ها و ناراحت شدن آنها کمتر بشود. توصیه می شود که اگر والدین بتوانند احساسات خود را کنترل کنند، بهتر هست مخالفت ها و ناسازگاری های خود را به تعویق بیندازند تا محیط و زمانی مناسب برای خالی کردن آنها پیدا بکنند. بهتر است این مشاجرات در محلی به غیر از خانه انجام بشود، پارک یا سایر محیط هایی که بچه ها در آن حضور نداشته باشند، مناسب تر هست.

 

اما برای بسیاری از والدین دور نگه داشتن مشاجرات از خانه، غیرممکن می باشد. خلق و خو به سرعت عوض شده و قبل از اینکه حتی خودتان هم متوجه شوید، دعوا را به راه اندازید.