بیماری پارکینسون چیست و چه علائمی دارد ؟

salamatmag (2)
ب

بیماری پارکینسون چیست ؟

salamatmag 2 24 300x150 بیماری پارکینسون چیست و چه علائمی دارد ؟

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه بیماری پارکینسون چیست و چه علائمی دارد ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

بیماری پارکینسون چیست ؟

 

بیماری پارکینسون (Parkinson’s Disease) یا PD، بیماری عصبی‌ است که بیشتر با لرزش در یکی از دست‌ها شروع شده و با عدم حفظ تعادل، کندی حرکات و سفتی عضلات در بدن خود را نمایان می کند و تعادل و سخن‌وری را مورد هدف قرار می‌دهد. این بیماری اغلب در سنین پیری در بدن بروز می‌کند ولی بعضا برخی از جوانان نیز به آن مبتلا می‌شوند. علت نامگذاری این بیماری به این اسم این بود که برای اولین بار این بیماری توسط دانشمند بریتانیایی دکتر جیمز پارکینسون (James Parkinson) در سال ۱۸۱۷ میلادی کشف شد و بنابراین نام این بیماری به نام او ثبت شد. دکتر جیمز، خود نام این بیماری را فلج لرزان نامید.

 

 

علل بیماری پارکینسون

 

این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح کننده ماده‌ای به نام دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی است اتفاق می افتد. دوپامین ماده فعال کننده‌ای است که تنظیم حرکت را به عهده می‌گیرد. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در عقده‌های قاعده‌ای مغز، سبب بروز علائمی همچون ترمور (ترمور به معنای لرزش بدون علت مشخص یا لرزش حرکت ریتمیک و غیر ارادی عضلات می‌باشد)، سفتی عضلات و کندی حرکات می‌شود.

 

استرس، مصرف داروهایی نظیر فنوتیازین‌ها، آسیب مغزی، تومورها، آنسفالیت پس از آنفلوانزا، عفونت با ویروس‌های دارای رشد آهسته یا مسمومیت با مونواكسیدكربن (احتمالاً) می‌تواند علت بروز پارکینسون باشد.

 

بیماری پارکینسون در بسیاری از مبتلایان به صورت مستقیم با وراثت در ارتباط نیست؛ اما محققان تعدادی از ژن‌های دخیل در این بیماری را در تعدادی از خانواده‌ها شناسایی کرده‌اند. این به این معنی است که اگر والدین شما مبتلا به بیماری پارکینسون هستند، احتمال ایجاد این بیماری در شما کمی افزایش می یابد.

 

 

علائم اولیه پیدایش بیماری پارکینسون

 

علائم اولیه پارکینسون ممکن است ناچیز باشند و می‌توانند با علائم بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته شوند. این علائم عبارتند از:

 

لرزش ملایم انگشت، دست، پا، یا سفتی لب

دشواری در راه رفتن

دشواری در بلند شدن از صندلی

دست خط ناخوانا و ریز

وضعیت قوزدار

ثابت و بی احساس شدن چهره

 

salamatmag 3 24 300x150 بیماری پارکینسون چیست و چه علائمی دارد ؟

 

بیماری پارکینسون با افسردگی همراه است

 

بر اساس پژوهش های سال ۲۰۰۹ ، حدود ۴۰-۳۰% افراد مبتلا به پارکینسون ، به افسردگی هم مبتلا می شوند. از آنجایی که بیماران مبتلا به پارکینسون ، با مشکلات حرکتی عدم تعادل و ترس از نشستن بر روی صندلی چرخ‌دار زندگی می‌کنند ، این افکار و استرس‌ها ، بیماران را با مشکلاتی مانند افسردگی روبرو می‌کند.

