امروزه بهترین روش کاشت مو چیست ؟

salamatmag (1)
ب

آیا کاشت مو عوارض خطرناکی دارد ؟

salamatmag 1 20 300x150 امروزه بهترین روش کاشت مو چیست ؟

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه امروزه بهترین روش کاشت مو چیست ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

روش SUT

در روش(SUT)  دیگر نیازی به تیغ جراحی، بیهوشی، به جا ماندن اسکار، برش  نبوده و هیچ گونه عوارضی نداشته به وسیله، دستگاههای تمام اتوماتیک برداشت و پیوند مو راتا  ۱۴۰۰۰ هزار تار موی واقعی، که ۳ برابر نسبت به روشهای قدیمی می باشد را برای شما انجام دهیم .در این تکنیک جدید خط رویش بسیار طبیعی و تراکم بسیار بالا هستید، تا جایی که هیچ کس قادر به تشخیص کاشت زنده و پیوند موی طبیعی شما نمی باشد. دیگر مثل روش های سنتی (FIT) و (FUT) نیازی به جلسات مكرر، شاهد زمانه طولانی برداشت و كاشت مو و خستگی بیمار نخواهیم بود. از جمله مزایای این تكنیك، بدون جراحی، خونریزی و درد، آن است شاهد هیچ گونه اسكاری چه در قسمت برداشت و چه در قسمت موهای كاشته شده نخواهیم بود در این متد می توانیم، تراكمی سه برابری نسبت به روش های سنتی (FIT) و (FUT)  را انجام دهیم. كه  کاشت۱۴۰۰۰تار مو را در یك جلسه شاهد هستیم، همچنین لازم بذكر است این روش به روز ترین متد روز امریكا واروپا است. از مزایای این تكنیك طبیعی بودن خط رویش،  مهندسی آن توسط تیم مجرب كاشت مو ، تراكم بالای مو در این روش، انجام آن در یك جلسه ومشاهده كردن موهای كاشته شده بعد از كاشت موی طبیعی كه بصورت یك سانتی است. همچنین در تكنیك كاشت موی (SUT ) پرتی و از بین رفتن فولیكولهای برداشت شده به صفر می رسند. زیرا طی یك فرآینده برداشت و فریز كردن فولیكولهای موی شخص تمامی برداشت سالم مانده و توسط متخصص بصورت بسیار ظریف و با دقت بالایی در محل مورد نیاز پیوند داده می شوند، پس از انجام کاشت مو،  توسط دستگاهای لیزری تحریک و رشد سریع مو، تقویت ورشد مجدد مو ها شخص را نیز  شاهد هستیم تكنیك (SUT ) موفق ترین روش کاشت مو بوده، واندازه تراكم مورد نیاز را برایتان توضیح دادیم.

 

 

پیوند و کاشت مو

 

بهترین راه درمان و ترمیم موهای ازدست رفته استفاده از پیوند موی طبیعی است که این پیوند در نواحی مختلف ازجمله (سر، ابرو، ریش، سبیل، مژه، نواحی اسکار) قابل انجام است. کاشت موی سر اولین بار درسال ۱۹۳۹ توسط پزشک ژاپنی آقای دکتر Dr.Okuda مطرح و سپس درسال ۱۹۵۹توسط پزشک آلمانی Dr.Orentreich عملی گردید. درسالهایی که گذشت تجارب و روش های متعددی مورد آزمایش قرارگرفت و امروزه با این روش از تکنولوژی جدید از دسته های کوچکترمو موسوم به میکروگرافت ( micrograft)  استفاده می شود که سبب نتایج رضایت بخش وظاهری طبیعی شده است و امری که تا چندی پیش حتی تصورش هم سخت بود امروزه تبدیل به یکی ازاعمال جراحی سرپایی و بسیار سبک شده است که برپایه برداشت سالم ریشه های موی شخص و کاشت موها در نقاط مورد نظر استوار می باشد.

 

سال ۱۹۵۹ یک درماتولوژیست امریکایی اولین ترمیم مو به وسیله پانچ را در ریزش مردانه انجام داد و از این زمان به بعد جراحی های پیوند مو برای ترمیم طاسی مردانه مطرح شد و اورینتریچ بعنوان پدر پیوند مو نام برده شد.

 

salamatmag 3 20 300x150 امروزه بهترین روش کاشت مو چیست ؟

 

برای کاشت مو از چه موهایی استفاده می شود ؟

 

در کاشت مو با توجه به نوع روش پیوند، موهای خود شخص از پشت سر یا ناحیه ای از بدن برداشت می شود و سپس با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص، فولیکول های آن به صورت تک تک جدا شده و با همان ظرافتی که جدا شده اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش هایی در حد یک میلی متر پیوند زده می شود. بدن نیز به این موها واکنشی خاصی نشان نمی دهد و در واقع حسن پیوند موی طبیعی همین است. با توجه به این که عضو پیوندی از بدن خود فرد تهیه می شود، احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. اگر پزشک کاملا باتجربه باشد آنقدر ظریف این موها را برمی دارد که تنها یک خط بسیار باریک میشود.البته توجه داشته باشید وقتی موها کاشته می شوند بعد از ۴ تا ۶ ماه می ریزند و بعد از آن مجددا موها رشد خواهند کرد، به همین دلیل نباید نگران شوید چون ریزش بعد از کاشت طبیعی است.

 

 

کاشت مو به روش fut

 

این روش از پیوند واحدهای فولیکولار. در این روش نوارهای نازک متعددی که به عنوان میکرو گرافت شناخته می شود از نقاط اهدا کننده (معمولا پشت و کنار سر) برداشته می شوند و در گروه های طبیعی از یک تا چهار مو، که به عنوان واحدهای فولیکول نیز شناخته می شوند، پیوند می خورند. این روش یکی از بهترین روش ها بوده و مزیت بزرگ آن نرخ زنده ماندن بیشتر با واحدهای فولیکولی است.

