با بیماری های دهانه رحم بیشتر آشنا شوید

salamatmag (4)
ب

بیماری های خطرناک دهانه رحم

salamatmag 4 8 300x150 با بیماری های دهانه رحم بیشتر آشنا شوید

 

در این مقاله در سلامت مگ با بیماری های دهانه رحم بیشتر آشنا شوید می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

سرویسیت یا التهاب دهانه رحم

 

جزو شایع ترین بیماری های زنانه می باشد. در این بیماری به علت وجود بیماری های قارچی یا باکتریایی، دهانه رحم دچار التهاب شده و معمولا بیماران با شکایت ترشحات بدبود و چرکی و بعضا هم با درد در ناحیه کمر و شکم به پزشک مراجعه خواهند کرد و در معاینه، تورم، قرمزی و گاهی هم زخمی به شکل ضایعه ای مخملی شکل دیده شده است.

شایع ترین میکروبی که باعث زخم دهانه رحم شده است، میکروبی به نام کلامیدیاست. کشت این میکروب در آزمایشگاه مشکل هست و بیماری با علائم بالینی و مشاهده تشخیص داده می شود. برای درمان زخم های دهانه رحم باید از تجویز داروهای خوراکی و موضعی استفاده بکنید. بیماران باید دقت بکنند تا طول مدت درمان ۱۰ روزه را رعایت بکنند.

متخصصان زنان توصیه می کنند همه خانم ها حتی اگر مشکلی هم ندارند، بعد از ازدواج هر ۶ ماه یا هر سال یک بار به پزشک مراجعه بکنند تا دهانه رحم شان معاینه و مشاهده بشود.

 

 

پولیپ دهانه رحم

 

پولیپ ها ضایعاتی می باشند که در ۹۵ درصد موارد خوش خیم اند. این ضایعات در حفره رحم یا در دهانه رحم (پولیپ آندوسرویکس) می باشند. پولیپ های دهانه رحم به صورت ضایعات قرمز رنگ، ظریف و معمولا کوچک در حد چند میلیمتر تا ۲-۱ سانتیمتر می باشند که در معاینه مثل یک گوشت اضافه با پایه ای به دهانه رحم وصل شده اند.

پولیپ ها اکثرا علامتی برای بیمار ایجاد نکرده اند ولی ممکن هست باعث لکه بینی های نامرتب بعد از رابطه زناشویی یا بعد از استفاده از داروهای واژینال بشوند. پولیپ ها زائده ای اضافه یا غیرطبیعی می باشند که بهتر است در صورت مشاهده در دهانه رحم برداشته و برای آسیب شناسی به آزمایشگاه فرستاده بشوند تا از نظر سلولی بررسی بشوند.

در زن های جوان کمتر از ۴۰ سال، می توان به صورت سرپایی در مطب بدون نیاز به بی حسی و بدون درد پولیپ ها را برداشت ولی در خانم هایی که نزدیک به سن یائسگی و بعد از آن می باشند، باید حفره رحم با سونوگرافی بررسی بشود و برداشتن پولیپ همراه با کورتاژ داخل رحمی باشد تا پولیپ کاملا خارج بشود و احتمال عود نیز کمتر بوده باشد.

 

salamatmag 3 59 300x150 با بیماری های دهانه رحم بیشتر آشنا شوید

 

سرطان دهانه رحم

 

سرطان دهانه رحم ناشی از تغییرات غیرطبیعی سلولی هست. این بیماری در افراد جوان به ندرت دیده شده و با افزایش سن احتمال ابتلا بالا خواهد رفت. سرطان دهانه رحم جزو سرطان هایی است که اگر خانم ها مراقبت های سالانه و پاپ اسمیر را به موقع انجام بدهند، تشخیص زودهنگام و درمان موفقیت آمیز خواهد شد. این بیماری ممکن هست هیچ علامتی نداشته باشد و پزشک ضایعه ای را اتفاقی ببیند و با نمونه گیری وجود سرطان ثابت بشود.

وجود لکه بینی، به خصوص پس از رابطه زناشویی یا استفاده از داروهای واژینال علامت هشدار دهنده ای هست و این مشکل گرچه در سرویسیت یا پولیپ ها نیز ممکن هست دیده شود ولی در این مواقع باید به سرطان گردن رحم شک کرد، مگر اینکه خلاف آن ثابت بشود. بهتر است خانم ها بعد از رابطه زناشویی با یک دستمال سفید بدن خود را پاک بکنند تا در صورت وجود خون در واژن از آن با خبر بشوند.

ضایعات سرطانی دهانه رحم در مراحل پیشرفته معمولا به شکل گل کلمی می باشند. اگر سرطان در مراحل اولیه باشد، می توان با جراحی آن را درمان کرد ولی در مراحل پیشرفته به تخلیه اعضای مجاور دهانه رحم و رادیوتراپی نیاز هست. این سرطان در همه جای دنیا و کشور ما شایع شده است و یکی از علل اصلی آن وجود ویروسی به نام پاپیلومای انسانی می باشد که ثابت شده بعضی از انواع پرخطر این ویروس با سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی را دارند

 

 

مهم‌ترین بیماری های رحم در زنان

 

 

فیبروئید

 

فیبروئیدها توده‌های خوش خیم (غیرسرطانی) در دیواره رحم می باشند. این توده‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ بوده باشد.

 

 

آندومتریوز‌

 

در انسان های مبتلا به آندومتریوز ، بافت لایه داخلی رحم در سایر بخش‌های بدن (به‌طور معمول در شکم) رشد کرده است. این موضوع باعث تشکیل بافت اسکار در اطراف اندام‌های بدن خواهد شد.

 

 

هایپرپلازی آندومتر

 

در بیماری هایپرپلازی آندومتر ، دیواره رحم یا همان آندومتر، بر اثر رشد و تکثیر بیش از حد، ضخیم شده و باعث خونریزی غیرطبیعی از رحم خواهد شد. هر چند هایپرپلازی آندومتر یک بیماری غیر سرطانی هست، اما می‌تواند منجر به سرطان بشود.

 

 

کیست تخمدان

 

کیست تخمدان کیسه‌های ریز و پر از مایعی می باشد که در بیشتر مواقع بدخیم نیست.

 

salamatmag 1 67 300x150 با بیماری های دهانه رحم بیشتر آشنا شوید

 

بیماری التهابی لگن

 

این بیماری، بر اثر عفونت یک یا چند اندام لگنی از جمله رحم، دهانه رحم و لوله‌های فالوپ ایجاد خواهد شد. در بیماری التهابی لگن، باکتری‌ها یا سایر موجودات بیماریزا وارد دهانه رحم شده اند و از آن طریق، در قسمت‌های بالایی بدن و اندام‌های لگنی تکثیر می شوند.

 

 

درد شدید پریود

 

بعضی از خانم‌ها درد و گرفتگی‌های شدیدی قبل از پریود و هنگام پریود تجربه می‌کنند. به این دردها، دیسمنوره گفته شده است.

 

 

خونریزی شدید هنگام پریود

 

در این موارد، خونریزی پریود بیش از حالت معمول هست. این خونریزی‌ها می‌توانند در زمان طولانی‌تری از حالت نرمال، ادامه یابد.