 

 

افزایش دهنده خطر ابتلا به پارکینسون

 

گرچه عوامل افزایش خطر ناشناخته است و تحقیقات آکادمی در کتاب‌های مرجع ذکر نشده است ولی در چند سال اخیر پژوهشگران مختلف احتمال تاثیر موارد زیر را نشان می‌دهد

 

حشره كش‌ها خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند

احتمال ابتلا به این بیماری در افراد مبتلا به دیابت نوع دو بیشتر است.

مصرف چربی‌های اشباع نشده

کمبود اسید فولیک

رژیم غذایی مدیترانه‌ای كه شامل انواع سبزی، میوه و حبوبات است خطر ابتلا به بیماری پاركسیون را كاهش می‌دهد.

 

 

مواد غذایی پیشگیری کننده از پارکینسون

 

داشتن رژیم غذایی متعادل، با کلسیم و ویتامین D برای استحکام استخوان حائز اهمیت فراوانی دارد. اگر چه پروتئین می‌تواند با لوودوپا تداخل داشته باشد، شما می‌توانید با مصرف دارو حدود یک ساعت و نیم قبل از صرف غذا از این مشکل جلوگیری کنید. اگر شما حالت تهوع دارید، دارو خود را با کلوچه یا زنجبیل بخورید. داشتن یک رژیم غذایی با فیبر بالا با مقدار زیادی مایعات می‌تواند از یبوست پسشگیری کند.

 

salamatmag 1 24 300x150 بیماری پارکینسون چیست و چه علائمی دارد ؟

 

راه های درمان پارکینسون

 

پارکینسون پیش رونده و در مواقعی غیر قابل درمان است اما همانند قربانی‌هایش خیلی آرام حرکت می‌کند. این بیماری درمان قطعی و کامل ندارد اما داروهایی مثلاً لوودوپا (levodopa) آمانتادین، بی‌پریدن و سلژیلین در درمان آن تجویز می‌شود و بعضی وقت ها از جراحی نیز استفاده می‌شود. البته نقش کاردرمانی و فیزیوتراپی در این زمینه بسیار زیاد است زیرا مانع پیشرفت بیماری و محدودیت عملکرد می‌شود. پژوهش های جدید نشان می‌دهد، خوردن مواد غذایی حاوی نیکوتین مانند فلفل و گوجه فرنگی به کاهش پارکینسون منجر می‌شود.

 

پژوهش گران به این نتیجه رسیده اند که مصرف سبزیجات به طور کلی بر روی خطر ابتلاء به بیماری پارکینسون تأثیر نمی‌گذارد، اما مصرف سولاناسه خوراکی -خانواده گیاه گلدار با بعضی از گونه‌های تولید غذاهایی که منابع خوراکی از نیکوتین هستند- خطر ابتلاء به بیماری پارکینسون را کاهش داده است. این تحقیقات همچنین نشان داد که فلفل در کاهش بیماری پارکینسون قوی‌تر عمل کرده است. در این مورد سیگار و قلیان که منبع سرشار از نیکوتین هستند کمک قابل توجهی برای پیشگیری از این بیماری می‌کنند؛ ولی به دلیل خطر ابتلاء به بیماری‌های خطرناک دیگر که توسط سیگار و قلیان در بدن ایجاد می‌شود، استفاده از این دخانیات اصلا درست نیست.

 

به تازگی پزشکان بیمارستان مک لین آمریکا با استفاده از داروهای درمان مالاریا، موفق به توقف بیماری پیشرونده پارکینسون شدند. این تحقیقات نشان می‌دهد که مغز دارای یک گیرنده پروتئینی به نام Nurr1 است که از سلول‌های دوپامین محافظت می‌کند. دو مورد از داروهای درمان مالاریا که به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده است، این گیرنده پروتئینی را مورد هدف قرار می‌دهد. در واقع جسم سیاه پیام‌های عصبی را از طریق نخاع به عضلات مختلف بدن می فرستد و این فرایند از طریق ماده شیمیایی دوپامین صورت می‌گیرد. استفاده از این داروها فرایند انتقال پیام عصبی به عضلات را آسان تر می  کند.