بهترین قرص های ضد بارداری و عوارض قرص های ضد بارداری

salamatmag (2)
ب

بهترین قرص های ضد بارداری

salamatmag 2 7 300x150 بهترین قرص های ضد بارداری و عوارض قرص های ضد بارداری

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف بهترین قرص های ضد بارداری می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

قرص ضد بارداری

قرص هایی که برای جلوگیری از باردار شدن استفاده می شود، تعادل هرمونی را در بدن زنان به هم می زنند و از آزاد شدن تخمک ها جلوگیری می کند و همین امر باعث می شود تا زنانی که از این قرص ها استفاده می کنند باردار نشوند. بهترین قرص هایی که برای جلوگیری از باردار شدن استفاده می شود می توان به روکین و مینی پیل اشاره نمود. در این مطلب به هر آنچه که باید در خصوص این قرص‌ها بدانید اشاره شده است.

 

بسیاری از زوج‌های جوان در اوایل ازدواج به بچه ‌دارشدن فکر نمی‌کنند و به‌دنبال روش مناسبی برای جلوگیری هستند. یکی از روش‌های بسیار ساده‌ و همچنین مطمئن‌ برای جلوگیری از بارداری، مصرف قرص‌های ضد بارداری است. قیمت این قرص‌ها نسبت‌به دیگر روش‌هایرجلوگیری، بسیار ارزان‌تر است. همین موضوع سبب شده بیشتر خانم‌ها به آنها روی بیاورند. اما فراموش نکنید قرص ضد بارداری مثل شمشیر دولبه است، یعنی درعین‌حال که در پیشگیری از بارداری و درمانِ برخی شرایط دیگر پزشکی مؤثر است، ضررهای خاص خودش را دارد.

قرص ضد بارداری، نوعی روش هورمونی برای جلوگیری از بارداری است که سالانه حدود ۱۲میلیون زن در ایالات متحده آمریکا از آن برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند

 

 

اگر قرص ضد بارداری به‌صورت صحیح استفاده شود، یعنی هر روز در زمانی مشخص، روشی بسیار مفیدی برای جلوگیری از بارداری است. به‌گفته‌ی انجمن متخصصان بهداشت باروری ARHP فقط ۰٫۱درصد از زنان علی‌رغم مصرف این قرص باردار می‌شوند. در نخستین سال مصرف این قرص‌ها، از هر ۱۰۰ زن تقریبا فقط ۱ نفر دچار حاملگی ناخواسته شد. بااین‌حال نرخ بارداری در زنانی که بعضی اوقات مصرف قرص را کنار میگذارند، به‌طور چشمگیری بالا رفته  به ‌گفته ی ARHP ‌ این میزان ۳۰ تا ۸۰ برابر می‌شود.

 

دو نوع قرص ضد بارداری وجود دارد که هر دوِ نوع حاوی فرم‌های مصنوعی از هورمون‌های استروژن و پروژسترون (پروژستین) هستند. قرص‌های ترکیبی حاوی هر دوِ این هورمون‌ها هستند، درحالی‌که قرص‌های کوچک mini pills که به قرص‌های شیردهی معروف ‌هستند، فقط هورمون پروژسترون دارند.

 

عوارض قرص ضد بارداری

تهوع

سردرد

درد سینه ها

جوش های پوستی

کاهش میل جنسی

افسردگی

تغییرات خلق وخو

افزایش وزن

بیشتر این علائم به دلیل استروژن موجود در قرص ها ضد بارداری است

قرص ها ضد بارداری باعث تغییرات جدی در وضعیت هورمونی بدن زنان می شود. در بعضی از این موارد، عوارض آنقدر آزاردهنده خواهند بود که فرد ترجیح می دهد مصرف آنها را کنار بگذارد.

همانطور که می دانید قرص‌های ضد بارداری حاوی هورمون هایی هست که مانع آزاد شدن تخمک از تخمدان ها زنان می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که در اغلب زنان، مصرف این قرص‌ها عوارض جانبی را به همراه دارد که اغلب این عوارض طی دو تا سه ماه پس از مصرف دارو کم می شومند و از بین می‌روند.

شایع ترین عارضه ی قرص های ضدبارداری، قاعدگی های منقطع و لکه بینی است. این وضعیت معمولا در دوره های اول مصرف افزایش می یابد و به مرور زمان معمولا بدن خود را با این قرص ها تطبیق خواهد داد.

 

آیا این قرص ها باعث سرطان می شوند ؟

 

بعضی مطالعات ارتباط بین مصرف قرص های ضد بارداری با خطر ابتلا به سرطان سینه را نشان داده اند. برخی دیگر از مطالعات وجود این ارتباط را رد کرده اند.

 

اما در خصوص ارتباط قرص های جلوگیری از بارداری و سرطان سینه می توان گفت: بالا رفتن خطر سرطان سینه با مصرف قرص های ضد بارداری موقتی است و تنها در پنج سال اول مصرف می تواند خطر آفرین باشد. اما در صورت قطع مصرف این قرص ها، خطر ابتلا به سرطان، به اندازه فردی خواهد بود که از قرص های جلوگیری استفاده نمی کند.

 

از سوی دیگر به نظر می رسد خطر برخی سرطان ها با مصرف قرص های جلوگیری کم می شود، از جمله سرطان تخمدان که مطالعات زیادی، اثر محافظتی قرص های جلوگیری در ابتلا به این سرطان را نشان داده اند.

 

با تمام این عوارض مطرح شده، برای آن دسته از خانم هایی که دارای عوامل خطر نامبرده نیستند، مزیت ها و فواید مصرف قرص های ضدبارداری بر معایب و خطرات آنها می ارزد.