 

 

کاشت مو به روش fue

 

یکی دیگر از انواع دقیق تر روش ها، استخراج فولیکولار یا کاشت مو به روش fue است. در این روش، فولیکول های منحصر بفرد از نواحی اهدا کننده برداشته شده و یکی پس از دیگری به محل دریافت کننده پیوند می خورند. از مزایای این روش این است که نسبت به روش های دیگر طبیعی تر به نظر می رسد. همچنین نواحی اهدا کننده نه تنها پوست سر بلکه شامل سینه، پاها، بازوها، شکم، پشت، صورت و ریش نیز می شود.

 

کاشت مو به روش fit

 

تکنیک جداسازی فولیکولار (FIT) افرادی که علاقه دارند موهای خود را کوتاه حفظ کنند و یا برای افرادی که میل به روش های کمتر تهاجمی دارند ایده آل است. در این فرآیند، گروه های فولیکولی خاصی را در ناحیه اهدا کننده جدا می کند و آنها را با وسایل کوچک جراحی به دقت جدا می کند. پیوند های واحد فولیکولار در شکاف های نازکی از ناحیه گیرنده قرار می گیرند. نواحی اهدا کننده هم خودشان بدون این که اثری داشته باشند بهبود می یابند. درکاشت مو به روش fit معمولا از جراحی چیزی دیده نشده است.

 

 

کاشت مو به روش hrt

وقتی که سطح استروژن بالا باشد، زنان موهای پر و ضخیمی خواهند داشت. اما هنگامی که کم می شود، پس از بارداری یا در طی و بعد از یائسگی، موها وارد فاز استراحت شده و به زودی شروع  به ریزش کرده، نازک شده و یا حتی موجب کچلی ناحیه ای خواهد شد.

 

درمان جایگزینی هورمون شامل مصرف هورمونهای زنانه مانند استروژن و پروژسترون است. این روش بیشتر برای کمک به زنان برای درمان علائم یائسگی پیشنهاد می شود. معمولا به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار می گیرد، اما برای درمان ریزش مو برای بیشتر از زنان روشی رایج و موثر است (تا زمانی که در یائسگی و یا بعد از یائسگی به سر می برند و استفاده از این هورمون ها اثرات مخربی برای آن ها نداشته باشد.)

 

این روش در کنار مزایایش، خطراتی فراوانی هم دارد که بعضی وقت ها ریسک زیادی در پی دارد. مانند خطر ابتلا به سرطان، لخته شدن خون، سکته قلبی و یا علائم ناخوشایندی مانند خونریزی غیرطبیعی واژینال، تهوع، نفخ و یا سردردهای مکر.

 

salamatmag 2 20 300x150 امروزه بهترین روش کاشت مو چیست ؟

 

کاشت مو به روش sut

 

در این روش نیازی به برش و جراحی نیست و باعث بروز زخم و طی کردن دوره نقاهت طولانی نمی شود. سبب این برتری برداشت سریع و دقیق موهای پیوندی است. همچنین پس از آن بایستی این موهای پیوندی نگهداری شده تا مرحله کاشت آن برسد. همچنین استفاده از اسلیفت های بسیار ظریف کاشت گرفت های که با فاصله ای کمتر از یک میلی متر انجام می شود نیز از دیگر مزایای  کاشت مو به روش sut است. سرعت انجام کار و پیوند موی بیشتر نیز از مزایای روش SUT است. همچنین بیمار می تواند موهای کاشته شده را در همان روز اول در حد نیم الی یک سانت با تراکم مناسب مشاهده کند.

 

 

مرحله های کاشت مو

 

کاشت مو به صورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی انجام می شود و شخص کاشت مو در حین عمل هیچگونه دردی حاصل از موهای که روی سرش کاشته می شود را حس نخواهد کرد. پس از تمام شدن یک جلسه کاشت مو ( که حدود ۳-۸ ساعت طول می کشد) به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته خواهد شد و بیمار فردای آن روز جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند. در روز دوم بعد از عمل می تواند به حمام برود. اما دلمه هایی در محل کاشت مو ایجاد شده که نباید دستکاری شود و این دلمه ها تا روز پانزدهم از بین می روند. موهای کاشته شده به مدت ۲ هفته رشد می کنند که این اتفاق نشان دهنده گرفتن پیوندهاست و موفقیت آمیز بودن جراحی کاشت مو است.

 

 

اما درصد بسیار زیادی از موهای کاشته شده از هفته سوم شروع به ریزش کرده ولی ریشه موها زنده می ماند و موهای جدید ازماه دوم به بعد رشد می کنند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور زمان ضخیم می شوند. در بیشتر افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت مو نیز وارد فاز استراحت شده و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت مو برای مدتی (شاید تا حدود ۴ ماه) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت شوک نامیده شده و موقتی خواهد بود و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود. موهای کاشته شده در ۶ ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد موها پر پشت تر شده و تا ۱۲ ماه کامل تر می شود.

 

 

سن مناسب برای کاشت مو

 

بیشتر آقایان ۱۸ تا ۲۵ ساله کاندید مناسبی برای کاشت مو هستند بجز موارد خاص با نظر پزشک زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نیست.اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند موبنا به در خواست خود فرد یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ولی این رضایت موقتی است چون بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش یافته که موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند. این افراد بهتر است از داروهای ضد ریزش مو، PRP و مزوتراپی استفاده کند و در سالهای بعدی مراجعه نمایند. لازم به ذکر است در مورد پیوند موی خانمها مسئله سن اصلا مطرح نیست.