بیماری سیاه سرفه چیست

salamatmag (3)
ب

سیاه سرفه چیست ؟

salamatmag 3 25 بیماری سیاه سرفه چیست

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه بیماری سیاه سرفه چیست می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

سیاه سرفه

 

در حالی که مریضی سیاه سرفه پس از واکسنی که در سال ۱۹۴۰ میلادی کشف شد، ریشه کن شده است، اما حالا در حال عود مجدد هست، آن هم به لطف امتناع خیلی از مردم از دریافت واکسن سیاه سرفه. تعداد مبتلایان تا جایی در حال افزایش هست که در سال ۲۰۱۲ میلادی تنها در کشور امریکا ۴۸۲۷۷ مورد ابتلا به سیاه سرفه گزارش شد که ۲۰ نفر آن ها جان خود را از دست دادند.

نگران شوید، اگر سرفه های شدیدی داشته اید که در اخر با صدای بلند به طوری که نخواهد توانست نفس بکشید، تمام شده باشد. سیاه سرفه در ابتدا با نشانه های شبیه سرماخوردگی مثل آبریزش بینی، سرفه خفیف و تب شروع شده است و پس از یک تا دو هفته سرفه های شدید آغاز شده اند. گاهی سرفه ها آن قدر شدید می باشند که به حالت پرتابی ظاهر خواهند شد.

 

salamatmag 1 41 300x169 بیماری سیاه سرفه چیست

 

اگر فکر کرده اید به سیاه سرفه دچار هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید. عدم درمان سیاه سرفه خواهد توانست به ذات الریه منجر شده باشد. این بیماری با آزمایش خون و عکسبرداری از قفسه سینه تشخیص داده بشود و با آنتی بیوتیک درمان شده است.

 

 

سرطان ریه

 

شصت و پنج درصد از اشخاصی مبتلا به سرطان ریه در زمان تشخیص مریضی، به سرفه مزمن دچار اند و بیشتر مواقع این تنها علامت سرطان ریه هست. هرگز با بیان این جمله که ” من هرگز سیگار نکشیده ام” خودتان را گول نزنید و فکر نکنید که هرگز به این بیماری دچار نمیشوید. تحقیقات نشان داده است که ۲۸ درصد از موارد سرطان ریه در افرادی بروز خواهد کرد که هرگز سیگار مصرف نکنید.

نگران بشوید، اگر سرفه هایتان بیش از دو هفته طول بکشد و مخصوصا اگر خونی و یا به رنگ زنگی (یا آجری) و همراه با گرفتگی صدا، درد موقع بلع و درد قفسه سینه هست. نیازی به وحشت نبوده است!

علامت اصلی ذات الریه، سرفه های خشک هست که معمولا در شب بدتر می شود

گاهی اوقات این نشانه ها ناشی از یک بیماری درمانپذیر مانند آسم بزرگسالان است. اما همیشه نیاز به بررسی پزشکی وجود دارد.

روش ایده آل تشخیص، انجام سی تی اسکن با دوز پایین است، زیرا اشعه ی ایکس می تواند موجب محو کردن تومور و در نتیجه عدم تشخیص آن شود.

 

salamatmag 2 33 300x169 بیماری سیاه سرفه چیست

 

ذات الریه

 

علامت اصلی ذات الریه، سرفه های خشک است که معمولا در شب بدتر می شود. افراد معمولا تلاش می کنند با استفاده از داروهای بدون نسخه ی ضد سرفه، خود را درمان کنند که این کار می تواند شرایط را بدتر نماید، زیرا مانع از حرکت موکوس و مایع از ریه ها می شود.

 

نگران شوید، اگر سرفه می کنید و سایر علائم مربوط به سرماخوردگی را دارید، ولی به نظر نمی آید که پس از ده روز خوب شده باشید. اگر مشکل تنفس، درد قفسه ی سینه، خلط سبز یا زرد و یا آغشته به خون و در حال حاضر یک تب بیش از ۳۸٫۸ درجه ی سانتی گراد دارید، فورا به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با گوشی به صدای ریه های شما گوش می دهد و هر صدای مشکوک را بررسی می کند.

 

اگر صدای مشکوکی شنیده شود، به احتمال زیاد نیاز به آزمایش خون، رادیوگرافی از قفسه سینه و در برخی موارد، یک سی تی اسکن دارید. درمان این بیماری با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک صورت می گیرد و اکثر افراد بعد از چند روز از شروع درمان احساس بهتری پیدا می کنند.