 

خانم ها بعد از مصرف این قرص ها معمولا قاعدگی های کوتاه تر، آسان تر و با درد کمتر را گزارش کرده اند.

 

این قرص ها می توانند به تنظیم دوره های قاعدگی کمک کنند، کم خونی فقر آهن را کاهش دهند و خطر تومورها و کیست های تخمدان را کاهش دهند.

 

اقدامات احتیاطی در هنگام مصرف قرص ضد بارداری

قرص‌های ترکیبی، خطر عوارض قلبی‌-عروقی را اندکی بالا میبرد، عوارضی مثل: حمله ‌ی قلبی، سکته‌ ی مغزی و لخته‌های خون که ممکن است سبب مرگ شود. لخته‌های خون نادرند، اما اگر سابقه‌ی لخته‌ی خون، حمله‌ی قلبی یا سکته‌ ی مغزی دارید، توصیه می شود قرص‌های ترکیبی مصرف نکنید و درمورد استفاده از روش جایگزین برای جلوگیری از بارداری با پزشک معالج خود صحبت کنید. توجه داشته باشید که بارداری ناخواسته نیز عوارض جانبی خاص خودش را  به همراه دارد.

 

روش‌های جایگزین پیشگیری از بارداری

 

salamatmag 1 8 300x150 بهترین قرص های ضد بارداری و عوارض قرص های ضد بارداری

ایمپلنت‌های ضد بارداری

میله‌ی پلاستیکی کوچکی است که زیر پوست بازو زنان کاشته می‌شود و هورمونی برای غلیظ‌شدن مخاط دهانه ‌ی رحم، نازک ‌شدن پوشش آندومتر و سرکوب تخمکگذاری آزاد می‌کند. عوارض جانبی این کاشت‌ها نیز شاید مشابه قرص‌های ضد بارداری باشند. علاوه‌ براین، کاشت‌های ضد بارداری ممکن است سبب ایجاد درد شکم و پشت شوند یا خطر کیست‌های غیرسرطانی تخمدان را بالا میبرد

 

تزریق‌های ضد بارداری

آمپول‌هایی مانند دپوپروورا ممکن است تخمک گذاری را سرکوب و مخاط دهانه‌ ی رحم را غلیظ کنند و از این طریق، امکان رسیدن اسپرم به سلول‌های تخمک را کم می کند. ممکن است عوارض جانبی این تزریق‌ها مانند قرص‌های ضد بارداری باشد. علاوه ‌براین، دپوپروورا ممکن است باعث کم شدن تراکم مواد معدنی استخوان شود و خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی استخوان را در سال‌های بعد بالا ببرد.

salamatmag 3 6 300x150 بهترین قرص های ضد بارداری و عوارض قرص های ضد بارداری

دستگاه‌‌های داخل رحمی (IUD)

دستگاه کوچکی که از پلاستیک و مس ساخته شده و داخل رحم زنان قرار می‌ گیرد. آی ‌یو‌دی‌ها دو نوع دارند: هورمونی و غیرهورمونی. آی ‌یو‌دی‌های هورمونی، مخاط دهانه‌ی رحم را غلیظ و تخمک‌گذاری را از بین میبرند، درحالی ‌که انواع غیرهورمونی موجب شکل ‌گیری پاسخ یا واکنشی التهابی در رحم می ‌شوند که برای اسپرم‌ها سمی است. آی ‌یودی‌ها ممکن است سبب لکه‌ بینی شوند و عادت ماهیانه‌ را نامنظم کنند و از حالت عادی خارج شود. برخی از آی ‌یو‌دی‌ها نیز ممکن است به پریودهای سنگین‌تر با گرفتگی عضلات شدید تر ی را به همراه داشته باشند.

salamatmag 4 4 300x150 بهترین قرص های ضد بارداری و عوارض قرص های ضد بارداری

نُوارینگ (حلقه‌ی واژنی)

حلقه‌‌ای پلاستیکی است که داخل واژن زنان قرار می‌گیرد و هورمون‌هایی برای از بین بردن تخمک‌گذاری آزاد می‌کند. عوارض جانبی حلقه‌ی واژنال ممکن است مشابه قرص‌های ضد بارداری باشد، ازجمله: لکه‌بینی بین دو قاعدگی، سردرد و کاهش میل جنسی.

 

چقدر طول می‌کشد تا قرص جلوگیری از بارداری اثر کند ؟

در بیشتر مواقع یک ماه طول می کشد تا بتوان صرفا به قرص‌های ضد بارداری برای جلوگیری از بارداری اکتفا کرد. پزشکان توصیه می‌کنند که در ماه اول بهتر است برای اطمینان خاطر از عدم بارداری، از ابزار‌های پیشگیری دیگر نظیر کاندوم، حلقه ضد بارداری و… نیز استفاده کنید.

 

آیا تمام زنان می‌توانند از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده کنند ؟

در جواب این سوال باید گفت: بله؛ بیشتر زنان می‌توانند از این قرص‌ها استفاده کنند. اما مصرف این قرص‌ها برای زنانی که بالای ۳۵ سال سن دارند و سیگار می‌کشند اصلا توصیه نمی‌شود. اگر سیگار نمی‌کشید، می‌توانید تا ورود به دوران یائسگی از این قرص‌ها استفاده کنید.

 

ولی زنانی که دارای بیماری‌های زیر هستند نباید از این قرص‌ها استفاده کنند

زنانی که دارای لخته‌های خون در بازوها، پا‌ها یا ریه‌های خود هستند.

زنانی که دارای بیماری‌های قلبی یا کبدی هستند.

زنانی که به سرطان رحم یا سرطان سینه مبتلا هستند.

زنانی که دارای فشار خون بالا کنترل نشده هستند.

زنانی که به میگرن با اورا مبتلا هستند.